Sigara/Alkol ve Koşu

Çevremde çok azınlıkta olsa da sigara tiryakiliğinden kurtulmadan koşuya başlamış ve bu şekilde devam eden kimi sporcular görebiliyorum. Bence bu ne sağlıkla ne sporla hiç bağdaşmayan, koşuya çok ters bir durum. Sizin böyle gördüğünüz örnekler var mı ve ne düşünüyorsunuz?
Alkol ise tabii ki belli zamanlarda ve tadında bırakıldığı sürece çok daha masum duruyor. Ben yılda birkaç kez kırmızı şarap keyfi yapabiliyorum :smile: Sizin bu tip kaçamaklarınız var mı?

2 Beğeni

Sigara kurtulması çok da kolay olmayan bir bağımlılık. Ben sigara içmem ama sigarayı bırakmak isteyip de buna iradesi yeterli gelmeyen birçok tanıdığım insan var. Koşu, özellikle tempolu koşu ciğerleri zorladığı için sigaranın ciğerlere soktuklarını ciğerlerden dışarı atmak için bir faydası olabilir belki kim bilir. O yüzden sigara içtiği halde koşmaya çalışanları takdir ediyorum ve bu insanların dışlanmaması taraftarıyım.
Alkole ise pek karşı değilim. Hatta Fransa’da “MARATON DU MEDOC” ismiyle bir maraton organizasyonu var. Bu maratona insanlar kostümle katılıyorlar. Ortam tam bir panayır havasında oluyor ve sıvı istasyonlarında şarap ikramı yapılıyor :slight_smile: evet, doğru duydunuz sıvı masalarında şarap ikramı var. Oldukça eğlenceli bir organizasyona benziyor :slight_smile: . Sonuçta içkinin içinde her şey tamamıyla organik madde. Sigara gibi değil yani. Karaciğerin kapasitesinin üzerine çıkılmadığı müddetçe bünyeye kalıcı bir zararının olacağını düşünmüyorum.

3 Beğeni

10 yaşımdan beri sigara içerim ama yaş 35’e geldi, hala daha tiryaki olamadım :slight_smile:

Kendimi bildim bileli günde 2 tane sigara içerim.Öğle yemeğinin ardından, bir de saat 5 gibi.Bunun haricinde istesem de çok nadir sigara içerim.Ama içtiğim o 2 sigaradan da çok keyif alırım.

Koşmaya başladığım zamanlar bu iki tek sigarayı da bırakmayı çok düşündüm.Ama sonra dedim ki bir zevkim için çok da zararlı olmayan diğer zevkimi niye bırakayım.Yani yine günde iki sigara içmeye devam.İçtiğim sigara sayısı çok yukarılara çıkarsa bırakmayı ciddi ciddi düşünür ve bırakırım ama şimdilik böyle bir tehlike yok.Hatta ben o iki sigaranın faydası bile olduğunu düşünüyorum :slight_smile:

Bu seneki Avrasya’da maratonu bitirdikten sonra sigara içenin haddi hesabı yoktu.Doğru demiyorum ama çok da yadırgamamak lazım.Hatta sigara içenlerin çoğuyla "enerji alıyorsunuz dimi " diyede şakalaştım.

Benim son fikrim herşeyi kıvamında yaparsanız tamam; ama iş abartıya kaçarsa orada durmak lazım.

2 Beğeni

Lavaredo Ultra Trail’de son istasyonların bazılarında bira var. Avrupa’daki yarışlarda görülüyor bu tur seyler. Amerikan ultralarının birçoğunun finişinde bira var.

Yıllardır bira ve şarap içerim. Eve sürekli almam ama arkadaş toplantılarında, özel günlerde ya da canım istediğinde ölçüsünde bırakarak zevkle içerim.

Sigara hayatımın hiçbir döneminde içmedim, ilgi de duymadım. (şehirlerarası otobüslerde ve kapalı yerlerde sigara içilen yıllarda pasif içici olarak ister istemez içtiğim sigaralar dışında).

6 Beğeni

Ben yaklaşık 11-12 sene ağır sigara tiryakisi olarak yaşadım bu arada koşuya başlayana kadar.

Ben bu yaşıma kadar ikisinide tecrübe etmedim açıkçası merak dahi etmiyorum :smile: Aykut abi finishte bira olayı bu sene Kıbrıs Castlesultrada da vardı :smile:

1 Beğeni

Bugüne kadar sigarayı ağzıma dahi sürmedim. İnancım gereği alkolün de yanından bile geçmem söz konusu olmadı. Hayatımda hiçbir eksiklikleri olmadı tabi ki; ancak kullanmak isteyenler, ya da tiryaki olanlar için yapabileceğim olumsuz bir eleştiri olamaz. Sonuçta kişi istediğini yapmakta serbesttir. Tiryakilikse üzüntü verici bir durum tabi.

