Uluslararası İzmir Maratonu

Merhabalar
4 Ekim 2020 Tarihinde ilki koşulan Uluslararası İzmir Maratonunda birinciler Afrikalı atletlerden geldi.
10 K Kategorisi de yapılan yarışta yerli koşucular ön plandaydı.
Önemli derecede para ödülünün verildiği yarışta Covid 19 kapsamında alınan mesafe hijyen ve temizlik önlemleri dikkat çekti.

Organizasyon olarak geçerli not alan yarıştaki en önemli eksik Maraton koşucularının yarışın önemli bir kısmını susuz koşmaları olarak eleştiri geldi.

Şu dönemde bir yarış organize etmek kadar ülkemize bir maraton kazandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik ediyorum.
Sizlerin yorumlarını merak ediyorum

4 Beğeni

İşim gereği nelerin hatalı, eksik olabileceği ilk başta düşünen biri olarak öncelikle organizasyona teşekkür ediyorum.
İzmir’de bile olmayan biri olarak, sadece web sayfasında bir iki nokta var:
1-Yarışın sonuçları web sayfasında yok. Uluslararası olunca belki daha hızlı sonuç açıklama olur beklentisi oluşmuştu.İlgili haberde ilk 3 derecesi olmadan haberleşmiş.
Örneğin şu uluslararası maratonumuzda da 2019 yılı sonuçları yok, TAF sayfasında var.
http://adanakurtulusmaratonu.adana.bel.tr/sonuclar/
2-42K kosusunun 42.195m olduğu parkurla ilgili fotoğrafta yazıyor.İsimlendirirken maraton yerine 42K denilmesi farklı olmuş.
3-https://www.maratonizmir.org/tr/Mesafeli-satis-sozlesmesi/15/23
KVKK mesafeli satış sözleşmesi güncel değil.

Tek sorun bunlar olsun, daha da iyiye ileri gider umuduyla.

1 Beğeni

Kabaca 10-17 ile 30-37 km arası su yoktu , masalardan bir fazla su alsan arkadan gelenlere yetmeyecekti, verilen sular 0,33 ml, içsem ki kafamamı döksem bilemedim. Bisikletleri ile su taşıyan doktorlara ne kadar teşekkür etsek az.

4 Beğeni

Geçen sene Nisan’da yapılacak olana büyük hevesle kayıt olmuş, iptal olması üzerine, Ağustos’ta ayağımdaki kırık ve ödem sebebiyle de ertelenen versiyonuna katılamamıştım. Dün start almayı başarabildim :slight_smile: Runatolia üzerine bir kaç haftalık idmanla da 4 senedir yarışmadığım 10K mesafesinde PB geldi (Runatolia’da 10K split’im PB idi daha önce).
Organizasyon için iki tane iyileştirilebilir konulara örneğim var; birincisi start anı…Her yerde İZFAŞ binasının önünden olduğu yazıyordu, fakat biz start alırken neredeyse Lozan Meydanı’ndan itibaren herkes koşmaya başlamıştı, bu bir nebze karışıklık yarattı. Bir diğeri de aslında oldukça iyi düşünmüşler, şehrin ana ulaşım hattı olan Altınyol’da koşulan bir yarış için erken başlamayı, fakat sokağa çıkma yasağı olan, havaların mevsim normallerine göre daha soğuk olduğu bir sene olarak bu sene belki biraz daha geç başlayabilirdi. Küçük bir not da sonuç tablosuna, Atatürk Lisesi’nin önüne asılan tabloya güneş vurduğu için (en azından 10K sonuçlarına bakarken), kullanılmaz durumdaydı, belki ona da alternatif düşünülebilir.
Onun dışında hiç kullanmamış olsam da su istasyonlarında su, isotonik sporcu içeceği, atıştırmalıklar vardı, umarım maraton koşanlara da yetecek kadardır, yarış öncesi ve yarış sonrası oldukça güzel organize olunmuştu.
Hedefelenen katılımcı sayılarına ulaşmak için (pandemi sonrası dönemde), parkur ve start anı için alternatifler geliştirilmesi gerekiyor, umarım o rakamları görüyor oluruz. İkincisi yapılan bir organizasyon için oldukça iyi bir not aldı benden.

