Son maratonu hangi ayakkabıyla koştunuz?

Son yol maratonunu (yarı maraton da olabilir), hangi ayakkabı ile koştunuz?

Ben son maraton olarak Kars Ultra’yı alıyorum (Mesafe 47K olsa da bunu “maraton” kategorisinde değerlendirmeyi daha doğru buluyorum). NB 1400 ile koştum. Sanırım bundan sonraki de oyle olacak.

2 Beğeni

Ben son maratonumu geçen yıl Antalya’da Saucony Virrata ile koşmuştum. Sonrasında Kopenhag’da uzun mesafe triatlondaki maratonda da aynı ayakkabıyı kullandım. İkincisinde çok rahattı ama ilkinde en iyi derecemi yapmak üzere çok hızlı koşmuştum. O seferinde son 7-8 km’de biraz sıkıntı yaşadığımı itiraf etmeliyim. Sanırım minimalist yapısı o kadar zorlanmada beni desteklemekte hafif kaldı.

1 Beğeni

Komik ama Avrasya maratonunda İngiltere’de kaldığından ayakkabılarım Salomon XT5 S-Lab ile koştum. Hem de soft ground verisyonu ile. Normalde en sevdiğim yol ayakkabım Adidas Adizero Adios… Maalesef elimde kalmadı hepsi eskidi. En son 2011’de Edinburg’u onunla koşmuştum…

1 Beğeni

bu sorunun cevabını sabitlemek için “ilk maraton” alt başlığını da eklesek mi? :slight_smile: Benim ilk ayakkabım New Ballance 993 idi. Tank gibi ayakkabıdır, epey ağırdır ama bir o kadar da yastıklama yapar ve konfor sağlar. Hala 990 serisini yorgun koşu günleri sonrasında ve seyahatlerde rehabilitasyon amaçlı giyiyorum. Sağolsun New Ballance’ın yıllardır indirime sokmadığı tek modeli.

4 Beğeni

Cok Ilgınc, benim de ilk koşu ayakkabım NB 993’tü. İlk maratonu onla koştum. “Tank gibi” tabirini sonuna kadar hak eden ayakkabı. 1500km kullandım, ayakkabı daha yeni alınmış gibi. Yastıklamalı bir astar koy bir o kadar daha gider. Hala atamadım, saklıyorum.

En son İstanbul maratonununda Mizuno Wave Rider 16 kullandım. Daha önce ayakkabıyı hep sıcak havalarda kullanmıştım. Yağmurda (özellikle Gülhane parkı içerisindeki bölgede) zemin tutuşundan pek memnun kalmadım.

2 Beğeni

geçen yıl runtalya’da nike free ile koştum.

En son 2014 İstanbul maratonunu önceki 3 maratonum gibi Asics excel 33 ile koştum. Doğal koşu tipi ayakkabılara alıştığım için olsa gerek, çok rahat. Şuan 650km+ yaptım, sanırım üst fileleri tamamen parçalana kadar giyeceğim.

1 Beğeni

Son Avrasya’yı kadim markam Kayano 20 ile koştum. Antrenman olarak birkaç gün önce Adidas Marathon TR10 ile koştum. Dedikleri kadar iyiymiş bayıldım bu modele 2. Favorim olacak sanırım.

1 Beğeni

En son İstanbul maratonunda Saucony Virrata ile koştum, minimalist yapısı ile başta biraz tereddüt ettim ama önceki uzun ve YM’lerde denediğim için herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

1 Beğeni

En son yol maratonu olarak Adana yarı maratonunda koşmuştum.Adidas Maraton 10 modelini kullanmıştım.Hafif olması üst tekstil malzemesinin ayağı sıkı sıkıya sarması ve çok iyi yol tutması nedeni ile yol maratonlarında ve asfaltta yaptığım antrenmanlarımda vazgeçilmezimdir.Ayrıca aynı ayakkabının Maraton TR10 modelini de katıldığım bir çok ultra maratonlarda da çok severek kullanıyorum.

