Stratos 3 ü deneyen var mı?

Yeni stratos 3 ü kullanan var mı arkadaşlar

deneyecek olanlar; dikkat edin. ben stratos 2almıştım saat su geçirdi. servis diye saati gönderdiğimiz adamın saatin su geçirmez özelliği olduğundan haberi yok. havuza girerseniz tabiki su geçirir diyor. ve herhangi bir tamirat,değişim yapmadılar. şu anda tüketici mahkemesindeyiz…

1 Beğeni

Amazfit gtr ve gts modelleri geldi ama stratos 3 bildigim kadarıylaTürkiye’de şimdilik yok. Yurtdışında getirten yada yaşayanlar belki denemiştir.Ben de merakla deneyimleri bekliyorum.

Stratos 3 Türkiye’de satışa çıktı, fiyat doğal olarak fazla.Gtr ve gts, verge modellerinde fiyatları son iki aydır düşmeleri başladı.Darısı polar saatlere.Genelde performans bakılıyor ama fiyat ve performans ile ihtiyaçlar bir arada düşünüyorum.GTR modeli ile karşılaştırma adresi https://www.epey.com/akilli-saat/karsilastir/308204-308261/amazfit-gtr-47mm_amazfit-stratos-3/

Şu anda 1499 TL gozukuyor 2 ise 1200 civarı .2 yi 2 yildir kolumdan hiç cikarmadim hem koşuda hem bisiklette beni hiç üzmedi Fiat olarak sporcu saatlari içerisinde hala rakipsiz 2 den 3 gecilmeye bilir ama direk 3 alınır bu fiyata ihtiyaç varsa
T-rex modeli de beklenebilir

Önceki hafta aldım ve bir koşu, bir triatlon (deneysel tabii), bir yürüyüş aktivitesi kaydettim. Aynı seanslarda smart sensörlü ambit 3 sport ile mukayese ettim.
Benim için asıl önemli olan nabız ölçüm doğruluğuydu. Bu konuda hiç tatmin olmadım. Her ne kadar smart sensör de tam doğru çalışmasa da stratos 3 tuhaf kalp hızları gösterdi. İntervaller, ani duruşlar, arada uzun yürüyüşler ile tepkilerini kontrol ettim ama tam bir örüntü göremedim, adeta kafasına göre takılıyor gibi göründü. Gecikme fazla mı diye dikkat ettim ama emin olamadım. Sonuçta beklentimi okuduklarım çerçevesinde makul düzeylerde tutmama rağmen nabız sensörü asla sınıfı geçemedi.
Mesafe ölçümü ise gerçekten sürpriz oldu. Açık dış mekanda (kapalı, çok bulutlu havada) yaptığım 10K koşuda ambit3’ün 10.02 ölçümüne https://www.strava.com/activities/3100635695 10.51 ile (https://www.strava.com/activities/3100660529) cevap verdi.
Genel olarak ise bir spor saatinden çok aktivite takip saati gibi tasarlandığı ve yazılımının daha çok buna yönelik olduğu hissediliyor. Ambit3’ten sonra gerçek bir spor/koşu saati hissi vermedi. Eşimin seri 2 apple watch’u dahi daha iyi bir spor saati gibi duruyor kayıt sürelerini bir yana bırakırsak.
Sonuçta ambit3’ü bir stratos ile değiştiremeyeciğime gerçek seçeneklerin suunto 9 veya garmin 945 olduğuna karar verdim.

2 Beğeni

@necdet bey teşekkürler. Gps hassasiyeti ile ilgili başka yabancı forum sayfalarında da soru işaretleri var,şikayetçi olan da memnun olanda var(memnun olan daha az).GPS hassasiyeti belki güncellemelerle iyileştirilebilir, bazı modeller için (gtr gibi ) güncelleme de işe yaramayabilirmiş.Kalp atış monitörü için en üst düzey saatlerde bile tatmin zor.Polar hr10 gibi göğüs bandı veya oh1+ gibi kol bandı denenebilir.
Garmin 945 fiyatı 5300TL, stratos 3 fiyatı 1300TL…GPS sorunsuz olduğunda stratos 3’e niyetim var,teşekkürler.
Not:gps ile durum için https://forum.xda-developers.com/smartwatch/amazfit/stratos-3-gps-accuracy-t4010791/amp/ sayfasını ekleyim.

@necdet Necdet bey ilk inceleme icin tesekkurler. Stratos 3 benim de ilgi alanimda olan bir saat. Yazilim guncellemeleri ile daha iyi bir duruma gelecegini umuyorum.

