Sürekli düşen vo2 max değeri

selamlar
bu yazıyı, düşen vo2max değeri ile ilgili bilgi paylaşmak amacıyla yazıyorum.

bende de yaklaşık 3-4 hafta içinde vo2max değeri 46 dan 42 ye düştü.
ancak, bu saatle ilgili bir hatadan değil, tamamen benim anlam veremediğim form düşüklüğüm ile gerçekleşti.
daha sonra, 2 hafta içinde haftada 3 antrenmanla 43.7 civarına çıkarabildim.

bende olay şöyle gerçekleşti.
yaşım 61
13 aydır fazla kasmadan koşuyorum.
dizlerimde 10 yıl önceden gelen sıkıntılar var,
grade 4 gibi patella kıkırdak hasarı yaşamıştım, geçen yıl kendimi iyi hissedip tekrar koşmaya başladım.

1 yıl kadar sonra tekrar dizlerde hassasiyet oluştu.
okuduğum birçok yayında, yerinde koşmanın koşmaya benzer bir eylem olduğunu ama çalışan bazı kas gruplarının farklı olduğunu, tam olarak karşılamasa da zor zamanlarda yapılabilecek bir antrenman şekli olduğunu okudum.

ben de topuk vurarak stadyumda koşmak yerine, dizleri korumak adına parmak ucu koşarak, 3 hafta kadar evde yerimde koşarak formdan düşmemeye çalıştım.

1 ay sonra sahaya indiğimde, eski nabızlarımdan % 10 kadar yükseldiğimi gördüm.
vo2 max yaklaşık aynı oranda düştü.
bu bana şaşırtıcı geldi ve acaba farkında olmadan corona vb. mi oldum diye düşündüm…
ayrıca 72 kilolarda 73.5 kiloya çıkarak % 2 kadar da ağırlık artışım oldu.

neticede çok dramatik düzeyde, beni temmuz ayı seviyeme döndüren bir düşüş oldu.
1.5 ay önce 5 km.yi 5.35 pace’lerle 27. 40 larda, 15 km. 6.10 ile 1.32.30 da koşarken,
bunun oldukça gerisine düştüm.
avrasya’da 85 dakikada 15 km koşma planım vardı, iptal ettim.

ileri yaşlarla birlikte, sizin muhtemelen saatten kaynaklı sıkıntılarınız haricinde, bu tip performans kaybı kaynaklı veya yaş odaklı vo2max. kayıpları da olabiliyor.

4 Beğeni

Paylaşımınız için çok teşekkür ederim

2 Beğeni

Antrenman yüklenmesine başlanılan periyotta performans düşüklüğü beklenen ve istenilen bir durumdur. Gelişimi tetikler. Hatta bazı antrenörler bilerek bu sınırı zorlar. Yüklenme peşine gelen dönemde adaptasyon tamamlanır ve performansta artış başlar. Uygun dinlenme aralıklarıyla yüklenme yapıyorsanız, sağlık sorununuz yoksa, VO2max düşüşünüz güzel günlerin habercisi olabilir.

2 Beğeni

Cevap ve katkınız için çok teşekkür ederim

2 Beğeni