Son maratonu hangi ayakkabıyla koştunuz?

Runtalya’da Asics Gel Kayano 19 ile koştum.

1 Beğeni

Ilk maratonumu Nike Vomero 7 ile kostum sonra sirasi ile Saucony Hurricane 15, Mizuno Inspire 9, Saucony Kinvara 4. En cok Kinvara 4’den memnun kaldım. Belki bunda kosu formumun gelismesi ve daha cok kosu tecrübesine sahip olmamin da etkisi vardir. Çekmeköy’de ve Iznik Ultra’da Mizuno Ascend 8 ile kostum cok iyi bir modeldi ama seriyi bitirdiler. Simdi Saucony Peregrine kullaniyorum.

1 Beğeni

Son maratonumu Moskova’da Puma Faas 300’lerle koştum. İlk yarı herşey çok iyiydi fakat ayakkabı daha kısa mesafeler için tasarlandığından son 10k çok sıkıntı çektim.

Scott Makani. Şu ana kadar giyip de en rahat hissettiğim ayakkabı ise eski nesil Scott Comp

Mert’in sitedeki incelemesinden sonra Saucony Virrata almıştım.İlk maratonum Avrasya 2014’ü yine Virrata ile koştum.Maraton fuarında 150tl’ye satıldığını görünce 1 çift daha aldım.O kadar memnunum yani

Berlin Maraton’unu Saucony Virrata ile kostum.

@Cgokce , izlenimler nasıl peki? Yani oldukça hızlı koştun diye biliyoruz. :wink:

1 Beğeni

Koşana değil koşturana bak…Cgokce’yi hangi ayakkabının içine koysan bence çok hızlı koşar zaten:) Spinodal ,senin parmak kısmı geniş ayakakbıları tercih ettiğini biliyoruz; ‘‘virrata’‘lar ,ayağında ‘’ hallux valgus’’ yani ayakbaşparmağında çıkıntı olanlar için uygun mu sence?

Daha önce Amsterdam Maraton’unda da Virrata ile koşmuş olmakla birlikte ,beni en çok etkileyen yastıklaması ile birlikte yumusak taban yapısına sahip olması.Bu arada YM mesafeleri ve pistte tempo antrenmanları için de kendi adıma uygun olduğunu söyleyebilirim.Diğer yandan ,bu tarz minimalist ayakkabılar için dikkat edilmesi gereken ayrıntıları tekrar dile getirmeye sanırım gerek yok.“Koşturan olarak” Virrata bu anlamda beni çok iyi koşturdu diyebilirim😳

Yok ; koşturan Cgokçe , koşan ayakkabı.Jokey-at ilişkisi gibi.Asıl maharet jokeyde :slight_smile:

Arkadaşlar ben bu konuda biraz maymun iştahlıyım. İlk koşularıma Asics DS Trainer ile başladım. Üzerinden 2 sene geçti ama hala en favori ayakkabım, o kadar ki artık parça pinçik olmalarına rağmen hafta sonları sokağa çıkarken giyiyorum. Sonrasında minimalist akıma kapılıp Saucony Kinvara aldım ama pek kullanamadım. Hala gıcır gıcır duruyorlar. Sonrasında Trail için yine Saucony Pregrine aldım. Onlardan da son derece memnunum.

En son antremanlarımı değişmeli olarak Asics GT 2000 ve Brooks Glycerin 12 ile koşuyorum. Her ikisinden de memnunum.

Ama tüm yarışlarımı (Geyik Koşusu hariç) tek bir ayakkabı ile koştum ve hala koşmaya devam ediyorum, o da Asics Gel Nimbus 15.