Saati, farkli sartlar altinda kullanmaya devam edip yorumlarinizi burada paylasmaniz cok yararli olacaktir.

Simdiden tesekkurler

1 Beğeni

Fiyat konusunda çok haklısınız. bu arada Stratos açıklanan global versiyon fiyatına karşılık gelen TL satılırken, Suunto ve Garmin daha pahalıya satılıyor.
Ayrıca eşimin apple watch’ı ile birkaç denme daha yaptım (seri 3 müş 2 değil) kesinlikle smart sensöre yakın ve paralel ölçüm yapıyor.

1 Beğeni

Saat ile mutlu birlikteliğim olamayacağına karar verdiğim için iade ettim :grin: Xaomi’nin güncellemeden öte bir iki jenerasyon daha işi var sanki.

1 Beğeni

Hayırlı olsun, update için bile cebelleştirmekteymiş,fabrika ayarlarina dönmek gibi tavsiyeler vardı. Örneğin polarda güncellemede ne var, ne getiriyor görülürken;stratos 3 için bulamadım.

arkadaşlar bu saat i alıp almamak konusunda çok terettütlüyüm. gps izini güvenirliği nasıldır? nabız konusunda tatmin edermi ??

konuyu hortlatayım. stratos pace 2 yi bi arkadaş enine boyuna incelemiş ve bizlerin önüne geçmişte sunmuş, Allah razı olsun. Bu stratos 3 hakkında çok bilgi istemesem de, şöle deneyimli bir görüşe de hayır demeyiz. deneyen kullanan üstadlardan ufak bi deneyim alabilir miyiz acaba, Suunto 9 a 3350 lira vermek yerine bu saat şu an 1039 lira verilir mi? ya da Trex var ki özellik olarak bundan daha boş alınır mı?

Hepsiburada sayfasında sağolsun bir koşucu detaylı yazmış, göz atabilirsin.
https://www.hepsiburada.com/xiaomi-amazfit-stratos-3-bluetooth-nabiz-gps-akilli-saat-global-versiyon-distributor-garantili-pm-HB00000QHHPE#

1 Beğeni

teşekkür ederim üstad

1 Beğeni

Youtube’da incleme videolari var. Genel bakis olumlu. Benim izledigim en duzgun anlatimli olan

Simdi fark ettim ki bakmayali yeni videolar eklenmis. Cok ozel bir sey gorursem yazarim.

1 Beğeni

Bizleri ilgilendiren ozelliklerin on planda oldugu bir Stratos 3 incelemesi.

1 Beğeni

Merhabalar,
Ben saati yaklaşık 2 aydır kullanıyorum. Karantina sebebi ile koşu olarak kullanma şansım olmadı Ama fitness, kapalı alan bisiklet ve ekiptik bisiklet antremanlarında hep kullandım. Nabız ölçümleri konusu en baba saatte bile yanılma payları var doğal olarak bunda da var. Ama hem dinlenme halinde hem de en yoğun sırada denedim gerçekten çok yakındı. Bazen denemeden nabzımın yüksek olmadığı anlarda saate bakarken biraz yüksek gösteriyor gibiydi bu yüzden dediğim gibi yanılgı payları muhakkak var. Kalp bantları bile hata yapıyor ama en doğrusu Bluetooth ile band bağlayıp spor yapmak. Spor aktivitelerine detaylı inmesi açısından ben saati çok sevdim. Misal bu aralar sporcu saati olarak PR’ı çok yapılan Huawei Watch GT2e stratosun yanından geçemez. Örneğin kürek çekmek stratosta kaç tane kürek çektiğini gösterirken Watch gt2e de koşu ve bisiklet hariç diğer bütün spor modlarında sadece ama sadece kalp ve kalori ölçüyor. İyi de sadece bunları ölçeceksen spor modlarına isim koymak bence kandırmaca adını genelle spor modu de yine kalp ve kalori ölçersin. Stratos modelleri bu anlamda gerçekten çok iyi. Hemen hemen her modunda yapılan spora ilişkin derinlemesine sadece o spora özel istatistik veriyor… Futbolda kaç km koştuğum ve hangi bölgelerde yoğun olduğumu bile gösteriyor. Futbolcu olarak benim için çok iyi özellik. Spor dışında akıllı saat özellikleri de gayet yeterli. Bildirimler zamanında geliyor ama ben çok ihtiyaç duymadığım için kapatıyorum.
Umarım soru işareti olan arkadaşlara yardımcı olur.
İyi forumlar.

