Suunto 7 (Android Wear OS)

Suunto 7 bugün duyuruldu!

Suunto Android Wear OS işletim sistemli ilk akıllı saatini bugün tanıttı. Saatin öne çıkan özellikleri şunlar:

 • Ücretsiz çevrimdışı çalışan haritalar (offline maps)
 • Antrenman sırasında harita üzerinde görebileceğiniz SUunto ısı haritaları (heatmaps). Bu ısı haritaları diğer Suunto kullanıcılarının antrenman rotalarından oluşuyor.
 • Google Pay ile çalışan bankalarda saat NFC sistemi ile ödeme
 • Spotify ile müzik kontrolu
 • Bluetooth kulaklık ile saate yüklediğiniz müzikleri dinleme
 • Google Play üzerindeki Strava dahil WearOS uyumlu bütün uygulamaları saatte çalıştırma
 • 48 saat smartwatch özelliği ile, 12 saat en iyi GPS antrenman ile batarya süresi
 • Google Fit uyumu
 • Optik bilekten nabız ölçümü, Barometre, OLED ekranı, Qualcomm Snapdragon Wear 3100
 • 50 metreye kadar su geçirmez, yüzme antrenmanları yapılabilir
 • iOS ve Android telefonları ile uyumlu, Suunto App uygulaması ile çalışır
 • Saat Türkçe destekliyor

Ben de uzun süredir bu projede çalışıyorum. Genel olarak saatteki Suunto haritaları deneyiminin yazılımından sorumluyum. Google, Qualcomm gibi şirketlerle beraber çalışınca projeyi gizli tutmak aşırı stres oluşturuyordu. Artık üzerine konuşabiliriz.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki bu saat ultra koşucuları hedefleyen bir saat değil. O yüzden adı 9 değil de 7. 12 saat GPS ile antrenman süresi her ne kadar Suunto kullanıcıları için az gözükse de, piyasadaki Android temelli akıllı saatlerde oldukça iyi bir süre. Normal kullanımda 2 günde bir şarj etmeniz gerecek. Bu durum halihazırda birçok Suunto kullanıcısını üzecekse de akıllı saatlerin vaadi budur. Bu saatle çok rahat bir şekilde maraton koşup, gün boyu da saati kullanabilirsiniz. Şarj süresi yeterli olacaktır.

Ultra koşucu olarak hala ana saatim 9 olsa da, antrenmanlarımda bana 7 yi kullandıracak çok sebep var. Öncelikle bu sene yeni bir bölgeye taşındım ve bölgede antrenman yaparken sık sık kayboluyordum. Haritalar ile yönümü çok daha rahat bulabiliyorum ve ısı haritaları sayesinde koşu sırasında yeni patikalar keşfedebiliyorum. Az yoğun keşfedilmemiş patikaları antrenman sırasında görmek de güzel oluyor.

Yeni bir platformda çalışmak, donanım ile yazılım uyumunu sağlamak oldukça zor bir iş. Bu yüzden saat biraz geç çıktı. 30 Ocak’ta satışa sunulacak saatte şu anki haliyle diğer Suunto saatlerinin vaat ettiği bazı şeyler eksik. Zamanla bu eksiklikler giderilecek ve Android platformunun verdiği harika imkanlarla çok daha heyecan verici özellikler zamanla eklenecektir.

Suunto 3 5 9 serilerinde olan Sony GPS bu saatte yok. Qualcomm GPS çipi kullanılıyor. Bu yüzden GPS kalitesinin Suunto’nun üzerinde yıllardır çalıştığı diğer saatler gibi olması biraz zaman alacaktır.

Google Play’de bulunan tüm saat yüzleri destekleniyor. Hero watchface dediğimiz Suunto 7 ile özdeşleşen saat yüzünde bulunduğunuz bölgenin ısı haritaları üzerinde saat gösteriliyor.

