Xiaomi Amazfit Stratos (Pace 2) İnceleme

Teşekkür ederim, hayır. Aktif bir bisiklet kullanıcısı olmadığımdan bu mümkün olmadı.

Selam, ben denedim. Sürüşe çıkmadan önce kıyaslama yapabilmek için Garmin Edge 520’yi de çalıştırdım. Sonuç; mevki kalitesi bire bir aynı. Ani hızlanmalar ve yavaşlamalarda anlık hız birbirine çok yakın. Ortalama hız neredeyse aynı.Bisiklette kullanırken malumunuz kolda kullanımı pratik olmuyor bu nedenle gidona monte edilmeli. (Amazfit’in gidon montaj aparatı var mı? bilemiyorum). Bunun dışında bisikletimdeki bluetooth’lu Garmin GSC-10 hız/kadans sensörünü tanıtmayı başaramadım zaten saatin bisiklet aktivite arayüzünde kadans seçeneğinde yok. Aktivite arayüzler indirilebiliyor mu? onu Erol bey cevaplarsa sevinirim.

1 Beğeni

Teşekkür ederim, Erol umarım bir koşuda karşılaşırız.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Benim için çok önemli bilgiler özelikle garmin hız ve kadans hakkındaki paylaştıklarınız. Sağolun. Galiba garmin 520 en iyi seçenek.

Sensörlerin bağlanması konusunu denemeden görmek mümkün değil ne yazıkki, bu konuda internette de bilgi bulamadım. Saatin teknik özellikleri sebebi ile bluetooth sensörlerle sorunsuz eşleşmesi gerekiyor ancak bu eşleşmeleri ancak deneyerek görebiliriz. Ben bazı sensörleri gördürdüm ama çalışmadı. (Bendeki bluetooth sensörler çoklu veri iletebilme özelliğine sahip) Bunun için daha detaylı bir inceleme yapacağım. Saatin kendisinde bunun için bir donanım eksikliği mevcut değil, yazılım ile çözülebilecek şeyler. Genel olarak saati deneyenlerin de görüşleri bu yönde olmuş. Detaylı bilgiye ulaşınca buradan paylaşacağım.

Maalesef şu an için spor app’leri değiştirilemiyor veya yenileri indirilemiyor, ancak yapısı itibariyle buna bir engel de görünmüyor. Saatin yazılım seti ilerledikçe burada gelişmeler göreceğimizi düşünüyorum.

1 Beğeni

@spinodal Amazfit Stratos’un GPS çipi ile ilgili ulaştığı bir sayfayı paylaştı.

Bu yazıda yeni Suunto 9’un muhtemelen (Suunto 9’da kullandığı çipin Sony tarafından üretildiğini teyit etmiş, ancak CXD5603GF olup olmadığı konusunda kesin bir onay vermemiş) CXD5603GF kodlu GPS çipine sahip olduğunu, bu çipin aynı zamanda Amazfit Pace (ve muhtemelen Stratos’ta) de kullanıldığı yazıyor. Çip oldukça düşük güç tüketen bir ünite ve Sony yapımı.

sony-gps_3

Bu sayfada ilgili çipin özelliklerine bir göz attığımızda Amazfit’in GPS doğruluğunu ve pil ömrünü açıklıyor. Şaşırtıcı bulduğumu itiraf etmeliyim. Sony’nin ilgili sayfasına göz gezdirince :slight_smile:

• Düşük güç tüketimi : Sektördeki benzer ürünler arasında en düşük güç tüketimini sunduklarını, hatta güneş pili kullanan ürünler için bile GPS / GNSS konum bilgisi kullanmanın mümkün olduğu yazılmış. (Elbetteki bu bir saatte mümkün olmayacaktır)

• GPS doğruluğu : Halihazırda kullandığımız saatlerin de problemleri olan zemin / bina yansımaları, kol salınımının bozucu etkilerine karşı tescilli bir konumlandırma algoritması kullandığı yazılmış.