2 Beğeni

Selamlar,

2 hafta önce Amazfit stratos 3 saat alarak koşuya başladım. İki haftalık kullanımın ardından izlenimlerimi elimden geldiğince paylaşacağım.

Koşuya yeni başladığım ve ilk defa akıllı bir saat kullandığım için muhtemelen verdiğim bilgiler çoğu kişiyi tatmin etmeyecektir fakat gelen soru olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Öncelikle bu saati, koşuya yeni başlayan biri olarak, sadece kendi gelişimimi gözlemlemek amacıyla Garmin ve Suunto gibi markalara fazla bütçe ayırmak istemediğim için almaya karar vermiştim. Bu amaçla şimdilik beklentimi karşılıyor.

Genel özellikler ve günlük kullanım:
Saat ilk geldiğinde ekran kalitesi ve tasarım olarak biraz hayal kırıklığına uğrattı. Saatin yanında ve kayışında bulunan desenlerden pek hoşlanmadım, biraz kalitesiz bir hava katıyor, tabi kişiden kişiye değişebilir. Kayışlar değiştirilebilir. Ekrana bakılınca ilk göze çarpan renklerin oldukça soluk olması oluyor. Ayrıca spor aktiviteleri dışında günlük kullanım için çok az kadran arka planı seçeneği bulunmakta.

Öte yandan ekran seçiminin reflektif olması ekran aydınlatmasının tamamen kapatılarak kullanılmasına olanak sağlıyor ve her açıdan kolu hareket ettirmeden ekran görünürlüğü sağlıyor. Aydınlıkta ekran ışığını tamamen kapatarak kullanmak şarj ömrünü artırıyor. Sürekli bluetooth ile telefona bağlı halde GPS ile koşu takibi de yaparak (3 kez yaklaşık 1’er saat koşu takibi) şarjı 4-5 gün yetti.

Tamamen karanlık bir ortama girildiğinde ekran aydınlatması kapalı ise ekran hiç gözükmediğinden aydınlatmayı açmak da mümkün olmuyor. Ancak ayarlardan belirlenen saatler arasında, kolunuzu saate bakmak için kaldırdığınızda aydınlatmanın devreye girmesi gibi ayarlar yapılabiliyor. Ekranın dokunmatik olarak kontrolünde, gerek koşu esnasında gerek günlük kullanımda bir sorun yaşamadım. Geçişler genel olarak akıcı ve dokunmatik hassasiyeti güzel. Cihaz dokunmatiğin yanı sıra yanında bulunan 4 adet tuş ile de kontrol edilebiliyor.

Şarj etmek ve bilgisayara bağlantı için kullanılan aparatı tek parça. İlerleyen zamanlarda kablosunda bir problem olursa nasıl tamir edilir nasıl kullanılır bilmiyorum umarım bu aparatı ayrıca satıyorlardır.

Uyku takibi konusunda uyuma ve sabah uyanma saatlerini genel olarak doğru gösteriyor. Arada gece boyunca birkaç dakikalığına uyanmamı kaçırabiliyor. Uykuyu derin uyku ve hafif uyku olarak da analiz ediyor fakat arada uyanmaları kaçırdığından, doğru olmadığını düşünüyorum.

Telefona gelen bütün bildirimleri, aramaları gösteriyor ancak zaman zaman bir bildirimi iki kere gösterdiği oluyor ve gecikme yapabiliyor. Bu aksaklıklar özellikle Whatsapp gruplarında çok sinir bozucu olabiliyor. Bu nedenle bildirim gösterme özelliğini kapattım. Bu özelliği gerçekten iyi değil. Ben saati Iphone 6 ile birlikte kullanıyorum belki IOS sürümümün eski olmasından vs. kaynaklanıyor olabilir. Bu özellik hakkındaki geri bildirimi daha güncel bir telefon ile birlikte kullanan arkadaşlardan almakta fayda var.

Telefon bulma, müzik kontrolü gibi az kullanılacak özellikleri belirtmeye sanırım gerek yok saati alacak kişiler zaten genellikle koşu takibi için performansını merak ederler diye düşünerek bu özelliklere geçiyorum.

