Yarışlara Kayıt Olmadan Katılmak

Merhaba herkese,
Kusura bakmayın foruma baktım ama yerini bulamadım. Daha önce hiç yarışa katılmadım. Küçük bir çantayla koştuğum için sürekli sanırım zaten diskalifiye ediliyorum. Sadece sorum şu. Kayıt olmadan sıradan bir vatandaş olarak bu koşuya / koşulara katılabiliyor muyum? Yoksa bildiğiniz kontrol vs oluyor mu?
Tekrar olmuştur büyük ihtimalle affola
Sevgiler herkese

demişsiniz ama sonra da

demişsiniz. Durumu tam olarak anlayamadım ama genel olacak cevap vereyim.

Öncelikle neden bir yarışta koşmak istiyorsunuz? Sadece parkuru ne kadar sürede geçtiğinizi görmek için ise gidip kendiniz başka bir zaman koşabilirsiniz. Başkaları ile yarışmak, topluluğa dahil olmak, sonucunuzu resmileştirmek istiyorsanız kayıt olmalısınız. Böylece yarışın sunduğu fırsatlardan da yararlanabilirsiniz: ulaşım, istasyonlardaki ve bitişteki yiyecek içecekler gibi. Kayıt olmadan yarış günü ve zamanında diğer katılımcılarla aynı rotayı koşmanız en yumuşak tabir ile hoş bir şey olmaz. Öte yandan istasyonlardan yararlanmanıza izin verilmez ve ölçümleri/kayıtları zorlaştırdığınız için hakkınızda iyi düşünülmez.

3 Beğeni

Genelde çok hoş görülmeyen bir hareket sanırım. Çünkü yarışı organize edenler bu işe büyük emek harcıyor, izinler vesaire alınıyor, para harcanıyor, etc. Ama bana sorarsan sürekli bir huy haline getirmediğin müddetçe ve ilk yarışım dediğin için çok büyütülecek bişey değil. Fakat herkes bunu yapsa nolur? Bir daha o yarışı göremezsin ve korsan yarışacak bir yarış bulamazsın. O yüzden hoş bir hareket değil.

Koşu kültüründen bir haber biri olarak teşekkür ederim samimi cevaplarınız için. Konuyu anladım. Kayıt oluyorum. :slight_smile: Sevgiler

2 Beğeni

Kayıtsız katılım konusunda bazı noktalarda doğru bir şey olmadığını düşünsem de; yarış dışında başka bir zaman o parkuru koşmanın iki dezavantajı olabilir; parkur güvenliği ve işaretlemelerin olmaması. Organizasyonun gıda, sağlık gibi fırsatlarından yararlanmamak ile birlikte sadece bu iki unsur göz önüne alındığında katılımın sağlanmasında sakınca görmüyorum.

Bu arada size de katılıyorum Toothfairy. Mevzu derece, süre vs. gibi hedefler değilse benimki gibi, yani kimseyi mağdur etmeden, istasyon, yardım, servis kullanmamak kaydıyla neden olmasın… Koşan, koşmak isteyen ekonomik durumu yetersiz olan insanlar / gençler için mesela. Sonuçta tabi ki ahlaki bir problem çıkıyor karşımıza.
Yine de korsana hayır :slight_smile: Kayıt oldum…

3 Beğeni

Hem koşucu hem de yarış organize eden birisi olarak şunu iletebilirim; organizasyonlar Atletizm Federasyonu’ na (organizasyon-hakem yol, konaklama, iaşe) ve Sağlık Bakanlığı’ na ambulans için saati 166 TL (evet yanlış duymadınız) ödeme yapmak durumunda. Ne yazık ki 112 sizden güzel güzel alıyor ambulans parası. Tişört, madalya, çip, istasyonlar için ikram, işaretleme, yarış sonrası toplanması, ulaşım, konaklama, prodüksiyon derken meblağ yükseliyor. Meblağ yanında sporcuların sorumluluğunu üstlenmek. Bu masrafları geçtim; herhangi bir organizasyonda gönüllü olmadan, perde arkasında neler yaşandığını bilmeden ille de kayıtsız koşmak kulağa hoş gelmiyor. Kayıtsız bir sporcu etapta koşarken başına bir şey gelse (umarım yaşanmaz) sorumluluk kimde peki? Tavsiyem yarışların çoğunun sitesinde rotalar için link veriliyor, çok isterseniz onları yükler daha sonra koşarsınız. Her şeyden önemlisi yarışlarda gönüllü olmak da koşu öncesi çok önemli. En iyi antrenmandan dahi her zaman çok faydalı oluyor: Koşucuların ne yaşadıklarını görmek, belki de yapılmaması gerekenler, yardımcı olmak ve dışarıdan bir gözle bakmak. Yarışma sadece işaretli parkurdan ibaret değil, ayrıca eğer bir okuldaysanız orada bir kulüp ya da oluşum kurarak okul adına da katılım sağlayabilir, okulunuzdan destek isteyebilirsiniz. Son söz önce yaşa - sonra koş :slight_smile: Koşulacak bu topraklar hepimizin ancak doğru zaman önemli.