Sonuç olarak Amazfit’in iddialı bir GPS çipine sahip olması markanın iyi birşey yapmaya çalıştığının en büyük kanıtı bence. Suunto yeni serisinde de muhtemelen benzer özelliklere sahip bir SONY çip kullanıyor. Darısı Garminlerin başına :slight_smile:

Teşekkürler @spinodal

5 Beğeni

Tüm üreticilerin sayfalarında bu şekilde havalı bilgiler yazıyor da tam performansı gerçek kullanım koşulları belirliyor. Stratos incelemeleri ile görünen Sony ve Xiaomi sağlam bir iş çıkarmış bu çip ve anten tasarımı ile. Sırf bir içini açmak için alasım var saati. :smiley:
6, 16 mw izlemede güç tüketimi değerleri mükemmel değerler.
Darısı Garmin’in başına, bıkmadı nuh nebi yıllarından beri ısrarla MTK 3333 GPS yongasını kullanmaya. Ucuza gelsin diye kaç milyon adet almışlarsa yongayı kaç seri ürün çıkardılar hala bitiremediler stokları. :joy::joy:

Amazfit Stratos Firstbeat algoritmalarını kullanıyor, bu da VO2max, Performance, Training Effect v.b. göstergelerin diğer markalar ile paralel olduğunun bir göstergesi. Firstbeat algoritmaları Garmin, Suunto, Epson, Tomtom, Samsung, Huawei gibi üreticilerin saatlerinde kullandığı bir algoritma seti.

Firstbeat algoritmalarını kullanan diğer üreticiler ve modelleri :

Firstbeat algoritmaları :

1 Beğeni

Ben de yaklaşık 10 gündür test ediyorum saati (@erol sağ olsun ödünç verdi :slightly_smiling_face: ). Test ederim notlar alırım diye düşünmüştüm ama not almadım aklımda kaldığı kadarıyla madde madde yazayım:

Hoşuma gidenler:

• GPS konusunda şu anki Garmin ve Suuntolardan geri denilemez. Hatta Garmin’in son modellerinden iyi diyebilirim. Atletizm pistinde birkaç denememde tam 400 m ölçerek beni şaşırttı. Mesafesini çok net bildiğim birkaç yerde denedim ve şaşırtıcı derecede başarılı olduğunu söyleyebilirim.
  • Pil konusunda çok iyi diyebilirim. Tam şarj sonrası 48 saatte sürekli normal saat olarak kullanım artı 6 saatten uzun bir patika koşusundan sonra %68 olmuştu.
  • Rakım ve yükseklik kazanımı ölçümleri başarılı.
  • Sürekli kolda taşınabilecek kadar küçük ve hafif.
  • İş yerinde uzun süre oturunca ayağa kalk biraz yürü diye uyardı, bu çok hoşuma gitti :smile:

Hoşuma gitmeyenler:

• Aktivite sırasında lap average pace göstermiyor. Bu interval veya tempo antrenmanları için olmazsa olmaz. Acaba özel interval tanımlasam olur mu dedim, olmadı.
  • Kendiniz düğmesini kullanarak tur kaydetseniz de, interval kaydedip onu uygulasanız da bu turlar Strava’ya gitmiyor.
  • Kaydedilmiş intervalin uygulanması sırasında ekranda o anki intervalin ne kadar mesafesi kaldığı ve bir pace bilgisi var. Pace bilgisi anlık mı yoksa o ana kadarki ortalama mı anlayamadım. Ama intervali kaydederken bir aralık veriyorsunuz bu aralığın dışına çıkınca uyarıyor. Uyarı neye dayanarak yapılıyor anlamadım. Anlık pace mi ortalama mı belirsiz. Yüksek olasılıkla ortalama ama öyleyse de geç uyarıyor sanki.
  • Kaydedilmiş intervalde ısınma soğuma kaydetmezseniz kendisi yaptırmıyor, doğrudan başlıyor.
  • Özetle bu saatle düzgün interval yapılmaz.
  • Aktivite sırasında 4 veri alanı veya 6 veri alanı göstermek arasında seçim yapmak gerekiyor. Bunlardan ikisi sabit. Kalanları yaptığınız sıralamaya göre 2 veya 4 tane sıradan alıp gösteriyor ama bunlar da kısıtlı.
  • Varsayılan olarak siyah arka plan kullanılmış. Ben okumakta güçlük çektim özellikle koşarken. Beyaza çevirince daha rahat oldu ama yine de 910xt’yi aradım bu konuda.
  • Optik nabız durağanken çok iyi çalışıyor ama aktivite sırasında tamamen yalan. (Tüm bilekten ölçümler gibi)
  • Saati fabrika ayarlarına getirmeden başka bir telefon ile eşleyemiyorsunuz. Bu çok saçma olmuş.

