Geçen ay bir 100 km yarışı koştum. O yarışın raporunda şöyle yazmıştım:
GPS konusunda iki detaylı yazı yazdım. Bu kadar kompleks ve pahalı bir sistemde bileğimizdeki küçücük cihazların yine de güzel işler çıkardığını yazmıştım bu yazılarda. Ama şunu anlamıyorum, cihaz iki ölçüm arasında önceki yüzlerce ölçümünden çok farklı bir şey ölçtüğünde -bir saniyede 100 metre gidemeyeceğimi bilmesi için çok acayip bir sisteme ihtiyacı yok- neden dönüp bir düzeltme ya da yeniden değerlendirme yapmıyor bilmiyorum. Bu konuda teknik bilgisi olan birileri ile bunu konuşmak isterim açıkçası. Hadi saat bunu gerçekleştirmek için çok küçük ya da antrenman anında yapılmak için bu karmaşık bir şey diyelim, peki Strava’ya yüklediğimizde o neden “Arkadaşım bak bir antrenman yükledin ama çok tutarsız veriler var, bir incele istersen.” diye uyarmaz ve hatta segmentlerde değerlendirmeye alır anlamıyorum.
Sonunda biraz zaman bulabildim de o yarışın GPX dosyasını inceleme fırsatım oldu. Kaydı Garmin Fenix 5 ile smart modunda yaptım. Smart oldugu için farklı zamanlarda kayıt almış. Kayıtların aralıklarına göre dağılım şöyle:
1 sn: 1388 adet
2 sn: 1089 adet
3 sn: 864 adet
4 sn: 916 adet
5 sn: 1745 adet
6 sn: 1810 adet
7 sn: 525 adet
8 sn: 75 adet
9 sn: 27 adet
10 sn: 6 adet
11 sn: 1 adet
Yani çoğunlukla 7 sn veya daha kısa aralıklarla kayıt almış. Rotanın düz olduğunu ve gidiş geliş olduğunu düşününce çok uygun görünüyor.
Bu aralıklara karşılık her ölçüm arasında geçtiğimi kaydettiği mesafelerin dağılımı da şöyle:
< 1 metre 160 adet
< 5 metre 1700 adet
< 10 metre 1674 adet
< 20 metre 3887 adet
< 30 metre 1017 adet
< 50 metre 5 adet
50 metreden büyük 3 adet
Şimdi 5 dk/km peys ile koşan birisi saniyede 3,33 metre yol alır. 6 saniyede 20 metre, 9 saniyede 30 metre eder. Ben saatin içindeki yazılımı geliştiriyor olsam “7 saniye ve daha kısa aralıklarla kayıt alıyorsam o zaman 25 bilemedin 30 metre mesafe kaydetmem normal” diye düşünürüm ve bundan fazla mesafe buluyorsam bir terslik olduğunu varsayarım. Çok geniş bir yelpazeye hizmet veriyor olsam da saati kullananın maksimum ve minimumunu öğrenmiş olmam gerek. Hadi onu da bilmiyorum bu mesafeyi 50 veya 60 metreye çıkarırım. Ama daha ötesi benim için exception yani normal dışı bir durum olmalı.
Saatin 30 metreden daha aralıklı yaptığı ölçümler şunlar:
Aralık - Km - Saat
50.38 - 28.492 - 09:17:15
39.11 - 28.551 - 09:17:18
34.23 - 29.104 - 09:19:54
31.22 - 41.997 - 10:23:39
199.27 - 42.295 - 10:24:41
46.65 - 42.350 - 10:24:45
2165.29 - 44.602 - 10:36:32
38.90 - 53.915 - 11:26:41
42 ve 44. kmlerde ne kadar absürt kayıtlar olduğunu bilmek yazılımsal açıdan ters olmamalı diye düşünüyor insan. En acayibi olan 2165 metrelik aralığın başı ve sonundaki kayıtlara baktım, saatler şöyle 10:36:26 ve 10:36:32; yani 6 saniye. Bu 6 saniye aralığında lat=“51.8729430” lon=“0.4853420” noktasından lat=“51.8681540” lon=“0.4547520” noktasına gitmiş görünüyorum. Aşağıdaki resimde de net görünüyor zaten gariplik.
Bunun yazılımsal olarak bir çözümü olmalı. Bunu egzersiz sırasında yapmak zor olabilir ama bir uyarı verilebilir bilemiyorum. Ya da stop-save yapınca bir şeyler gösterebilir saat. Şimdi ayak üstü tasarım yapmayayım ama bu konuda teknik bilgisi olan varsa aramızda (mesela @cagatay.ulusoy olabilir, ya da başka yazılımcı/elektronik mühendisi arkadaşlar) ilginç bir tartışma olabilir. Ya da belki çok bilinen bir sorundur ve ben saçmalıyorumdur. Öyleyse de bilelim öğrenelim.
Not: Son olarak altını çizmek isterim; GPS sistemine ve kullandığımız küçücük saatlerin yaptıklarına büyük saygım var. Benimkisi “yahu niye benim saatim maratonu 300 metre uzun ölçtü” diyenlerden farklı bir tartışma.