Salomon Cappadocia Ultra-Trail 2021 (16 - 17 Ekim)

Kayıtlar açılmışa benziyor, herkese hayırlı olsun… :sunglasses::+1:

CST bu sene katılmak istediğim yarışlardan birisi ama daha önce hiç trail yarışı koşmadım. CST için antrenman programı tavsiyesi olan var mıdır? CST’ye kadar İstanbul YM, bir 15K(Pamukkale Ultra) bir de 22K (Frig Ultra) koşmuş olmayı planlıyorum. Bugüne kadarki en uzun yarış tecrübem son İstanbul maratonundaki 15K (Derecem 72 dk). CST’deki hedefim yarışı keyifle bitirebilmek. Teşekkürler.

Fatih bey @mfcetin Aykut Çelikbaş ın Ultra Kitabında 16 haftalık 50K için antrenman programı var. Temin etmek isterseniz Aykut hocanın email adresinin de bulunduğu kitap linki şurada: http://www.aykutcelikbas.com/2017/07/ultrakitap.html

Ben daha işin başındayken (5 yıl önce) sizin gibi 10-20k bandındaki yarışları koşuyordum. Fakat CST’yi o yıl koşmaya cesaret edememiştim.

Çünkü esasen koştuğunuz en uzun mesafenin 2 misli CST. Fikri bile korkuttu beni. Kendi tecrübemde, laf aramızda çok da iyi yapmışım. İyi ki acele etmemişim.

Bir sonraki sene artık 30’larda daha rahattım. Tamam dedim. Hemen yazıldım 2 yıldır hayalini kurduğum yarışıma.

Fakat… yapılan en büyük yanılgının ve hatanın içine ben de düştüm. Cappadocia zemini hem sert hem kum hem… Eğimi fazla değil nasılsa kafası hatalı bir imajinasyon!

Tavsiyem bütün bunlara rağmen yarışımızın nasıl geçtiği ve aldığımız dersleri okumanız. Yarış raporlarını bu sebeple yazıyoruz, sizlerin sorularına referans olması umuduyla.

Zira CST parkuru için yazılmış en komik ve samimi itirafname gibi bir yazıdır.

Bu da benim yazdığım CMT yarış raporu girişindeki notlar epey size fikir verecektir. CST’de yaptığım hatalarla başlayan bir rapordur.

Traile hoş geldiniz. Web sitemizdeki dokümanları kurcalayın, yıllardır orada biriktirdiğimiz epey bir tecrübe, yarış, makale vs. bulacaksınız içlerinde.

Özetle, sizi neyin beklediği bilin, buna göre hazırlık yapın… Sadece fiziksel değil, mental olarak da. Cappadocia size sürpriz yapmasın.

İyi antrenmanlar dilerim.
2020’de tozlu patikalarda görüşmek üzere.

6 Beğeni

Kapadokya gördüğüm en iyi koşu coğrafyalarından biri fakat burası için yeteri kadar antrenman özeti ve ve bilgi deneyim paylaşımı okumadığında cenneti küçük çaplı bir cehenneme dönüştürebilir.
İyi antrenman, düzenli beslenme, yeteri kadar dinlenme ile harikalar yaratılır :slight_smile:
Tarlada izi olmayanın ekinde yüzü olmaz derler :slight_smile: iyi antrenmanlar

1 Beğeni

2 yıldır kosu maceramı en üst seviyeye taşımak için kendimce hedef koyduğum CMT 63k yi geçen sene kostum ve anladimki neden insanlar kapadokya için böyle hayran ve temkinli konusuyor. 8 buçuk saate bitirdim ama kendimi sorguladım yarışta ve finiste az biraz ağlamış olabilirim. Bu sene 119 için içimdeki isteği sanirim buradaki herkes anlayabiliyordur. :slight_smile: katılacak kişiler hangi mesafe olursa olsun hafife almasın kapadokyayi…

2 Beğeni

Fikir/yorumunu belirten herkese teşekkür ederim.

Benim gibi yeni başlayan veya 2.3. senesinde olan ve CUT 119 antrenmanı yapacak arkadaşlara nacizane tavsiyem: Hedefine odaklanan, antrenmanı iş olarak gören biriyseniz: görmeyin… :slight_smile:

3-4 ay sonra farkediyorum: Farkında olmadan mental enerjimi o kadar fazla harcamışım ki, içimdeki koşu arzusunu kaybettim. Yarışa 2 hafta kala artık koşmak istemiyordum… Yarış esnasında bile her bir yerimden stres fışkırıyordu engelleyememiştim.

Kendinize bunu yapmayın:) özellikle sadece koşmayın farklı tip sporlarda yapın.

Sevgiler.

4 Beğeni

Bazı ipuçları verdim. Büyük yarışlara hazırlık süreci ile ilgili… bu isteği kaybetmemekle ilgili kendi deneyimlerimi SportsTv/Running programında paylaştım.

Tabii ki bu benim yolculuğumdu. Ama belki de sorularınızın cevapları da vardır…

Ayrıca OCC yarış raporumda, programda bahsettiklerimin detayları da özellikle giriş bölümünde yazılı olarak mevcut.

Ben antrenman prglarına inanmayan biriyim. (Yapanlara, uyabilenlere de saygım sonsuz…) Ama zaten kendi antrenman disiplinim de fazlasıyla var. Kendimi çok iyi tanıyorum. Program içinde kaybolmak yerine, (o gün ant bunu diyor gidip yapmalıyım yerine), düzenli fakat hevesle yaptığım bir program oluşturdum.

Herkese keyifli antrenmanlar dilerim.

4 Beğeni

cappadociaultratrail Serkan Sarıkaya’nın yönetmenliğini yaptığı Salomon Cappadocia Ultra-Trail Belgeseli, 13 Şubat saat 12:30’da S Sport TV de”
SCUT

1 Beğeni

Salomon Cappadocia Ultra-Trail® Belgeseli/Documentary

5 Beğeni
5 Beğeni

Aynı tarihlerde Ürgüpte olup koşacak olan var mı?

1 Beğeni

Merhaba, ben varım, ne kadar koşacağım bakacağım.

henüz kesinleştirmesekte bizde koşmayı düşünüyoruz. haftaiçi seyahat planımız netleşecek. koşacak arkadaşlarla aynı saatlerde başlayalım parkurda yalnız olmayız. bizim hedef bi 38 koşmak…

63km tek başına koşmak zor olsa gerek, tebrikler yine de!.. :clap: :clap: :clap:
05:20:33

6 Beğeni

Asla Durma: BreakingFive
Mehmet Soytürk’ün Salomon Ultra Trail CMT Rekor Denemesi

2 Beğeni

:musical_score::musical_note: :notes: :sunrise: :sunrise_over_mountains:

3 Beğeni

CMT v CST de takım yarışlarını ne güzel akıl etmişler, belki geçen sene de vardı benim haberim yok. :roll_eyes:
Koşu forum takım çıkartır mı acaba… :innocent:


:pushpin:

4 Beğeni

Bu sene Cappadocia Ultra’da 38K parkurunda koşacağım. Öncesinde 2019 sonuçları üzerinden bir analiz yaptım, daha sonra yapmışken diğer parkurlar için de analizi genişlettim :blush:. Kategorilere göre ortalama bitirme süreleri, CP geçiş süreleri, bitirme sürelerine göre koşucu sayısı gibi istatistikleri çıkarttım.

Parkur analizi yaparken faydası olacağını düşündüğüm için buradan da paylaşayım istedim.

2019 Sonuçları Analizi

28 Beğeni