Uluslararası İzmir Maratonu

Merhabalar
4 Ekim 2020 Tarihinde ilki koşulan Uluslararası İzmir Maratonunda birinciler Afrikalı atletlerden geldi.
10 K Kategorisi de yapılan yarışta yerli koşucular ön plandaydı.
Önemli derecede para ödülünün verildiği yarışta Covid 19 kapsamında alınan mesafe hijyen ve temizlik önlemleri dikkat çekti.

Organizasyon olarak geçerli not alan yarıştaki en önemli eksik Maraton koşucularının yarışın önemli bir kısmını susuz koşmaları olarak eleştiri geldi.

Şu dönemde bir yarış organize etmek kadar ülkemize bir maraton kazandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik ediyorum.
Sizlerin yorumlarını merak ediyorum

4 Beğeni

İşim gereği nelerin hatalı, eksik olabileceği ilk başta düşünen biri olarak öncelikle organizasyona teşekkür ediyorum.
İzmir’de bile olmayan biri olarak, sadece web sayfasında bir iki nokta var:
1-Yarışın sonuçları web sayfasında yok. Uluslararası olunca belki daha hızlı sonuç açıklama olur beklentisi oluşmuştu.İlgili haberde ilk 3 derecesi olmadan haberleşmiş.
Örneğin şu uluslararası maratonumuzda da 2019 yılı sonuçları yok, TAF sayfasında var.
http://adanakurtulusmaratonu.adana.bel.tr/sonuclar/
2-42K kosusunun 42.195m olduğu parkurla ilgili fotoğrafta yazıyor.İsimlendirirken maraton yerine 42K denilmesi farklı olmuş.
3-https://www.maratonizmir.org/tr/Mesafeli-satis-sozlesmesi/15/23
KVKK mesafeli satış sözleşmesi güncel değil.

Tek sorun bunlar olsun, daha da iyiye ileri gider umuduyla.

1 Beğeni

Kabaca 10-17 ile 30-37 km arası su yoktu , masalardan bir fazla su alsan arkadan gelenlere yetmeyecekti, verilen sular 0,33 ml, içsem ki kafamamı döksem bilemedim. Bisikletleri ile su taşıyan doktorlara ne kadar teşekkür etsek az.

4 Beğeni

Bu hafta 10 K ya katılacağım.Bu konuyu gündem de tutuyorum ki yarış öncesi ve yarış esnasındaki görüşlerimizi burada paylaşalım.Katılacak herkese şimdiden başarılar…

Geçen sene Nisan’da yapılacak olana büyük hevesle kayıt olmuş, iptal olması üzerine, Ağustos’ta ayağımdaki kırık ve ödem sebebiyle de ertelenen versiyonuna katılamamıştım. Dün start almayı başarabildim :slight_smile: Runatolia üzerine bir kaç haftalık idmanla da 4 senedir yarışmadığım 10K mesafesinde PB geldi (Runatolia’da 10K split’im PB idi daha önce).
Organizasyon için iki tane iyileştirilebilir konulara örneğim var; birincisi start anı…Her yerde İZFAŞ binasının önünden olduğu yazıyordu, fakat biz start alırken neredeyse Lozan Meydanı’ndan itibaren herkes koşmaya başlamıştı, bu bir nebze karışıklık yarattı. Bir diğeri de aslında oldukça iyi düşünmüşler, şehrin ana ulaşım hattı olan Altınyol’da koşulan bir yarış için erken başlamayı, fakat sokağa çıkma yasağı olan, havaların mevsim normallerine göre daha soğuk olduğu bir sene olarak bu sene belki biraz daha geç başlayabilirdi. Küçük bir not da sonuç tablosuna, Atatürk Lisesi’nin önüne asılan tabloya güneş vurduğu için (en azından 10K sonuçlarına bakarken), kullanılmaz durumdaydı, belki ona da alternatif düşünülebilir.
Onun dışında hiç kullanmamış olsam da su istasyonlarında su, isotonik sporcu içeceği, atıştırmalıklar vardı, umarım maraton koşanlara da yetecek kadardır, yarış öncesi ve yarış sonrası oldukça güzel organize olunmuştu.
Hedefelenen katılımcı sayılarına ulaşmak için (pandemi sonrası dönemde), parkur ve start anı için alternatifler geliştirilmesi gerekiyor, umarım o rakamları görüyor oluruz. İkincisi yapılan bir organizasyon için oldukça iyi bir not aldı benden.

2 Beğeni

Görüşlerimi mutlulukla paylaşıyorum.Ekim ayında katıldığım 10 K 'da bilinçsiz bir şekilde çok hızlı başladığım için yarış sonunda şekerim düşmüştü ve yarış sonunda gıda istasyonu ile finish arası mesafe uzak olduğu için zorlanmıştım.Bu yarış için aylar öncesinden hazırlıklara başladım Efes Ultradan sonra sadece bu koşuya odaklandım yaptığım hız antrenmanları sayesinde derecemi geliştirdim.Bu organizasyon ekim ayından daha güzel olmuş gerek gıda takviyesi gerek çalışanların ilgisi ayrıca su istasyonları da çok iyiydi ama şöyle bir problemle karşılaştım tabikide bu benim çıkış sıramla alakalı 3. sırada çıktık sanırım da sonlar da çıktık mesela ekim ayındaki gibi grup grup çıkartmadılar(insanları 4lü gruba ayırdılar ama arada hiç bekleme olmadı bir grup çıktı arkasından diğeri çıktı, ekim ayında gruplar arasında bekleme süresi vardı) bunun sonucunda bir anda herkes koşmaya başlayınca çok kalabalık oldu tabikide bu kadar insanı geçerken çeşitli problemler yaşadım mesela önümdeki amca aniden yürüyüşe geçti o kadar kalabalık vardı ki insanların arasından geçerken zorlandım ve karantinadaki su istasyonunda tam önümdeki abi artık fotoğraf mı çekilcem su mu alcam diye ani bir şekilde vücudunu aşağı eğdi az kalsın düşüyordum. onun dışında zaten çok güzeldi her şey keyif aldım tabikide eğlence ve spor bilinciyle orada koşmak için bulundum .içime sinen bir organizasyon oldu…

2 Beğeni