Vo2 max değeri (Apple Watch 6)

**Arkadaşlar Merhaba, bugün ilk kez bir konu oluşturuyorum. Yaklaşık 2 ay önce koşuya başladım diyebilirim. Öncesinde de spor 11 yıl fitness ve 3-5 yıl Amatör futbol oynamış bir bireyim. Yaşım 34. Apple Watch 6 kullanıyorum. Vo2 max değerim 49.4 ‘yle ortalamanın üzerindeydi. 2 ay önce koşmaya başladım ve her koşumda sonraki raporu zamanla düşmek oldu:) bugün 42 dk koştum. 7 K bitirdim. (42.1 vo2 ortalamanın altında uyarısını aldım ) Oysa ki 49.4 yazarken sadece durmaksızın 700 mt koşup çok pis yorulmuştum. Göğüs bölgemdeki tüm kaslar ağrımıştı. O zamanlar elektronik sigarayı içiyordum. (49.4 iken) 3 aydır hiç bir tütün ürünü kullanmıyorum fakat maalesef saatten midir? Benden dolayı mıdır bilmiyorum ama 7 puan düştü. Bu konu hakkında yorumunuz ne olur? **

Merhaba, bahsettiğiniz olay birçok kişinin başına gelen bilindik bir durummuş. Saat ile telefon eşleşmesini bitirip yeniden eşleştirip kısa süre çözen ve yine 10 civarı düşük değer görme durumu olmuş.

https://discussions.apple.com/thread/250776048

Kolay gelsin, artık rutin bir mesafede hr değeri, süre, tempo vs den değerlerinize hislerinize balacaksınız.Bir çözümü belki vardır, bulursanız buraya da yazarsınız.

Benzer bir durum bende de oluştu. Bende 1 sene önce başladım. Hayatımda ilk kez koşuyorum. 1 senedir hemen hemen hergün koşuyorum. İlk başladığım zamanlarda 44 idi. Şu anda 42’lerde.
Üstadların daha iyi yorumu olabilir belki ama tahminimi söyleyeyim. Saat, bu değeri belli bir sensör ile ölçmüyor. Antremanlarınızdaki nabız, kalori, süre gibi değişkenlerle belli bir algoritma ile hesaplıyor. Belki bu yüzden yanılıyor olabilir. Ben koşuyorum dediysem jog atıyorum hergün :smile: Amacım her antremanda ortalama nabzımı düşürmek. Bunu başarıyorum ama nabzım düştükçe Vo2 max’da düşüyor. Saatim Huawei GT2 Pro. Bir de şunu farkettim. Bir önceki dediğimi de destekliyor aslında. Biraz kendimi zorluyum. Nefes nefese kalıyım yani yüksek zone’lara çıkıyım. Bayır çıkıyım. Veya birkaç interval serpiştiriyim. O antreman sonunda Vo2 max değerim daha yüksek çıkıyor. Ama ertesi günkü jon antremandımda tekrar 41-42’lere düşüyor.
Bu arada 42 ortalama altı mı :frowning:

1 Beğeni

@gokhansen şunu deneyiniz:
Watch App → Health → Health Details.
“Medications That Affect Heart Rate” kısmındaki işareti kaldırın.

Hayır yaşa göre değişkenlik gösteriyor. Yaşınız söylerseniz ortalama aralığını söyleyebilirim.

İlk 2 tablodan görülebilir.

Tamamdır teşekkür ederim deneyeceğim :slight_smile:

1 Beğeni

İşaret kaldırma yok ama 0 yazıyor yani kalp hızını etkileyen bir ilaç kullanmıyorum gibi ayarlarda.

1 Beğeni

Bazı arkadaşlarda dakikadaki oksijen vs ihtiyacın eskiye göre düştüğü için ters orantılı ilerlemektedir. (Demişlerdi) Ayrıca int araştırmaların sonucunda vo2 max , koşuyla ters orantılı olarak değişmekteymiş. (Koşu kapasiten arttıkça vo2 max düşmektedir gibi)

Bilgim yok. Sizinle paylaştım keşfedersem bende paylaşacağım sizlerle :slight_smile:

1 Beğeni

Ayda yılda 1 koşan benim tepelerde çıkmalı yada düzenli antrenman yapan biri ortalamanın altında gibi.Bu pek olası değil, Apple 6 (belki başka versiyonlarda da) bu düşme hata, olmaması gereken durum gibi durmakta.
Not:uygulamada doğum tarihi günü vs bilgilerinde değişme varsa doğum tarihini düzeltme de denenebilir, bu tarz bir olay olmuş bir yorumda.

Tarih bilgilerim hepsi doğru girildi. Yani bilemiyorum sorun nedir. Ama eşleştirme kaldırıp tekrar eşleştireceğim.

Doğru olan doğum yılı değişmiş olabilir anlamında.Değişmediğine göre recovery -uyku zamanı :slightly_smiling_face:

Apple tarafından bilinen ve araştırılan bir hata. Telefonla destek aldığımda güncelleme beklemekten başka çaresi olmadığını söylediler. Saatin en önemli satış noktalarından birinin çalışmaması ve bunun için de acil bir çare üretilmemesi verilen ücretlere göre bana fazlasıyla gülünç geliyor. Bir ay içinde iOS 15.2 ve watchOS 8.3 çıkacak. Bunla çözüleceğini umuyorum.