Bu videoda saatin asıl mesajı veriliyor: “Spor ve yaşam birleştirildi”

Burada CES’te yapilan demo:

12 Beğeni

Çağatay bey bu satte Sony chip olmamasının nedeni maliyet mi? Bir de saatin fiyatı numara skalasına uygun mu olacak :slight_smile:

Bunun sebebi maliyet degil de Google akilli saatlerinin Qualcomm islemcili olmasi ve GPS cipiyle entegre olmasi.

Güzele benziyor fiyatıda özellikleri ile orantılı olursa alternatif olabilir

Turkiye satış politikası vergilerden dolayı farklı olabilir ama şu anki Suunto global web sitesi satış fiyatı Suunto 9 civarında.

Aşağıdaki fotografta Istanbul isi haritalarindan olusan saatyüzü var. Soldaki saat koşu antrenmanlarının ısı haritalarını gösteriyorken sağdaki bisiklet antrenmanlarının ısı haritalarını gösteriyor. Her aktivitenin kendine özgü ısı haritası rengi var.


Isı haritalarının yakınlaştırma seviyesini kendiniz seçebiliyorsunuz:

Yukarıdaki fotoğrafta şehir seviyesindeyken aşağıdaki Metropolitan seviyesinde:

Bu da Finlandiyada koşucuların cok yogun oldugu bir bölgenin ısı haritalarından

4 Beğeni

Isı haritalarının kaynağını merak ettim. Nereden alıyor? Suunto saat kullananların sağladığı bir veri sanırım. Yoksa 3. parti bir kaynak kullanıyor musunuz?

Suunto ve Sports Tracker kullanıcılarının antrenmanlarından oluşuyor. Aynı veriler Suunto App uygulamasında rota oluştururken de kullanılıyor.
Android saat olmasina ragmen Google Maps yerine Suunto App uygulamasinda oldugu gibi Mapbox haritalari kullaniliyor. Bu baglantida Mapbox ve Suunto isbirliginden bahsediliyor:

1 Beğeni

Emeğinize sağlık!
uzun yıllardır fanboy seviyesi Suunto kullanıcısı olarak hem mutlu oldum hem kafam karıştı biraz (:

halihazırda Elementim serisinden Terra ve Aqua, Dx ve Ambit3 sahibi biri olarak,
teknik saatleri günlükte kullanımım zamanla azaldı ve akıllı saate bağımlı konumdayım.

Apple ekosisteminde kendi saat yazılımı çok iyi olmasına rağmen bunu dışarıya açması olası değil,
Suunto bu noktada en çok kullanıcıya ulaşacağı Wear Os ekosistemine dahil olmakla pazarda ciddi oyuncuları rahatsız edecektir,
Wear Os hedeflendiği gibi Android ekosistemi dışında da ürünlerin özelliklerini kısmadan çalışmayı başarırsa cidden düşünmeden alırım.
-ama Samsung’daki gibi ürünümle kullanırsan daha iyi çalışırım derse bu kadar emeğe yazık olur cidden.

Açık konuşmak gerekirse saat tecrübesi çok uzun yıllara dayanan Casio gibi firmaların ve Swatch gibi grupların inovasyon anlamında çok geriden geldiğini, yakında akıllı ve büyük adımlar atmazlarsa akıllı saat pazarında eriyeceklerini düşünüyorum.

Wear Os hedeflendiği gibi Android ekosistemi dışında da ürünlerin özelliklerini kısmadan çalışmayı başarırsa cidden düşünmeden alırım.

