Sağlık Raporu Alabilmek

Merhaba. Belirtmiş olduğunuz “İl Gençlik Ve Spor Müdürlükleri” nerededir bulamadım. İstanbul’da nerede olduklarını paylaşırmısınız lütfen? Ek olarak, sağlık raporunu aldıktan sonra aynı yerde lisans alınabiliyor mu?
Teşekkürler.

İstanbul Anadolu tarafında Üsküdar’da var. Burhan Felek Spor Kompleksinin içinde GS Olimpik Havuzu var. O binanın içine girince ikinci katta sicil lisans servisi var. Zaten orada kime sorsanız gösterirler. Havuzdan 200 metre civarında uzakta da doktorurun size rapor verdiği birim var. Oradan raporu aldıktan sonra sicil lisans servisine giderseniz 10dk içinde lisansı çıkarıp veriyorlar.

http://istanbul.gsb.gov.tr/Sayfalar/1985/39/iletisim.aspx

Yeni Lisans işlemlerinde gerekli evraklar listesi de aşağıda
http://istanbul.gsb.gov.tr/Sayfalar/1195/347/Kulüp%20İşlemleri.aspx

4 Beğeni

Lisans işlemi artık edevlet üzerindende alınabiliyor elektronik çıktısıda sitelere yüklemek üzere hazır olarak servis edilmiş.

4 Beğeni

Hocam bu konuda bir link paylaşmanız mümkün mü? :roll_eyes: websiteleri arasında kayboldum gittim :disappointed:

Sağlık kurumunda çalışmama rağmen artık bu rapor işi zıvanadan çıktı, işyerinde arkadaşlardan rica etmeye yüzüm kalmadı. Programımdaki iki koşu sağlık raporu yetmiyormuş gibi EKG de istiyor :open_mouth::roll_eyes: Raporu anladık, gerekli, bizim için, onlar için, güvence… EKG? Ona bakıp kim yorum yapacak, neye göre karar verecek? EKG tek başına hiçbir anlam ifade ermiyor ki!

Mutlaka bir lisans çıkartmak gerekiyor ama somut ve sağlıklı bilgi elde etmek çok zor :thinking: Sicil şübeyi aradım, şu linkten formu indirin doldurup iki fotoğraf ve sağlık raporu ile gelin dedi.

http://istanbul.gsb.gov.tr/Sayfalar/1195/347/Kulüp%20İşlemleri.aspx

İlgilenen arkadaşlara duyrulur :sunglasses:

PS: Sanırım Beyoğlu tescil şübesi Kasımpaşa stadına taşınmış, sonuçlanınca merak eden olursa paylaşırım. :v:

2 Beğeni

Selam,

Hangi yarışlar EKG istiyor?

Daha önce yazmıştım, yarışlar için en iyisi bir lisans çıkarmak. Tabiiki lisans çıkarırken adam gibi bir sağlık kontrolü olmuyor. O sizin sorumluluğunuzda. Senede en az bir kere bir kardiyolaga gidip tepeden tırnağa kontrol olmak gerekir. Ben öyle yapıyorum.

garmin runfire salt lake koşusu istiyor, hatta dün bende bu koşu için EKG çektirdim.
Küçük şerit şeklinde bir rapor sadece. Sonunda normal diye bir sonuç çıktı:))
Yukarıda arkadaşın bahsettiği yorum kısmı sanırım sadece bu yazılana göre yapılabilinir.

Likya ve Tuz gölü yarışları istiyor.

Sağlık kontrolü konusunda kendi adıma şanslıyım çünkü hastanede çalışıyorum ve en ufak bir konuda profesyonel destek alabiliyorum. Ama bu yarışlar dahilinde konuşacak olursak EKG işi birazcık sanki iş olsun gibi konulmuş oraya. Zira birçok kardiyolog arkadaşın soracağı soru hadi biz bunu çektik neye göre kim karar verecek olur. Sadece kısa bir kesit…