1 Beğeni

İstanbul maratonunu kayarak adidas runner (bu tür yarışlara uygun olmadıgınıda biliyordum, 1 yıldır maratona/ultramaratona 50 sinden sonra başlayıp hala uygun ayakkabı arıyorum) ile katıldım. Frig Vadileri 100 K Kapteren XT3 ile katıldım. Tüm çamuru bu ayakkabıyla taşıdım,bilek kısmından sıkmasıda çabası.Siz tecrübeli kardeşlerimin bu konudaki yazılarını zevkle okuyorum.Açikçası çamur toplamayan,ıslak zeminde kaymayan,asfaltta ve patikadada koşulabilen ayakkabı var mı bilmiyorum,sanırım her yarışa özel ayakkabı almak gerekecek.
Saglıcakla

1 Beğeni

Afyon Frig vadisi ultra da bende Salomon s-lab sense 3 ultra SG vardı ama yumuşak zeminler için çok iyi olduğunu iddia eden bu ayakkabı dahi km75-90 arasındaki kısımda çaresiz kaldı. Kayma yapmadı ama çok fazla çamur topladı. İznik için arayışlarım benimde var. Bu yıl iznikultra da çok çamur olacak

http://www.trophyrunners.de/top-10-laufschuhe-fuer-schlamm-und-hindernislaeufe/
Bu sayfada Camur ve Kross icin denenmis ayakkabilara bakabilirsiniz…

1 Beğeni

Ayakkabının çamur toplaması ayakkabının kendisinden belki daha çok çamurun tipine göre de değişiyor. Yapışkan çamursa ben daha toplamayan ayakkabıya rastlamadım. Çünkü çamur yapıştığı zaman ayakkabının altındaki dişleri kapatıyor ve diş yapısının bir anlamı kalmıyor. Çekmeköy’in bazı yerlerinde bundan var. Aydos’ta pek yok. Belgrad’da mesela Geyik Parkurunda böyle çamur yok ama ormanın Kuzey taraflarında bu çamurdan çok var.

Aşağıdaki resmi geçen seneki İki Deniz Arası Keşif koşusunda çektim. Caner’in ayakkabısı, Pek bir şey gözükmüyor ama sanırım Asics Fuji Sensor 2 idi. Bende ve Berk’te Speedcross 3 vardı ama bizim ayakkabıların durumu da birebir aynıydı. Dediğim gibi dişlerin bir anlamı kalmıyor. Bence bu tür çamura karşı kaderinize razı olmaktan başka yapacak çok da bir şey yok :smile:.

11 Beğeni

Merhaba;
Son yarışım İstanbul maratonunda Adidas running indirimden aldıgım uygun olmadıgını bile bile bu
ayakkabıyla koştum.Islakta kaymanın yanında ayaklarımda pişti.Önümde Antalya ve İznik 130 K var.Halen ayakkabı arayışındayım,.Forumdan okuduklarıma göre herbiri için ayrı ayakkabı almam gerekecek.Maratona Adidas Adizero Adias veya Asics Excell33 ten birini maraton Ultra içinde North Face Ultra Trial almaya niyetliyim.Saglıcakla

Ayakkabı alma işinin sonu yok.Şahsen bir ayakkabıya 99 tl’den bir kuruş fazla vermem , prensip meselesi.Tabii ki teknolojik desteğin payı yadsınamaz ama bu işin biraz psikolojik olduğunu yani kapitalizmin dayattığı tüketim çılgınlığının sonucu olduğunu düşünüyorum.Mesela halen 100 milden 1000 mile kadar tüm yol yarışlarında ve 12 saat ile 6 gün arası tüm yol ve pist yarışlarında dünya rekorlarını elinde bulunduran Yiannis Kouros bizim gibi son teknoloji ayakkabılar giymiyordu ama …

4 Beğeni

Nejan sen en temizi çıplak ayak koşuya geç sıfır masraf :smile:

1 Beğeni

Valla baktım hatun beni ayakkabıya verdiğim para nedeniyle boşayacak mecburen böyle bir prensip kararı aldım.Yani o prensip benim değil eşimin:) Ama bir gün bir ultrayı '‘mekap’'larla koşacağım (20tl)

7 Beğeni

42K Avrasra Maratonu 2012’yi Puma Faas 300 ile, 2013 Çayırova YM yi Asics Gel Trail Lahar 3gtx ile koştum. @cerkes mekaplarla hiç koşmadım ama karalastiklerle bi 8K yayla koşum var. Tabanları ince olduğundan sıkıntılı. Mekapların tabanlarda oldukça destekli ama çok ağır ayakkabılar.

2 Beğeni