Yarı Maratona Katılmak ve Ayakkabı Seçimi

Merhabalar 18 yasındayım koşuya merak sardım.Uzun yıllardır sporun içindeyim son bir kaç senedirde Crossfit,Powerlifting gibi güç sporlarıyla uğraşıyorum. Önümüzdeki yarı maratonlardan birine katılmak istiyorum,nasıl bir programlama izlemem lazım? Ve yeni bir koşu ayakkabısı alacağım.Düz tabanım ve 90 kiloyum Asics Gel Kayano serisi,Asics Gt-1000 3,Asics Gt-2000 modellerinden birini almayı düşünüyorum. Başka bir tavsiyeniz olabilir mi ?
Buda runtastic üzerinden kaydettiğim son koşulardan biri.

Ayakkabı konusu ucu açık bir konu.’‘Al bu ayakkabı senin aradığın işte’’ denilemiyor ne yazık ki!Bu iş zamanla tecrübeyle ve bir kaç hatta pek çok çift ayakkabı denedikten sonra az da olsa anlaşılıyor.Çünkü herkesin fizyolojisi ve koşu stili , koşma amacı farklı.Yukarıda saydığın modeller düztabanlar için kontrol ve destek sağlayan modeller , denemeye bunlardan başlayabilirsin :smile: Yine Türkiye’de bulabileceğin Mizuno ve Saucony modellerine de bakabilirsin.Bu konuda uzman desteği ve satışı yapan mağazalar var.Sen ayak izini ve kısa bir koşu videonu gönderiyorsun, onlar sana model tavsiye ediyorlar. Şurayla iletişime geçebilirsin http://outrunner.com.tr/iletisim/

1 Beğeni

Ben de kilolu bir koşucuyum. İlk yarı maratonumu Antalya’da koştum. Düz taban değilim ama tabanlarım daha çökük. Size iki ayakkabı önerebilirim. Bir tanesi Adidas boost serisinden energy boost, ikincisi Asics nimbus 17. Asicslerin kalıpları küçük normalde giydiğiniz spor ayakkabılardan en az yarım numara büyük olanları tercih edin. Mizunoların tabanları benim için çok sert. Dizlerimi yoruyor. Kilolu koşucular için şahsen ben mizuno tavsiye etmem.

1 Beğeni

Mizuno’nun Wave Inspire 12 modelini kullanıyorum. Tabanı destekli ve yumuşak. Mizuno’nun Wave Rider modelleri nispeten daha sert ve desteksiz bir tabana sahiptir.

1 Beğeni

Mizunoları pek beğenmedim okuduğum yorumlardada Asics daha çok tavsiye ediliyor. Nimbus 17 modeli Buraya göre dışa basanlar için üretilen bir ayakkabı düz tabanlar için tavsiye edilmiyor.
http://www.cityshop.com.tr/urun/AT4K3N-990_Asics-Erkek-Kosu-Ayakkabi-GT-1000-3.html
Bu modelde karar kıldımda site diğer sitelere göre baya ucuz kalıyor güvenilir bir site mi ? Daha önce alışveriş yapan oldu mu ?

Mizuno yorumumu Beyza Hanım için yapmıştım. :slight_smile: Bu arada bugüne kadar kullandığım ve çok memnun kaldığım marka kesinlikle Saucony. Bu sene ayakkabıyı yenilerken yine Saucony alacağım. Bu linki de fikir vermesi açısından paylaşıyorum http://runrepeat.com/ranking/rankings-of-overall-running-shoes

Merhaba, bende düz tabanım normal bir ayakkabıyla uzun süre yürüdüğümde ağrıları hissederim, ama runatolia da nike zoom structure 18 ile 42k koştum ayaklarımla ilgili bir sorun yaşamadım tavsiye ederim.(diğer markalarla göre artısı eksisi nedir bilmiyorum kıyaslama yapamayacağım, outletten uygun fiyata almıştım)(nike ların ömrü kısa)

Arkadaşlar bende 4 ayakkabı arasında kaldım bende düz tabanım ve maraton koşmak istiyorum.ayakkabılar şunlar;asics gt 1000 6,gt 1000 7,roadvawk ff,gel cumulus 19 baska markalara açığım önerileriniz nelerdir en iyi performanslı olanı alıcam