Aslında burada Android ekosistemi dışında ürünlerin özelliklerini kısan Google değil, Apple. Google çalışma mantığı veri odaklı. Kendi yazılımları ne kadar çok kullanılırsa o kadar çok işlenecek veri olur. Örneğin Google yakın zamanda Fitbit’i satın aldı. İlk bakışta böyle bir hamlenin diğer WearOS saat üreten firmaları korkutması gerekir. Fakat sistem öyle değil. Tam tersi rakip WearOS firmalar için çok iyi bir haber bu. Google öldü denilen WearOS işletim sisteminden vazgeçmediğini gösterdi ve mücadeleye devam dedi. Unutulmamalı ki tüm Fitbit algoritmaları WearOS ile entegre olduğunda 7/24 aktivite takibi (uyku, enerji tüketimi vs) WearOS daha cazip hale gelecektir.

Suunto 7 iOS ile çalışıyor fakat Android kadar hızlı veri aktarımı doğal olarak olmuyor. Özellikle Apple yazılımları, yazılmıcılar için aşırı kısıtlamacı ve korumacı olarak bilinir. iOS Bluetooth özelliklerinden dolayı bazı kısıtlamalar olsa da Suunto 7 diğer WearOS saatleri iOS ile çalışıyor.

Gelen bazı yorumlarda Suunto’nun yolunu kaybettiğinden bahsediliyor. Bence bu yanlış bir değerlendirme. Suunto 3 5 7 9 saatleri her biri farklı kullanıcı tipine göre saatler. Bu saatler geliştirilmeye devam edecek. Hali hazırda Suunto 9 ultra koşucular için mükemmel bir saat. 24 saatlik Kapadokya koşumda beni hiç hayal kırıklığına uğratmadı. Kaybolduğumu düşündüğüm zamanlarda yolumu bulmama yardımcı oldu.

Suunto bütün saatlerini Android yapamaz. Bugünkü teknoloji ile Android yazılımlı Suunto 9 üretmek imkansız. Suunto 9 geliştirilmeye ve daha iyi olmaya devam edecek. Özellikle son zamanlarda yeni özellikler geliyor. Firstbeat algoritmaları eklendi. Partner uygulamalarla entegrasyon sağlanmaya devam ediyor.

Bazı kullanıcılar için bateri önemliyken, bazı kullanıcılar için harita ve müzik önemli oluyor. Suunto da farklı kullanıcılara göre farklı ürünler soruyor. Garmin’in daha iyi yaptığı noktalar var. Suunto’nun daha iyi yaptığı noktalar var. Garmin de harika saatlere sahip. Kullanıcılar kendi zevklerine göre kararlarını verecek. Belki Suunto’da çalışmasaydım Garmin kullanıcısı bir koşucu olabilirdim. Hepsi benzer işi yapıyor sonuçta.

Sonuç olarak bu Suunto için bir başlangıç. Geçtiğimiz sene Polar da platform değiştirip yeni saatler çıkardı ve çok sancılı süreç oldu. Bugünkü piyasa koşulları yatırımını çok ileride alacağın projelere müsait değil bence. Saat bir şekilde satılmaya başlanmalı ve yatırımın karşılığı alınmalı. Zamanla da eksik özellikler tamamlanıyor.

Suunto 7’nin şu anki eksik ama ileride eklenmesi muhtemel özellikleri şunlar

 • Uygulamadan saate rota aktarımı, navigasyon seçenekleri.
 • Nabız kemeri gibi sensörlerle Suunto uygulamasının bağlantısı. Saat diğer sensörlere bağlanabilirken
  Suunto uygulaması henüz desteklemiyor
 • Antrenman sırasında pil harcamasını önlemek için statik resim yerine yine düşük enerjide çalışan gerçek değerlerin kullanılması

Aşağıdaki DCRainmaker videosunda saatin arayüzü ve özellikleri güzel bir şekilde özetlendi.

