Stres çatlağı mı yoksa fazla zorlama mı?

Merhaba,koşuya biraz yeni başladım(yaklaşık 2 ay kadar önce,toplamda 270km koştum).Z2 antrenmanı hakkında araştıma yapıp bilgilerimi toplayıp ilk antrenmanımı yapacaktım.Fakat normal tempomdan o kadar rahat geldi ki kendimi bir yarım maraton koşmaya şartlamıştım.Koşu bittikten sonra sol bilek topumda bir ağrı başladı.Üzerinden bir ay geçmesine rağmen kendimi zorladığımda koşuyu çok keyifsiz bir hale getirip ağrılı bir şekilde bitiriyor.İstirahat etmeden bir tedavi süreci var mıdır ? ve bu duruma stres çatlağı mı sebep olmuştur yoksa sadece fazla zorlama mı ? İnternetten araştırdığım kadarıyla Çatlağın olduğu bölgede şişme olduğunda anlaşılabiliyormuş.Çoğu röntgen çekildiğinde belli olmuyormuş.

Spor Hayatında DİNLENME ve Beslenme Olmazsa Olmazdır.

2 Beğeni

Cevabı vermişsiniz, zorlamışsınız. Bir süre dinlenin, okuyun, esnetme güçlendirme hareketlerini araştırın.Sonuçta 2-3 hafta sonra askerlik/polislik/spor okulu vb bir sınav yok.Ağrıyan bölgeyi, ne zaman başladığını, sebeplerin neler olacağını düşünün.2 ay 250km belki hızlı bir başlangıç.

Topuk bölgesi deyince topuk dikeni, stres çatlağı denilince kaval kemiği aklıma geliyor.
Dinlenin, topuk dikeni ile ilgili egzersizleri yapabilirsiniz.

Not:Ağrılı bir şekilde bitirmek yerine ağrı başladığında antrenmanı bırakın.
Müsait bir ara şu konuya göz atmanızı tavsiyesi ederim.

1 Beğeni

Selamlar.

Topuk kemiğinde stres çatlağı olan arkadaşım oldu. Bir hekime görünmeniz faydalı olur.

2 Beğeni

Şimdi attığınız linklere baktım,esnetme hareketlerini koşu öncesinde de yapıyordum ama çeşitlerim artmış oldu teşekkürler.Koşu postürü için de çalışmalara başladım

1 Beğeni