UTMB-CCC-OCC...2024-Katilimcilar, Konaklama ve Tecrube Paylasimi

Merhabalar,

Gectigimiz hafta UTMB kura sonuclari aciklandi ve umuyorum ki herkesin gönlunden gecen sonuclar cikmistir :slight_smile: Özellikle son 2 senede (2022 ve 2023) UTMB icin Chamonix ve cevresinde otel disinda bir opsiyon ile konaklayip tecrubesini paylasmak isteyen var midir?
Bu yaz olimpiyatlar Fransa’da gerceklesecegi icin genel konaklama fiyatlarinda bir tik daha artis olmasi ihtimalini dusunuyorum. Öte yandan dunyanin her yerinden daha cok insan gelecegi icin salgin hastalik olma ihtimali nedeniyle halihazirda merkezi olmayan konaklama yerlerini dusunmeye basladim.
Bir de daha evvel CCC kosup tecrubelerini, hislerini ve zorluk diyebilecegi anlari paylasabilecek birileri varsa cok sevinirim!

Iyi gunler!

7 Beğeni

Bu konu ile ilgili @Yelena ve @yekta2242 çok güzel bir paylaşımları var

3 Beğeni

İnsanlarda ki COVID’in sebep olduğu paranoya henüz iyileşmemiş.
15 milyonluk İstanbul kalabalık ve her türlü şeyin var olduğu bir şehirde salgın hastalık olmuyorsa birkaç yüz binlik bir şehirde ve sporcuların toplandığı bir ortamda hiç olmaz. O yüzden içiniz rahat olsun.

Chamonix şehrinin kenar taraflarında çok ucuza kalınabilecek Hosteller mevcut.
Oralara bakınız. Hem ekonomik hem yürüyerek start alanına gelebiliyorsunuz.
Yarış start günü ve finiş günü otel ve yarış alanı gidip gelme telaşınız olmaz.

İlk gidişimle Lyon şehrine uçak ile gitmiştim. Oradan araç kiralamıştım.
Araç kiralama işini holidaycars.com sitesi üzerinden yapınca oldukça uyguna gelmişti ve otobüs tren gibi telaşlarım olmamıştı.

Uludağ Ultra ve Latmos Ultra’yı koşmadıysanız koşun. CCC parkurunun yapısına aşına olursunuz.
CCC parkuru UTMB ve TDS ile kıyaslayınca daha sade ve kolay bir parkur kalıyor.
O yüzden endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok.
İlk 50k biraz sert. ilk kısımda kontrollü gitmekte fayda var. 54k’da bulunan CP4’den sonra biraz rahat edersiniz.

5 Beğeni

Merhaba öncelikle şimdiden size başarılar.
Daha önce benzer konular mevcut,

buraya ilgili linkini bıraktım.
Ben geçtiğimiz sene TDS koştum, fakat CCC koşan Türk arkadaşlar vardı, hisleri onlara sormakta fayda var.
Kalma yeri konusunda ben Passy de kaldım. Chamonix vadisinde değil de batısında bulunan bir vadinin içerisinde, doğası ve gölü de bir o kadar güzel bir yer. Airbnb den oda kiraladım, fiyat olarak 5 geceye 3900TL ödemişim. Ulaşım için toplu ulaşım ve tren hattını kullandım. Akşam belli bir saatten sonra araç kalmıyor maalesef, buna göre alternatifinizi değerlendirmelisiniz. Karavanla kalan arkadaşım vardı, sanırım o günlük 20 euro gibi park ücreti veriyordu Argentinie tarafında.

4 Beğeni

Tesekkurler cevabiniz icin @ismaileren !
Ilk 50k’da tikaniklar cok oluyor mu? Bazi videolar gördum, insanlarin 5-10 dk oldugu yerde bekledigi ve bir hayli uzun kuyruklarin olustugu.

Salginla ilgili de bir kac bir sey eklemek istiyorum. Gectigimiz sene insanlarin midesini bozan bir salgin olmustu ve bir hayli elit sporcu karin agrisi sebebiyle parkuru birakmisti. Salgin olabilecek farkli bir bakteri, virus turunu baska bir ulkeden gelen insandan kapmak mumkun.

Öte yandan bir de kovid gercegi hala var @ismaileren. Eger basima kalp rahatsizligi seklinde gelmeseydi ve ölumden dönmeseydim ben de insanlarin paranoya yaptigini dusunebilirdim. Genc yasta kovide yakalanip aylarca iyilesmeyen veyahut hala kontrollerle cebelesip henuz bir sekilde tani alamayan bir suru kosucu taniyorum ne yazik ki.

1 Beğeni

Merhaba, tesekkurler! Kaldiginiz fiyat cok uygunmus. Karavanla kalan arkadasiniz orada mi karavanda kaldi?

