Salomon Cappadocia Ultra Trail 2017 - Değerlendirme

21- 22 Ekim tarihlerinde Salomon Cappadocia Ultra Trail 2017 duzenlendi. Cuma gunu katildigim basin toplantisinda kesin kayit sayisinin 1650’den fazla oldugu aciklandi. Ulke turizmindeki buyuk sorunlara ragmen bircok elit atletle birlikte yurt disindan gelen kosucu sayisi da yaklasik 500 oldu. Toplamda gecen seneye gore %50’lik bir artis soz konusu.

Uc parkurda kosuya baslayan sayisi 1300’un uzerinde olmus. Bu da ulke tarihindeki en genis katilimli patika/ultramaraton kosusu oldugu anlamina geliyor. Beklendigi uzere 205 kişinin başladığı 110K’nın ucte ikisi, hatta dortte uce yakını yabanciydi. 775 kisinin basladigi 35K’da da tam tersi sekilde Turk kosucularin agirligi vardi.

Asagidakiler Live Trail’den alinan rakamlar (resmi sayilar biraz farklilik gosterebilir).

Bu konu altinda yarisla ilgili olumlu ve olumsuz goruslerinizi paylasabilirsiniz.

Transferler,
Kayit Islemleri
Makarna partisi
Yaris
Zaman olcumu
Istasyonlar
Gonulluler
Bitirme odulleri (madalya, polar vs. )

gibi temel basliklar uzerinden gidilebilir. Gordugumuz eksiklikler kadar iyi yapilan seyleri de yazarsak gelecek seneler icin iyi bir referans olur.

Katilan herkese tebrikler.

6 Beğeni

60K parkuruna katılarak ilk ultramaraonumu koştum. 30K’ya katılsaydım üzülerek ve pişman olarak dönerdim.
Kendimce değerlendirirsem;

1. Parkur: 60K parkuru muhteşemdi, yarış sırasında bazı yerlerde parkurdan sıkılsam da, bir daha orman dışında böyle çöl ortamında koşmam desem de seneye 110K’ya katılacağım;) Rota muhteşemdi, hiç bir turla gezemeyeğimiz yerleri koşarak geçmek muhteşemdi.

2. Organizasyon: Yarış öncesi bilgilendirme, internet sitesi, fuar ve kayıt alanı çok güzeldi. Özellikle transfer, balon ve otel rezervasyonu da olması kullanmasam da turizm açısından harikaydı. Katıldığım 8 yarış arasında en iyi start ve finish şenliğine sahipti.

3. İstasyonlar: Yeterli ve güzeldi. Gönüllüler çok yardımcı ve güleryüzlüydü. Ancak Çavuşin istasyonu benim ve çevremdeki koşucuların saatlerine göre ilan edilene göre 2 km civarı geç karşımıza çıktı. İstasyondaki arkadaşlar da diğer koşucuların da benzer söylemi olduğunu belirttiler.(Bence büyük bir sorun değil ama)

4. Çavuşin’e varırken vadi üzerindeki patika(30K ayrımından sonraki) çok güzel geldi bana, sırf orası için 60K ya da 110K koşarım. Balon turunda bile gözüm hep o patika ve Cavuşin çıkışındaydı. Çavuşin çıkışı hayatımı sorgulattı;)

5. Bence madalya kısmı çok önemli bir yarışta. Madalya kendimi özel hissettiren bir kaliteydi. Yarıştan sonra 3 gün daha kaldım ve bitiren poları hep üstümdeydi. Hava atacağım severek giyeceğim bir polarım oldu.

6. Halk desteği yok denecek kadar azdı, esnaftan yol kapatılmasına sinirlenen bile gördüm. Aileleri hariç 1500+ kişinin geldiği ve para bıraktığı organizasyon bence Kapadokya’ya çok çok şey katıyordur.

Ailecek tatil şeklinde yaptığımız programda Kapadokya’ya hayran kaldık. Argeus’un yaptığı organizasyonlara programıma uyduğu takdirde gözüm kapalı giderim.

Emeği geçen herkesin ellerine sağlık, seneye görüşmek üzere…

Bonuslar: Mert Derman, Aykut Çelikbaş, Alper Dalkılıç gibi efsanelerle tanışmak ve aslında normal insanlar olduğunu görmek…

8 Beğeni

Katıldığım ilk yarış olmasından ötürü bir karşılaştırma yapamayacağım ama acemi gözüyle bir kaç şey karalamak isterim. Öncelikle ilk yarışımı 60K koşmak istedim iyiki de koşmuşum muhteşem bir deneyimdi benim için.

