Sigara/Alkol ve Koşu

Malt biralarda şeker olmadığı için kalori miktarı oldukça düşük oluyor :wink:

3 Beğeni

Weissbier yani buğday birası içerim.(aslında maltı yarı yarıya buğday ve arpa oluyor genelde) Mutlaka Alman Saflık Yasası’na göre üretilmiş (sadece su, malt ve şerbetçiotu) bira içerim.Alkol oranı ortalama %5-6 olur.Kalorisi ise şişe başına yaklaşık 200-220 kaloridir.Bence masum bir oran.Unutmayın, bira değil, yanında yedikleriniz göbek yapıyor! :smile:

2 Beğeni

Bu arada kendi açtığım başlığa bir ekleme yapma nedeni doğdu Kapadokya 62K’da. Benimle aynı pacelerde sigara içerek ilerleyen yabancı bir yarışmacı beni çok şaşırttı. Demek böyle yarışmacılar da çıkabiliyor :smile:

Bu zamana kadar sigara bağımlısı olamadım ancak günde 2-3 sigara içtiğimde oldu ya da hiç içmediğim de. Arkadaşlar ikram ederse içtim ya da bir yere gidip biranın yanıda içtim. Geçen ay check-up yaptırıp ciğerlerde duman çıkınca komple bıraktım sigarayı. Doktor sigara içip içmediği mi sordu hemen. Bende arada içtiğimi söyleyince buna sebep olarak pasif içiciliğinde etkisi olduğunu söyledi. Bir kaç aydan sonra duman falan kalmaz dedi. Röntgen filminin biraz puslu çıkması ço etkili oldu bende :slight_smile:

1 Beğeni

@Kerem, Bulgar’dı galiba, inanılmazdı, o kdar rahattı ki, keyif için koştuğu belliydi. Plato’ya bizden bayağı bir sonra gelip yanımızda 4 sigara içip devam etti. Yolda da içiyormuş duyduğuma göre. İlginç bir adamdı. Ama istisnalar kaideyi bozmaz, spor ve sigara bir arada olacak iş değil…

2 Beğeni

Katılıyorum. Bence çok yanlış bir davranış.

Sigarayi birakali 5 yil oldu. Kosmaya baslamadan once biraktim. Kosmaya tesadufen basladim ve birakamadim. tam 19 yil ictim son 5 yilim 2 paket falandi. Lise yillarinda maclardan once bir tane yakinda performansim arttigina inaniyordum :smile: . Alkol hic kullanmadim kullanmayida dusunmuyorum. Sigarada bir daha alsa.

Bu arada faydasi olurmu bilmem sigarayi bio renosans ismi ile anilan bir tedavi ile biraktim. Baskasinin tavsiyesi uzerine gittim ise yaradi. Tabi benim tavsiyemle giden bazi insalarda da ise yaradi. Bazi arkadaslarda cekmeye devam ediyor. Son soz olarak ikisinede devam edin. Mecbur birini birakacaksiniz. Tercih sizin.

1 Beğeni

Ben bu konuyu yeni gördüm. Aslında tartışılması değil ama paylaşılması anlamlı bir mevzu olmuş. Zira bu mecrada herkes neyin zararlı olduğunu neyin yararlı olduğunu biliyordur diye düşünüyorum.

Ben 18 sene günde bir paket sigara içtim. Bu esnada da sporla haşır neşir olduğum dönemler oldu. Bazen bir sigara yakıp söndürdükten sonra koşuya çıkardım. Çok yanlış gerçekten… o dönemler 3 km koşar ve 4 km nasıl olacak diye düşünürdüm.

Daha sonra ciddi bir biçimde koşmaya başlayınca sigarayı bıraktım ve elektronik sigaraya geçtim. Ve o 3 km aniden 5 oldu… sonra 6… sonra 8, 10…
Sakın e-sigara övdüğüm düşünülmesin. Bence o da zararlı zira kontrolsüz bir şekilde üretilen maddeyi ciğerinize çekiyorsunuz. Ayrıca yine nikotin içeren bir madde iciyor ve kalbinize zarar veriyorsunuz.

Fakat şu da var ki en azından ciğerlerinize katran ve karbondioksit çekiyorsunuz. Açıkçası bu fark yarattı.