3 Beğeni

22

@cagatay.ulusoy Çağatay hocam, tester olabiliyor muyuz :innocent:

1 Beğeni

@isos81 tester olarak Türkiye’den birini aradıklarında ilk burada paylaşacağım :slight_smile:

Konu tekrar canlandığına göre sizle ilk izlenimleri paylaşıp, özelliklerden biraz daha bahsedebilirim. Hepsini uzun uzun bir yerde yazmak yerine ayrı ayrı burada paylaşacağım:

Öncelikle saatte Google asistan olması nedeniyle evinizi akıllı eve dönüştürdükten sonra kontrolü saat ile sağlayabilirsiniz.Bunu yapabilmek için öncelikle Google Home ile uyumlu cihazlar kullanmalısınız ve bu cihazların hepsi aynı WiFi ağına bağlanmalı. Hoparlör, TV (Chromecast), Ampul, Termostat, kapı kilitleri bu cihazlara örnek olarak verilebilir.
Bu linkte Suunto 7 saatinde bulunan mikrofona konuşarak ampül söndürülmesini görebilirsiniz.

2 Beğeni

Burada bilinmesi gereken bu saatin piyasada bulunan herhangi bir Android saatinden spor özellikleri bakımından farklı olması. Android saati satan farklı sınıflarda şirketler var:

 1. Moda ve klasik saat şirketleri var (Diesel, Tag Heuer, Mont Blanc). Bu şirketler Android Wear OS işletim sistemini alıp sadece arayüze makyaj yaparak saati satıyorlar. Bu tarz saatlerin farklılaştırma özellikleri dizaynları:


  image

 2. Wear OS işletim sistemi üzerine kendi algoritmalarını, yazılımlarını kullanan ‘casual’ denilen günlük yaşam içinde kullanılan Fossil saatleri:
  image
  Fossil’in hibrit teknolojisi sayesinde hem analog hem digital çalışan saatleri vardı. Bazı Garmin modellerinde olduğu gibi klasik mekanik görüntüde olan saat aslında telefonla bağlantı kuruyor ve bildirimleri gösteriyor. Google Fossil şirketini bir bütün olarak almak yerine Fossil’in hibrit teknoloji algoritmalarını 40 milyon dolar gibi komik bir rakama satın aldı.

 3. Spor kategorisinde saatler olaraksa, Suunto’dan farklı olarak Polar ve Casio saatleri var. Polar’ın Android Wear (Wear OS 1.0) olgun olmadığı zamanlarda çıkardığı M400 modeli birçoklarına göre başarısız olarak değerlendirilir. Casio Pro Trek ise yine bir Android spor saati. Çok fazla bilgim yok. Casio kullanıcılarının seveceği bir saat fakat dizayn olarak hantal olması sebebiyle bana hitap etmiyor. Suunto’dan farklı olarak Optik nabız ölçümü ve NFC ile ödeme seçeği yok. Ekran teknolojisi de pek hoşuma gitmedi.


Suunto Android saat olarak neyi farklı yaptı? Bu çok teknolojik bir konu ve kısaca anlatacağım ama öncelikle şuna açıklık getirelim. DCRainmaker inceleme sayfasına gelen bir yorumda aynen şu yazıyordu: ‘’ Suunto yazılımcılar işin kolayına kaçtı, işletim sistemini Google’dan aldı ve Suunto App Android algoritmasını saate yerleştirdiler…’’ Bunu görünce stresli süreci düşünüp gülsem mi ağlasam mı bilemedim :slight_smile: Burada videoda neyi nasıl yaptığımız anlatılıyor.

“It hasn’t been possible to make this kind of watch before,” said Ahlstrom. “The special thing here is that the Qualcomm 3100 platform that we’re using has all of these low-power capabilities. Currently other brands are using those capabilities only to show watch faces for long periods of time. But we’re using those capabilities for sports.”

Qualcomm 3100 çipi ilk çıktığında büyük heyecanla karşılandı. Android saatlerinin Apple karşısında var olabileceği düşünüldü. Bu çip 15 saat GPS kullanarak düşük enerjide çalışmayı vaat ediyordu. Bu düşük enerjili çalışmaya ambiyans modu deniliyor. Saatte iki işlemci var. Saat uyandığında Android Wear OS yüksek enerjili işlemcide çalışıyor. Uyuduğunda düşük enerjiye geçiyor. Burada Suunto’nun yaptığı diğer Suunto saatlerinde bulunan ve yıllarca geliştirilen algoritmaların bu düşük enerjili işlemcide çalışması. Bu ilk defa denendi ve bunu başarmak beklediğimizden uzun zaman aldı.