Organizasyonun kalitesi koşu grubum BiKoşuAdana tarafından çok fazla övülmüştü, haliyle beklentilerimde oldukça yukarıdaydı :slight_smile: Briefing, Açılış Yemeği çok çok güzeldi, alanda ateş yakılması üşüyen eşlerinin karşısında ne yapacağını bilemeyen kocalar için harika bir çözüm oldu, keşke yarış sonunda o ateşler tekrar yakılsaydı bu sefer benim ihtiyacım oldu.

(Kayıt İşlemleri tıkır tıkır işledi ama ilk binaya girdiğinizde bir kaos oluyor, maalesef sıra kültürü burada da minimumda, kayıt sıraları arasına şeritler çekilebilir belki.)

Şehir içi yarış alanına, kayıta yönlendirmeler biraz daha büyük ve sık olabilir. Yere sarı oklarla yerleştirilebilir, boyanabilir.

Yarış içerisinde yönlendirmelerin sayısı, sıklığı muntazamdı, yiyecekler içecekler harika.

CP’lerde çöp konusuna bir çözüm bulunsa fena olmaz, görüntü pek hoş değildi, belediye tarafından bir konteyner bırakılabilir.

CP’lerde tuvaletin büyük problem olduğunu gördüm, sorduğum 2 yerde tuvalet yoktu, son CP’de yarışmacılardan biri kötü durumdaydı ona bir yer tarif ediyorlardı.

İnsanların, gönüllülerin güler yüzü beni çok sevindirdi, yarışı bitirdiğimde madalyayı veren arkadaş nasıl olduğumu sordu, değer verildiğini hissetmek güzel şey.

Yarış bitişinde dijital bir saat olsa keşke dediğimi hatırlıyorum.

Finisher Poları şahane!

Müzikler güzeldi.

Bahsedildiği gibi harika bir organizasyon, argeus ve katkısı olan herkese teşekkür ederim, nasıl başlarsan öyle devam edermiş, böyle kaliteli bir yarışla acemiliğe adım atmak çok güzel bir tecrübe ve başlangıç oldu benim için.

7 Beğeni

36K cutoff Süresi , 36K Anı madalyası hayal kırıklığı , 36K kalabalık start , ip ve merdiven geçişlerindeki yoğunluk.

Eşimle beraber katıldığım ben 110K eşiminde 36K koşması sebebiyle çocuklarımızı alamadan katıldığımız etkinliğinizde salomon adına çok güzel şeyler söyleyebilirim. Hiçbirşey söylemeden hikayemi anlatayım Eşim 36K parkurunda 6 saat 20 dakika ile bitirdi. Koşuya yeni başlayan birisi için bence harika bir iş becermişti. Bitiş çizgisinde madalyasını sorduğu zaman cutoff a kaldığını ve madalyayı hak etmediğini söylediler sizden itra puanı istemediki zaten onun adına bir adet stokladığınız madalyanın kendisine verilmesini bekledi. Oradaki görevli yangından su kaçırır gibi 6 saat olunca bütün madalyaların götürüldüğünü iletmesi yarışın çiple ölçülmediğinin itirafı gibiydi bunu farklı kulvarlarda arkadaşlar kendi sürelerinde görmüşlerdi. Koşmaya gönül koymuş insanları profosyonel olmamakla suçlayamazsınız bizler elit sporcular değiliz sadece elit sporcularla koşulan yarışlar yarış değil siz size yetmezsiniz. Haksız olduğunuzu size sizin verilerinizle de 100 kere kanıtlayabilirim 6 saat koyulan süreyi hiçbirdoğal afet yaşanmadığı halde neden 6.15 yapıldı eğer bunun yapılma nedeni yoğunluk ise 15 dk neye göre hesaplandı. neden yarış sonunda hesaplandı kalabalık startda da belliydi. bunca kalabalık varken dalga dalga start opsiyonu neden değerlendirilmedi yarışı kaç kişi bitirdi kaç kişi cutoff a kaldı gibi değerleri lütfen iyi değerlendirilsin Bu organizasyonları Turizm firmalarının konfor alanına bırakılmasına izin vermeyin.