3 Beğeni

Eylul 2013 'e kadar yaklasık 12 -13 sene kadar gunde 1,5 - 2 paket içen biri olarak sigarayla olan alakam (aslında hiçde bırakmaya niyetim yoktu ) 4 buçuk yaşındaki kızımın “baba çok pis kokuyorsun seni doyasıya sevemiyorum” demesinden sonra aniden sona erdi ve bir anda bırakır bırakmaz ,koşu mesafelerimin zorla koşulan 5 km 'lerden bir anda 7-10 -15 km -yarı maratona kadar otomatik olarak artması izledi.Şimdi çevremdeki bütün sigara içen arkadaşlarımı koşmaya teşvik edip sigarayı bıraktırmaya çalışıyorum.Bana sigarayı bıraktıran 28 şubat doğumlu kızım için 6. yaş hediyesi olarak 01 martta antalya’da ,42 yaşında ilk maratonumu ona doğum günü hediyesi olarak koşmayı hedeflemeye başladım ( ilerde anlamını anlayacağını umuyorum ) , bakalım becerebilecekmiyim …

13 Beğeni

Bizde doğrucu Davut’ları çok sevmezler ama söylemeden edemedim; sayın @artan ne yazık ki siz de bir tiryakisiniz. Düzenli olarak bir eylemi gerçekleştirmek ve bunu engelleyememek sendromundan muzdaripsiniz.

Yazıp yazmamak için çok düşündüm. Ama günde 1-2 sigaranın bile zararlı olduğunu sigara içmeyenler veya bırakmak isteyenler için hatırlatmak istedim.

Vücuda verilen asıl zarar bu şekilde küçük küçük verdiğimiz zararlar. Ciğerleri etkilemesinin yanında asıl sistematik etkisi nikotin kaynaklı.

Onur yazdıkların doğru ve ben kendimi kandırıyor olabilirim.Kilo sorunum olmamasına rağmen 1 seneden beri şeker denilen şeyi vücudun ihtiyacı olan kadar miktarı hariç tamamen kestimki ben tam bir tatlı canavarıyım-canavarıydım.Birşeyi başlatıp bitirmek için gerekli irade fazlasıyla var bende.Bugüne kadar yaşadıklarımdan (maddi-manevi) iyi biliyorum bunu.

O içtiğim iki sigarayı bırakmak için neden bulamıyorum veya bulmak istemiyorum.Veya kendimi kandırıyorum :slight_smile:

1 Beğeni

20 Seneden fazla ağır sigara tiryakisiydim, sigarayı bıraktıktan sonra koşuya başladım. Burada kısa bir hikayesini bulabilirsiniz. Kendimi bildim bileli ölçülü olmak kaydıyla alkolde tüketirim ancak son zamanlarda alkolün beni yorduğunu hissediyorum özellikle son bir, bir buçuk aydır sakatlığımında etkisiyle koşamıyorum bu da alkol tüketimini arttırdı. Ufak ufak koşulara başladım ve artık zaptı rapt altına almam gerekiyor. Genelde kitap okuyarak alkol tüketimini kontrol altında tutabiliyorum ancak bunun içinde bir ritim yakalamam gerekiyor :smile: Sağlıklı koşular.

1 Beğeni

20 sene süresince ağır bir şekilde (günde 2 paket) sigara tükettim. Bu süre boyunca hiç spor yapmayıp çok fazla da alkol kullandım. 40’ı devirdikten sonra bu tarz yaşamanın bedenime yaptığı etkiyi derinden hissetmeye başlayıp, en küçük doğa yürüyüşlerinden bile kaçar hale gelince çareyi daha sağlıklı olabilmek için koşmakta buldum.

Mert’in blogunda gördüğüm c25k programına başladım sigara içerken. İlk haftalar çok ızdırap vericiydi ama bir şekilde programı sürdürdüm. 5 hafta programında yer alan 20 dakika kesintisiz koşuyu çıkarabilirsem kendime ödül olarak sigarayı bırakmayı koymuştum. Aslında bir bağımlı için ceza olması gereken bu adımı ödül olarak nitelendirmek bende beklenmedik şekilde bir etki yaptı ve sigarayı bıraktım.

Sonrasında ise koşuyu sürdürüp 40 yaşından sonra başladığım spor serüvenimde ilk kez bir yarışa katılarak Runtalya’da yarı maraton koştum. Bu koşuda sakatlandıktan sonra uzun süre koşamadım ve aylar boyunca sadece bisiklete binebildim.

Bu aralar sigara problemim nüks etme tehlikesi arz ediyor. Canım çekiyor, arkadaş buluşmalarında “Bir taneden birşey olmaz” cümleleri dökülüyor dilimden. Hatta arada alkolle beraber puo içmek gibi kötü bir alışkanlık edindim… Bu duruma son vermek için yine koşuya dönüp bir hedef doğrultusunda antrenman yapmayı çare olarak görüyorum.

Umarım 2015 içinde bana bir tam maraton bitirmeyi ve kurtulmak istediğim sigara konusunu geçmişe gömmeyi getirecek.

Bu vesileyle foruma ilk mesajımı yazmış oldum. Herkese selamlar.

