Uluslararası İzmir Maratonu

Herkese merhaba. PR hedefimi gerçekleştirdim. 10K sürem 49dk. dan 46 dk. ya düşürdüm. Gerçi daha aşağıya çekebileceğimi tahmin ediyordum ama sanırım yarış tecrübem az olduğundan gerçekleştiremedim. Mesela yarışa hızlı başlayıp parkurun %50 sinden sonrasına hızım ya sabit kalıyor yada düşüyor. **Bu Konu hakkında tavsiyelere şiddetle ihtiyacım var :blush: **

2 Beğeni

Ve ayrıca şunu da belirtmek isterim organizasyon da start konusunda biraz sirun vardı.
Dar bir alandan Binden fazla kişi star almaya çalıştı haliyle şahsen ben kalabalıktan dolayı start çizgisinden anca 600 metre sonra koşmaya başlayabildim kalabalıktan dolayı. Bence buda değerlendirilmeli

1 Beğeni

Benim dikkatimi çeken noktada sırf ön tarafta fotoğrafım olsun diye.Lay lay lom koşucuların ön tarafı işgal etmesi

1 Beğeni

Bunun zahmetini çok çektim şahsen. Startta ön sıralara bu yüzden gidemedim. Parkurda da pr hedefim olduğu için en kanardan hızlı giderken fotoğraf çektirmek için birden ellerini açıp önüme zıplayanlar çok oldu.

Ama işte bu kişilerde katılmasa bu organizasyonlarda pek olmaz maddi açıdan diye düşünüyorum

1 Beğeni

Spor tanrıları o kişileri biz negatif split yapalım diye gelişigüzel start alanına serpiştiriyorlar aslında :slight_smile: Negatif split melekleri sayesinde start heyecanına kapılıp gereğinden hızlı başlangıç yapmamız engelleniyor.

3 Beğeni

Yürüyenler yüzünden bir süre koşamadık.

2 Beğeni

Kan tahlili yaptırmanızda fayda var. Aile hekimliğine 10, 12 saat açlıkla sabah gittiğinizde yapıyorlar. Benim aralık ayında Ferritin seviyem 12 çıktı. Demir hapı kullandım ve mart ayında 17’ye çıktı. Demir sayesinde kaslara oksijen taşınıyor. Eğer demir düşükse halsizlik, çabuk tükenme oluyor, enerji seviyemiz düşüyor. Seviyenizin üstünde hızla koşmaya çalışırsanız yine yavaşlama olur. Gereğinden fazla mesafe ve hızda koşmak da performansı düşürecektir. Ben son maratonuma Asics’in planıyla hazırlandım. Eskisinden daha az ama daha hızlı koşarak hazırlandım. Pazar koşusu hariç tüm antrenmanlarımı on saatin üzerinde açlıkla yaptım. Aç kalmamı engelleyecek bir sağlık sorunum yok. Ne antrenmanlarda ne de yarışta yavaşlamak zorunda kaldım. En iyi derecemi elde ettim. Antrenman bilimi hakkında bilgim çok az. Bunlar sadece deneyimler.

2 Beğeni

Evet Ramazan öncesi tahlil yaptırdım ve aynı sozin gibi demir deposu az çıktı ve kan hapı kullanıyorum iki haftadır :blush: umarım sizin gibi benimde demirim yükselir.

Normalde günde 4 litre su içerim fakat ramazan dolayısıyla bu ortlama 2 litreyi geçmiyor eminim bununda etkisi oldu sanki