6 Beğeni

Selamlar,

Sakatlığım yüzünden çok istememe ve kayıt olmama rağmen bu sene -tüm parkuru- koşamadım maalesef. Perşembe gecesi bavulları kapatmışken sevgili karımın “Tamam koşamayacaksın ama neden koşu kıyafetleri almıyorsun yanına? Arkadaşlarına parkurun belirli bir kısmında eşlik edersin. Hem biraz da koşmuş olursun” demesi üzerine hiç düşünmüyorkan aklıma pacer’lık yapma fikri girdi. Çok da güzel oldu :slight_smile:

Teknik toplantı sonrası eşlik edeceğim arkadaşlara herhangi bir ceza durumu olmaması için Koray’a koşup koşamayacağımı sorduk. Koşabileceğimi ama CP’lere girip faydalanamayacağımı, su bile alamayacağımı söyledi :slight_smile:

Benim için pacer’lık çok ilginç bir deneyim oldu. İki kere finish yaptım. Önce Çavuşin - Ürgüp arasında Ali Emre Çakır’a ve Turgut Baş’a, gece ise Karlık - Ürgüp arasında Harun Alışır’a eşlik ettim. CP’lerde numaramı okumaya, iki finishtede zorla madalya vermeye çalıştılar :slight_smile:

Organizasyon bence uzak ara Türkiye’deki en iyi organizasyon. İki konuda eleştirim, bir konuda ise kafamda soru işaretleri var.

Eleştiriler:
-En kalabalık katılım 36K. Turgut Baş’ın sevgili eşi Meltem ilk defa 36K koştu. Bu onun şimdiye kadarki en uzun mesafesi. Çok endişeliydi yarış öncesi. 6 saat 19 dakikada bitirdi. 6 saat olan cutoff süresini 6:15’e çektiler ama genede çok istemesine rağmen madalya alamadı. Gerçekten çok üzüldü ve ağladı. Biz de çok üzüldük. Evet, sonuçta bir kural var ama 36K’ya çoğunlukla yeni koşucular katılıyor. Onları demoralize etmemek için madalya verilebilir bence. Itra puanı vs. hesaplanmaz ama anı olarak madalya verilebilir diye düşünüyorum. Meltem ip inişinde ve merdivenlerde uzun kuyruklar olduğunu, çok beklediğini yoksa 6 saatte bitirebileceğini söyledi. Baktığımız zaman geçen senede cutoff 15 dakika ötelenmiş. Demekki burada bir sıkıntı var. Bence bundan sonra 36K startı için dalgalı start düşünülmeli. Bu şekilde yığılma bir miktar azaltılabilir

• Bir arkadaşımız sakatlık dolayısı ile yarışamayınca istasyonlarda gönüllü olmaya karar verdi. Göreme istasyonunda saatlerce görev aldı. Koşacak arkadaşlarla birlikte cuma akşamı düzenlenen makarna / yemek partisinde yemek almak istediğinde kendisinden 40TL para aldılar. Gönüllülerden bu yemek için ekstra para istemek bence korkunç bir şey. Gönüllülerde koşucular gibi bu yemekten ücretsiz faydalanabilmeli. Bence büyük bir ayıp yapılan. Belki gönüllüler için haberimizin olmadığı bir yemek uygulaması vardır. Bilemiyorum

Kafamı karıştıran konuya gelince: Harun’la Karlık Cp’sinden sonra toplam 5 yarışmacıyı geçtik. Bizim önümüzde yarışı bitiren’le aramızda 50 metre vardı. En fazla 30 saniye ara ile bitirmişizdir. Fakat sonuçlara baktığımızda aralarında 2 dakika var. Startta geç başlama gibi bir durumda söz konusu değil. Sanki finish süresini masaya gidip numarasını söylediğinde elle yazdılar. Öyle ise bu da böyle bir yarış için kabul edilemez bir uygulama.

