Strava'nın Az Bilinen Özellikleri

Strava yavaş da olsa kendini geliştiren bir platform. Zannedersem çoğumuz da aktivitelerini Strava ile paylaşıyor. Belli kullandığımız özellikleri dışında çok kurcalamayınca yeni özelliklere denk gelmiyoruz. Bu başlık altında denk geldiğimiz özellikleri paylaşabiliriz diye düşündüm.

Ben az bilinen bir kaç özelliği ile başlayayım.

1- Flyby
Bu opsiyonu uygulamayı sadece telefondan takip eden çoğu kimse bilmiyor. Ancak rakiplerinde olmayan ve Strava’yı diğlerlerinden ciddi farklı kılan çok önemli bir özellik. Eğer Strava’ya web’den login olursanız, aktivitenizin detayına girdiğinizde profil resminin altına doğru flyby yazar. Oraya tıklarsanız sizinle beraber koşan ya da bisiklete binen diğer sporcuların sizinle eş zamanlı nerede olduğunu, nerelerde karşılaştığınızı ya da nerelerde geçildiğinizi, geçtiğinizi (geçiştiğinizi) görebilirsiniz. Özellikle yarışlarda rakiplerinizi takip etmek nerede geçtiğinizi ya da geçildiğinizi görmek çok bilgi verici.

2- www.strafforts.com
Bu Strava’nın partner uygulamalarından biri. Strava’nın göstermediği en iyi derecelerinizin listesini detaylarıyla veriyor.

3- www.statshunters.com
Bu site de yine Strava verileri ile beslenip, Strava’da göremediğiniz detayları size veriyor. Mesela aylık koşu mesafeniz v.s (bir konuda takip edilemediğinden dolayı bir eleştri görmüştüm) Ayrıca mail adresinizi girerseniz aylık olarak size rapor olarak sunuyor.

4- Herkese aynı anda kudos verme.
Bu özellik en gizli olanı. :slight_smile: Genelde arkadaşlarıma bu özelliği söyleyince inanmıyorlar. Nasıl yapıldığına gelirsek, toplu koşulan aktivitelerde, telefon uygulamasında “kiminle koştun/bisiklete bindin” bölümü var. Oraya tıklayınca sizinle aynı aktivitedeki kişileri görebiliyorsunuz. Eğer o ekranda telefonu sallarsanız, “Kudos all” seçeneği çıkar. Tıklarsanız herkese aynı anda kudos verirsiniz.

Şimdilik bu kadar. Aklıma geldikçe editlerim.

28 Beğeni

2 ve 3. Maddeleri öğlen denerim.
Denedim, 3.madde güzel (www.statshunters.com).

Stravada bir arkadaşa yazdığım yorumu hatırlamıyorum ama içinde taper geçiyordu. Bu yorum veya başka başka izin verilen veriler bulunabilir, şöyle ki:

Stravanın şu özelliğini yazılım geliştiriciler için, visual studio’da apiden veri çekmek bilene kolay. Bilmeyen biri olarak, api’yle iletişim kuran/anlayan birini tanımıştım, belki yardım alırım.
Meraklısına:

3 Beğeni