Suunto 7 saati aslında Android saati olduğu için cep telefonunda çalışan uygulamaların hepsi bazı hack yollarla çalıştırılabilir. Uygulama geliştirme açısından bakınca, mobil yazılımın, saat yazılımından hiç farkı yok. Mobil yazılımcı geçmişim olmasına rağmen rahatlıkla saat yazılımına geçtim. Burada Rus biri Suunto 7’de zombie oyunu oynandığını görebilirsiniz:


Spotify’ın çevrimdışı müzik çalan Wear uygulaması henüz yok. Birgün yapacaklarını söylüyorlar. Şimdilik Suunto 7 ile sadece Spotify müzük kontrolü yapabilirsiniz. Bir arkadaşım mobil uygulamayı saate atıp offline müzik dinlemeyi başardı ama kolay bir yol değil :slight_smile:

Suunto 7’de egzersizlerinizi Suunto uygulamasıyla takip etmek zorunda değilsiniz. Strava’nın Android wear uygulamasını da kullanabilirsiniz. Suunto 7 uygulamasının farkı, saat uyuyup düşük enerjili işlemciye geçtiğinde egzersizin kaydetmeye devam etmesi.

Suunto 7 şimdilik 12 saatlik her bir saniyede GPS sinyali alacak şekilde egzersiz kadetmeyi vaat ediyor. Bence bu süre oldukça iyi. Suunto Spartan serilerinde bile bu sürelere ulaşılamıyor (Spartan Ultra belki)

5 Beğeni

Haritalar

Suunto 7’yi pazarda farklılaştıran özellik Haritalar özelliği. Google Maps uygulama olarak saatte var. Suunto uygulaması ise Google haritaları değil de Mapbox haritaları kullanıyor.

Haritaların çalışma prensibi şöyledir. Google, Mapbox gibi harita sağlayıcıları dikdörtgen bir düzlemde enlem boylama göre konumları gösterir. Bu dikdörtgenin üzerine çeşitli yakınlaştırma değerlerine göre tile denilen döşeme resimleri eklenir. Bu döşemeler de harita stilleri ile birleşerek bize uygulamalarda gösterilir.

Uygulamalar döşemeleri İnternet’ten indirir ve harita sağlayıcılar üzerinde gösterir. Google ve Mapbox kendi döşemelerini harita üzerinde göstereceği gibi, OpenStreetMaps gibi özelleştirilmiş olarak döşemeler gösterilebilir. Burada önemli olan döşemelerde bulunan detaylardır. Özel döşemeler deprem haritaları göstereceği gibi, spor amaçlı olarak detaylı topoğrafya da gösterebilir.

Suunto 7, antrenman sırasında cep telefonu (yani İnternet) olmadan müziğinizi dinleyip, haritaları kullanmanıza olanak sağlıyor. Üstelik bu haritalar Garmin’de olduğu gibi ücretli değil.

Sistem şöyle çalışıyor. Öncelikle saatiniz WiFi ağına bağlı olmak zorunda. WiFi ağına bağlıyken şarja taktığınızda etrafınızdaki döşemeleri belirli bir kilometre çapında farklı yakınlaştırma seviyeleri için veritabanına kaydediyor. Buna otomatik indirme diyoruz. Bunun dışında, diyelim ki başka bir şehire, ülkeye ziyarete gideceksiniz. Yola çıkmadan o alanın döşemelerini uygulama içerisinde manuel olarak indirebiliyorsunuz.

