St Paul Ultra Trail

@nkoner hocam ile 2.cp de karşılaştık ve 43k ya kadar eşlik ettim, sohbeti, desteği ve tecrübe aktarımı için buradan da özellikle teşekkürlerimi iletiyorum.
Kendi adıma katıldığım ilk uzun parkurda, toplamda 2800 küsür metrelik yükseliş kazanımı için halen hazır olmadığımı gördüğüm; güçlü bacaklar olsa bile yanı sıra nabız ve ritim aritmetiği için de ayrıca çalışmış olarak 51k ya, gelinmesi gerekirdi. 4 ve 8 saatlik cut off cp’lere 45-50 dk önce gelmek bizi nispeten rahatlasa da, buralara 2 saate yakın bir süre kala gelinmesi kendinizi sonlara doğru garantiye alabilir.
Finiş saati 18:15 son bulmasıyla etkinlik alanında da apar topar bir toparlanma gördük ki, organizasyon ekibinde hava karardıktan sonra parkurda kimse kalmasın hemen toparlanıp gidelim havası vardı. 18:15 ten sonra cut-off a kalıp, destekleyip moral verecek pek kimseyi görememek üzdü, bu zorlukta bir yarış için ekstra yarım saat veya bir saatlik bir tolerans süre olabilirdi veya başlangıç saati sabah 07:00 alınabilir.
Şahsi aracınız yoksa start alanına ulaşmanız sadece 45km uzaktaki kaliye Aspendos otelden ücretli servis ile mümkün, bir çok yarışçının ulaşım problemi nedeniyle gelemediğini biliyoruz.
Beklentileri minimum tutup, yılın ilk Trail yarışında limitleri zorlar, kondisyon tartıp biçer keyif alırım derseniz katılın derim.

7 Beğeni

Birlikte koşmak güzeldi. Sonrakilerde görüşmek üzere …

2 Beğeni

22K parkurundaydım. Patika girişinde sıkışıklığa kalmamak için startta 3.20 3.30 paceler ile başladım ve doğru düzgün ısınmadığım için 3. km’de patlayarak 10 dk yürümek zorunda kaldım, ayaklarımın her yeri ağrıyordu. Sanırım ısınmadan trail ayakkabısıyla asfalt ve kaya zeminde yüksek pace koşulan o ilk km beni mahvetmişti.

En sonunda çektim sağa kendimi, biraz ısındım. Bırakmayı dahi düşünürken tanıdık bir yüz beni motive etti ve 9K cp’sine kadar beraberce hedef tempomda gittik. Tırmanışın başlamasıyla daha da motive olup, bunun inişi ne keyifli olur diye heveslendim. Neticede ne kadar teknik, o kadar köfte. Bu tırmanış sonunda tepede bir loop atılıyor ve aynı yerden inişe geçiliyor. Bu inişte karşılaştığım arka grupta kalan yarışçılar da oldukça dikkatli ve saygılıydı. Herkes birkaç metre öteden yol vererek başarılar ve bol şans diledi.

22K parkuru iniş sonrası tekrar14K parkuruna bağlanıyor. Yerköprü geçişi sonrası yeni eklenen kükür yoluna diyecek yok. Koşması çok çok keyifli, saf trail. Zemin yosunlu kayalarla dolu olduğundan ayağım kaymasın, etraf dallarını patikaya uzatan ağaçlarla dolu olduğundan da gözüme dal kaçmasın diyorsunuz. Çok dikkat gerekse de büyülü (ve çileli) bir son 4 km.

1. Hava başlarda harikaydı ama hangi mevsimde olursa olsun Antalya’nın güneşi fena, 14K CP sonrası resmen piştim. Üzerimdeki tişörtün de biraz kalınca olmasından mütevellit her yerimden su akmaya başladı. Yine uzun kollu ama daha ince bir tişört seçmem gerekirmiş.

2. Starttan 600 metre sonra gelen patika girişinde ciddi tıkanıklıklar oluştu. Bu sene katılımda yaşanan artış ve startın daha yakın bir noktaya çekilmesi de bu tıkanıklığın düzeyinde etkiliydi. Önümüzdeki yarışlarda startta hız ya da sıralama grupları ayrımları yapılabilir, Kısa iki parkurun başlangıçları 10ar dakika arayla yapılabilir.

3. Çöp meselesi zaten malum, bazı katılımcılar gereken saygıyı göstermedi. Organizasyon expo alanında özenli biçimde her yere çöp torbası koymuş olsa bile masa ve yerler çöp doluydu. Bize düşenin bunu kınamanın yanında o an müdahale ederek gördüğümüzü düzeltmek olduğunu düşünüyorum.

4. Yarış kuralları ve zorunlu malzemeler: Zorunlu malzeme kontrolü yerel yarışlar için elbette daha zor. Ama gerçekleşebilecek herhangi bir olağanüstü durumda bundan en kötü etkilenecek olan tüm topluluk ve organizatörler. Dostlarımızı ve diğer yarışmacıları zorunlu malzemeleri taşımak ve yarış kurallarına uymak hususunda teşvik etmeliyiz.

12 Beğeni

Fotoğraflar yayınlandı
https://drive.google.com/drive/u/0/mobile/folders/12B893iCAivTaPIi2m20xdeH6IJK9H8aI?usp=drive_link&fbclid=PAAabRxgXC0BnG_7lXGTIwnkmtsBaw04YtSIlDCZbmWBirle4KLbEfN7x3EO4

3 Beğeni