Pilin bu kadar iyi kullanılmasının nedeni saatin sürekli uyku modunda çalışması. Aktivite halindeyken bile ekranını çok uzun aralıklarla güncelliyor. Bu bazen biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Saata baktığınızda mesafe farklı görünüyor, ‘aa ne kadar az koşmuşum son baktığımdan bu yana’ diye düşünürken bir anda mesafe değişiveriyor. Bu tabii 1-2 saniye içinde oluyor ama anlık şaşkınlıklara hazır olmak lazım. Bu hoşuma giden mi gitmeyen mi karar veremedim. :smiley:

Sonuç: Fiyatına göre muhteşem bir saat. Almayı düşünüyorum.

11 Beğeni

Saatin bluetooth bölümünde sensör bağlantılarını görmüyor, ancak bluetooth bir kulaklık (veya hoparlör) bağlıyorsanız burada görünüyor. Saat ilk geldiğinde bluetooth sensör bağlamıştım, ancak sonradan bakınca bağlanamamıştı (Saatin Connection > bluetooth bölümünden). Doğrusu Sports > Run (veya hangi aktiviteyi kullanacaksanız) > Settings > Accessories şeklinde olmalıymış. İlk bağladığımda da buradan yapmışım sonradan hatırlamış oldum. Bu bölümde bluetooth sensörleri gördürebiliyoruz.

Bisiklet App’sinin içinde Accessories bölümünden bağlamayı deneyebilirsiniz. Bu arada bağladığım ve sorunsuz çalışan Heart Rate Strap Wahoo Tickr X.

4 Beğeni

Bu çok iyi bir haber.Teşekkür ederim.

Erol Bey öncelikle emeğinize sağlık. Garmin’in forerunner serilerini incelerken inceleme yazınıza rastladım. Okuyunca ürünü almaya karar verdim. Pazartesi elime ulaşacak inşallah. Deneyimlerimi en kısa zamanda paylaşacağım.Tekrar teşekkürler…

1 Beğeni

Sizin deneyiminizi de duymayı çok isteriz. Güle güle kullanın.

Merhabalar
Bir tecrübemi aktarmak isterim.Daha önceleri Dechatlon’dan aldığım basit bir koşu saati HRM bandı ile uyum sağladı.Erol beyin dediği gibi
’’ Sports > Run (veya hangi aktiviteyi kullanacaksanız) > Settings > Accessories şeklinde olmalıymış. İlk bağladığımda da buradan yapmışım sonradan hatırlamış oldum. Bu bölümde bluetooth sensörleri gördürebiliyoruz.’'
Bu şekilde yaptığımda sensörü gördü. Lakin koşmaya başladıktan kısa bir süre sonra bağlantıyı kaybetti. Akabinde saati epey kurcaladım. Saatin genel ayarlarında ‘‘Huami Lab’’ isminde bir menü var.Bu menünün içine girdiğinizde ‘‘Sensor capturing’’ bölümünü ON olarak ayarladım. Son denemelerimde koşuyu başlattığımda öncelikli olarak sensör e bağlanıyor. Devamında GPS i buluyor. Açık alanda mesafe ölçümü başarılı. Birde şarj belirli bir değerin altına düştüğünde sensörle bağlantıyı kesiyor.

