Vodafone İstanbul Maratonu 2020

Federasyon sayfasında kastedilen yürüyüşcülerin yürüyüş temposunda koşabiliyorsanız maraton size çerez olur zaten. Adamların pandemi nedeni ile 40 yıldır yanlış yaptıkları şeyi adı üstünde maraton kategorisinde koşturacaklar bencede kesinlikle doğru bir adım atılmış

4 Beğeni

Merhaba,

Sizinle ortak paydada buluşmamız mümkün görünmüyor. Burası bir forum. Herkes - forum kuralları çerçevesinde - istediğini yazmakta özgür. Aynen sizin yaptığınız gibi. Kimsenin kimseye birşey dikte ettiği yok. Sizin ne düşünüp düşünmediğiniz, neyin doğru neyin yanlış olduğuna inandığınız beni ilgilendirmiyor.

Burada bir paylaşım yaptınız. Ben de düşüncelerimi, fikirlerimi yazıyorum. İstanbul Maratonu organizasyonuna kızgınlığınızı yazdınız. Muhtemelen destek bulmak için paylaştınız burada. Ben diyorum ki alınan karar doğrudur. Eğrisi doğrusuna geldi ve olması gereken oldu aslında. Bu kadar. Sizin gibi düşünen başka arkadaşlar da vardır. Saygı duyarım.

Sağlıklı bol koşulu günler dilerim .

3 Beğeni

6 Ekim haftası (İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü) halk koşusu, 29 Mayıs 29km koşusu, 23 Nisan 4.22 km mini maraton, Vodafon maratonu, dünya hareketlilik günü yürüyüş bisiklet yüzme etkinlikleri vs.
Belki hepsi tek etkinliğe sıkıştı ama önce sağlık, şu salgın geçsin.Koşmak, yürümek, zıplamak, tekerlekli arabayla da olsa yol almak güzel :+1:Tuz gölü ultra maratonda sadece 100mil için 30-50 kişilik sporcu grubu koşacak.Organizasyon olmadan da 5-10-15-20km vs kendi pistlerimizde patikalarimizda sağlıkla koşulsun.

5 Beğeni

@erhancetin katılıyorum hocam, tabiki çok daha zor olurdu, ondan şüphem yok. ama yöneticilik kolay olanı değil doğru ve adil olanı yapmaktır bence. örneğin trafik kazaları arttı diye arabaların trafiğe çıkmasını engellemek yerine denetimleri sıklaştırıp cezaları arttırmak gibi. yoksa herhangi bir art niyeti hele de Renay bey gibi sporun içinden gelen, spora ve toplumsal gönüllülüğe çok büyük hizmetler etmiş birisinin başında olduğu bir kuruluştan tabi ki beklemem. Zaten yaşadığım hayal kırıklığının en büyük sebebi de bu.
Yazdığınız seçeneği bende düşündüm doğrusu, ancak sonradan prensiplerim ağır bastı. Bir yanlışı(bana göre) başka bir yanlışla pas geçmek istemedim. 15k koşacağımı bile bile 42k ya kayıt yaptırmak bana biraz “cheating” olarak geldi :slight_smile:
Sonuçta insan o ya da bu nedenle istenmediği bir yerde olmamalı diye düşündüm.

