Saat Tavsiyesi Lazım

Merhaba, bende kendi fikirlerimi paylaşmak istedim.
Öncelikle bisiklet sporu ile başladığım için bisiklet bilgisayarım vardı.
Daha sonra koşu işin içine girdi ve yaptığım araştırmalarda garmin forerunner 245 en uygun koşu saati olarak önüme çıktı ve sadece koşu için kullanacağım için aldım.
Daha sonra Triatlon sporu girdi hayatıma ve 245 yetmez oldu ()açık deniz ve triatlon modları yok) şimdi yaptığım araştırmalarda fenix ve 945 arasında kaldım.
İkinci el bir ürün almaya niyetlenirken yurt dışından sıfır 945 sipariş verdim. Henüz gelmedi ama yaptığım araştırmalarda fenix ten çok daha iyi olduğunu gördüm.
Yani bazen zaman bir önceki doru seçimleri yetersiz kılabiliyor.
Keyifli koşular.

2 Beğeni

İhtiyaç nedir? Bence bunu kimse analiz etmiyor.

Garmin özelinde sağa sola sormayı gerektiren bir konu değil aslında;

Sol üst köşede “compare” kısmına tıklayıp saatlerin tüm özelliklerini elma ile elma olarak kıyaslayabilirsiniz.

Hepimiz gibi amatör koşucuysanız temel koşu özelliklerine bakarsınız. (Bana kalırsa özellikle yeni başlıyorsanız bu özellikler nelerdir, forumda onlar sorulmalı.)

Koşucuysanız ama pil süresi uzun olsun ikide bir şarj edemem derseniz, pil süresini uzun seçersiniz. Ben kendimi geliştiriyorum daha uzun süren koşular yaparım derseniz, GPS takip/pil süresini de dikkate almaya başlarsanız.

Ya ama ben arazide koşacağım, ultra mesafeler hedefliyorum diyorsanız hem pil hem de navigasyon, rota takibi vb özelliklerine bakarsınız.

Ayrıca dağcılık, hiking, trekking, kaya tırmanışı vs vs de yaparım derseniz navigasyona ilaveten outdoor sporların bütünü ile ilgili özellikleri de olsun istersiniz.

Ama bunları yaparken plastik bu saatler kırılır, çizilir,dökülür derseniz mesela çelik kasa olsun, safir cam olsun istersiniz.

Ben ayrıca tüm bunlara ilaveten yüzerim, açık denizde yüzerim derseniz bunu da eklersiniz. Yüzmekle kalmam yelken yaparım, dalış yaparım derseniz o özellikleri olan saat de var.

Ben golf de oynarım der gibi oldunuz, onu da unutmayın.

Her şeyi bir tarafa bırakın ben bu saatin tasarımını beğenmedim, günlük takacağım diğeri daha şık demek bile bir ihtiyaca cevap verir.

Bu liste böyle uzar uzar gider.

En sonunda iş bütçeye gelir. Buna göre elemeler yapar uygun ürünü seçersiniz. Hatta Garmin seçmeyip başka çok iyi marka/modellere yönelebilirsiniz. Garmin en iyisidir diye bir şey yok. İhtiyaçlarını iyi belirlemediği için akıllı saat & spor saat karmaşası yaşayan çok kullanıcı var. Meşhur satış sitesinde whatsapp mesajlarını okuyamıyorum vb diye Fenix satan insanlar var.

Ben de yıllarca Fenix serisi kullandım. Hala kullanıyorum. Tek sebebi koşu ile beraber dağcılık ve bin bir türlü outdoor faaliyeti yapmamdı. Bugün artık bu faaliyetleri yapmadığım ve yapmak istediklerim değiştiği için ağırlıkla forerunner serisi kullanıyorum. Sanırım artık Fenix almam.

Özetle saat seçimi gerçekten bu kadar zor ve üzerinde fazlaca tartışılacak bir konu değil. Konuşulan markaların çoğu belirli bir noktada ve amatör sporcuların tüm ihtiyaçlarına cevap verebiliyorlar. Bu saat / model iyidir, bu model kötüdür diye bir şey yok. Zevkinize ve bütçenize uyup, ihtiyaçlarınıza cevap vermesi var.