3 Beğeni

Selamlar,
Saati yaklaşık 2 ay kadar kullandım. Bu süre içerisinde 3-4 defa 5-10 K arasında koşularda aldığım performanstan da memnun kaldım doğrusu. Ancak geçen hafta saati şarj etmek istediğimde kayış girişlerinin olduğu bölümdeki plastik kısımlardan birinin düştüğünü fark ettim zira saat şarj dokuna tam oturmadığı için şarj olmaya başlamıyordu. Neyse ki eşim düşen parçayı evde bulup sakladığı için parçayı takıp saati şarj edebildim.
Daha sonra diğer üç kayış giriş kısmına baktığımda ikisinin de düşmek üzere olduğunu ve yerlerine oturtmaya çalıştığımda tekrar düştüğünü gördüm. Bu sebeple ürünü değiştirmek için satın aldığım firmaya başvurdum. Kısacası ürünü çok da harlı kullanmamış olmama rağmen böyle bir sorunla karşılaşmak canımı sıktı ve sağlamlığı konusunda kafamda ciddi kuşkular oluşturdu (alırken de bir garmin sağlamlığı beklemiyordum). Parçalar yerlerine plastik yapıştırıcısı ile yapıştırılabilir ama bir ne gerek var, iki spor yaparken bu parçaların düşmesi halinde bulunması mümkün olmayacak ve saat şarj olmadığı için kullanılamaz hale gelecek.

2 Beğeni

Bendekinde böyle bir sorun oluşmadı, ancak tabi çok can sıkıcı. O parçaları bu şekilde yapmış olmaları saçma doğrusu. Sizinkine özel bir arıza değil ise (şarja takarken bu parçaları sıkıştırdığımızdan) diğer saatlerde de oluşması sürpriz olmaz, merakla takip edeceğim bu durumu.

3 Beğeni

Erol bey paylaşımlarınızı taktir ile takip ediyor, teşekkürüde bir borç biliyorum. Stratos modelini daha önceden almaya karar vermiştim ancak uygulama desteği, dil desteği ve güvenilirlik gibi sebeplerden vazgeçmiştim, ancak sizin incelemeniz bana cihaz hakkında çok bilgi verdi. Size bir sorum olacaktı, 3 yıldır koşuyor ve kısa parkurlara katılıorum.olumsuzluklardan dolayı maraton ve ultralara çıkamadım. en uzun salda maratonundan 28k koştum.kademeli olarak arttırarak Seneye 42k şehir maratonu ve 50-60k ultra maratonlara hazırlanıyorum. koşu saati alamak için araştırma yapıyordum. Garmin Fenix 3, tarzı ve özellikleri ile çok ilgimi çekti ayrıca garminin uygulama desteği çok güzel. Ancak fenix 3 için bütçem ikinci elini almaya müsade ediyor. sizce ikinci el 1300-1400 tl fenix 3 veya forerunner 235 mı almalıyım. yoksa sıfır 819 tlye xioami stratos mu? hangisini tavsiye edersiniz. çünkü garminlerin ikinci elinde bataryanın az gitmesi, gps hataları, ölçüm sorunları olabiliyormuş?