Koşu ve yürüyüş esnasında kullanım:
Benim en çok hoşuma giden, almamda en çok pay sahibi olan özelliği koşarken yanıma telefon alma gerekliliğini kaldırması. Gerçi bu saatlerin genel özelliği mi, diğer saatlerde bu özellik var mı yok mu bilmiyorum :slight_smile:. Yanınızda telefon olmadan koşu esnasında bluetooth kulaklık vasıtasıyla müzik dinleyebiliyorsunuz. Ancak Spotify gibi programlar aracılığı ile değil mp3 formatında saate yüklediğiniz müzikleri dinlemenize olanak sağlıyor.

GPS ayarlarında GPS+Glonas, GPS+Beidou, GPS+Galileo seçenekleri bulunmakta. Ben GPS+Galileo ayarında kullandım. GPS+Galileo ayarında benim için yeterince doğru bilgi sağladığı için diğer seçenekleri test etmedim. Belki sokak aralarındaki keskin dönüşlerde daha iyi performans sağlayabilir. Aşağıda iphone 6 ve stratos 3 ile kaydettiğim GPS verilerini karşılaştırarak, en bozuk olduğu anı paylaşıyorum (Not:görsellerdeki güzergahlar farklı). Şu ana kadar saatin GPS doğruluğu sadece dar sokaklarda, keskin dönüş yaptığımda, dönüş esnasında kaydı. Bunun dışında genel olarak daha düz yolda koşarken, köpeğimin tuvaletini yapması için girdiğim çimenlik alanları bile doğru gösteriyor :slight_smile:. Şu ana kadar performansım uzun mesafe koşmak için yeterli olmadığından sadece şehir içinde kullandım. Şehir dışı veya ormanlık alanlarda nasıl bir doğruluk sağladığını henüz bilmiyorum.

Saati IOS üzerinden Zepp isimli uygulaması ile birlikte kullanıyorum. Koşudan döndüğümde, telefon üzerinden uygulamayı açtığımda otomatik senkronize oluyorlar ve koşu verilerini Strava ve Relive’e yolluyor. Ayrıca Zepp üzerinden de koşu hakkında güzel veriler elde edebiliyorsunuz.

Hız ve nabız konusunda yavaşladığım hızlandığım yerleri doğru gösterdiğini gözlemledim. Ancak elimde referans olarak kullanabileceğim doğruluğundan emin olduğum veriler olmadığından %100 doğru olup olmadığı konusunda yorum yapamıyorum.

Koşu sonrasında, koşuya ait verileri isterseniz .gpx uzantısı ile saat içerisine kaydederek, sonrasında bilgisayar bağlantısı ile almaya olanak sağlıyor.

Koşu esnasında her km bittiğinde titreyerek uyarıyor ve pace bilgisi veriyor ancak bu uyarı esnasında ekranda Çince yazı çıkıyor :slightly_smiling_face:. Bu nedenle bu esnada verilen pace bilgisi son koşulan km’ye mi ait yoksa toplam koşuya ait ortalama mı bilmiyorum ama muhtemelen son km’ye ait.

Koşu esnasında dikkatimi çeken eksik kalan bir özelliği, arayüzü özelleştirilemiyor. Koşu arayüzü 6 ayrı ekrandan/sayfadan oluşuyor. Birinci sayfada zaman, mesafe, pace ve nabız aralığı; ikinci sayfada ortalama pace, ortalama hız, anlık hız ve kadans; üçüncü sayfada yükseklik bilgileri; sonraki sayfalarda sırasıyla kalp atış hızı ve antreman yoğunluğu ve koştuğunuz yolun genel olarak basitçe haritalandırılması/görselleştirilmesi yer alıyor. Özelleştirmeden kastım; örneğin hız bilgisini görmek için ikinci ekrana geçmek gerekiyor. Ekranlarda verilen bilgileri, en çok kullandığınız verileri aynı ekranda görebilecek şekilde ayarlama yapamıyorsunuz. Umarım ilerleyen zamanda gelecek yazılım güncellemesi ile bu özellik gelir.

Elimden geldiğince nesnel şekilde dikkatimi çeken noktaları aktarmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur :slight_smile:

5 Beğeni

Merhaba,

Guzel bir yazi olmus elinize saglik. Stratos sayesinde basladiginiz kosuya uzun yillar devam edersiniz umarim.

Bazi saatlerde GPS uydularini secmenin yanisira GPSin ne hadar hassas calisacagi da ayarlanabiliyor. Ornegin saniyede 1 nokta al, 5 saniyede bir nokta al, 10 saniyede bir nokta al,… gibi. Stratosta boyle bir ayar var mi? Sokak aralarindaki donusleri yuvarlamasi bu nedenle olabilir.

2 Beğeni