Stres çatlağı mı yoksa fazla zorlama mı?

Merhaba,koşuya biraz yeni başladım(yaklaşık 2 ay kadar önce,toplamda 270km koştum).Z2 antrenmanı hakkında araştıma yapıp bilgilerimi toplayıp ilk antrenmanımı yapacaktım.Fakat normal tempomdan o kadar rahat geldi ki kendimi bir yarım maraton koşmaya şartlamıştım.Koşu bittikten sonra sol bilek topumda bir ağrı başladı.Üzerinden bir ay geçmesine rağmen kendimi zorladığımda koşuyu çok keyifsiz bir hale getirip ağrılı bir şekilde bitiriyor.İstirahat etmeden bir tedavi süreci var mıdır ? ve bu duruma stres çatlağı mı sebep olmuştur yoksa sadece fazla zorlama mı ? İnternetten araştırdığım kadarıyla Çatlağın olduğu bölgede şişme olduğunda anlaşılabiliyormuş.Çoğu röntgen çekildiğinde belli olmuyormuş.

Spor Hayatında DİNLENME ve Beslenme Olmazsa Olmazdır.

2 Beğeni

Cevabı vermişsiniz, zorlamışsınız. Bir süre dinlenin, okuyun, esnetme güçlendirme hareketlerini araştırın.Sonuçta 2-3 hafta sonra askerlik/polislik/spor okulu vb bir sınav yok.Ağrıyan bölgeyi, ne zaman başladığını, sebeplerin neler olacağını düşünün.2 ay 250km belki hızlı bir başlangıç.

Topuk bölgesi deyince topuk dikeni, stres çatlağı denilince kaval kemiği aklıma geliyor.
Dinlenin, topuk dikeni ile ilgili egzersizleri yapabilirsiniz.

Not:Ağrılı bir şekilde bitirmek yerine ağrı başladığında antrenmanı bırakın.
Müsait bir ara şu konuya göz atmanızı tavsiyesi ederim.

1 Beğeni

Selamlar.

Topuk kemiğinde stres çatlağı olan arkadaşım oldu. Bir hekime görünmeniz faydalı olur.

2 Beğeni

Şimdi attığınız linklere baktım,esnetme hareketlerini koşu öncesinde de yapıyordum ama çeşitlerim artmış oldu teşekkürler.Koşu postürü için de çalışmalara başladım

1 Beğeni

Merhaba,

Aşil tendon problemi, planter fasiit, topuk dikeni ya da stress kırığı olabilir. Stress kırığı koşular da daha yaygın kaval kemiği ya da ayak dışında (Proximal 5. Metatarsal) görülebiliyor.

Spor alanında uzman Ortopedi ve Travmatoloji Hekimi tarafından muayene edilmesi tanı ve tedavi için daha uygun olur. Daha sonra koşu biyomekaniği, ayak taban sorunları gibi yaklaşımlar için spor Fizyoterapisti tarafından değerlendirmesi sizi daha uygun sonuçlara ulaştırır.

Geçmiş olsun.

2 Beğeni

Merhaba,2 hafta dinlenme süresi vermeme rağmen hiçbir iyileşme göstermeyen hatta bileğimin hareket ederken aşırı ağrımasıyla topallamama sebep olması üzerine bir ortopediste gidip görüdndüm.Görünen o ki taban çökmesi rahatsızlığım varmış.Bu durum galiba fasia denen tabandaki kısmı çok geriyor ve sıkıntı yaratıyormuş.Koştuktan sonra rollerla hiç esnetme yapmadığım için bu gerginlik git gide birikmiş ve son koşumda zorladığım için diğer bölgelerde de çekme yapıp ağrılara sebep olmuş.Şimdilik ağrı kesici verdi yaşımdan ötürü.O kas grubunu güçlendirmemi ve kiloma dikkat etmemi söyledi.Sağolun

2 Beğeni

İyi bir ortopedi uzamanı hayat kurtarır.

2 Beğeni