2 Beğeni

Burada da maratona ait fotoğraflar paylaşılmış

@tnyybrkn.sports

3 Beğeni

Bu sene için kimse birşey yazmamış. Ben birşeyler paylaşmak istedim. 12 Mart 2023ten ertelenerek 7 Mayıs 2023 tarihinde koşulunca yarışa 19 Mayıs Yol Koşusu (10K) eklendi. Maraton koşanlar için başlangıç saat 07.00de, 10K için 09.00da oldu. 10K parkuru Konaktan Göztepe tarafına verildi. Buda maraton koşanların 10K koşanlar ile parkur içinde karşılaşmasına sebep oldu. Buraya kadar kulağa hoş geliyor. Ancak benim için yarışın en zor kısmı burada 37. km de 10K koşanların arka grubu ile karşılamam ile oldu. Genelde yürü koş yaparak yada tamamen yürüyerek ilerleyen bir kalabalığın içine yorgun bacaklarım ile daldım. Olabildiğince kaçınmaya çalışsam da 40km koşan bedenim ile manevra yapmak çok zor oldu. Sonuç olarak 3 kişi ile çarpıştım. Bunlardan biri bir su istasyonunda oldu ve kendisini düşürdüm. Burada ise tekrar özür dilerim. Uzun süre hazırlandığım ve hedef belirlediğim bir yarışın zor anlarında organizasyon yüzünden çok sıkıntılı anlar geçirdim. Umarım seneye daha iyi olur. Yine de İzmirde koşmak herzaman güzel emeği geçen herkese teşekkürler

13 Beğeni

cok kotu olmus gerkceten…gecmis olsun…organizasyonlarimiz nedense bir turlu “deneme-yanilma” yonteminden farkli bir yontem belirleyemiyorlar…ilk seferde dogru yapma arzusu/perspektifi/hedefi yok denecek kadar az oluyor…umarim seneye daha dogru planlanir…

1 Beğeni

o zaman bir iki konu daha ekleyeyim duyduğum genel şikayetlerden :

-Yarış sonu madalya sırası çok uzunmuş, baya kişi 15 dakika bekleyip ayrılmış sıradan.
-Ödül töreni sadece genele yapılmış, yaş grubunda olanlara seronomi yapılmayıp ilerde bir yerden gidin kendiniz alın denmiş. Herkes kendi kupasını seçip almaya çalışmış fakat tabi bu ortamda bazı kupalar buhar (!?!) olmuş…
-CP lere su dışında en azından bir tuz-limon eklenebilir
-Koşu grupları işin içine dahil edilemiyor, bir festival havasına dönüşmüyor. Bu sene cheerzone lar bile sönük geçmiş geçen senelere göre görüntülerde gördüğüm kadarıyla.

5 Beğeni

10K kupa sırası ile 42K kupa sırasını karıştırdılar doğru. Ben madalya için biraz zorbalık yaptım diyebilirim. 10K dan madalya bekleyen ciddi sayıda kişinin önüne geçtim.
Seremoni dediğiniz gibi sadece genelde yapıldı. Kategorilerde kupaları veriş tarzları bile onca koşana hakaret gibi yapıldı. Bunun yanında 10K 35-40yaş kategorisi 3.sü olan arkadaşımız kupasına kavuşamadı örneğin. Gittik kupa bitti dediler. Çok komikti gerçekten.
Ben istasyonları yeterli buldum şahsen. Geçtiğimiz kasımda yapılan İstanbul Maratonuna kıyasla iyi bile sayılırdı. Meyve olabilirdi belki

