Strava nedir, nasıl kullanılır?

2013 yılından beri kullandığım strava hakkında, yeni kullanıcılar için bir kaç anlaşılır bilgi paylaştım. Keytifli seyirler.

8 Beğeni

Premium üye olmadıktan sonra Strava bence çok işe yaramıyor. Günlük yürüyüş yapan kullanıcılar için ideal. Zaten yıllık üyelik alındıktan sonra yıllık 59 Dolar 3 yıllık ücreti ile nabız özelliği olan bir saat alınabilir. Ayrıca saat hafifi ve daha kullanışlı, sürekli telefona bakmak, şarj biter mi diye korkmak gerekmiyor. Strava ile bir telefon 12 saat kayıt yapması çok zor.

1 Beğeni

Çoğu saat ile yaptığınız kayıtlar strava’ya atılabiliyor. Hatta hesapları bağlayarak otomatik atması bile sağlanıyor. O yüzden Strava eşittir telefon ile kayıt diyemeyiz. Zaten Strava’nın en büyük özelliği sosyal bir ağ olması. İki defa premium denedim, benim için pek farketmedi. Free sürümü de pek ala iş görüyor.

2 Beğeni

Evet o özellikleri biliyorum yani Polar ,Garmin bilgilerini stravaya aktarabiliyoruz. Sadece bigileri okuma değiş paylaşma özelliği zaten Stravayı güzel kılıyor.

garmin ve suunto üzerinden feysbuka paylaşım yapabiliyorsunuz? Poların durumu nasıl bilmiyorum ama.

aynı fikirdeyim ücretsiz için.

veri incelemeyi bilirseniz (koşu için) yeterli buluyorum stravayı ücretsizde. Bisiklet için sanıyorum detaylı watt değeri veriyor ama onun içinde ülke kuru ile o kadar dolares verilmez :slight_smile:

Bir çok program denedim, ancak içlerinden en keyif aldığım program Strava oldu. Kendi gelişiminizi en iyi takip edebildiğiniz program Strava. Premium olmanıza da bunun için gerek yok. Segmentlerde gösterdiğiniz her performansı ayrı ayrı raporluyor. Aynı segment üzerinde koşan diğer sporcular ile kendinizi karşılaştırabiliyorsunuz. En iyi performansınız ile o günkü aktivitenizi görsel olarak karşılaştırabiliyorsunuz. O gün koştuğunuz parkurda kimler koştu, kimlerle nerelerde geçiştiniz bunu görebiliyorsunuz. Diğer taraftan eğer saatinizin özelliği izin veriyorsa, aktivite direk Strava’ya yükleniyor.
Örnekler;

https://www.strava.com/segments/11296749?filter=overall

1 Beğeni

Evet flyby özelliği çok hoş. Segment de çok iyi işleyen bir yapı. Ayrıca strava üzerinde developerlar sürekli proje geliştiriyor. Aşağıdaki linkten projelere göz atabilirsiniz.

1 Beğeni

Merhabalar son zamanlarda aktivitelerim stravadaki koşu forum sayfasına çok geç düşüyor diğer üye olduğum klüplere hemen düşüyor koşu forumun sayfasına düşmekte zorlanıyor sebeb ne olabilir ?

Polar özellik konusunda biraz geriden geliyor, fakat ölçümü ve güvenilirliği daha çok önemsiyor. Yeni modelleri M serisi akıllı saat kıvamında yarı yarıya gps saati gibi ve paylaşım vs yapılıyor.

Daha önce bahsedildi mi bilemiyorum , Strava dünya üzerindeki sporcu gps dataları ile heat map’ler oluşturmuş. Aşağıdaki linkten strava’ya login olup inceleyebilirsiniz.

https://www.strava.com/heatmap#2.00/-36.95444/38.89325/hot/all

2 Beğeni

Strava web’e bir süredir mesafe düzeltme özelliği geldi. Eğer saatiniz ya da telefonunuz mesafeyi yanlış ölçtü ise, Strava’ya web sayfası üzerinden login olup, mesafe bilgisini düzeltebilirsiniz. Ancak burada düzeltmeden kastım istediğiniz değeri girmeniz değil. Strava bu bilgiyi kendisi düzeltiyor.

evet ve her şeyi sorunlu olarak gösteriyor :slight_smile: tomtom ya da garminden direkt atıldığında soru işareti ile düzelt ya da eski haline döndür diyor. kafa karışıklığı…

Kafa karışıklığı yok arkadaşlar. Strava’nın hesaplama metodu ayrı, saat markalarının. Hatalı olduklarını düşündükleri gps sapıtmalarına karşı çözümleri farklı. Bu soru işareti her koşuda bulunuyor. Bulunması hatalı olduğu anlamına gelmiyor yani.

Veriler önemli ama bu kadar ayrıntıya takılmamak lazım. Fabian Cancellara isminde bir bisikletçi son zamana kadar güç ölçer kullanmıyordu, ben sayılarla değil kalbümle ve bacaklarımla yarışırım diyordu çünkü herkes aynı yolu yarışıyor, koşuyor. Aşırı saçmalamadıktan sonra çoğu saat iş görecektir ve yeterli kalacaktır. Ben strava kullanıyorum ama aslında sosyalleşmek sporcuları takip etmek için, yoksa ölçümü saatlerle yapmak en iyisi.

2 Beğeni

Garmin ve Strava yükseklik kazanımlarını farklı gösteriyor, siz hangisine güveniyorsunuz?

Merhaba,
Konuyu tekrar canlandırıyorum ama danışmak istediğim birşey var; koşularımı telefondan kaydediyorum, fark ettim ki benim koşularımda otomatik olarak benimle o sırada koşan kişileri de ekliyor. Koşu kaydında with… yazıyor ama o kişinin koşusuna gittiğimde ben görünmüyorum. Bu neden kaynaklanıyor acaba bilen biri var mıdır?

Settings- Privacy Controls- Group activities menüsünde Who can see alanı everyone olarak seçilirse, başkalarının koşularında siz görünürsünüz.

3 Beğeni

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Ama benim demek istediğim benim koşumda başkası görünüyor :slight_smile: ben kişinin o koşusuna gittiğimde kendimi görmüyorum örneğin…