2 Beğeni

10 Nisan olarak duyurulan tarih yarışa 2 ay kala 17 Nisan olarak değiştirilmiş. Login • Instagram

Dün de 19-20 Şubat’ta gerçekleşecek olan İzmir Duatlonu yaş grupları bisiklet parkuru yarışa 1 hafta kala değiştirildi. Gerekçe olarak büyükşehir belediyesinin kararı gösterilmiş. İzmir Duatlonu parkur değişikliği - Türkiye Triatlon Federasyonu

İstanbul’da yaşıyorum ancak hem tarih uygunluğu açısından hem de memleketim olduğu için duygusal bir tatmin/coşku sağlaması adına ilk maratonumu (3:30 altı olacak şekilde) İzmir’de koşmak istiyorum. Ancak İzmir’in kendine has bu yerel yönetim beceriksizlikleri veya İzmir’deki organizasyonla alakalı kurumların genç oluşu bir tedirginlik yaratıyor.

3 Beğeni

Tarih değişikliği çok talihsiz bir karar olmuş. Zaten İzmir sıcağında Nisan ayında maraton koşmak zordur, üstelik Nisan ayının ortasında koşmak daha da zor olacak gibi görünüyor. Başlangıç saatini iyice erkene alsalar keşke :pray:

3 Beğeni

Başlangıç saati 08.00, 10k koşucuları 07.20.

“Uluslararası Maratonİzmir yarışı 17 Nisan 2022 tarihinde 10K saat 07:20, 42K 08:00’de İzmir’de düzenlenecektir.”

2 Beğeni

“Merhabalar. Polis Haftası kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak olan etkinlik ile parkurda çakışma olduğundan Maratonİzmir 2022’yi erteleme durumunda kaldık. Anlayışınız için teşekkür ederiz. :hugs:

maratonizmir hesabının özelden izah olarak gönderdiği mesaj budur. Yorum yapmıyor takdiri size bırakıyorum.

1 Beğeni

İleride TAF yarış tarihi onaylarken veya organizasyon başvururken bunu gözönüne alırlar.9 ve 11 nisan tarihli önceki yıllardan yarış gördüm ama yukarıda bahsedildiği gibi 10 nisan özel durum.

Ekim 2021 tarihindeki yukarıdaki haberde
10-17 nisan tarihleri arası yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı bisiklet turunun tarihleri 1 gün ileri alındı, 11-18 nisan tarihleri arası yapılacak.

“10 Nisan 1845 tarihinde Polis Nizamnamesi” ile polis teşkilatımız kurulmuş, 10 Nisan 1896 tarihinde ilk olimpiyat maraton yarışması yapılmış.

Bu kadar düşüncesizce ve amatörce bir karar olamaz.
Esasında şehirlerimizin ve insanların kafasındaki algının hiçbir şekilde değişmiyor olması üzüntü verici. Bu tarz spor etkinlikleri belediyelerin yapmak zorunda oldukları bir görev ve külfet olarak görüldüğü müddetçe hiçbir ilerleme olmayacaktır. İsterse altın kategoriye girsin isterse en hızlı maraton olsun isterse en büyük para ödülleri verilsin…
Bu organizasyonlar kent markasını öne çıkartmak için yapılır. Sadece belediyenin de görevi değildir. Valilik, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları kendi şehirlerinin kent markasını öne çıkarmak için bu organizasyonları düzenlemeliler. yoksa belediyenin yapacağı tarihte valilik orada polis gününü kutlayacakmış falan filan. bunlar yerel iktidar savaşlarından öte bir şey değil. şehir kaybeder.
hiç new york, londra, tokyo, roma, boston, moskova maratonlarında böyle bir bahane olabileceğini düşünebiliyor musunuz? olmaz, çünkü bu şehirlerin bütün tarafları şehir kazansın diye, kent markalarına yatırım yapmak için aynı masa etrafında bir araya gelip uygun tarihi en az 1 yıl önceden belirleyip ona göre hazırlıklara başlıyorlar.
ben ankaradan katılacaktım, uçak biletlerimi almıştım, otelimi rezerve etmiştim. hepsi çöp oldu. peki izmir’e yurtdışından koşmak için gelecek turiste ne diyeceksiniz? 1 hafta sonra gel mi denecek?
çok amatörce, çok şark kafasıyla yapılan hareketler bunlar.
spor organizasyonu düzenleyen bütün belediyelerin, valiliklerin, kaymakamlıkların bu işleri, herkes yapıyor biz de yapalım diye yapmaması ya da herkes yapıyor mecbur biz de yapacağız diye yapmaması gerekiyor. bu organizasyonlar şehirlerin tanıtımı için yapılır. bunu idrak etmek lazım.
ücret iadesi yaparlarsa kesinlikle katılmam, bundan sonraki yıllarda da katılacaksam 2-3 defa düşünürüm. yazık. izmir gibi dünya arenasında boy göstermeye aday, gelişen, turizm potansiyeli olan bir ilimize yakışmadı, yakışmıyor.