Her yarış için sil baştan…

1 Beğeni

Yeni konu açmadan buraya yazayım da bir yerlerde kaydı olsun istedim.
Sağlık raporu kısmında bir kez aile hekiminden alırsam bir kez de spor hekimliğinden alıyorum. MHRS üzerinden Baltalimanı randevu vermeyince Abdülhamithan Hastanesi’ni buldum iyi Haydarpaşa çok uzakta bir yer değil dedim meğerse orası eski GATA imiş. Yakın tarihli randevu bulup kocaman hastanede spor hekimliğini bulmak zor olmadı ,doktorumuz da gayet vakitlice geldi ama tansiyonumu yüksek bulduğu için beni kardiyolojiye sevk etti.( 3 ölçüm peş peşe hepsi 15/9 ) . Ben de sağlığım adına sevinerek gittim tabi . Bir çok yönlendirme işareti 3 boyutlu harita olmasına rağmen ancak 3 farklı kişiye sorarak kardiyoloji servisini buldum. Aynı gün sıra bulup doktora görünmekte iyiydi doğrusu. Ekg den sonra doktorumuz da hemen sağlıklısın demedi tabi Holter ve ekokardiyo istedi . Holter için bayağı uzun bir sıra oldugundan bana Kuyubaşındaki Kadıköy Belediyesine ait polikliniği tavsiye ettiler. Şansıma bir alet boşta idi ve o gün Holter’in de ne olduğunu öğrenmiş oldum. Ama Ekokardiyo için 6 gün sonrasına randevu verdi (Aslında şansınızı zorlarsanız aynı gün yaptırılabilir belki) .Ayrıca ben yine haftalık tansiyon kontrolü de yaptım doktorun holter olmazsa sen kendin sabah akşam ölç demesini dinleyerek. Holter akşama doğru çok acı verdi bana , kolumun iç tarafı haşlanmış gibi yanmaya başladı ve gece boyunca acıttı durdu.
Ertesi gün Holteri vermeye gittim ,6. günde Ekokardiyo için eski GATA ya randevuma gittim ,sonrasında tekrar randevusuz Kardiyoloji doktoruna sonuç gösterebildim ama spor hekimini bulamadım. Akşam ertesi gün için rndevu bulup sabahtan spor hekime sonuçları gösterdim ve vezneye 50tl ödeme ile raporumu aldım. Ama spor hekiminin bu yaştan sonra kalbimi fazla yormamam gerektiği uzun koşular yerine (42k uzun olan) yürü koş ya da daha hafif sporlar yapmam gerektiği konusundaki tavsiyeleri pek motive edici değildi . Spor hekiminin benim bilgi seviyesini kat kat aşmış olmasını bekliyorsun ama koşmaktansa koşmamaya doğru tavsiye vermesini anlayamıyorum tabi. Şimdilik sınavı geçtim . Herkes işyerinden 4 farklı zamanda izin alıp bu işleri halledebilecek kadar rahat bir yerde çalışıyor mudur ?

2 Beğeni

Sağlık raporu konusunda bir netlik olmadığını görüyorum çoğu zaman. Bir çok branşın olduğu sağlık alanında hangi branş bu güvenceyi verecek? Sporcu açısından tam bir karmaşa. Ortopedik durumları bir kenara koyarsak kardiyovasküler durumunuz primer olarak ele alınması gereken nokta olarak görünüyor. Hayatı tehdit edici durumlar en çok bu alandaki patolojilerden kaynaklanıyor. Testler ve incelemeler bazıları için ancak belli oranda tespit edebilme imkanı veriyor. Basit bir imza ve kase olarak görmemek gerek. Bu konuda adres arayanlar bana özelden ulaşırsa kardiyoloji anlamında yardımcı olabilirim.

1 Beğeni

Ben sağlık raporunu Erenköy Fizik Tedavi Hastanesi’nden alıyorum, EKG ve kan tahlili yapıyorlar. Ancak burada da son 1 yıldır ücretli hale gelmiş, atletizm sağlık raporu derseniz 50 TL ücret alınıyor. Tavsiyem; kontrol amaçlı olarak EKG ve kan tahlili yaptırıp, bu çıktılarla sağlık raporunu başka bir doktora (iş yeri hekimi, aile hekimi vb) imzalatmanız.

En son spor salonu için sağlık raporu çıkarmaya gittiğimde sağlık ocaklarından artık vermediklerini öğrendim. Hastaneler ise yukarda yazılanlar gibi ya çok dikkatli muaneler sonucunda ücret karşılığı veriyor ya da vermiyor.
Basketbol oynadığım zamanlarda lisansı çıkmayan sporcular sağlık raporu ile maçlara girebiliyorlardı. Yani lisansı olan birisi sağlık raporunu da almış oluyordu.
Şu an için bence en mantıklısı bur kez ücret karşılığı sağlık raporu çıkarmak ve o rapor ile de lisans çıkarmak

Geçen hafta sağlık ocağından aile hekimimden aldım lisans için gerekiyor dedim ,ciğerleri dinledi ve hemen verdi .Bununla lisans belgesini çıkarttım.Şimdilik sorun olmuyor.