Bu sene kura şansı yoktu 10. Ayda taş puanımın süresi bitmiş. O yüzden Mozarta katılacağım. Hedef CCC ve verdiğiniz bilgiler çok değerli @ismaileren @ismaileren teşekkürler.

2 Beğeni

Şimdiden tebrikler :clap: :clap: :clap:
2023 UTMB yarışında CCC parkurunu koştum. Konaklamayı karavanla yaptım,kamp alanı çok düzenli ve sakindi. Camping de la Mer de Glace .Sitede fotoğraflar ve 2024 ücretleri mevcut. Gecelik konaklama 40 EUR civarındaydı 2 kişi için. Biz 1 hafta kaldık kamp yerinde. Chamonix merkeze ve fuar alanına 3km bayağı yakın sayılır. Konaklama yaptığınız tesis size ulaşım kartı sağlıyor, bu sayede Chamonix vadisinde istediğiniz çoğu yere ücretsiz seyahat edebiliyoruz.
Mümkünse yarıştan 4-5 gün önce giderseniz hem oryantasyon için hem de yarış öncesi dinlenme için vaktiniz olur.
Parkura için söylenecek tek kelime “Efsane”
Keyifli koşular dilerim.

10 Beğeni

Tesekkurler! Hemen bir göz attim, cok mantikli geldi :slight_smile:

2 Beğeni

Siz CCC de yarışacaksınız.
Bu parkurda yarışacak olsam ben şöyle yapardım.

Uçak biletimi Milano’ya alırdım. İtalya seferleri Fransa seferlerine oranla daha ucuz.
Oradan araç kiralardım. Courmayeur Milano arası yaklaşık 200km.
Courmayeur’da daha uyguna otel bulanabilir.
Otelime yerleşirdim.
Flixbus isimli otobüsler var. 6€ gibi bir fiyatla Chamonix’e gidebiliyorsunuz.
iki şehir arasında ücretli geçişi olan tünel var. o yüzden araç ile geçiş yapmak mantıklı değil.
Otobüse atlar Chamonix’e gider. Kitlerimi alır, şehri görür ve sonrasında aynı otobüsler ile Courmayeur’a geri dönerdim.
Ve yarış günü startımı otelimin olduğu yerden yapmış olurdum.

6 Beğeni

Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler @ismaileren! Siz kostugunuzda CCC’de cok fazla tikaniklik olmus muydu ilk baslarda? Ilk 20 km’de mesela.

Ben hiç CCC parkurunda koşmadım.
O yüzden onu bilemiyorum.
Ama CCC profil olarak hemen dağa sarıyor gibi gözüküyor.
O yüzden ilk yokuşta sıkışıklık yaşanmasına kesin gibi gözüküyor.
O yüzden yarışta önlerden start almakta fayda.
Start noktasına erken geliniz ve önlerden başlamaya çalışınız.
Çok arkaya kalmazsanız tıkanıklık mağduru olmazsınız

Yanlış anlamayın ama bugüne kadar katıldığım her yurtdışı yarışında, buna OCC de dahil, 20 dakikaya varan bekleme süreleri parkurlarda yaşadım. Bu bizim dışımızda her yerde gayet normal karşılanıyor. Kimsenin kimseyi geçme ya da aman önden başlayayım güdüsü yok. (Sen oraya ait değilsen ztn o zaman tıkanıklığa katkıda bulunmuş oluyorsun.) Itra ya da UTMB index sıralaman neyse o, ilk %20 içindeysen tabii ki yerin orası, hiç lafım yok. Ama biz genellikle %50-70 bandında kalıyoruz. :see_no_evil:

Başarılar,
Sevgiler.

9 Beğeni

Merhabalar @bikeg ! :slight_smile: Tesekkurler cevabiniz izin. Yarista tikaniklik olabilecek noktalarin haritasini anlamaya calisiyorum one göre pace belirlemek veya durdugum anda belki beslenme yapabilmek icin. Durdugum noktalar benim batonlari acip kapama veyahut cantama yerlestirme zamanlarimi da destekliyor.
Sorumun amaci buydu :slight_smile:

1 Beğeni

Anladim, görusleriniz icin tesekkurler @ismaileren !