Son bir konuda Cp’lerin yerleri ile ilgili. Damsa Cp’si ile birlikte Cp noktaları bir kaç km öteleniyor. 71K’da olması gereken Cp’ye 75K’da ancak ulaşabiliyorsun. Cp lokasyonları düzeltilmeli

Aklıma gelenler bunlar. Her şeye rağmen tam bir festival havasında geçen çok başarılı bir organizasyon. Emeği geçen herkese teşekkürler. Seneye tüm parkuru koşabilirim inşallah :slight_smile:

8 Beğeni

Yarış, kendi tecrübelerime göre, Türkiye’nin en iyi organizasyonu oldu. Transferler, kayıtlar son derece düzenli; yemekler ve istasyonlardaki ikramlar inanılmaz lezzetli ve tatminkardı. Organizasyon ekibi ve tüm gönüllüler, müthiş ilgili ve destekçiydi. Ödüller son derece iyi düşünülmüş, tasarlanmış. Mükemmeldi herşey. Kapadokya Ultra çıtayı çok yukarıya yerleştirdi…

110K parkurunda kendi adıma öğlen sıcakla, akşam da kum denizleri, patikasız keskin kayalıklarla mücadele ederken gerçekten zorlandım. Özellikle kumdan ötürü, tozluğa rağmen, ayakkabı-çorabım parçalandı, hiç yoksa 45 dk. ayak bakımı ile zaman kaybettim. 2 sene önce geldiğimde hava yağmurlu, zemin nemli olduğu için böyle bir hadise yaşamamıştım. 'Ultra Trail Series’in parçası olmak, sanırım parkurun da zor olmasını gerektiriyor. :slight_smile:

Sorabileceğim bir şey var:
Zemi vadisinde sanırım - lokasyonu nasıl tarif etsem bilemedim - CP1 - CP2 arasında bir yerde, tam ana yoldan karşıdan karşıya geçip, çok kaygan bir tepeden 10-15 metre inilen bir kısım var. Orada düşmemek için konsantre olduysam da, kaydım, yanağımı - bileğimi kestim. Başka kayanlar da gördüm. Orada da acaba ip gerilebilir mi?

3 Beğeni

Dördüncü defa düzenlenen yarışın 60 km etabına 3.kez katıldım.Her yıl daha da güzelleşip büyümesine şahit olmaktan çok mutluyum.Yukarıda bahsedilen olumsuzluklara ben de katılıyorum . En önemli konu ise 30 km yi tamamlayan herkese madalya verilmeliydi süresi tutulmayabilir /sonuçlarda resmi olarak görünmeyebilir ama madalya farklı konu .Benim açımdan en büyük katkısı ise yabancı sporcularla koşmak ,yarışmak,yarış öncesi/sonrası vakit geçirmek oluyor. Youtube da videolarını izlediğim sporcularla koşmak için yurt dışına gitmem gerekmiyor.Zaten yurtdışı trail yarışlarını aşırı kalabalık buluyorum ki trail i yalnız koşabildiğim için seviyorum neyse bu ayrı konu :slight_smile: 110 km nin birincisi kadınla neredeyse ilk 60 km yi birlikte koştuk.Benden sonra devam edip güzel bi sürede 110 km yi tamamladığını görünce kendi çıtanızı biraz yukarı taşıma gereği hissediyorsunuz :slight_smile: En azından gelecek sene yarış içerisinde ilk 3 ü starttan sonra da görme hedefim var artık :slight_smile:

3 Beğeni

60k kostum. Her yil daha da iyiye giden bir organizasyon. 60k ve 110k’da cp1 ve cp2 arasina bir istasyon daha konabilir belki. Ya da cp2 biraz daha cp1e yaklastirilabilir . Sicakta su fazla tuketiliyor. Arada sadece bir su istasyonu olabilir sanki.

1 Beğeni

Kapadokya ultra her sene büyük keyif alarak katıldığım bir organizasyon içinde bulunmak o ambiyansı solumak bütün bir senenin özlemini gidermek anlamına geliyor. Bu senenin +'ları sanırım parti alanındaki dj. müzik performansıydı diye düşünüyorum ben çok eğlendim. Eksiklikler konusunda ise Turgut’un bahsettiği 30k yarışmacıları ile ilgili konuya bire bir dahil olduğum için bende bu güzel ve heyecanları yüksek yarışmacılar konusunda biraz daha esnek olunması gerektiğine inanıyorum, evet kural kuraldır ama madem süreyi 15dk. uzattık o zaman itra puanı verin demiyorum ama en azından birer finisher olmayı başarmış bu arkadaşlara bence hakettikleri madalyalar verilebilirdi bunun yanında hatırlayabildiğim ve şu da olsa iyi olabilirdi diyebileceğim 30k 2. Kontrol noktasındaki soğuk içecekler güneş altında bekletilmese çok iyi olabilir keza sıcacık bir maden suyu keyifsiz oluyor, teşekkürler…

5 Beğeni

Ben 110K parkurundaydım.

