UTMB Katılım Sistemi Değişiyor, Yeni Bir Oyunlaştırma Konsepti

UTMB bugüne kadar getirdiği yarışlara katılım sistemini 2020 ve 2021 yıllarında değiştirmeye hazırlanıyor. 2020 yılı geçiş yılı olacak ve 2021 yılında da yeni sistem devre girmiş olacak. Bu yıl 10.000 kontenjan için 26.000 başvuru almışlar, peki değişiklikler neler?

Varolan sistemde hedeflediğiniz yarış için gerekli puanları izin verilen sayıda yarışta toplayarak kuraya katılıyordunuz. O yıl katılamazsanız sonraki yıl kurada çıkma olasılığınızı iki katına çıkıyordu. 2 yıl üst üste katılamamışsanız bir sonraki yıl doğrudan katılma hakkına sahip oluyordunuz.

2020 yılında UTMB için toplamamız gereken puanlar düşüyor (UTMB 15 > 10, TDS Aynı, CCC 8 > 6, OCC 6 > 4) önceki yıl kurada kazanamamış sporcular için 2 çekiliş hakkı ve 2 yıl üst üste katılamamışsanız doğrudan katılma hakkı sürüyor.

2020 Yılı Ocak ayından başlayarak UTMB tarafından seçilen yarışlardan kazanılan “Koşu Taşları” toplama esasına göre yapılacak. Toplanan bu “koşu taşları” yarışlar için gerekli sayıya ulaştığında o yarışa kuraya girmeden girilebilecek. Bu “Koşu Taşları” UTMB parkurlarında toplanabileceği gibi, 2020 Ultra Trail World Tour etkinliklerinde de toplanabilecek. Buna göre UTMB parkuru için 18 “Running Stones” - 10 ITRA puanı, TDS parkuru için 15 “Running Stones” - 8 ITRA puanı, CCC parkuru için 15 “Running Stones” - 6 ITRA puanı ve OCC parkuru için 12 “Running Stones” - 4 ITRA puanı yeterli olacak.

UTMB’nin ismini verdiği yarışlarda (Gaoligong, Ushuaia, Oman v.b.) alınan 1 ITRA puanı = 3 "Running Stones, Koşu Taşı"na, Ultra Trail World Tour (UTWT) organizasyonlarından alınan her bir ITRA puanı ise = 1 "Running Stones, Koşu Taşı"na denk gelecek. Doğru puanı yakaladığınızda ilgili yarışa direk katılma hakkında sahip olacaksınız. 2020 yılında kazandığınız puanları takip eden 2021, 2022, 2023 ve 2024 yıllarında kullanabilecek. Sonrasında süreleri dolacak. MCC, PTL ve YCC kendi özel koşullarını bu süreçte de sürdüreceklermiş.

Koşucu yeterli "Running stones, Koşu Taşı"na sahip değil ise seçilme olasılığını arttıracak şekilde özel biletlerle piyangoya katılabilirler denmiş ancak bu bölüm çok açıklanmamış, en azından benim ulaştığım dokümanda. Anladığım kadarıyla puanın yetmiyorsa çekiliş şansının varolan puanlarının tamamını veya bir kısmını kullanarak arttırılması şeklinde olacak, tam bir oyunlaştırma konsepti olmuş :slight_smile:

Yeni sistem kendi ülkemiz sınırları içerisinde sadece bir UTWT yarışına sahip olduğumuz için bizleri biraz zorlayacak sanıyorum, (gerçi UTWT koşulan ülkelerin neredeyse tamamında bu durum böyle, belki daha fazla UTWT yarışı duyurulur veya CUT’in parkur sayısı ve puanlarında artış görebiliriz). Mesela ülke dışına çıkmadan sadece Cappadocia Ultra’yı (CUT - 5 ITRA puanı, CMT - 3 ITRA puanı, CST - 2 ITRA puanı) koşarak puan toplamaya çalışan bir koşucu UTMB parkuruna ancak 4 yıl sonunda (18 Puan direk katılım için gerekli olduğundan) gidebilecek (ekstra biletler ve çekiliş meselesine katılmayacaksa). Öte yandan OCC parkuru için bile en az 3 yıl Cappadocia Ultra’nın CUT mesafesini koşması gerekecek.

Yeni sistem hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?

13 Beğeni

Bu durumda belki orta vadede UTWT yarışların sayısı artacaktır? O konu da açıklamada açıkta kalmış sanki. Mevcut durumda biz yine şanslıyız, en azından 1 tane UTWT yarışımız var. Bu açıdan bakacak olursak, aslında dünyada sadece 18 tane UTWT yarışı olan ülke var… pek çok ülke de bizim kadar şanslı bile değil…
Bir konu daha var, yarışlara talebe göre koşu taşlarının adedi her yıl belirleniyor olacak. Bu sebeple OCC koşu taşı da talebin en yüksek olduğu yarış kategorisi olduğu için çıtası ilk yıl için bu kadar yüksek…

6 Beğeni

Koşu taşı uygulaması mevcut çekiliş yöntemini ortadan kaldırmıyor. O yüzden UTWT veya byUTMB koşuları ile sınırlı kalmadan ITRA puanına sahip diğer koşulardan puan toplayarak da katılım mümkün olmaya devam edecek (şu anda olduğu gibi). En azından “teorik” olarak. Çünkü koşu kapasiteleri sınırlı olduğu sürece doğrudan katılımlar arttıkça ister istemez çekiliş ile katılım sayısını azaltmak zorundalar. Bu da kuradan çıkma olasılığının düşmesi anlamına geliyor. Kuradan çıkma zorlaşınca doğal olarak doğrudan katılma isteği artacak ve ilişkili oldukları koşulara talep yükselecek. Kendi koşularını (ByUTMB / UTWT) teşvik etmek için güzel bir yöntem bulduklarını söyleyebiliriz. İşin sonunda kura sisteminin işlevsiz hale gelip ITRA puanlarının önemini yitireceğini, dolayısıyla ITRA üyesi koşuların sayısının ciddi şekilde düşeceğini öngörmek sanırım pek yanlış olmaz. Bunu engellemek için tahminen ITRA puanlarına yeni bir işlev bularak boşluğu kapatmaya çalışacaklar.

4 Beğeni

Veee. Beklenen gelişme… Val d’ran by UTMB, UTMB sahip olduğu yarışlara bir yenisini daha ilave ettiğini az önce duyurdu… güzel havadis bu seferki yarış Katalan coğrafyasında, yani bize yakın… detaylar Ağustos’ta… yeni katilim/kura sistemiyle birlikte UTMB kendi org sayısını arttıracak, artık resim daha net.

2 Beğeni