Sonrasında e-sigarayı da bıraktım. Şimdi sadece haftada 2 gün içtiğim puro var. Bunu araştırdım ve şu bulguya ulaştım ; puro da bir koşucu için zararlı. Fakat haftada 1 puro kalp recovery’si açısından bir külfet/fark yaratmaz iken, bu sayıyı geçtikçe kalbiniz bir recovery dönemine ihtiyaç duyuyor

İçki açısından ise haftada 1 2 defa içilen biranın recovery için faydalı bile olacağını düşünüyorum. Haftada 1 2 gün yemekle içilen 1 2 kadeh şarabın da faydalı olacağını düşünüyorum. Ben de hafta içi 1 ya da 2 gece yemekle birlikte 1 2 kadeh kırmızı sarap içiyorum. Hafta sonu da bira ama bazen de viski… Zira viskiyi de seviyorum ve yüksek alkollü bir icki olması beni düşündürüyor.

Koşularımı vakitsizlikten dolayı yaz kış sabah saat 4.45 de kalkıp yapıyorum. Koşudan sonra iş güç koşturmaca olunca, öğlen dostlarla buluşup içtiğim 1 2 puro ya da haftasonu antreman olmayınca içtiğim 2 3 duble viskiden vazgeçmek de istemiyorum. Yine de arafta olduğumu itiraf etmem gerek. Daha iyi koşacaksam feragat ederim…

3 Beğeni

Spor isteyen sigarayı kesinlikle bıraksın, performansına etkisi vardır. Bira ve alkol bağımlılık yoksa faydadır. Hele ki spordan sonra 15 K dan sonra Leffe , balık salata olmazsa olmazım.

2 Beğeni

Kırka yaklaşmanın bana en büyük öğretilerinden biri, bir durum veya olay hakkında neyin yanlış neyin doğru olduğuna dair bir yargıya varmadan önce birkaç kez farklı açılardan bakıp öyle değerlendirmem gerektiği oldu. Hele ki öznesi ben değilsem, kendime bu yargılama hakkını nereden aldığımı sorarım. Sigara içmek tıbbi açıdan müthiş zararlı bir alışkanlık, buna hiç şüphe yok, yeni literatür artık risk faktörü değil birebir birçok hastalığın sebebi olarak sayıyor. Gelecekteki birçok sorunun asıl mimarı…Bu veriler ışığında sorumlu bir bireyin yapabileceği en güzel davranış, sigara içmemek. Çevresine de yardım etmek isterse, bu bilinci oluşturup, olumlu yönde etkilemeye çalışmak. Sigara bırakmayı teşvik etmek, yargılamak değil. O hiçbir yere götürmüyor ve kimseye verilmiş öyle bir misyon da yok.

Gençliğimde çok sigara içtim. Hatta bir ara neredeyse yiyordum sigaraları. Devre arasında bile içmişliğim var. Ona rağmen iyi bir sporcuydum, yorulmak ne bilmiyordum. Ha belki daha iyi olurdu içmeseydim…belki…muhtemelen…belki de olmazdı… Günde iki paket sigara içtiğim bir dönemde, askerde, bir an geldi ve sigarayı bıraktım. Sorgusuz sualsiz, öylece. On yıldan fazla oldu. Arada bir iki kendimi test ettim, puro içtim, tütün sardım. Sevmiyorum içmeyi dedim, kaldığım yerden sigarasız hayata devam ettim.

Mesleğim gereği bu dönemde çok fazla kişinin sigara bırakmasına da yardımcı oldum, teşvik ettim. Bunların başında da kırk yıllık sigara tiryakisi babam. Senin bırakabildiğini görmek bana güç vermişti dedi, bir daha da içmedi. Vakti zamanında sigara içmenin getirdiği avantajla, karşımdaki kişinin ne demek istediğini çok daha iyi anlıyordum. Eğer dikkatli dinlerseniz, sigarayı bırakmaya çalışanların hepsinin ne işe yaramadığı konusunda hemfikir olduğu bir konu var, ya bu meret çok zararlı bıraksana, demek. Yaygın görüşün aksine bu bir irade sorunu değil, zayıflık hiç değil. Sigara içenler eylem olarak aynı başlık altında toplansa da motivasyon anlamında bambaşka yerlerden oraya geliyorlar. Kiminde biyokimyasal mekanizma baskın, kiminde psikolojik bağımlılık, kiminde başka bir dürtünün yerini baskılamak için, kiminde sosyalleşme aracı, kiminde imgeyi bütünleyici bir araç, kiminde kaçış, kiminde sadece tekrarlayan bir ritüel… ‘‘E zayıflık, istese bırakır!’’ değil arkadaşım. Dikkatli bakarsanız insanlar istemedikleri birçok davranışı çok katmanlı mekanizmalar ile yıllarca sürdürebiliyor. Sigarayı eleştirip nefret ettiği insanla kırk yıl evli kalanlar var…Zayıflık nedir? Yapmak istemedikleri, iradeleri zayıf olduğu için değil çokçası nasıl (yöntem olarak) yapacaklarını bilmedikleri için yapamıyor. Ya da daha yolun başında motivasyonları kırılıyor.