• Nefis - Yarış sitesi, kayıt, brifing, madalya, tişört, polar
  • Nefis - Yarışın ilk 60 km’si
  • Nefis - İstasyonlardaki imkanlar ve gönüllülerin/görevlilerin yaklaşımı
  • İyi - Makarna/yemek partisi, ödül töreni, start ve finish alanı (keşke müzik bu kadar abartılmasa, o zaman nefis olabilirdi)
  • Kötü - Startta ‘Haydi herkesi uyandıralım!’ çağrısı. Neden?
  • Yanlış - İstasyonların bulunduğu kilometrelerin GPS hatası ile açıklanamayacak denli çok farklı olması.
  • Yanlış - Şehir içindeki görevli/gönüllülerin kalan mesafeyi hatalı bildirmesi.
  • Yanlış - Cut-off süresinin yarış başladıktan sonra değişmesi. Yarışın kuralları başlamadan önce konur ve değişmez. Bunun tek istisnası doğal olaylar olabilir. İp geçişinde sıra olacağı önceden biliniyordu. Oyun başladıktan sonra kural değişmez.
  • Doğru - Cut-off’a takılan koşuculara bitirme ödüllerinin (madalya dahil) verilmemesi.
  • Eksik - Patika dışı rota olduğunun önceden bilgi olarak verilmesi. 85 sonrası bu şekilde 15-20 km vardı. Nasıl asfalt oranı veriliyorsa bu da verilmeli.
  • Sevmedim - Yarışın son 30 km’si: Biraz zorlama ya da çaba harcanmamış parkur. Daha uygun rota bulmak mümkün olabilir mi? Tırmanış ve iniş daha fazla ve daha dik de olabilir onunla ilgili derdim yok ama daha uygun patikalar bulunabilir.
14 Beğeni

Ben 30K’da koştum. Bu yıl aynı parkuru 3. koşuşum oldu. Organizasyon her sene olduğu gibi oldukça iyi idi. İp geçişi ve merdiven geçişinde belki de 30 dk yakın bekleme ve kuyruk vardı. Önceki yıllar ile karşılaştırıldığında belirgin derecede uzun süre bekledik. Benim şahsi düşüncem önceki CP’lerde cut-off’a yakalanmamış ve yarışı bitirebilen koşuculara en azından anı madalyasının verilmesi yönünde. Her koşucunun yetenekleri, antreman durumu ve tecrübesi farklı olsa da kanımca kendi içinde yaşadığı mücadele herkes için eşsiz. İlk defa 30K koşan birisinin mental ve fiziksel mücadelesi daha uzun mesafeler koşan veteran bir ultracıdan çok da farklı olmayabilir. Çoğumuz koşuyu eğlenmek ve kendi mücadelemiz için yaptığımız düşünülürse web sitesinde derece veya ITRA puanı olmasa da eve dönerken çocuklarınıza gösterebileceğiniz bir finisher madalyası çok görülmemeli. :slight_smile:

6 Beğeni

2 senedir 30K parkurunu kosuyorum. Kendi kostugum parkur ve yakin, guvendigim arkadaslarimdan diger parkurlar hakkinda aldigim geri bildirimlere gore Spinodal/Mert’in soylediklerine katiliyorum. Ek olarak, ulkemizin en yogun ilgi goren ultratrail yarisinda bolge halkinin ilgisini dogal olarak cekebilecek, onlari etkilesim icine sokabilecek calismalar (yerel halkın yarışlara veya gönüllü ekibine katılımını teşvik vb.), yapilirsa cok daha etkileyici bir yaris olabilir, su anda sifira yakin bir ilgi var. Bu konuda mesela Iznik Ultra’yi basarili buluyorum.

Selamlar.

3 Beğeni

kapadokyada ilk defa koştum. öncelikle organizasyon çok güzeldi emeği geçen herekese çok teşekkür ederim. tekrar katılmak isteyeceğim bir organizasyon oldu.

yarış ile ilgili bir kaç önerim olacak.

110 parkurunda koştum. 60k ile 110k start saatinin farklı olması değerlendirilmiştir muhakkak ama 60k ile 110k aynı zamanda başladığında tempo ayarlama problem olabiliyor. burada daha çok otokontrolu olmak gerekiyor tabiki ama istemeden de olsa 60kcıların temposundan dolayı ilk 60k sert geçiyor.

dropbag noktasının ürgüpte olması çok yıpratıcı olmuş. sert geçen 60k sonrası finişe 1 km kala tekrardan finişten uzaklaşarak koşmak benim için çok güç oldu. dropbag noktası yeri değişemeyecekse bu duruma mental olarak iyi hazırlanmak gerekiyor.