Saatte 3 temel harita stili var. Fotoğrafları sabah karanlığında çektiğim için görüntü kalitesi net değil ama idare edelim. 2 km yazısı siyah çemberin yarıçap uzunluğunun mesafe olarak değeri. Yani merkezdeki siyah konumdan çembere olan uzaklık. Alt ve üst tuşları kullanarak 10 metreye kadar yarıçap mesafesinde yakınlaşabiliyorsunuz.

 1. Outdoor


  Bu saati ilk kullandığınızda seçili olan stil. Standart Google Maps uygulamasında olduğu gibi genel amaçlı. Uygulamada Uydu görüntelerinin olduğu stil yok. Saatte Google Map uygulamasında bu stili kullanabilirsiniz.

 2. Winter


  Bu stil kış sporları yapacaklar için kayak yollarını özel olarak gösteriyor. Türkiye’de kullanışlı değil fakat Finlandiya gibi kuzey ülkelerinde insanlar işlerine kayak yaparak gidiyor (cross-country skiing). Bunun için özel kayak yolları var ve bu stil bu yolları gösteriyor.

 3. Koyu Stil
  image
  Koyu stiller ısı haritalarını gösteriyor. Örneğin resimde olduğu gibi antrenmana başladığım start noktası civarında ısı haritaları yoğun değilken patikaların yoğun olduğu sağ kısımda ısı haritaları oldukça yoğun. Yakınlaştırma seviyesi arttıkça popüler patikaları görüp antrenman sırasında rotanıza karar verebilirsiniz. Şu antrenman gruplarının kendilerine özel ısı haritaları ve renkleri mevcut: Koşu, Bisiklet, Dağ Bisikleti, Yürüyüş, Trekking, Dağcılık, Yüzme, Sörf ve plaj sporları, Pedal sporları, Cross-country ski, Yokuş aşağı sporları, Paten, Kaykay, Golf

Saate henüz Suunto App uygulaması üzerinden rota atılamıyor ama kısa zamanda bu özellik gelecektir. Diğer Suunto saatlerinde bulunan POI ve waypoints özelliklerinin de gelmesi bekleniyor.

5 Beğeni

Bilgiler icin cok tesekkurler Cagatay Bey,
Ultralar icin cok uygun olmadigindan bahsetmistiniz ama yine de saatin pil performansini sormak isterim.
Sizce gps performans modunda bu saatin pili, footpod ve gogus nabiz bandi ile kac saat dayanabilir?

@koscar onemli bir noktaya degindiniz. Ne yazik ki saatteki Suunto App sensorlerle baglanma ozelligine sahip degil. Fakat Suunto 7 Android saati olarak sensorlere baglanabilir ve diger uygulamalar bu sensorleri kullanabilir. Sensorler bagli olmadan 12 saat en iyi GPS ile antrenman yapabilirsiniz.

Sensor baglantisi ne yazik ki QComm 3100 teknolojisi ile istedigimiz gibi dusuk enerji ile calisacak sekilde uyumlu degil. Onumuzdeki guncellemelerde sensorlere baglanma secenegi Suunto App icerisinde secenek olarak kullanicilara sunulacaktir. Sensorler baglandiginda kac saat dayanacagi o zaman Suunto tarafindan aciklanir.

2 Beğeni

Ray uzun yazısını tamamlamış sonunda (:

1 Beğeni

Açıkçası gömdü ve üzdü Mr. Ray :grinning:

Bu saatin en önemli farkılaştıran özelliği haritalar olmasına rağmen buna çok az değinmiş. Videoda çevrimdışı haritalar (offline maps) için mess yani karmakarışık demiş. Buna şiddetle karşı çıkıyorum. Bu saatin en güzel ve temiz çalışan özelliklerinden biri çevrimdışı haritalar. Karmakarışık demesinin nedeni çevrimdışı haritalar yüklenirken WiFi bağlantısı ve şarja takılı olması gerekmesi… Nesi karışık anlamadım… Bu özellik su gibi şarj yiyen ve İnternet’ten veri indiren bir özellik. WiFi yapılmasın da Hücresel ağdan mı indirsin? Charger takılı olmadan yapılsın da işlem bitmeden şarjı mı bitsin :stuck_out_tongue_closed_eyes: Hem bataryanın az dayanmasını eleştirip hem de bu özelliği karmaşık bulması çelişkili :slight_smile:

Bunun dışında nabız grafiklerinin rezalet çıkmasına ve GPS’in iyi çıkmasına açıkçası çok şaşırdım. Uzun zamandır yapılan testlere göre tam tersi olması bekleniyordu :slight_smile: GPS track Suunto 9 kadar iyi değil, ama nabız ölçümü daha iyiydi. Ray bu işin profesyonelidir, nabzı nasıl test edeceğini bilir. O yüzden şaşırdım.

Sports Mode customization yani antrenman sırasında saatte gösterilecek verileri mobil uygulamada özelleştirme seçeneği zaman içinde eklenecek. Bu özellik olsa belki fiyatı normal bulunabilirdi gibi birşey dedi. Anlamsız buldum.

Google Fit verilerinin Suunto App uygulamasında gösterilmemesi evet garip bir durum kabul ediyorum. Ama bu da yazılımsal olarak eklenecek bir şey. Bazı özelliklerin hazır olması için, bazı diğer özelliklerden feragat ederek ertelemek gerekiyor. Bu kararları almak kolay değil. İşin içinde bir sürü parametre var.

Şöyle diyor:

The Suunto 7 is both the best smartwatch they’ve ever made, while concurrently being the worst sport watch they’ve ever made

Polar daha geçen sene platform değiştirdiğinde bir sürü eksik özellikle çıkmıştı. Zamanla bu eksiklikler tamamlandı. Yeni bir platforma geçerken illaki eksik şeyler olur. Ama Return of Investment yani yatırımları karşılayabilmek ve minimum özelliklerle ürünü salıp kullanıcılardan geri bildirim almak çok önemli. Suunto’nun yaptığı da bu. Belki fiyat biraz şimdilik yüksek ama bu bir premium saat. Kısa zamanda bir çok eksiklik tamamlanacak.

Son olarak da şöyle diyor:

I wanted to believe Suunto had found some light at the end of the tunnel here, but mostly, I just got darkness. But…maybe that’s just the display turned off again.

Bu çok karamsar ve acımasız olmuş bence. Android temelli Suunto 7 çok fazla innovasyon seçeneği sunuyor. Bu kadar detaylı haritalar ve çevrimdışı harita kullanımı bunun bir örneği. Bu sene boyunca gelecek güncellemeler ile bence Ray fikrini değiştirecek :slight_smile:

5 Beğeni

Çağatay Bey merhabalar,

Suunto 7 ile ilgili bir fikrimi sizinle paylaşmak istiyorum. Saat tercihim tamamen aktivite ve spor saatlerine döndü. Günlük olarak garmin fenix 6x kullanıyorum. Sadık bir garmin kullanıcısıyım.Gerek koşu gerekse dağ/doğa faaliyetlerinde büyük memnuniyetle kullanıyorum.

Garmin ile ilgili tek negatif düşüncem -bir teknoloji meraklısı olarak- arayüz ve kullanım hissinin ilkel olması. Günlük kullanım için daha esnek bir akıllı saat arayışım var. WearOS kullanmayı çok sevdiğim bir platform. Ancak Fenix’de stres ölçümü, body battery gibi first beat destekli uygulamalar benim için önemli ve sık kullandığım günlük yardımcılar olmaya başladılar.

Suunto 7’yi incelediğimde çok beğendim fakat bu tip uygulamaların eksikliklerini gördüm. Acaba bunlara yönelik geliştirmeler, eklemeler olacak mı? (diğer suunto modellerinde olduğunu sanıyorum) Eğer olursa benim tam aradığım saat olacak.