‘‘Ben olsam, şöyle yapardım…şunu şuraya atar, bunu burada keserdim…’’ Ne güzel sana ama o sen değilsin. Onun oraya kadar nasıl geldiğini bilmiyorsun. Belki zayıf olarak gördüğün yerde olmak onun zaferidir… Kendini dört dörtlük görüyor olabilirsin, senin adına sevindim ama değilsin. Başka bir pencereden senin de eksikliklerin, yetersizliklerin var. Çünkü insan olmak öyle bir şey…

Bira, single malt vs. candır…

8 Beğeni

Deneyimli koşucuların faydalı paylaşımları ile dolu bir başlık olmuş. Yakın zamanda hortlatılmış olmasına sevindim açıkçası.

7 yıl/1 paket’lik sigara içtiğim dönem 2008 başlayıp 2015 yılında son buldu. Ancak ne aktif olarak içtiğim dönemde çektirdiğim ciğer filmlerimde ne de sonrasında sigaradan kaynaklı bir performans kaybım ya da rahatsızlığım olmamıştı. Sanırım biraz da kalıtsal nitelikte olduğundan ben şanslı azınlıktandım diyebilirim.

Alkol ise özellikle yemeklerde eşlik eden 1/2 kadeh şarabın ya da cuma/cumartesi akşamı arkadaş ortamında içilen 3-5 biranın kendime zarar vermeyeceği düşüncesine sahibim. Belki de yanılıyorum.

1 Beğeni

bugun derste solunum fonksiyon testini işleyip denedik. elit sporcularda bekledigimiz ventilasyon hacmi normal insanlara gore cok daha fazlaydi. lisansli bir sporcu arkadasimiz gayet guzel yapabildi testi. daha sonra sigara icen bir arkadasimiz denedi. normal ventilasyonu ( soluk alip verme ) normal insan sinirlarinda yapabilirken, kuvvetli (derin) inspirasyon ve ekspirasyonu yani soluk alip vermeyi normalde bekledigimiz değerde yapamadi. normal insanda bekledigimiz oran %83 civarindayken o arkadasimizin ki %77 cikti. ben hayatimda son bir ay haric hic spor yapmamis ama ayni zamanda sigarayi da agzima surmemis biri olarak %84 u yapabilince, sigaranin ne kadar zararli oldugunu hepimiz daha iyi gorduk. belki normalde nefes alip verirken bu farki gormuyorduk ancak kuvvetli ventilasyonda fark cok barizdi. ustelik henuz 22 yasinda boyle bir oranla karsilasmayi beklemiyorduk. ozellikle sporcular icin soluklanma cok onemli oldugundan bunu paylasmak istedim. bunun disinda kendinizi dusunmeseniz bile etrafinizdaki insanlari dusunmeniz adina bir bilgi daha paylasmak istiyorum. sigarayi aktif icen insanda hasara ugrayan gen ile pasif icen kisinin hasarlanan genleri birbirinden farkli. akciger kanserinde ne yazik ki pasif iciciligin tedavisi cok daha zor oluyor. yolda yururken bile solumak zorunda kaldigimiz sigaranin zararlari gercekten cok fazla. icmek tabi ki herkesin kendi tercihidir saygi duyarim ancak icen arkadaslarin cevresine daha duyarli yaklasmalarini rica etmek istiyorum. hepinize iyi gunler dilerim.

7 Beğeni

Sigara ve etil alkollü içecekler oldukça etkiler. Ancak şarap ve bira gibi mayalı içecekler hem probiyotik yapıları hem de düşük alkol oranıyla karrında içmek şartıyla ben de faydalı olduğunu Düşünüyorum. Sağlığınıza hep sağlıkla kalınız.

3 Beğeni

Hocam çok güzel yazmışsınız sizi sigara konusunda tebrik ederim. Bira ve şarap konusunda aynen katılıyorum size ben de öyle yapıyprum. Viskinin sıkıntısı ise vücutta su eksikliği yapması bu da performansınızı kesinlikle etkiler. İlla içecekseniz bir duble ve içtiğiniz gün suyu artırın.

1 Beğeni

Bu bilgi çok faydalı oldu bilmiyordum böyle bir şey… çok teşekkür ederim.

1 Beğeni

Hocam bira güzel ama karbonhidratsız olmaz. Özellikle koşucuların diyetinde %60 oranında karbonhidrat oluyor.