2 Beğeni

Sağlık Raporu için İstanbul’da Burhan Felek Spor Kompleksi arkasında Sporcu Sağlığı Merkezi’nde sağlık raporunuzu alabilir, yürüyerek Burhan Felek Yüzme havuzu içerisinden geçerek üst kapısının yanındaki lisans merkezinden atletizm lisansı çıkarabilirsiniz. Sağlık raporu 10 TL, lisans ise ücretsiz.Daha önce bir arkadaşım için kroki çıkarmıştım, aşağıya ekliyorum.

8 Beğeni

O kubbe salonu bulana kadar neler çektim fakat hastanelerde çekilen çilenin yanında hiç bile,sağlık raporu ve lisans için en doğru adres burası.

Merhaba öncelikle bu konu hakkında bi kaç bişey sormak istiyorum 1. Bu lisansın belli bi zaman aralığı varmı almak için yoksa aldıktan sonra 1 yılmı geçerli 2. Bu lisansı herkes çıkartabiliyormu 3. Bu lisans koşularda istenen sağlık raporu vs herşey yerine geçiyormu şimdiden tşkler :slight_smile:

Yarışlar genelde sağlık raporunun en eski ne zaman olabileceğine dair not düşerler. Yanlış hatırlamıyorsam Kapadokya’da bu süre bir yıldı. Ben yurtdışı yarışı olarak 100 Miles of İstria’ya katıldığımda sağlık raporu istemiyorlardı. Bu sene ITRA sitesine konulması istenmiş. Ne kadar zorunlu bilmiyorum:
image

ITRA’nın kabul edildiği yarışlarda sağlık raporunuzu bu linkte saklayabilirsiniz.

Finlandiya’daki ultra yarışlarda da rapor istemiyorlar. Ben Finlandiya’da 2 defa sağlık raporu aldım. Pratisyen doktor tansiyonuma baktı, kalbimi dinledi, sağlık geçmişime baktı ve kağıdı imzaladı. Sanırım Türkiye’de bazı hastaneler için ekmek kapısı olmuş.

1 Beğeni

Atletizm lisansı siz hangi tarihte çıkarırsanız çıkarın fark etmez, çıkardığınız yılın 30 Eylül tarihinde geçerliliğini yitirir, yenilemeniz gerekir. Triatlon lisansları da benzer şekilde 30 Kasım tarihinde geçerliliğini yitirir.
Emin olmamakla beraber lisans çıkartırken son 3 ay içinde alınmış sağlık raporu istediklerini hatırlıyorum.

3 Beğeni

Halil beyin de ilettiği gibi geçerlilik tarihi Eylül ayının sonundan bir sonraki yıl Eylül ayının sonuna kadardır, koşu organizasyonları, yüzme organizasyonları ve triatlon organizasyonları için ayrı lisans almanız gerekir. Bazen triatlon lisansı koşu ve yüzme organizasyonlarında kabul ediliyor, ancak ben şansa bırakmamak için tek sağlık raporu ve birçok fotoğraf ile başvurup her birine ayrı ayrı lisans çıkarıyorum.

Lisans için yukarıda yazmış olduğum durumun bir istisnası oluştu. Sporcu sağlığı merkezindeki hekim artık yok, dolayısı ile sağlık raporu veremiyor (umuyorum burası doktorsuz kalmaz), dolayısı ile sağlık raporunu dışarıdan almanız gerekli. Lisansların çıkarıldığı yer ise aynı. Sağlık raporu ve internetten dolduracağınız form ile almak çok kolay (neyseki). Başarılar.

1 Beğeni

Çok tşkler ilgilenen cevap veren arkadaşlara, daha önce almadığım için kafamda tam toparlayamamıştım şimdi çok daha iyi özelliklede tarih konusunda, ben alınan tarihten sonra 1 sene diye biliyordum

Bir önceki yıl rapor almak için spor hekimine gitmiştim.

Bu yıl ise rapor almak için yaptıklarım şöyle oldu : E-devlet üzerinden, Gençlik ve Spor Bakanlığı (https://spor.gsb.gov.tr) sayfasından Spor Bilgi Sistemi Portalına geçip “Sağlık Raporu İçin Sevk” başlattım.

Daha sonra aile hekimime gidip, ferdi lisansımı yeniletmek için sağlık raporu almak gerektiğini ve e-devletten de sevk sürecini başlattığımı söyledim.

Daha sonra sağlık raporum ve 2 adet fotoğraf ile Burhan Felek’te bulunan sicil işlemleri bürosundan yeni lisansımı aldım. Şu anda İBB sorumluluğundaki atletizm sahalarına lisans olmadan giriş yapılamıyor

3 Beğeni