WatchRace saat yüzü uygulaması

Sizinle son iki aydır üzerine çalıştığım ve bu hafta Google Play Store uygulamasında yayınlanmaya başlayan projemi paylaşmak istiyorum: Watchrace saat yüzü uygulaması. Uygulama Wear OS işletim sistemine sahip saatlerde çalışıyor. Suunto 7, Casio Trek, Fossil, Tag Heuer bu uygulamayı çalıştırabilecek örnek saatler.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ulusoyca.watchrace

Bu uygulamada farklı yarışlara özel saat yüzü tasarımları var. Uygulamanın ilk yarışı Argeus Travel ve @daglarinarslani izinleri ve destekleri ile Alanya Ultra Trail. Alanya yarışı için 2 dijital, 2 analog olmak üzere 4 tasarım ve her bir tasarımda kırmızı, lacivert, ve siyah olmak üzere 3 farklı tema, toplamda 12 seçenek kullandım. Bu görselde tüm tasarımlar bulunuyor:

Yarış ve yarışa ait dizayn şu şekilde seçiliyor:

1. Yarış seçimi
    image
  2. Dizayn seçimi
    image
  3. Karmaşıklık seçimi:

Komplikasyon terimine uzak kişiler için açıklama:

Saatlerin zamana ek olarak bir çok özellikleri, ekstra işlevleri de vardır. Saatlerin bu ekstra işlevine, saat dünyasında terim olarak ” komplikasyon ” adı verilir.

Komplikasyon denmesinin nedeni mekanik saatlere bu özellikleri eklemenin zamanında çok karmaşık olması. Örneğin mekanik saatlerde hangi gün olduğunu gösteren yer karmaşıklık olarak adlandırılır.

Uygulamaya özel bir karmaşıklık olarak yarış başlangıç saatine geri sayım bulunuyor. Aşağıdaki görselde yarışa 28 gün kaldığını belirtiyor.

image
Bunun dışında WearOS platformunun sağladığı hava durumu, adım sayısı, yakılan kalori, haftalık antrenman süresi, son kullanılan uygulama, birini hızlı arama gibi çeşitli karmaşıklıklar da seçiliyor.

Sırada anlaştığım 3 yarış var. 100 Miles of Istria (Hırvatistan), Kapadokya Ultra Trail, ve Nuuksio Classic (Finlandiya).

Uygulamanın Instagram sayfasını takip ederek ve Play Store uygulamasında değerlendirme ve yorum yazarak bana destek olabilirsiniz.

Bu saat yüzü uygulamasının diğer uygulamalardan en önemli farkı Qualcomm 3100 çipinin sağladığı batarya koruma ile uyku modunda saniyede 10 frame renkli olarak gösterebilmesi. Renk seçenekleri kısıtlı olsa da (RGB332 - 8 bit) bu şartlarda gayet yeterli. Ne yazıkki bu seçeneğin dökümantasyonu herkese açık olmadığından üçüncü parti uygulama geliştiricilerinin bu özellikleri kullanması çok zor. Şimdilik uyku modunda sadece siyah, beyaz ve kırmızı renkler kullanılıyor ama önümüzdeki günlerde asıl renklerini eklemeyi planlıyorum. Bu özellik emülatör ile test edilemediğinden daha küçük ekranlarda nasıl gözükür henüz bilmiyorum ama en azından Google onayladığına göre ciddi sorun yok. Suunto 7 dışında Android saati olup test edebilen olursa çok sevenirim.

11 Beğeni

Çagatay Bey merhaba, Arıyorum ama bulamadım bir türlü Google Play de (saat içerisindeki uygulamada arama yapıyorum)

Bu arada WearOS neden bu kadar lag ile çalışıyor. (Casio WSD-F20). Gerçekten tam bir işkenceye dönüştü benim için aplikasyon yüklemeye çalışmak :frowning:

Geri bildiriminiz ve testiniz icin tesekkur ederim. Destkelenen minimum isletim sistemi versiyonunu yuksek tutmusum. Ozelden size yeni bir versiyon gonderecegim. Umarim test etme imkaniniz olur.

Çağatay Bey ilginiz için teşekkür ederim.

Bir yarışa odaklanması, gün sayısını göstermesi çok güzel bir fikir öncelikle. Ben yarış organizasyonlarının bunu destekleyeceğini ve bir çok farklı platformun (Apple, garmin vb) bunu takip edeceğini düşünüyorum.

Bunun haricinde çok güzel bir saat yüzü tasarımı olmuş. Sade ve şık. Bu saatimi bir süredir kullanmıyordum. Arka planda güncellemeler yapması sebebiyle biraz yavaşlamış (önceki mesajımda belirtmiştim.) ama şu an gayet iyi çalışıyor. Eski bir platform olmasına rağmen sizin uyarlamalarınız sonrası uygulamanızın çalışmasında herhangi bir problem yaşamadım. Bir iki gün kullanıp test edeceğim.

Elinize sağlık, ben çok beğendim özetle.
Selamlar, saygılar.

3 Beğeni

Öncelikle ilginiz ve güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Bu zamana kadar sadece Suunto 7 saati ile test etmiştim uygulamayı. Sayenizde gözden kaçırdığım ufak bir detayın farkına vardım ve minimum desteklenen yazılım seviyesini düşürdüm.

Bu arada hep siyah dizaynları görmüşsünüz. Soldaki renkli butona bastığınızda diğer renkleri de kullanabilirsiniz:
image

Bu arada Alanya Ultra Trail iptal olduğu için kaç gün kaldığını belirten sayacı güncellemeliyim :slight_smile:

3 Beğeni

Evet renkleri yeni fark ettim. Kırmızı pek favorim değil ama mavi tasarımı çok beğendim. Bence bu aralar tarihleri sık güncelleyeceksiniz :frowning:

Bir iki gün kullandıktan sonra bir sorunla karşılaşırsam size muhakkak haber veririm.

1 Beğeni

Garmin’in utmb watch face’ini ben 1 yıldır kullanıyorum. Diğer markalar da takip eder derken?

Tebrik ederim. Kendinizle ne kadar gurur duysanız az.

Bir şeyi kaçırdım herhalde???
Neyse hata bendedir, bende…
İyi günler.