1 Beğeni


Yüklediğim resimler garminde vo2 Max ekran görüntüleri.Bir fikir verir umarım.
Yaptığınız o günkü koşunun gelişiminize ne gibi katkısı oldu.Gelişme mi , koruma mi, gerileme mi,…
Benim başlarda 45-46 idi sonradan hep aynı tempoda ve aynı mesafede koşmak sadece koruma sağlıyor, yada gerileme. 42-43 gibi değerlere de düştü.
Koşu sırasında tempoyu 10-20 birim arttırıyorum, yada 10-20 birim dusuruyorum, vs.
Daha sonraları bunlarla uğraşmak tansa Garminde yarış hazırlık programı özelliği var.3 adet koş var.Bu 3 adet koçtan, bana uyan birinin, programını yükledim saate.Bazi günler rahat koşu,bazı günler tempolu,bazı günler deparli,bazı günler uzun mesafe ,vs…Bu genel olarak koruma ve gelişim arasında bir rutin olusturdu kosularimin bana etkisinde.Biraz düşük aerobik eksikliği oluyor bende genelde yada aerobik eksikliği.Tempolu yuruyuslerle kapatmaya çalışıyorum.Ama çok sıkıntı değil, 48-50 arası değerlerde dolaşıyor.
Sizin düşük aerobik değerleriniz çok iyi anlaşılan( 7 peace değerini baz aldım).Yüksek aerobik düşük kalıyor olabilir.Yeterince uzun süreli tempolu koşu yapmıyorsunuz…

Güzel anlatmışsınız ama 49 civarındayken bırakın uzun koşmayı 700 metreden sonra şişiyor,tıkanıyordum… Şimdi 7K koşabiliyorum. 10 kat geliştirmişim. Elinizdeki dünyanın en iyi saatlerinden (bu konu için üretilmiş) bendeki de iletişim anlamında en iyi saat…

Bu hesaplamalarin tamaminin algoritma oldugunu unutmayalim. Bu yuzden takilmamak gerekir. Gercek vo2 max testi cok daha kapsamli ve detayli olarak yapiliyor. Bulundugunuz ildeki (varsa) tip fakultesi icinde yer alan spor hekimligi bolumunde ucretsiz vo2max testi yaptirabilirsiniz.

1 Beğeni

İlk koşuda saatin elinde değerlendirecek kriter yok.Sonra sonra yaptığınız koşulara göre değerlendirme yapıyor.Yaptiginiz koşular sürekli aynı tempo ve yaklaşık aynı mesafe ise vo2 Max düşüyor haliyle…Benim iki haftalık programımda 1 saatlik 4 koşu, 1,5-2 saatlik 2 koşu,40-60 dakika arası 4 koşu var.peace 4:45 ila 6:15 arasında değişiyor.ilk zamanları hep 1 saat civarı ve 5:45 peace’de kosuyordum.Vo2 Max düşüyordu.Program uygulamaya başlayınca 49-50 civarında oluyor.surekli yuksek tempolu ve sabit peaceli kosunca değer 47 doğru düşüyor.Bilmem anlatabildim mi.Cok önemli de değil aslında…Mümkünse bir program bulup size uygun olanı seçip uygulamak…Değerler uzun vadede mutlaka iyileşiyor.

1 Beğeni

Merhaba,

Uzun zamandır (>2 yıl) Apple Watch kullanıcısıyım ve görece tutarlı değerler alıyorum. vo2max arkadaşların dediği gibi algoritmik olarak hesaplanıyor, ve zamanla kalibre oluyor.

Aralıklı olarak spor yaparken (koşu ve bisiklet) bir parça yüksekken, düzenli yapmaya başlayınca düştü. Sonrasında düzenli spora devam ettikçe, eşdeğer eforlarda nabzım düştükçe vo2max değeri yükselmeye başladı.

Çok enteresan bir gelişme de demir takviyesiyle oldu. Kan tahlilinde demir eksik çıkınca, doktor bunun koşu performansını etkilediğini söylemişti. Dokulara oksijen taşıması sıkıntı olduğundan ihtiyacı karşılamak nabız yükseliyor.

1 hafta koşmayıp, her gün demir takviyesi aldıktan sonraki koşularımda nabız beklemediğim kadar düşmüş, çok daha az zorlanmıştım. Bununla uyumlu olarak da vo2max da yükseldi.

Özeti, siz daha çok veri sağladıkça algoritma belli bir düzene oturuyor. 10 dakikadan fazla süren yürüyüşlerde de düzenli nabız alması için saatten “outdoor walk” egzersizi açarak veri sağlayabilirsiniz.

1 Beğeni

@ismail.a merhabalar, açıklama için teşekkürler. 49.4 olan değerlerim ağırlık antremanı çalıştığım zamanlardı. Koşmaya başladığım ilk zamanlarda cidden de nabız değerleri yüksekti. Su sıralar biraz denge sağladı. 165 değerinde sürekli koşarken şimdi 150-153 civarı… Bugünkü koşumdan sonra 41.9’dan 42.7’ye yükseldi.

1 Beğeni

Prof. olsaydım giderdim. Amatör birey için fazla bencee:)