Saygılarımla,
Sinan

@okmali elbette bulunmuyor. zaten fikirlerde bulunması şart da değil.
Beni üzen “bana göre” son derece çocukça bir tepki vermeniz. bakın bunu hakaret etmek vs için yazmıyorum, farkındalık uyandırayım diye yazıyorum. Allah aşkına yazdıklarınıza bir bakın. En baştan şu ikinci paragrafta yazdığınız şeyleri yazsanız yani “sizinle aynı fikirde değilim, bence şu olmalı” deseniz gayet güzel olurdu.
ama siz bunu yapmak yerine kalkıp benim buna itiraz etme “hakkım olmadığını” söylediniz! allah aşıkına bir sorun kendinize bu normal bir tepkimi? bir insanın bir konuda “fikri olmaya hakkı yok” denebilirmi? bakın yukarıda da kalkıp “beni ilgilendirmiyor” gibi bir şey yazmışsınız, e iyide madem ilgilendirmiyor neden bu kadar şeyi yazdınız!!! :slight_smile: Kimsenin kimseye bir şey dikte ettiği yok diyorsunuz, e iyi de 3-4 defa bana “hakkın yok” yazdınız. Bu nedir? üstelik bir koşucu olarak tabi ki sizi ilgilendirir, çok doğal bu. Benim haklarıma, üstelik bir eylemle ilgili de değil, şahsi fikirlerimin ne olup olmayacağına karar veriyorsunuz. Benim anlamlandıramadığım bunu bir fikir tartışmasından çıkarıp bir kişilik kavgasına dökmeniz. Lütfen bu yazdıklarımı ve kendi yazdıklarınızı bir kere daha okuyup bir gözden geçirin tepkilerinizi. Bakın Mehmet Ali bey, sanırım benden yaşınız çok genç, üstelik hayatını 3 farklı ülkede (ki bunlardan birisi demokrasinin beşiği kabul edilir) yaşamış bir insan olarak sanırım hayat tecrübemde sizden fazladır. Bunu bir kişilik mücadelesi değil dostane bir tavsiye olarak alın. İnsanların fikirleri farklı olabilir. Ama ne olursa olsun istedikleri gibi, istedikleri herşeyi düşünmeye hakları vardır. Eylem ise farklı bir şeydir. Eylemlere hakları olup olmayabilir. Zira bir eylem başkalarını da etkiler. oysa düşünce, fikir şahsidir. “Düşünce Özgürlüğü” denilen, demokrasinin, insan haklarının temellerinden birisi olan kavramda budur.

Gelin biz farklı fikirleri, görüşleri dostça, rahat rahat tartışalım. Kimseye “böyle düşünmeye hakkın yok” demeyin. Size ya da bir başkasına göre son derece yanlış ya da farklı olabilir düşüncem, ama bir "düşünce"dir, bir "fikir"dir. Ne kadar çok görüş ve fikir olursa doğruyu bulmakta o kadar kolay olur :wink:

Saygılarımla,
A. Sinan Tüzün

2 Beğeni

@stuzun genel olarak sizin söylediklerinize katılıyorum ancak geçen yıl maratona katılmış biri olarak 15K ile ilgili bir şey eklemek isterim, bu halk koşusunda köprüde tavla oynayanlar gibi 15K’ya kayıt olup, Beşiktaş’taki kahvaltıcılarda kahvaltı yapanlar, köprüde fotoğraflarını çektirip, metroyla finish noktasına gidenler vardı. Aslında bu genel olarak ülkemizin sorunu. Kabul edelim ülkemizde spor kültürü yok. Biz gösterişe önem veriyoruz, yap(mışgibi) yapmayı seviyoruz. Sonuç olarak umarım gelecek nesillerle bunlar değişir, biz de niceliğe değil niteliğe önem veren bir toplum olmayı başarırız. Sağlıklı, mutlu günler diliyorum

4 Beğeni

@anon9360179 Haklısınız Erkan bey, mutlaka vardır. Ama oran olarak herhalde çok çok daha düşüktür. Zaten yukarıda yazdığım gibi amacı spor olmayan, “selfie çektirmek için” oraya çıkmış olanların tespit edilip bir daha kaydının alınmasına karşıyım. Ha bir tanıtım etkinliği olarak tabiki herkes köprüden geçsin, selfi çeksin, tavla oynasın…Bunlar çirkin değil, güzel şeyler ama bu koşu müsabakasıyla aynı anda yada 10-15dk arayla olmamalı .

Sanırım şu yapılırsa hangi mesafe olursa olsun niyeti spor olmayan insanların katılımı engellenebilir. Halk koşusu dışındaki kategorilere katılım için Atletizm federasyonundan alınmış Lisans şart olmalı. Lisans alanlar bilir bunu almak (en azından biz ankaradakiler için( 10-15dk lık bir olay. Üstelik kendinizin gitmesine de gerek yok. Bir Kulübe üye iseniz kulüpten bir kişi herkesin evraklarını götürüp alabiliyor kolayca. Bu bence sene de 1 kere köprüde selfie çekeyim diye 10-15k ya katılımı engeller. Lisansı olmayanlar mecburan Halk Koşusuna katılır ve halk koşusu da en az 1 saat sonra başlarsa bu sıkıntılar çözülür bence. Çok ciddi bir organizasyonel sıkıntı olacağını da sanmıyorum.

Maksat yasaklamak, had bildirmek falan değilde, kolaya kaçmak yerine çözüm bulmak olunca bakın konuşunca yeni ve değişik çözümler akla geliyor.

Eminim bu tartışmaya konuya katkıda bulunanlar daha fazla olursa daha da etkin çözümler ortaya çıkabilir.

Saygılarımla,
Sinan

1 Beğeni