Yarışlardaki zorunlu malzemeler hakkında

Organizasyonu yermek için sormuyorum kesinlikle yanlış anlaşılmasın. Zorunlu malzemelere de karşı değilim. Bütün malzemelerimi de eksiksiz 136K boyunca taşıdım. Peki elit atletlerin ayrıcalığı var mı bu işte? Emmanuel ufacık bir bel çantası ile koşuyordu. Bütün o zorunlu malzemeleri o çantaya sığdırdığına inanmak pek mümkün değil. Tamam adam süper koşuyor, karanlığa kalması mümkün değil ama onun da başına aksilikler gelebilir değil mi? Derbent kontrol noktasındaki arkadaşlar bence de acemiydi. Ben geldiğimde hava kararmak üzereydi ve orada yağmurluğun var mı yerine reflektif yelek ve fener sormaları gerekirdi.

5 Beğeni

evet, mesela iyi koşan arkadaşlardan Akın Yeniceli diskalifiye edilmiş, kendisi belirtti, malzemeden dolayı. Ama sanırım 1 ve 3ncü sıradaki arkadaşlarında resimlerinde taşıdıkları sanki zorunlu malzeme içerecek taşıyıcılar değil. İkinci sıradaki Benoit Laval taşımış. Tabiki bu kişiler çok hızlı ve onları çok etkilemeyebilir ama. Bu işleri yeni öğreniyoruz bence, ileriki organizasyonlarda bu kontroller daha sağlıklı olur.

Bu iş emniyet kemeri gibi, çek tak bu kadar basit çok sorgulamamak lazım, neler zorunlu ise taşımak lazım, kişiye göre değişmemeli. Zira bu sefer herkes kendine göre yorumlar ve belki de bizim gibi amatörlerin yanlış yorumları da zor durumda başlarına dert açar.

Organizasyon internet sitesinde “Zorunlu Malzemeler” başlığında tüm parkurlar için ilgili malzemeleri yayınladı. Aynı şekilde “Diskalifiye Kuralları” başlığında konuyu çok kesin bir ifade ile belirtti:

‘İznik Ultra Maraton parkurlarında her katılımcının taşıması gereken zorunlu malzemeler yarıştan önce ve parkur sırasında kontrol edilir, malzemelerin taşındığı çanta işaretlenir. Eksik malzemeli sporcular parkura alınmaz, parkurdaysa men edilir.’

Zorunlu malzemelerden bir veya birkaçının gerekliliği ayrı bir konu ama organizasyon parkurda koşacak her koşucunun bu yazılanları okuduğunu ve kabul ettiğini farz eder. Bunlar bildirildiği halde eksik malzeme ile koşanlar bu riski göze almış olurlar (olayın vicdani boyutuna girmiyorum).

Bu arada özellikle elit koşularda gördüğümüz küçük sırt (hatta bel) çantalarına tahmin edilenden çok daha fazla malzeme (teknik, minimalist vb.) sığabiliyor. Tayt ve üst katman ceplerini de unutmamak lazım. Tecrübe arttıkça çantayı optimum şekilde hiç bir fazlalık olmadan doldurabildikleri de düşünüldüğünde en hafif ve minimalist şekilde parkura çıkabiliyorlar.

Çok zor olacak değil mi? İznik’ten de zor olacak hem de :frowning: Bol bol yokuş yukarı yürüyüş çalışmak lazım :slight_smile:

1 Beğeni

UTMB organizasyonu zorunlu ekipmanlarla ilgili çok faydalı 2 video yayınladı (İngilizce):

2 Beğeni

Raidlight öneririm. PB easy go 45 www.raidlight.com.tr

2 Beğeni

46km Benoit ve Duygun tüm malzemeleri taşıdı. 1. Olan taşımadığından 3.lüğe kaydırıldı ceZa puanı ile… 200 ultra maraton bitiren Benoit Raidlight markasının kurucusu ve organizasyonların tüm kurallarına harfiye uyacak kadar patika etik değerlerine bağlı. Kullanmayacağını bilmesine rağmen fenerini bile uçakta unuttuğundan benden istedi ben İznik’te getirdim yarış öncesi. keşke herkes 3 malzemenin derdini yapacağına biraz patika ruhuna ve kurallara odaklansa…

4 Beğeni