Ramazanda Antrenman

İftarlarda az yiyerek(sadece çorba,hurma,salata) 11 gibi koşmaya çıkıyorum. Şayet iftarda biraz fazla kaçırdıysam gece 1 gibi çıkıp 1-1,5 saatlik koşu sonrası sahuru yapıp yatıyorum.Bu durumda sahura kadar uyumadığım için ertesi güne 4 saatlik bir uykuyla kalkmak zorunda kalıyorum. Az uyusam da 12den sahura kadar yaptığım spordan çok daha fazla keyif alıyorum.Hatta bazen bisikleti de katıyorum programıma.
Spordan döndükten sonra sahurda ise ne varsa yiyorum.

2 Beğeni

Yukarıdaki bir çok yazıyı okudum.Tesadüfen bu gün Demba ba ,nın ropertajını da dinlemiş ve ,’'ramazan da antreman yapabiliyormusun '‘diye bir sorulmuştu.Cevap ise :’'beynime 2 ay önceden telkin gönderip vücudumu hazırlıyorum ,sorun olmuyor ‘’ olmuştu…Bende yıllardır iftara 2 saat kala başlıyor 12 / 15 km arası koşuyorum.Bu durumdan müthiş bir keyif de alıyorum…Hatta, koşunun sonuna doğru sanki kanatlanıp uçma zevkine eriyorum :)Kısaca :sanki kişinin kendisini alıştırmasına bağlı gibi geliyor bana…Malumunuz dur ,bazı 42 cilerin çok az su içtikleri veya hiç içmediklerini okumuştum…İçinde bulunduğumuz koşullar hepimizin kendine has zaman kullanma ve koşulları var…Ama beden çok çabuk unutuyor…Bu bir gerçek.Bir hafta koşmayayım,anında HAMLIK olarak karışılık görüyorum…

5 Beğeni

Konunun üzeirnden uzun zaman geçmiş ama ben de nasıl antrenman yaptığımı yazayım istedim. Oruçtan da koşmaktan da vazgeçemeyeceğim için deneyerek kendime göre en uygun düzeni oturttum. Haftada 3 gün iftar öncesi 1 saat yavaş tempoda koşuyorum, hafta sonları da uzun yürüyüşler yapıyorum. Şimdiye kadar hiçbir problem yaşamadım hatta sürekli yavaş koştuğum için nabzım düşmeye başladı. Ramazan bitince hafta sonu uzunlarına, intervallere yeniden başlarım. En azından bu 1 aylık süreci ciddi bir form kaybı olmadan atlatıyorum.

5 Beğeni

Bundan onceki yillarda ramazanlarda z1 ve z2 kosardim. Fakat ramazan artik iyice yaris takviminin icine girince hafiften kendimi zorlamak istedim bu yil. Antrenman cesitliligi, turleri ve haftalik mesafeleri ramazan disinda oldugu gibi goturmeye calisiyorum bu sene. Kosulari genelde ise gitmeden veya hafta sonu erken saatte yaparak gunluk yasama devam ediyorum. Su asamada yari maraton mesafesindeki uzunlar disinda genelde cok zorlanmadigimi farkettim. Muhtemelen sonraki yillarda iyice serinlesmeye baslayacak takvim yillari sebebi ile boyle devam ederim rutine…

3 Beğeni

Ramazan ayında iftardan yaklaşık bir buçuk saat önce antrenman yaparım. Bu antrenmanlarım hep zone 2 olur. Haftada 4 kez. Yıl boyunca nabzımın pace e oranla en düşük olduğu antrenmanlar. Çok verimli geçer. Ve hiç zorlandığımı hatırlamıyorum.

9 Beğeni

Düşük nabızla yarımaraton çıkarabiliyorum sonrasında kendimi iyi hissediyorum ama hızlı koşulardan uzak duruyorum.

2 Beğeni

Geçen ramazan yarı maraton hazırlığımın ortalarında bir yere denk gelmişti. İftar sonrası gece antrenmanlarımı aksatmadan yapmıştım. Fakat başlıkta oruçluyken antrenman yapanları gördüm. Gerçekten tebrik ediyorum.

2 Beğeni

Ramazan aylarında antenmanlara ara vermiyorum yıllardır. Çok faydasını gördüm. Vücuda direnç kazandırdığını ve yılın geri kalanında performans arttırdığını hissediyorum. Herkese tavsiye ederim. Aç ve susuz koşmak insanı bir üst seviyeye çıkartıyor.

5 Beğeni

Genelde iftardan bir, bir buçuk saat önce koşuyorum. Uzunlar için de 15 20k yi geçmiyorum.

Yılların verdiği alışkanlığında verdiği birşey belki ama çok güçlü olarak antremanlarimi bitirebiliyorum.

Zaten oruçlu olarak egzersiz yapmanın yağ dokusunda lipolizi artırırken aynı zamanda enerji için karbonhidrat kullanımı yerine yağ oksidasyonunu da uyararak yağ kullanımının artmasını sağladığı araştırmalarda görülmüş. Bunun da faydasını hissediyorum dayanıklılığımı ve gücümü arttirdigini düşünüyorum.

Şimdiden herkesin Ramazan Bayramını da bu vesileyle kutluyorum :+1:t2::blush:

7 Beğeni