1 Beğeni

GPS hataları ve pilin ömrü tüm saatlerin ortak sorunu. Aynı telefonlarda olduğu gibi belirli bir şarj ömrüne sahipler, bu ömrün sonuna yaklaştıkça daha az enerjiyi tutabiliyorlar. Üreticinin verdiği şarj döngü sayısı genellikle kullanımda farklı sonuçlar veriyor. GPS ölçüm sorunları ise başta da söylediğim gibi hepsinin ortak sorunu, ancak bu yanlışlığın ölçüsü değişiyor. Her seferinde aynı saat aynı iz kalitesini tutturamıyor. Buna çok fazla takılmamanız gerekli. Amazfit Stratos bir Sony çipset kullanıyor ve gerçekten çok isabetli sonuçlar veriyor. Aynı çipseti Suunto 9 modelinde de kullanıyor ancak Türkiye fiyatı oldukça yüksek olacaktır. Dolayısı ile Amazfit iyi bir seçim, ancak; yazılım sorunları mevcut, bazen telefon ile iletişmemeyi tercih ediyor, özelleştirilememesi büyük sorun, ekran gecikmesi (ekrana baktığın anda datanın güncel olmaması, bir süre sonra gelmesi) beni hala şaşırtıyor sanıyorum gerçek zamanlı dataya daha fazla alışkınım, dokunma ile etkileştiğim bir ekran koşarken bana göre değil, bir Garmin / Suunto sağlamlığı beklemiyorum. Bunlar gözardı edilebilirse (ki ben bazılarını edemiyorum, ama saat 5x ile rekabet etmek durumunda, birden fazla saatiniz yok ise daha az seçici olunabilir) şu anda hala fiyatı düşük ve iyi bir seçim.

Ben ne yapardım : Zor bir soru, saat ile ne yapmak istediğime bağlı olarak cevap değişiyor. Temiz bir Fenix 3 HR’ı uygun bir fiyata bulabiliyorsam tercih ederim (Patika’da koşmayı ve Garmin arayüzünü beğendiğim, saati koşu dışında da takmak istediğim için). Nispeten (aman mucizeler beklemeyin) tutarlı bir GPS doğruluğuna, Garmin’in tüm özelleştirme seçeneklerine sahip çok dayanıklı ve kullanışlı bir saat. Ancak ikinci el olmuş olacak ve çok da ucuz olmayacak, Amazfit çok ucuza iyi bir seçim ancak eksikleri var. Öte yandan 30 saat üzerinde aktivite kaydı sunuyor, satın alacağınız ikinci el koşu saati hangi marka model olursa olsun yeni olduğu dönemden daha kısa süreli aktivite kaydedebilecektir. Forerunner serileri beni pek cezbetmiyor doğrusu, Garmin’de sağolsun polimer ve çelik ile ürettiği saatin benzer bir teknik donanıma sahip olanı plastik olarak üretip fiyatını çok yakın tutabiliyor, bence Fenix varken anlamsız.

1 Beğeni

Bilgi verdiğiniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Yılların tecrübesi Garmin her daim bir kalite farkı olacağına inanıyorum. Ancak ülkemizde şuandaki sıfır ve ikinci el fiyatlarını son zamlardan sonrada gereksiz fazla buluyorum (amerikadan getirtmek ayrı). Şuan telefonun gpsi ile uygulamalar yardımı ile antrenman ve yarışlarımı kayıt ediyorum. saate geçiş bile benim için bir ilerleme. yazılımsal konuları göz ardı edebilirim. sonuçta fiyat performansa bakılırsa çok mantıklı ürün xiaomi. Koşarken ve bisiklet üzerinde (özellikle bisiklet turları)sunduğu aktivite kaydı çok iyimiş. Ayrıca Stratos aynı garminde olduğu gibi şık bir saat görünümüne sahip. Mantıklı fiyata garmin fenix 3 arayacağım kısa bir süre (gerçi bu ikinci el fiyatlara bakılırsa çok zor) olmaz ise xiaomi stratosu yakında burada paylaşırım. koşu arkadaşımda forerunner 235 var, iki saat arasında karşılaştırmayı yaparım burada saygılar

Güzel incelemeniz için teşekkürler. Bir müddettir saat almak için inceleme yazılarına bakıyordum sonunda bu saati aldım ama henüz elime geçmedi. Profesyonel koşucu olmadığım için bu saati almamdaki en büyük etken fiyatı oldu. Merak ettiğim bu saatte antreman programı ayarlanabiliyor mu veya Nike NRC antreman programı benzeri bir programı bu saate yüklemek mümkün mü acaba?.