4 Beğeni

Bu yıl İzmir maratonuna ilk defa katıldım. Maraton mesafesine yeni başladım ve 3. maratonumu İzmir’de koştum. Kendi açımdan iyi bir süreyle bitirdim diyebilirim.(2:51:41) 2. Maratonum olan Runtalya derecemi 4 dakika geliştirdim.
Gelelim İzmir maratonuna bir daha katılmama kararımın sebeplerine. Daha önce katılan arkadaşlardan hızlı bir parkur olduğunu fakat organizasyonun pek iyi olmadığını işitmiştim. Ama bu kadar kötü olacağını tahmin etmemiştim. Kendi memleketimde koşmak ayrı bir motive kaynağıydı benim için. Ankara’dan heyecanla gelmiştim. Bu gibi organizasyonlar -hele birde spiker arkadaşın dediği gibi dünyanın en iyi 20 maratonu arasında ise, kusursuza yakın bir organizasyonun olması gerektiğini düşünmekteyim. Sabah 6:30’da alana geldiğimizde in cin top oynuyordu ve yarışın başlamasına 30 dakika vardı. Kendi kendime insanlar nerede, niye kimseler yok, acaba yanlış yerde miyim diye sordum. Uluslararası olarak lanse edilen yarışa topu topu 300 kişi katılmış. (sonradan öğrendim)
Yarış tam zamanında başladı. Parkur genel anlamda güzel. Gerçekten PB yapılacak bir parkur. Çok düz bir parkur değil ama inişler çıkışlar çok da yormuyor. Yarış içerisindeki eleştirim 10K koşanların eğlence amaçlı gelenlerinin dönüş yolunu da işgal etmesini söyleyebilirim. 30K’dan sonra onlarla karşılaşıyorsunuz ve slalom yapmak zorunda kalabiliyorsunuz. Su istasyonları çok yeterliydi. Yarış biriminde 10K ile 42K bitişini yan yana ama ayrı kapılardan yapmışlar ve o yorgunlukla oraya ulaşan insanlar kapıları karıştırabiliyor.
Yarış bitimi tam bir muamma. Ben önlerde bitirdiğim için madalyama kolaylıkla yürüyerek ulaştım ama o kadar mesafe koşan insanın boynuna bir madalya takmak çok zor olmamalı. Bitirdikten sonra bir de madalya için mesafe yürüyorsunuz. Şimdiye kadar katıldığım bütün yarışlarda finişte madalyalarımızı gönüllüler boynumuza takmıştı. Bu bile insana ayrı bir motive sağlıyor aslında. Yarışı bitirdikten sonra üzerimizi değişecek bir çadır maalesef yoktu. Kapalı otoparka gidip arabamın yanında üzerimi değiştim ki herkes öyle yapıyordu. Sonra yaş kategorisinde (40-44) 1. olduğumu öğrendim. Bu arada sonuçlar internet sitelerinde çok geç yayınlandı. Kürsü elde ettiğimi görünce ailemle başladık töreni beklemeye. İçim kıpır kıpır. Runtalya’da da yaşta 3. olmuştum ama internet sitelerinde herhangi bir bilgilendirme olmadığı için alandan erken ayrılmıştım. Meğer yaş kategorisinde kürsü töreni olacakmış ve ben uluslararası bir yarışta kürsüye çıkma fırsatımı kaçırmıştım. Bu sefer 1. olmuştum ve boy boy fotoğraflarım olacak diye mutluyum. Ama ne oldu, Genele, Türk erkekler ve Türk kadınlar kategorisine tören yapıp yaş kategorilerine sizinkiler ilerideki masada gidin alın demesinler mi? Orada dereceye giren herkes şok oldu. İnsanların bütün hevesleri kursaklarında kaldı. Gittik itiraz ettik. O kadar insan Türkiye’nin uzak köşelerinden buraya koşmaya gelip dereceye giriyor ve siz gidin şuradaki masadan kupalarınızı alın deyip töreni bitiriyorsunuz, böyle rezillik olmaz, yazık dedik. Organizasyonun umurumda bile olmadı. Söylene söylene gittik kupamızı almaya. Kupaların başında müthiş bir kalabalık. Kazanan kazanmayan herkes orada. Organizasyon yetkilileri ne yapacaklarını bilmiyorlar, millet kapış kapış kupa alıyor. Sonuç; benim kupa ortalıklarda yok, çalınmış.
Bu kadar güzel koştuğum yarıştan eve, yüzüm beş karış ve hevesim kursağımda kalmış bir şekilde döndüm. Festivale dönüşmesi gereken böyle yarışları liyakat sahibi olmayan organizatörlere vermeye devam ederlerse seneye 100 kişiyi bile zor toplarlar. Çünkü İzmir Maratonunun ne başında ne de sonunda hiç bir heyecanı ve ruhu yoktu. 10 tane elit atlet çağır, onları el üstünde tut, geri kalanına şu masadan gidin alın de. Bir daha İzmir Maratonuna katılmayı düşünmüyorum. Memleketim adına çok üzüldüm…

8 Beğeni

Geçen sene törenler sorunsuz yapılmıştı ama sıralama ve derecelerin geç açıklanması sorunu hala devam ediyor demek. Geçen sene yarıştan sonra otele gidip çıkışımı yapmış geziniyorken son bir kez daha parkı gezeyim diye girince tesadüfen denk gelmiştim ödül törenine ve kazayla kürsü/kupa heyecanını yaşayabilmiştim.

