Yarı maraton antrenman planı üzerine bazı sorularım vardı?

Arkadaşlar merhaba,

Yarı maratonu 01:30 altında koşmak için yeni bir antrenman planı hazırladım.

Program 12 haftalık ve içinde farklı intervaller, uzun koşular, tempo koşularu, fartlek ve dinlenme koşuları mevcut.
Yalnız asıl hedefime ulaşmadan 3 tane yarışa daha katılmayı planlıyorum ve bu yarışların öncesini ve sonrasını doğru planladığımdan emin değilim.
Daha doğrusu hazırladığım planın daha verimli olması için planda daha ne gibi bir değişiklik yapabilirim?
Akıl akıldan üstündür dedim ve sizlere danışmak istedim.

4 Beğeni

Ali abi, bende bu konuya yorum bekliyorum.

1-) 3 hafta yuklen 1 hafta dinlen sanki olamamış
2-) Haftalik km toplami biraz fazla Surekli 6 gun kosu biraz fazla bazı haftalari 4 kosu ile gecmek iyi olur. Genel olarak ise 5 gun kosu yeterli olur yuklenme donemi sadece 6 guzel olur bu haliyle enerji hiza degil dayanikliliga kayabilir.
3-) Ara yarislar sonrasi haftalarda kosu sayisini azalmak iyi olur.
4-) Mersin Maratonu yanlis yaris secimi .Maraton mesafesi tum plani alt ust edebilir.Sakatlik potansiyeli yuksek.Her ne kadar yavas kosulsa dahi toparlamasi sonra ki 1 hafta 10 gunu götürür.
5-) Progresif kosu ilave etmek mesela bazi tempo kosularini boyle yapmak iyi olur.
6-) Ilk haftalarda daha kisa intervaller olsa sonra 800 ,1600 ler olsa yarisa yakin tekrar kisa intervaller olsa daha iyi sanki.
7-) 8x800 de 2 dk jog az kosu suresi kadar ara vermek VO2 Max icin daha faydali olur.
:sunglasses: Adana da arada bi yerde kisa ama dik bir yokus var oraya hazirlik amacli 1-2 uzun hafif eğimli yolda yapilirsa iyi olur.
Simdilik gorebildiklerim bunlar.

4 Beğeni