1 Beğeni

Ben Brooks hayranıyım. Istanbul’da 15 km’yi Brooks Pure Flow ile koştum. Ayağınıza ilk giydiğinizde hızlı bir ayakkabı hissi uyandırmıyor. Daha önce Racer ST4’le ve T5’le de maraton koşmuşluğum olduğu için bu yorumu rahat yapabiliyorum. Ama sonuç derseniz, en iyisi oldu. İlk maratonumu ise Almanya’da ikinci el pazarından aldığım ve modeli hakkında en ufak bir fikrim olmayan Brooks’larımla koşmuştum. Sanırım ayağıma 1 numara büyüktü. Bugüne kadar 3 tırnağımı bu markaya verdim, ama yinede seviyorum.

2 Beğeni

En son Avrasya Maratonu’nda Adidas Sequence Boost ile koştum. Çok hafif değil ama bence çok iyi dengeleme yapıyor :slight_smile: .

Sanırım ayakkabı arayışının sonu yok ama bugüne değin koştuklarım içinde beni en çok etkileyen ayakkabı Adidas Adizero Adios oldu.Kimileri için bilek yüksekliği düşük gelebilir ama tutunması ve çekişi çok iyi.Ultra ayakkabısı olarakta en son NB Leadville 1210 giydim.Bence fiyatına göre performansı çok iyiydi.Hafif , tutunması çok iyi , km’ler arttıkça şişen ayaklara uyum sağlıyor.

1 Beğeni

Runtalya Yarı Maratonu’nda Saucony Mirage ile koştum, bacağımda sakatlığım olmasına rağmen hiç bir sıkıntı yaşamamıştım.

Yaklaşık olarak 1.5 sene kadar kullandım, fileleri/sağı-solu patladığı için artık koşularda kullanamıyorum. Hafif topuk yastıklamalı, hafif bir ayakkabı. Yeni modellerini denemeyi dört gözle bekliyorum.

En son 10K yarışımı da “Columbia Trail Vent Zero” ile koştum, en iyi derecemi yaptım. Çok hafif ve ayağı kavrayan bir ayakkabı. Özellikle sıcak havalarda havalandırması buyuk bir rahatlık veriyor. “Trail” ayakkabısı sıfatı olmasına rağmen kayalık ve sert zeminlerde kumaşına zarar gelebiliyor, bundan dolayı yol koşusu haricinde kullanmamayı tercih ediyorum.

1 Beğeni

Son iki maratonumu Saucony A5 ile kostum. Ilk maratonumu Adidas zero lt ile kosmustum. Brooks T5 ve Mizuno Ronin 2,3,4 ile de kosmuslugum var. Adidas artik lt gibi ayakkabilar yapmiyor. A5 A6 ile degistirildi, ayni tadi verir mi bilmiyorum. T5’i cok sevemedim. Ronin favorim ama Ronin 5 ile seriyi bitiriyorlar. Bir sonraki maratonumu neyel kosacagim belli degil.

1 Beğeni

En son 2014 Istanbul Maratonunda 1,5 ay once aldigim Hoka One One Clifton ile kostum. Aldigim gunden beri en favori ayakkabim oldu diyebilirim. Hem yastiklamasi cok iyi, hem de bu kadar yastiklamasi olan bir ayakkabi icin inanilmaz hafif (yaklasik 220 gram).

4 Beğeni

ASICS Gel Nimbus ile koştum ilk ve son maratonumu :slight_smile:

1 Beğeni

Ben de en son Avrasya Maratonunda, daha önce 2 yarı maratonda geçer not alan Saucony Guide 7’lerimle koştum. Neutral ve yastıklama yönünden Gel Kayano 19’lara göre daha rahat ettim. Bu rahatlıkta 1.70 boy ve 83kg faktöründen de bahsetmek isterim…:slight_smile:

1 Beğeni

Avrasya Maratonu 2010 42 Km Nike Vomero ( Maraton olarak )
Istanbul Maratonu 2014 15 Km New Balance 870v3 ( Son Kosu )

1 Beğeni