(Not: Huawei, samsung vb modelleri kullandım. Kendi içlerinde çok güzel özellikleri olsa da ben artık bir seçenek olarak değerlendirmiyorum bu markaları)

Çok teşekkür ederim cevabınız için,

Selamlar.

1 Beğeni

Merhabalar,

Garmin ile ilgili tek negatif düşüncem -bir teknoloji meraklısı olarak- arayüz ve kullanım hissinin ilkel olması.

Aynı durum Suunto’nun diğer saatleri için de geçerli. Batarya süresini uzatmanın yolu ekran parlaklığından kısmak, daha basit arayüzler kullanmak. Dolayısıyla 12 saatten fazla aralıksız koşunuz varsa Suunto 7 -şimdilik- size iyi gelmeyecektir. Şimdilik diyorum çünkü Qualcomm 3100 çipinin bir üst modeli çıktığında ne gibi batarya uzatma stratejileri ile geleceğini bilmiyoruz.

WearOS kullanmayı çok sevdiğim bir platform.

Garmin kendi işletim sistemini kullanmayı tercih ediyor. Emin olun Google Garmin’e teklifte bulunmuştur. Kendi işletim sistemine sahip olmanın avantajları da dezavantajları da vardır. Benim bir yazılımcı olarak şahsi fikrim Android gibi bir platformun tüm nimetlerinden yararlanmanın harika bir fırsat olduğu. İşletim sisteminin gerektirdiği tüm detayları Google’a bırakacaksın, kendi uzman olduğun alanda innovasyon ile farklılık yaratacaksın. Google’un platform deneyimi var ama Suunto’nun sahip olduğu outdoor deneyimi yok. Bu açıdan çok iyi bir eşleşme.

Suunto 7’yi incelediğimde çok beğendim fakat bu tip uygulamaların eksikliklerini gördüm. Acaba bunlara yönelik geliştirmeler, eklemeler olacak mı?

DCRainmaker Suunto’nun yol haritası olmadığını iddia etmesi çok saçma geldi bana. Sırf kendisine anlatılmadığı için Suunto’nun yol haritası olmadığı sonucuna varması çok yanlıştı. Yılın farklı zamanlarında gelecek güncellemelerin hepsini biliyorum. Ne yazıkki bunları NDA sebeplerinden dolayı sizinle paylaşamıyorum. Şöyle söyleyebilirim. DCRainmaker’ın sorun olarak gösterdiği birçok şeyi yakın zamanda çözebilecek durumda Suunto. Olağan üstü zamanlardan geçiyoruz. Corona virüsü bütün dünyayı feci şekilde etkiliyor. Böyle zamanlarda neyin ne zaman yapılacağına dair açıklamalarda bulunmak çok riskli.

(Not: Huawei, samsung vb modelleri kullandım. Kendi içlerinde çok güzel özellikleri olsa da ben artık bir seçenek olarak değerlendirmiyorum bu markaları)

Çok tartışmalı bir konu bu. Huawei, Samsung, Apple kullanıcıları cihazlarından memnun. Her markanın her modelinin belirli bir pazar hedefi var. Suunto 3 5 7 9 modelleri ile farklı pazarlarda kullanıcıları çekmek istiyor. Siz sanırım 7 ile 9 arası bir yere denk geliyorsunuz. Sıkı bir Suunto 9 kullanıcısı Suunto’ya çok küfürler hazılardığına eminim. Suunto 9’u daha iyi hale getirmek yerine neden onların hiçbir işine yaramayacak (batarya açısından) bir saate yatırım yaptıklarını merak ediyorlar. Suunto’nun akıllı saat pazarında eksiği vardı. 7 ile iyi bir giriş yaptı. Bundan sonrası 3,5,7, ve 9 modellerinin kullanıcılarını dinlemek ve pazarda ayakta durabilmek.

3 Beğeni