17 Beğeni

Ağzıa sağlık şampiyon. Bende koşular katılan biri olarak o süreçdeki emeği anlamış oldum. teşekkürler.
@karacicek illa bir topluluk ile koşmak istiyorsanız koşu grupları var onları da deneyi.
Mesela bu cumaretsi sevgili Alper dostumuzun önderliğinde Polonezköy’de koşudadayız. Eğer istanulda yaşıyorsanız buyrun gelin…

1 Beğeni

Başlığı açan ölmediyse ben devam edebilirim :grinning:
Tek sorum var dağlar ,yollar,patikalar tüm yıl orada duruyor yol yarışı gibi trafik kapatma vs derdi de yok neden yarış günü gidip koşuyorsun ? Vereceğin her cevap için organizasyona borçlusun demektir.
Bence artık ölmüştür.

1 Beğeni

Konuyla alakalı bir yazı.(İngilizce)

Merhaba Barış ben,
Serdar bey neden beni öldürdünüz anlayamadım. Benim gençlik zamanlarımda kullandığımız “gömdüm herifi olm” gibi bir şey sanırım. :slight_smile: Eğer yukarıdaki yazılarımı okuduysanız koşu kültürüm olmadığını, teşekkür ettiğimi cevaplar için ve kayıt olduğumu belirttim. Ahlaki bir problem dememin sebebi, üzerine düşünmek gerektiği yönündeydi. Ve burada gereği olmayan uzun bir konu. Vodafone gibi büyük bir şirketin derdinin aslında ne olduğu, bu PR (halkla ilişkiler faaliyetinden) markasının ve şirketinin değerine ne kattığı, İstanbul Belediyesi’nin gelirinin - varsa eğer - ne olduğu, yukarıda söylediğim ekonomik durumu olmayan kişiler için istasyon vs. hiçbir organizasyon unsurundan yararlanmadan, kimseyi mağdur etmeden bir alternatif olarak düşünülüp düşünülemeyeceği, Alper beyin söylediği gibi üniversiteliler için belki bir ücretsiz kontenjanı açılmasının uygun olup olmayacağı, Vodafone’un sponsor olduğu ücretli bir yarı kamu organizasyonu için kamusal bir alanın trafiğe kapatılması vb… Ve daha bir çok başka tartışılabilecek soru bu ahlaki probleme dair. Barış bey aslında dediğiniz gibi derdim bir kerelik böyle bir ortamı görmekti. Yoksa tek başına debelenen biriyim. Teklifiniz için çok teşekkür ederim. Erhan bey sağolun yazı için.Kesinlikle sonunda kişi her zaman olduğu gibi kendi vicdanı ile başbaşa kaldığı bir noktaya varıyor. Makalede önerilen “neden yanlış?” maddelerini tartışmak bile güzel bir konuşmaya zemin olur.
Hayatımda hiçbir korsan ürün almadığımı iddia edemem. Sürü sepet film ve müzik almışımdır öğrenciyken, arkasında çalışan on binlerce emeği düşünmeden. Doğru mu?. Hayır. Ama bu tür ahlaksızlıkları genelde çoğunluk olarak yapıyoruz, çoğunluk yaptığı için arkasını düşünmeden. Yani herkesin dediği gibi “ya herkes yaparsa böyle” de çok haklısınız.
Verilen cevapların tonu açıkçası üzdü beni. Birçok şey öğreniyorum bu forumu takip ederken. Profesyonel koşucular için bu tür bir tabu olduğunu bilmiyordum gerçekten. Tekrar affola samimiyetle. Saygısızlık olmuş sorduğum soru.
Büyük ihtimalle benim başıma gelmiştir diyerek, genel manada insanların nezaket çerçevesinde birbirini motive ettiği ve yardımlaştığı bu tutkulu grubu olabildiğince takip etmeye devam edeceğim.
Sevgiler saygılar herkese

5 Beğeni

@karacicek teşekkür ettiğini görüp konuyu anladığını ve bizim için bunun önemini kavradığını ancak biraz fazla üzerine gelindiğini görüp tam aksine seni azıcık koruyayım demiştim ama sen çok yanlış anlamışsın.Dikkat edersen teşekkür ettiğin gönderiyi beğenip 'Yeter artık öldürdünüz adamı ‘’ içerikli bi mesaj yazdım . Forumda ki yazılarıma bakarsan ne kadar ciddi yazdığımı anlarsın. Oysa bu mesajım o farklıydı .Çünkü bu başlığı forumda açmak gerçekten konuya yabancı ama samimi olduğunu gösteriyor. Bizim için oldukça hassas ancak aynı zamanda kafalardan geçen ama dile de getirilemeyen de bir konu. Bu anlamda da beğendim açıkçası.
Burada yazılanlar aslında genel kullanıcı kitlesini ilgilendirdiği için çoğu kişi (en azından ben ) genele göre yazarız.
Şu soru genele sorulmuştur .
''Yılın bütün günleri dururken neden yarışın olduğu gün orada koşmak ister bir insan ‘’ Koşan kişi için olumlu cevapları olumsuzlardan çok fazla olacaktır. Öyleyse o organizasyona bedeli ödenmeli. Gerisi ayrı tartışma konusudur.

7 Beğeni

Teşekkürler Serdar Bey