13 Beğeni

Herkese merhaba;

Starta yakın, F/P otel tavsiyesi verebilecek var mı?

Kozan City Hotel , sahibi de koşucu, adımı verin kolaylık sağlar.

1 Beğeni

Merhaba,
Araştırdığınızda en uygun otellerin Basmane garı çevresinde olduğunu göreceksiniz, ancak o bölgeden uzak durmanızı tavsiye ederim. Akşam saatlerinde güvenli olmayabilir.
Starta yakın Myhotel, Pier pasaport Hotel, biraz daha ötede yürüme mesafesinde Karaca Hotel, Kaya Prestige, Marla Otel, Elite Residence Alsancak, Kordon Otel Çankaya vb oteller var. Google map üzerinden otelleri aratarak lokasyon ve yorumları (puanları) inceleyebilirsiniz.
Maratonda başarılar!

4 Beğeni

42 km yi 3 saat 15 dakika - 3 saat 30 dakika civarında bitirmeyi düşünüyorum bir aksilik olmazsa. varsa bu zamanlara yakın arkadaşlar birlikte baslayip bitirelim tek cekilmez bu yol🙂

1 Beğeni

Herkese merhaba. Yarın 10K koşacağım. Fakat parkuru hiç bilmiyorum. Rampa durumu nasıl. PR hedefim var bunun için plan yapacağım ama parkuru bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim

1 Beğeni

Hiç yokuş yok diyebilirim. Sadece konaktan geçerken alt geçit var. Hala orası kullanılıyor sanırım orasıda çok etkilemez sizi. Şansınız bol olsun

3 Beğeni

Çok teşekkür ederim sağolun

Maraton fotoğraflarını nereden bulabiliyoruz bilgisi olan var mı? Parkur boyunca çok sayıda fotoğrafçı vardı ama web sitesinde ortak bir platform işaret edilmemiş. 3 hafta önceki İstanbul Yarı Maratonu’nda da benzer durumu gözlemledim, orada photier uygulaması adres gösterilmişti ama platformda kendi fotoğramı bulamadım. Oysa çok sayıda fotoğrafımın çekildiğini biliyorum. Anlaşılan photier’e yüklemeyi tercih etmemiş bunları çeken arkadaşlar.

Zannediyorum parkurlarda rastladığım fotoğrafçılar bunları kendi kişisel hesaplarında (facebook gibi) paylaşıyorlar, bilenler buralardan tarayıp buluyor fotoğraflarını. Bu hesaplardan varsa bildiklerinizi paylaşabilir misiniz?

2 Beğeni

Sitesinde yok, google aramada yok.Ama kullanım hakkı izni veren sözleşme var haliyle.
Telefon ile direk arayıp sormakta fayda var.
Koşucuların fotoğraflarının çekildiği bir yarışma varmış.Ondan dolayı fotoğraf çeken kişiler dikkat çekmiş olabilir.

1 Beğeni

Ben araştırmayla çektiği fotoğrafları paylaşan bir kaç hesap buldum İzmir maratonu için. Muhtemelen bunlar gibi daha çok sayıda (10+) hesap var. Bunlara ulaşmanın merkezi bir yolu olsa çok önemli bir ihtiyacı karşılardı.

7 Beğeni