UTMB-CCC-OCC...2024-Katilimcilar, Konaklama ve Tecrube Paylasimi

Merhabalar, şimdiden keyifli bir yarış diliyorum. Passy den trenle geçildiği bilgisi var aklımda. Otobüs konusunda emin değilim, duraklarına bakmak gerekli. Blablacar daily var, bu çok güzel bir uygulama, fiyatı makul kılıyor kısa mesafelerde ama browser üzerinden açmak gerekiyor. Bisikletle gitme şansınız da var ama yarış koşmuş kadar okuyorsunuz, çevre yoluna giremeyecrğiniz için köy yollarından gitmek gerekiyor. Özet cümle blablacar Daily ve en erken tren saati önerilerim.

2 Beğeni

Çok teşekkürler. Blablacar için şimdiden alarm kurduk :slight_smile: tren saatlerine bakmıştım. Sabah ilk tren bize uymuyor. geç kalıyoruz. sanırım en iyisi yakın kasabalardan birine arabamızla gelip oradan dahil olmak…

1 Beğeni

@Yelena cok tesekkurler aciklamariniz icin! Sizin raporlarinizi okumak cok keyifli ve bilgilendirici :slight_smile:

1 Beğeni

Tesekkurler @turancenk!

1 Beğeni

Sena starttan hemen sonra Tete de la Tronche zirvesine tırmanış başlayacak (Col de Ferret ile birlikte yarışın en yüksek zirvesi). Bu tırmanışın çoğu bölümünde single track olacak. Evet, bu bölümde tıkanıklık olacak, ben koşarken de oldu. Eğer zaman hedeflerin varsa en önlere gidip birkaç saat beklemene gerek yok ama çok arkalara kalmaman önemli.

Kendine uygun bir hız grubu içinde kaldığın sürece zaten ilk 5-10 km’de tek sıra şeklinde tırmanacaksın, birkaç dakika kazanmak için çok agresif olmak anlamsız olur. Önünde arkada gidenlerin batonlarına da dikkat etmek gerek, yüzlerce kişi sıkışınca tehlikeli işler olabiliyor. Zirveye çıktıktan sonra inişte yol biraz açılmaya başlar. Bertone’ye gelince Bonatti’ye doğru zaten yarışın en “koşulabilir” bölümü. Burada herkes hızına göre yerini bulur. Geri kalan yolda seni etkileyecek tıkanıklık olmaz.

Olur da ilk bölümde arkada kalıp tıkanıklığa kalırsan bence fazla önemseme. Yarışı örneğin 20 saatte bitirmeyi düşünen biri için ilk 5-10 saatte 15, 20, 30 dk kaybetmek önemli bir şey değil. İkinci yarıda, özellikle Champex Lac’tan sonra hala belli bir hızda hareket edebilen biri o açığı çok rahat kapatıp önlere geçer. Konaklama ve ulaşım konusunda zaten herkes çok iyi öneriler vermiş. Şimdiden bol şans.

10 Beğeni

Hoşgeldiniz güzel insanlar :heart_eyes:
Çok sevindim kuranıza, umarım sağlıkla keyifle gidip gelirsiniz

4 Beğeni

Kurada kazanları tebrik ederim, artık darısı başımıza, Türkiye’de taş veren bir yarış ne zaman olur bilemeyiz ama bu yıl bir yurtdışı yarışına kayıtlıyım, umarım 2025’te katılabilme fırsatı yakalarım, bu yıl katılacak olanların tecrübelerini çok merak ediyorum, her şeyin gönlünüzce, sağlık ve keyifle geçmesini diliyorum.

4 Beğeni

Çok teşekkürler Onur… Gidene kadar mutlaka parkur kardeşliği yaparız bir yerlerde :slight_smile:

2 Beğeni

Tesekkurler @aykutc ! CCC’yi kamera ile kaydeden bazi kosucular da direk bu ilk baslardaki tikanikligi gösteriyorlar. Bazen arkadan gelen daha hizli kisiye yer vermek icin kenara cekilmeye calismak, durmak veya uygun pozisyonu bulmak da dengesizlik sonucu dusmeye neden olabiliyor (basima gelmisti). Belki biraz detay dusunuyorum su an ama CCC videolarinda gördugum tikaniklik beni bu soruyu sormaya iten nedenlerden :slight_smile:

2 Beğeni

naçizane fikrim daha farklı konularda kafa yormalısınız.
Örneğin;
Yarış 1200 rakımda başlıyor. 1200-2600 arası rakımlarda gidiyor sürekli olarak.
Bünyeniz bolca enerjiye ihtiyaç duyacak. O yüzden su ve gıda alımınızı çok bilinçli planlamanız lazım.
Sadece CP’ler ile mi gideceksiniz? yanınıza ilave ne kadar ne tip gıda alacaksınız ?
Ayakkabı, çorap, kıyafet tercihleriniz nasıl olacak vb konularda da meraklı olmanız faydanıza olacaktır diye düşünüyorum.