üç parkur içinde ana parkur 60k gibi düşündüm. 30k parkuru yeni başlayanlar veya kısa koşmak isteyenler içindi. 110 parkuru ise bir 100k üzeri parkur olmalı, olursa nasıl olur düşüncesiyle oluşmuş gibi. yani demek istediğim @spinodal’in dediği gibi ikinci bölüm için biraz daha üzerinde çalışılmalı. hatta son 20-25k için kesinlikle bir düzenleme getirilmeli. benim de böyle zeminde ilerleme konusunda tecrübesizliğim var ama kayalık zeminler ciddi problemli geçti benim için. birçok kişi de benzer sorunu yaşamış.

son olarak halk desteğine değinmek istiyorum. kapadokya turistlik bir yer olduğu için halk bu organizasyona da turistler geliyor gözüyle bakıyorlar. o yüzden destek olarak çok birşey beklemiyordum, daha önce tecrübe edenler bu konuları belirtmişti.

organizasyonda gönüllüler çok iyidiler. her istasyonda doktor olması, istasyonların kalitesi fazlasıyla tatmin ediciydi. yarış sonu verilen polar ve madalya çok güzeldi.

bunların yanında bence organizashyonun en önemli artısı bu kadar kaliteli yabancı ile Türkiye’de bu organizasyonun yapılabiliyor olmasıydı. bu kişilerle aynı parkurda olabilmek çok güzel bir deneyim ve tecrübeydi. kendimizin nerede ve seviyede olduğumuzu iyi ve kötü yönlerimizi gördük.

emeği geçen herkese tekrardan çok teşekkürler.

5 Beğeni

60k parkurundaydım ve gördüklerim

Yarış öncesi ve sonrası

+Kayıt işlemleri hızlı ve sorunsuzdu.Makarna partisi,ortam,seyyar duş ve tuvaletler ve bunların o yoğunluğa rağmen temizliği hepsi 10 numaraydı.Madalyaların tasarımı çok güzeldi.

-Üçüncü defa gelmiş olmama rağmen kayıt merkezini bulmakta yine zorlandım.Yarış merkezinden itibaren birkaç tane yönlendirme levhası konulabilir.Bitiren poları tasarım olarak güzel olmasına rağmen Salomon kalitesinden uzaktı.Diyeceksiniz ki hangi yarışta böyle hediyeler var o ayrı

Yarış

+İşaretlemeler,kontrol noktalarındaki yiyecek içecekler ve gönüllülerin yardımseverliği çok iyiydi.Japon yarışçılara ayrı bir saygı duydum bu yarışta.Adamlar arkalarında kendinden az hızlı bir ayak sesi duyduklarında hemen yol veriyorlar ve teşekkür ediyorlar.Tamam diğer yarışçı arkadaşlar da bu özveriyi gösteriyorlar ama Japonlar ayrı bir kafada

-Kontrol noktaları olması gerektiği yerlerdeydi ama km verileri yanlıştı.

Anlayamadıklarım

-30k için cutoff süresinin uzatılması ve buna rağmen bu süreyi 1 dk bile geçmiş olanların madalya diye diretmesi .

-Yazdım ve yine yazacağım.Yarışı ilk sıralarda bitirecekler hariç (onların kalabalıktan kurtulması için önde başlaması son derece makul ve bu isimleri herkes 3 aşağı 5 yukarı herkes biliyor) yine aynı insanların start pozunda görünebilmek için start çizgisine demir atmasını hala anlamıyorum.Ve yine aynı yüzler oradaydı.Start verildikten 500m. sonra hepsi arka sıralardaydı.Bırakın artık oralar demir atıp hava atmayı.Başka yüzler çıksın ortaya.

-Bu kadar büyüyen ve ilerleyen yıllarda daha da büyüyecek bir organizasyona hala daha bu halk niye destek vermiyor.3 günlük süreçte bu yarışçı tayfası ekonomimize ne kadar katkı yaptı diye düşünmez mi hiç insan ?

