Underpronation muyum? Kötü bir şey mi?

Merhabalar arkadaşlar , kendi halinde acemice yürüyen koşan , bırakıp kilo alan , tekrar koşan 38 yaşında amatör sporseverim .

Kullandığım kolu ayakkabılarında durum resimdeki şekillerde , dış tarafları daha çok baskıya maruz kalmış ve incelmiş ,

Biraz araştırdım undernasyon gibi birleyşet okudum , uygun ayakkabı aradım
Boost serisinden sıkıldığım için Mizuno veya Asics denemek istiyorum
Tavsiye edeceğiniz model var mı dışa basışıma yardımcı olacak

Ayrıca bu dışabasış meselesinde önemsemem gereken başka şeyler var mı , dizlerimde eğrilik de var muhtemelen bundan sebeb .

Koşarken dikkat edeceğim birşeyşer var mı , ileride zararı olur mu , merak ettim , uygun ayakkabı ile desteklemem yeterli mi

Ayrıca mümkün olduğunca orta taban basmaya çalışıyorum ama basmıyor muşum galiba :slight_smile: bu ayakkabı biraz uzun kullanılıp emekli olmuş hali , güncel kullandıklarım bu kadar eğrilmedi henüz ,

Teşekkürler

2 Beğeni

Ultraboost hep öyle üretilir, sizden kaynaklı herhangi bir incelme yok. Ultraboost genelde hızlıca alttaki siyah Continental tabandan erir, köpük materyal çoook uzun süre bozulmaz (2000k giyen arkadaşlarım var).

Emin değilseniz içe basma ya da dışa basma durumlarınızı analiz ettirerek öğrenebilirsiniz.

Mizunoda Wave Rider (normal) ve Wave Inspire (İçe basma/Arch Support)
Asicste Nimbus (normal) ve Kayano (İçe basma/Arch Support),

yıllardır süregelen en meşhur 2 ayakkabı modelidir. ikisi de ultraboost’a göre yastıklaması az gelecektir. Ama genelde alışan da kolay kolay başka bir şey giymez.

2 Beğeni

Selamlar,
Bende yeniyim koşuda yeni yeni 5k deniyorum. Ayakkabı konusunda bende müzdaribim, dışa basıyorum doğuştan ayaklarımdaki sorundan dolayı,. 31 yaşındayım küçüklüğümden ortapedik ayakkabı vs kullandım.
Genel olarak biraz araştırdım İça basma vs olarak fakat ayakkabı önerisi göremedim. Genelde tabanlık önerilmiş baktığım konularda, yani mantık olarak nötr alıp tabanlı mı kullanılmalıdır ya da neye dikkat edilmelidir ayakkabı alırken.
Teşekkürler.

Çok teşekkür ederim bilgiler için . Bende basışımda bit eğrilik hissetmesemde ayakkabı yanıltmış beni :slight_smile:

Merhaba, ben de dışa basıyorum (underpronation-supination), özel tabanlık yaptırdım, nötral ayakkabı modelleri ile kullanıyorum…