4 Beğeni

@ismaileren Türkiye’deki en tecrübeli ama aynı zamanda en mütevazi ultracılardan biri olduğu için muhtemelen paylaşmayacaktır o yüzden ben paylaşayım.Aynı yarış değil ama hemen hemen aynı parkurdaki detaylı paylaşımı: My Running Adventures: MARATHON DU MONT BLANC - 80K - 6000+

5 Beğeni

En son paylaştığım yarış raporum 2018 Kapadokya 120k yarışına aitti.
2019 yılındaki 300k mesafe 25k irtifa kazanımlı PTL yarışında yaşadıklarımı dahi bir yazı haline getirip paylaşmak içimden gelmedi.
Paylaşmıyorum, çünkü paylaştıklarım kimsenin umurunda değil. :person_shrugging:

4 Beğeni

Patikalarda sira bekleme oluyor mu diye soruldugunu duyunca aklima su geldi.

Everest zirvede bile sira olan bir cagda yasiyoruz, UTMB’de sira olmus cok mu?

13 Beğeni

Sanki dolmuş kaldırmışlar gibi ya

1 Beğeni

Merhaba! Guzel bir görsel :slight_smile: UTMB veyahut bir baska yarisma icerisinde sira olusmasiyla ilgili bir sorunum yok. Bir cok yaris (kosu ve oryantiring) icerisinde sira bekledim simdiye dek veyahut siranin sebeplerinden oldum, normaldir. Tirmanisciyim ayni zamanda. Geleneksel tirmanis rotalari da cok uzundur, beklenir veya bekletilir (1 veya 2 saat). Bu yerleri CCC icin anlamaya calisip buna yönelik bir görsel cikarmak kafamda maksadim. Mesela sabah kosu öncesi kahvalti yapmak bana dokunur, eger ki yaris baslarinda beklemeli, yurumeli bir 20 km olacaksa o zaman guzel guzel bir kac yumurtami yer, gönul rahatligiyla beslenir cikarim. Madem bekleme kuyrugu yavas akan 30-40 dk’lik bir sure olacak o zaman yagmurlugumu en rahat ulasacagim yere koyarim, batonumu cikarmam, acmam gibi gibi. Bu saydiklarimi tabi ki de aylar aylar öncesinden planlamiyorum ve bunlarin kararini vermiyorum su an. Sadece videolar izlemeye basladim ve orada gördukce aklima gelenleri sorabilecegim insanlara soruyorum. Merakimi gideriyorum. Ben soru sordugum icin konu konuyu aciyor, baska anilarini paylasanlar oluyor ve keyifle okuyorum. Sizin cevabiniza denk geldi aciklama su an :slight_smile: Bu konuda bir kac yorumdan sonra yanlis bir algi yarattigimi dusundugum icin aciklama ihtiyaci duydum. Umarim UTMB-CCC-OCC konusunda daha bir cok tecrube duymaya devam ederim buradan! :slight_smile:

4 Beğeni

Ben sizinle ya da neden sordugunuzla ilgili bir gonderme yapmak amaciyla paylasmadim. Sadece aklima geldi. Umarim alinmamissinizdir.

4 Beğeni

Geçen sene CCC parkurundaydım , direkt bilgiyi vereyim :slight_smile:
İlk zirveye çıkış yani ilk 10K nispeten kalabalık ama akıcı olarak ilerliyor. Yaklaşık 2400 kişi start aldı geçen sene ve yarış boyunca 1000-1100 arası sıralamada koştum. Yoğunluk vardı ama genel olarak herkes patikada uyumlu şekilde ilerledi. Bence kahvaltınızı dilediğiniz gibi yapın ilk cpye kadar yavaş tempoda gidiliyor. :love_you_gesture:

4 Beğeni

Anladim, tesekkurler! :slight_smile:

1 Beğeni

Sizin için inanılmaz bir yarış olacağından şimdiden başarılar ve tebrikler, sistemi güzel oturturmuşlar organizasyon esnasında herhangi bir problem yaşanmıyor. Su konusuna dikkat etmekte fayda var, Geçmiş senelerde giden giden iki sporcu ve arkadaşlarımız sorun yaşamışlardı. İki sene önce Emre Singer Bey ve geçen sene Aysel Yalaç Dolay Hanım. Faruk Kar ve ekibi’de su yüzünden problem yaşadıklarını duydum. Biz geçen sene gittik çeşme suyu içtik ancak bir problem yaşamadık Chamonix servislerle rahat ulaşım sağlanıyor start alanına, atmosfer muheşem yarış haftası birçok markanın etkinliği oluyor sosyal medya üzerinden kayıt olup katılınıyor. Geçen sene naak enerji jel ve barlarının gündüz söyleşisine ve akşamda güzel bir restoranda yemeğine katılmıştık. Hızlı doluyor etkinlikler mutlaka takip edin. Diğer markaların etkinliklerine kayıt olup hediyeler almıştır. Fiyatı yüksek olmasına rağmen teleferik ile aıguıle du midi zirvesine çıkın hava açık olduğunu günü tercih ederseniz muhteşem olur.

3 Beğeni

Tesekkurler bilgiler icin :slight_smile: Marka etkinliklerini duymamistim daha evvel, bakar olayim.