-2 seneden beri finish çizgisinin yanındaki caminin avlusuna çadır kuruyorum.Yarış için o yollar kapatılıyor ve gelen araçlar geri gidiyor.Görevli arkadaşların olayı güzellikle anlatmalarına rağmen anlamayan dallamalar var.Geçen sene dayanamayıp birisiyle kavga bile etmiştim.Bu sene yine aynı olaylar ve artık katlanamayıp Pazar gece 02:00’da çadırı toplayıp yola koyuldum.Bu insanlar kendi şehirlerine niye bu kadar ihanet ediyorlar.

-3 seneden beri 35 km. civarında yine aynı ağaca kafayı çarptım ve bu sene kafayı yardım.Eğer seneye olur da çarpmazsam o ağaca, geri dönüp inadına bilerek vuracağım :sunglasses:

Ömrüm elverdiği sürece her sene gelmek istediğim bir organizasyon.Emeği geçen herkese teşekkürler

10 Beğeni

Önceleri basit bir heyecan diye düşünüyordum ancak cidden kabak tadı vermeye başladı bu konu. En basit tabirle görgüsüzlük . Hemen her yarışta elitler en son gelir ve sıranın en önüne geçer bazı yarışlarda da isimler tek tek okunur. Bu yarışta yine benzer şekilde elitler en son geldi ama yarışa arkada başladı bu arkadaşlar yüzünden. Gediminas diye bir adam geliyor dünya trail şampiyonu olmuş UTMB yi 8. sırada tamamlamış. Hangi kafa yapısıyla bu adamı itip önüne geçiliyor anlamak çok güç gerçekten.Yazık

6 Beğeni

Selamlar,

Daha önce 30K koşucuları için bundan sonra dalgalı çıkış yapılması gerektiğini yazmıştım. Aşağıda Adanalı bir arkadaşımızın çektiği video var. Kendisini tanımıyorum ama video çok güzel olmuş. Parkuru çok güzel anlatmış. Buradan tebrik edeyim kendisini.

Video’nun tamamını seyretmek istemiyorsanız 8:30’dan sonra seyredebilirsiniz. Burada merdiven geçişindeki yığılmayı görebilirsiniz. Tam 14 dakika sürmüş burayı geçmek. Video’yu çeken arkadaş koşu konusunda tecrübeli. Birde ilk defa bu mesafeleri koşanları, daha yavaş gelenleri düşünün. Bu bekleme süresi bence pek makul değil. Buraya kesin düzenleme şart.

Burada 15 dakika, ip geçişinde de 15 dakika harcayan yeni bir koşucunun yarışı 6:20’de bitirince, bir şekilde haksızlığa uğradığını düşünüp madalya istemesi kaçınılmaz oluyor bence :slight_smile: Bu organizasyon çok büyüdü diyoruz ama esas büyüme 30K parkurunda. 60 ve 110 katılımcılarını toplasan 600 kişi etmiyor. Önümüzdeki sene daha fazla katılımcı olacağını varsayarsak organizasyonun 30K parkurunda düzenleme yapması kaçınılmaz görünüyor :slight_smile:

6 Beğeni

Ben geçen sene kendi ipimi getirmiştim onu bağlayıp öyle indim böylece beklemeden kurtulmuştum seneye gene kendi ipimle ineceğim.

5 Beğeni

Merhaba,
Ben de ilk kez Kapadokya’ya gelip 30K koşanlardan biriyim. Tadı resmen damağımda kaldı ve etkisi de uzun süre devam edecek sanırım.
Birçok detaya gayet akıllıca bir şekilde yukarıda değinilmiş zaten. Ben 2018 yarışıyla ilgili bir öngörümü paylaşmak istiyorum, ki burada kalıp, hatırlansın:
2018 yılında 60k katılımda patlama bekliyorum, bu sene 30k parkurunu 5 saatin altında bitiren birçok kişi seneye 60k’yı deneyecek buna eminim, ben de dahil. Buna ilave olarak koşu camiasındaki hızlı büyüme 110k kayıtlarına da yansıyacak ancak bu mesafenin ağırlığını tam idrak edemeyenler sebebiyle 2018’de çok fazla 110k’yı yarıda bırakan olacağını düşünüyorum.
Biraz kahve falı gibi oldu :slight_smile:

2 Beğeni

Merdiven de gerekebilir. :slight_smile:

1 Beğeni

İpi taşımaya razıyız ama merdiven işi bizi aşar. Katılan koşucuların birazda iple hızlı inme antrenmanı yapması gerek okadar acemice ve korkarak iniliyorki asıl tıkanma bundan oluyor.

2 Beğeni