Sıfırdan Maraton koşmak için en az ne kadar hazırlık süresi gerekir?

Arkadaşlar Merhaba,

Düzenli olarak koşmaya yeni başladım. İlk koşumu 5K ile yaptım ve 28 dk. civarında bitirdim. Hedefim en kısa sürede Maraton koşmak. İstanbul Avrasya Maratonu’nda İstanbul’da olamayacağım için onu hedef olarak koymadım kendime. Şimdilik hedefim 2016 Mart ayında gerçekleşecek olan Antalya Maratonu. Sizce önümde hazırlık için yeterli süre var mı? Ne tip bir antrenman programı önerirsiniz? Bu süre zarfında en çok neye odaklanmalıyım? Yeni başlayan bir koşucu olduğumu da göz önünde bulundurursak eğer konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

Şimdiden çok teşekkürler.

Yaş 24, Kilo 70, Boy 1:80.

Bu kitaba göre 3-4 ay içinde hazırlanırsınız diyor.
Antreman programı içinde.
Bir çok sorunun cevaplarını içinde bulabilirsiniz.
http://www.arkadas.com.tr/foreign-titles/the-non-runner-s-marathon-trainer/9781570281822

1 Beğeni

Zor bir soru bu tamamaen sizin azminizi karar alıp bunu uygulamanıza vücudunuzun buna adaptasyon süreci.Düzenli bir çalışma internette 16 haftalık çalışma prograları var bunlara göre çalışabilirsiniz.
Birçok etmen var bu ay yaptığınız antrenman ın getisini 2 ay sonra sonra görürsünüz.Bu kişiye öre değişir tabiiki bende böyle oluyor.
Tebrik ediyorum buna karar vermeniz bile bitirmeniz anlamına gelir.

1 Beğeni

Bu tamamen size bağlı.
Geçen sene kuzenim Avrasya Maratonuna girmeye karar verdi.
Koşuya 2-3 hafta kala hazırlanmaya başladı.
Tek amacı bitiş çizgisini geçebilmekti.
Ve yaptı da. 6 saatte bitirdi.
Belki bugün bir maraton koşsanız sizde bitiş çizgisini görebilirsiniz.
Hazır olma durumu tamamen hedefinize bağlı.
Mesela “ben ilk maratonumda 3 saat altı koşayım” diyorsanız 2017 Antalya Maratonuna dahi yetişemeyebilirsiniz.
Tavsiyem ilk maratonunuzdan keyif almaya çalışın, üzerinizde zaman hedefi baskısı olmasın.

1 Beğeni

Maraton koşma gibi bir zorunluluğunuz var mı?

Tabii ki spor geçmişini ve fizik-kondüsyon durumunu tam olarak bilmediğimiz için kesin bir şey söyleyemeyiz.Ama bence odaklanman gereken en önemli nokta acele etmemek.Acele etme derken çok iyi bir 10k yada maraton koşamazsin anlamında değil.Belki koşarsın ama sakatlık kaçınılmaz olur.Öncelikle 5k’da 10k’da yarı-maraton,maraton ve ultra maratonda vücudun hangi fizyolojik süreçlerden geçtiği konusunda iyice bir araştırma yapmalısın.Sonra çoğu forumumuza üye olan ve koşu konusunda blogları olan Aykut, Emre,Mert,Noyan,Caner gibi arkadaşların bloglarından en azından koşu sonuçlarına ve yıllar! içindeki gelişimlerine bir göz atmanda fayda var .

2 Beğeni

Reklam gibi anlasilmasin ama gipis isimli bir ios programi var onu kullaniyorum. www.gip.is adresindende ulasabilirsiniz. Kilo, boy, yas gibi temel bilgileri giriyorsunuz. Size onceki yarislardaki derecelerinizi falan soruyor. Ona gore tamamen size ozel bir antrenman programi cikariyor. Kesinlikle basarili ve marathon antrenmani icin bence en iyi programlardan biri. Yeni baslamis birine 24 haftalik bir program cikartiyor zannedersem.

2 Beğeni