10 Beğeni

Garmin Tactix GS eski donanma saati ile yaşadığım bazı bazı sorunlar sebebiyle bugünlük Amazfit Trex Pro ve Garmin (Formatladım)22-23 km arası Yarı Maraton koşusu için iki saatide bileğe takıp antremana başladım
Geçen hafta Garmin 22 km koşumda maalesef kapanıp açılmaya başladı bu sebele iki saatle yola çıktım Formattan sonra Garmin işimi hayli hayli gördü 3 saatten fazla sürdü koşu ve kapanma olmadı
Yapılan 22-23 k arası koşuda size iki saat arasında farkı sunuyorum
22:57

3 Beğeni

Antreman için tebrikler paylaşım için teşekkürler Saatleri şimdi araştırdım Trex Pro çok güçlü bir saatmiş bir sürü dayanıklılık testinden geçmiş Pro bir koşıcı olmadığımdan mesafe/zaman önemli odaklı çalıştığımdan açıkçası antrmendaki fark fiyat farkı açısından bahsi geçilecek konu bile olmaz düşüncesindeyim

3 Beğeni

Teşekkürler Bende nabıza,tere vs bakmıyorum Kalbimi dinliyorum şükür ki antremanlarda kalp,nefes problemleri yaşamıyorum Belki bu alanlarda sorun yaşasam önemserim şuanlık benim için de önemli olan Pace/Mesafe/Zaman iki saatte işimi fazlasıyla görüyor Amazfit Trex Pro dan çok çok memnunum uygulaması Zepp ten biraz memnuniyetsizim Kendi uygulamasına bağlanmadan Stravaya bağlanıyr hatta Garmin saattten bile hızlı Stravaya veri aktarıyor Sağlıcakla

2 Beğeni

Uzun araştırmalarım sonucunda Polar Pacer Pro aldım, bir çok koşu profili, açık deniz yüzme desteği, detaylı analizler vb. nedenler, kullanım kolaylığı, tasarımın günlük hayata uygunluğu, fiyat/performans uygunluğu nedeniyle tavsiye ederim.

4 Beğeni

Merhaba arkadaşlar

Haftada 1-3 kere 5K koşuyorum. Arada sırada 10K koştuğum da oluyor. Şimdiye kadar akıllı/akılsız hiç saat kullanmadım.

Saatte aradığım özellik doğru ölçüm yapması. Nabız, adım, VO2, EKG, uyku kalitesi falan her şeyi ölçsün istiyorum.

Pil ömrü, GPS tutarlılığı, bütçe vs. ikinci planda.
Mesaj yazma, arama yapma vs. hiç gerek yok. Telefon yeterince meşgul ediyor zaten.

Aklıma ilk Garmin geldi. Birçok model varmış. Biraz kararsız kaldım. Apple watch da bir seçenek ama android telefon kullanıyorum. (En azından şimdilik) Bir de Huawei, Xiaomiler var tabi.

Ne tavsiye edersiniz

2 Beğeni

Hocam şu ana kadar 1. Amazfit BİP 2.Amazfit Stratos 3.Garmin Forrunner 245 kullandım. Neredeyse aynı şekilde ben de haftada bir kaç kez 5k koşuyorum. Strava ile senkronizasyon sizin için önemliyse, bildiğim kadarıyla bir zamanlar huavei modellerinde sıkıntı yaşanıyordu. Hala yaşanıyor mu bilmiyorum. Amazfitlerde strava ile ilgili sıkıntı yok. Sizin istediğiniz EKG vb. gibi özellikler için Samsung Galaksi Watch 4 veya 5 uygun olur diye düşünüyorum. Ancak onda da hergün şarj etme zorunluluğu var. Benim kullandığım Forrunner 245 işinizi fazlasıyla görür ama EKG ölçmez. Bütçe sıkıntısı yoksa Garminin alabileceğiniz en üst modelini tercih etmenizi tavsiye ederim.

3 Beğeni

Garminleri biraz daha derinlemesine araştırınca bana en uygun modeli 245 gibi geldi. Forerunner 900lü serileri de güzel ama fiyat farkı çok.

2 Beğeni

Strava uyumluluğu son güncellemeler aşıldı ama ECG için gerekli izini hala alamadılar ne zaman alırlar Allah bilir Huawei watch gt3 pro modelini eleyin. Özellikler de ECG diye yazıp da ECG desteği sunmamak tam bir ayıplı mal örneği.