6 Beğeni

18 sene bir tiryaki olarak ortada dolandım durdum ki günde ortalama 1-2 ve iş yoğunluğuna göre 3 pakete yakın sigara içtim. En son, oğlumun beni sürekli taklit etmesi, peşimden sürekli gelmesi (ki evde balkona çıkmama rağmen) ile kurtuluşumun olmayacağını anladım ve çareler aradım. bir kaç kez sigarayı bırakmış olmanın cesareti ile bıraktım ve spora başladım. vücudum koşmaya başlayınca ağrılar, nefessiz kalmalar da baş gösterdi ancak yılmadım. Bugün rahatlıkla yarı maraton koşabilir seviyeye geldim. Alkole hiç bulaşmadım, ama ne sigara, ne de alkol içene karıştım. Alkol alan bir çok koşucu tanıdığım mevcut, sigara içen de var. Ancak, spor bu ikisinden uzak kaldıkça sanki çok daha güzel görünüyor gözüme, sağlıklı günler dilerim :slight_smile:

3 Beğeni

Sigara hiçbirşeyle iyi gitmez ve Allahtan artık bunu herkes biliyor. Kimsenin bilgi eksiği olmadığına göre bu konuda fazla bir şey yazmak gerekeli değil yeter ki 5’ten azı zararsızmış yazmasın birisi :smile:

Alkol ise daha farklı; bir biranın enerji içeceğinden çok da farkı yok ama kişiye göre değişebilen bir ölçüsü var. Batılı Hristiyan toplumların alkolle ilişkileri eğer onlarla yaşamadıysanız kavrayamayacağınız kadar bizimkinden farklı. Misal ben onlarla yaşamadan gidip gelerek kavranamayacağını öğrenebildim sadece :slight_smile: Bence kültürünün bir parçası değilse enerji içeceği olsa bile alkol sporla bağdaşan bir şey değil.

3 Beğeni

bu kisa hayatimiz boyunca neyin azi ve cogu neyle bagdasacagini bulmamiz imkansiz bir sey oldugu icin, genelde güzel ve mutlu günler icin icilmesi gereken Alkolü,her derdin arkasindan siselerle devirirsen,Sporla degil Hayat ile bagdasmasi bile mümkün degil.Her seyin yeri ve zamanini ve ölcüsünü bilerek yaparsak hic bir zorlukla karsilasmayiz.Bu hayatin her saniyesi icin gecerlidir.Fazla konusmadan tut,sayabilemiyecegimiz kadar bir cok seyin fazlasi tüm Nefes alan yaratiklara zarardir…

4 Beğeni

Yukarıdaki mailimi şimdi tekrar okuyunca sanki hiç gayrimüslim arkadaşım veya komşum olmamış gibi gözüktüğünü fark ettim. Esprili bir yaklaşım için anlam kaymasına yol açmışım, o kadarı bilinirse benim için yeterli.

Adaşım Neco’nun tespitleri de pek güzel; “Her seyin yeri ve zamanini ve ölcüsünü bilerek yaparsak hic bir zorlukla karsilasmayiz.” demiş ki zaten onu yapan Merkez Efendi oluyor :slight_smile: Ben de ölçüyü kaçırma konusunda sabıkalı olduğum için bağdaşmaz deyip bir anlamda kendimi de iknaya çalışmış olabilirim.

Son olarak 3. mailim/postum her ne deniyorsa kesinlikle koşuyla ilgili olacak :smile:

2 Beğeni

Ben düzenli bir bira içicisi olarak görüyorum kendimi. Haftada 5 - 7 şişe arası bira tüketirim. Ve bunları doğal olarak akşam antrenmanı sonrasında içerim. Bira diyetimdeki tek basit şeker kaynağı ve bunun dışında karbonhidratlara mesafeliyim.

Özellike uzun antrenmanlardan sonra biranın güzel bir recovery içeceği olduğunu düşünüyorum :smile:

4 Beğeni

Hele Alkolsüz olursa biranın üzerine içecek tanımam :slight_smile: Ne yani şimdi 136K koştuktan sonra bir tanecik Duvel de mi içmeyek !

9 Beğeni

19 yıl günde 1 paket içip sonra 3. kattaki evinize çıkamayacak duruma 37 yaşında düşmek hiç iyi bir durum değil. 2 yıldır kullanmıyorum ve tekrar başlamamamın tek nedeni koşmak. Kendimi O2 ve endorfine bağımlı bir hale getirdim ve her ikisi nikotini yendi. Koşmayı bırakmam durumundaysa nikotin vücutta darbe yapabilir :confused:, bu ihtimali şansa bırakmam artık. Alkolün çok azı faydalı bence. Az kalorili ve damıtılmış içkiler tercihim.

1 Beğeni

Buna katılıyorum; Aladağlarsky Trail’de yarışı bitirmek ve dereceye girmek için koşanlara Direktaş Cp’de su ve kola veriyorlardı , yarışı koşmak ve o dağları yaşamak için orada bulunanlara ise Yörük kardeşlerimizin çadırında buz gibi soğutulmuş biralar mevcuttu.Biraz kalorili ama olsun​:wink:

1 Beğeni