Benim yaşadığım sıkıntı daha sonra ödül konusunda oldu. İlk 5’e para ödülü varmış ve bu ödemeler ancak aylar sonra ve şikayetlerimin ardından yapıldı. Yarış döneminde fena olmayan bir miktardı ama liranın değer kayıplarından dolayı bir kaç ay sonra bayağı erimişti. İzmir’e özgü bir durum mu, tüm yarışlarda böyle midir ya da İzmir’deki problemin sorumlusu organizasyon mudur bilmiyorum ama böyle de bir sıkıntı var.

Bunlar dışında genel olarak iyi bir organizyondu. Parkur sıkıcı, pek keyifli bir güzergah değil. Genel olarak düz ama inişleri çıkışları var, hazır olmak lazım.

4 Beğeni

yasadiklariniz cok uzucu gercekten…eger amator bir kosucuysaniz (cogumuzun oldugu gibi) sub3 gibi oldukca iyi bir derece elde edip neredeyse sokaktan gecen vatandas muamelesi gormussunuz…yazik gercekten…umarim organizasyon icersinde de, sonunda da emek harcayanlara haklarini veren yarislar ulke sinirlari icersinde artar…

5 Beğeni

Manisa’da yaşamasaydım Düşünmezdim bir daha gelmeyi. 10k ile koşmaya çalışmak dirsek yemek …40. kmlerde sağa sola kaçmaya çalışıp bağırmak.Çok kötü …Geçen sene verdiği -ki ilk maratonum- sunta madalyayı da unutmadım.Finish düzlüğünde iki ayrı finish olduğunu önceden söylemedikleri gibi bitirirken de işaret veya işaretçi koymamışlar. Madalya sırası nedir ya hu. tempolu 42k koşuyorsunuz ayakta sıra bekle. Aradan kaynak yapıp madalya alırken hem minnet duyup hem de alnımın teri kurumamışken sanki hak yiyormuş hissiyatı duymak zorunda değilim… Yaş grubu arkadaşlara çok üzüldüm…Bence komplesi beceriksizlikten öte değil.

1 Beğeni

Merhaba, Kesinlikle 10K lar ile karşılaşmak yarışın son 10kmsinde malesef çok kötü oldu, bununla beraber son kmlerde ihtiyacımız olan enerji içecekleri hepsi 10k lar tarfından sömürülmüştü. Umarım önümüzdeki yıllarda bunu dikkate alırlar ve bu ayrımı yapabilirler, Karşıyaka yönüne verselerdei 10Kyı belki daha iyi olabilirdi.

Yarış bitiminde madalya almak daha iyi oluyor, hepi topu 300 kişiye madalya takmak zor olmasa, 42k ları yarış bitiminde madalya almak için sıraya sokmak çok iyi olmadı.

2 Beğeni

Aramızda Büyüksehir belediyesinden çalışan var mi bilmiyorum ama 2024 izmir maraton tarihi için umarim güzel bir tarih belirlerler.

2024 senesinde en uygun takvim için 2 alternatif var.

Bence en uygunu Nisan veya yine Mayis ayi gibi duruyor. Çünkü 11 Martta oruçlar başlayacağı ve Müslüman sporculara haksizlik olmamasi için Ramazan ayını geçirmeleri lazim.

3 Mart Pazar gunu Runtalya,
7-8 Martta Efes Ultra var. İzmirliler Efes’i sevdiği için eğer ayni güne yani 10 Mart Pazar gunu Efes Ultra 12k olan güne umarim Izmir Maratonunu koymazlar.

Ramazan ayi 9 Nisan’da bitiyor ve 28 Nisan Pazar gunu İstanbul Yari Maratonu var.

2024 takvimi çok sıkışık zamana debk geldi ama umarim Maraton Izmir ekibi en uygun takvim bulacaklardır.

3 Beğeni

Merhaba dostum ben İ.B.B. personeliyim dediğin önemli bir konu bende bu maratonu severek koşanlardanım Maraton İzmir bu konularda dikkat ediyor gördüğüm kadarıyla yine de sizin için ofislerinden bulabilirsem ilgili kişiyi bilgi almaya çalışırım

2 Beğeni