3 Beğeni

Haritayla çok işim yok derseniz wahoo rival a bakın derin. Sade, kullanışlı ve uzun süre işinizi görür.

2 Beğeni

Koşuya başladığım ilk 1 sene Xiaomi band serisi kullandım. Kendi yazılımı ile gayet takip edilebilir yapılan antrenmanlar, yeterli.
Ama işin içine interval, süre alma v.b işlemler girince biraz daha profesyonel bir şey lazım oldu ve Polar Racer Pro aldım gayet memnunum, fiyat/performans olarak çok iyi :+1:t4:

3 Beğeni

Merhaba,

Saati hala kullanıyor musunuz? Kullanıyor iseniz Strava ile aktivite senkronu hakkında sorum olacaktı.

Saat ve h10 göğüs bandı ile kaydettiğim aktiviteyi Strava’da farklı, Polar Flow uygulamasında farklı görüyorum. Otomatik senkronda Strava’da ya pace daha hızlı (süre daha kısa) ya da mesafe daha uzun görünüyor. (manuel gpx ya da tcx de eklesem aynı)

Koşmadığım koşuyu Strava’da görmek istemiyorum. Bunu siz de tecrübe ettiniz mi acaba?

Senkron konusunda hiç hata ile karşılaşmadım. Sadece Strava lie Polar arasında, durduğunuz zamanlarda sıkıntı olabiliyor, Strava bazen durduğunuz zamanları kayıttan çıkarıyor kemiksiz hali ile işleme alıyor.

2 Beğeni

3 saat’i aşan bir aktivitede 5 dakikaya yakın fark olması yine de mantıklı gelmiyor bana.

Dün Geyik koşularında gps çok güzel çalıştı. Rotayı da yüklemiştim, parkur içinde ölçülen ve tabelalar ile belirtilen mesafeleri birebir aynı noktalarda geçtim. cp’lerde 3 kez durdum ama çok kısa, yarım bardak su içip devam ettim. 3 kez yere düştüm ve hiç zaman kaybetmeden kalktım. bazı noktalarda parkur çok zorlayıcıydı çamurdan ve eğimden değil koşmak yürümek, ayakta durmak bile zordu. o zaman buralarda da hareketsizlik algılanmış olabilir.

Ama sonuçta gerçekleşen süre 3:15:30 pace 6:53, Stravada gördüğüm 3:10:… pace 6:42

Bu durum pek hoşuma gitmedi açıkçası…

1 Beğeni

Strava’da run type alanını ‘race’ olarak işaretleyince çözülüyor mu?

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Şimdi tekrar tcx olarak girdim ve koşu tipini yarış olarak işaretledim. Toplam geçen zamanı ve hareket süresini ayrı ayrı görüyorum. Pace’i de istediğim gibi toplamda geçen süreye göre verdi.

Bu arada sakin kafayla da düşününce elapsed time ile moving time arasında 4 dakika fark olması normal. 3 cp, 26k’da ziyarete gelen yarım porsiyon kramp, 3 yere yapışma, bir kaç kez çamura saplanıp kalmak bu farkı oluşturabilir.

2 Beğeni

Merhabalar size hitap edecek olan garmin 245 saatimi uygun bir fiyata veriyorum. İlan linkine bakabilirsiniz
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-cep-telefonu-giyilebilir-teknoloji-garmin-forerunner-245-spor-saati-1141736154/detay/

Biraz araştırdım zaten türkiyede çok fazla seçenek yok, apple watch’lar spor konusunda kendini pazarlıyor ama koşu özelinde almak istiyorsak garmin veya suunto markalarına bakmak lazım. Ben kararımı suunto’dan yana kullandım şimdilik memnunum abi aktif kullanımda beni en az dört gün götürüyor. aha da link

1 Beğeni

Yakın özelliklerdeki suunto vertical, spor fazla olmadan(neredeyse spor yok derecesinde) 3 haftadan fazla batarya gidiyor.2,5 ayda 3 sarj yaptım, sarj aletini kaybettim.
Sizinki 4 gün ise parlaklık ayarı belki etki etmiştir, 4 günden çok çok fazla gitmesi lazım fazla sporda.(En az demişsiniz zaten).
Ankara’da suunto 9 pro ve üzeri olan varsa 2 saat saati sarj edebilirim (il dışında kaybetmiş olbilirim).