Merhaba Sena, şimdiden keyifli antrenmanlar ve bol şans dilerim! Yukarıda arkadaşlar çok faydalı bilgileri paylaştı. Ben de düşüncelerimi ekleyim umarım faydalı olur. 2013 ve 2017 yıllarında UTMB parkurunu koştuğumda çok uygun hostel’de arkadaşlarımla kaldık. 2013’te hava çok güzeldi ve sorun yaşamadım, 2017’de ise bir hafta boyunca hava o kadar yağmurlu ve soğuktu ki… Odada epey üşüdüm, tüm kıyafetlerimi giyip böyle yattım. Hatta tam yarış öncesi dinlenmem gerekirken - UTMB akşam üstü başlar - tavandan su akmaya başladı ve biri gelip saatlerce tamir etmeye çalışıyordu :smiley:. Konaklamayı seçerken yorumları mutlaka okuyun derim; ben konakladıktan sonra hep düşüncelerimi yazarım. O yıl sonrası dedim ki, “Gerekirse yıl boyunca biraz tasarruf edeyim ama hedef yarışlarıma gittiğimde rahat edeyim :slight_smile:!” Ondan sonra 4 kez gittim ve hep Chamonix’te olan uygun otelleri tercih ettim. 2021 ve 2022’de en son gittiğimde artık avro iyice artmayı başladı, böyle bir çözüm buldum. Yarış öncesi biraz uzak ve daha uygun bir yerde kaldım, yine de Chamonix’te; yarış yaklaştıkça daha yakın yere geçtim. Kalabalık bir şekilde gidiyorsanız bir ev kiralamak mantıklı, tercih meselesi. Ben mesela yarış öncesi sessizliği ve sakinliği sevdiğim için kalabalık ortam pek bana göre değil :sweat_smile:. Ben genelde Cenevre’ye uçtum. En son kez gittiğimde Milano’ya biletler neredeyse 3 kat daha uygundu, ondan dolayı o istikameti seçtim. Milano’dan Chamonix’e ulaşım epey pratik, ben otobüsle gidip döndüm. Hatta indiğim Milan Bergamo Havalimanı’ndan günde bir ve de iki kez doğrudan Chamonix’e FlixBus otobüsü vardı. Maalesef bana saatleri uymadı ben de bu şekilde yaptım: Havalimanından otobüsle merkeze ulaştım, oradan ise metroyla otogara. Genelde Chamonix ve de Courmayeur’a giden otobüsler otogardan kalkar. Milano’yu tercih ederseniz, biletleri almadan önce hangi havalimanına ineceğine, oradan otobüslerin saatlerine de bakın mutlaka. Çok geç saatte inerseniz sefer olmayabilir. Ben FlixBus firmanın otobüslerini çok sevdim bu arada, fiyatları çok uygun hele erkenden alırsanız çok çok avantajlı oluyor. Yarış öncesi birkaç gün evvel gitmeye çalışın ki dinlenmiş ve ortama alışmış olursunuz. Parkurla ilgili ise ben CCC’yı koşmadım ama Courmayeur sonrası UTMB ile çoğu yer aynı diye düşünüyorum bazı kısımlar hariç. Gerçekten darıcık patikalar var ve tıkanma ihtimalı yüksek. CCC koşan arkadaşlar daha net bilgi verir diye umuyorum. Ben TDS’i koşarken epey trafikte kaldım: Başlangıçta geniş yollarda bir süre koştuktan sonra çok dar patikalara girip baya yavaşladım. Aslında beklemek sorun değil de gece baya soğuktu ve durunca insan çok üşüyor. UTMB tecrübelerimi blogumda paylaştım, merak ediyorsanız www.yelenasworld.wordpress.com adresine göz atabilirsiniz. 2020 yılına kadar raporlarımı hep blogumda yazdım; PTL hariç tüm yarışlar mevcut. PTL’i ise kitabımda anlattığım için raporu kapattım. Şimdi ise tüm yazılarımı sadece insragram’da paylaşıyorum :slight_smile:. Biraz uzun oldu, umuyorum faydalı olur. Keyifli bir maceranız olsun :heart_eyes:. Sevgiler.

17 Beğeni

Emeğine ve yüreğine sağlık @Yelena

2 Beğeni

@husy72 sağ olun! Çok sevgiler :smiling_face_with_three_hearts:.

1 Beğeni

Bahsi geçen tıkanıklıklar, dar patikalara girilen ilk birkaç kilometre içinde 1-2 kez olmuştu diye hatırlıyorum; ilk 50km değil de, sanki ilk 10km içinde. Elitler dışında kalan çoğu koşucu için o parkurların doğası bu. Başarılar @SENA Kolay gelsin.

3 Beğeni

Yekta selam,
Biz de, eşimle bu yıl kurada şanslı tarafta olanlardanız. OCC kaydımızı yaptık, güzelce hafifledik :slight_smile: Sana bir sorum olacak, biz de Passy’de ab&b ayarladık. Sabah 5:30 Orsieres servisleri Passy den geçiyor mu yoksa daha yakına misal Les Houches civarına araba ile gelip, orada park ederek otobüse dahil mi olmalıyız? Bu konuda bilgin var mı? Teşekkürler.
Hamiş: Verdiğin diğer tüm bilgiler için de ayrıca teşekkürler.

3 Beğeni