Qualcomm yeni platformu Snapdragon Wear 4100 aciklandi

Qualcomm Snapdragon Wear 4100 platformunu acikladi.

Daha once bahsettigim gibi Suunto 7, Fossil gibi WearOS by Google (Eskiden Android Wear olarak biliniyordu) saatleri Qualcomm 3100 hibrit cipini kullaniyor. Bu cip hibrit turunun ilkiydi. Hibrit platformunda iki cip bulunuyor. Birincil cipte Android platformu calisiyor ve bu kisim sarji hizlica tuketen kisim. Ikincil cip ise co-processor olarak adlandiriliyor ve sinirli renk paletinde (16 renk kodu) always-on-screen dedigimiz dusuk enerjide calisma salgliyor.

Bunu soyle anlatabiliriz. Kosu antrenmaniniza basladiniz. Saatine baktiginiz zaman yaptiginiz bu hareketi saat algiliyor ve Android’in calistigi cip uyaniyor. Sonra kosmaya devam ediyorsunuz. Burada ekranin kararmasini bekleyebilirsiniz ama co-processor sayesinde ekranin kararmasina gerek yok. Ekrandaki veriler biraz daha sinirli renk paletinde gosteriliyor ve gercek zamanli guncelleniyor. Yardimci islemci dusuk enerji ile calistigindan saatinizin batarya omru uzuyor.

Bir diger ornek de saat yuzleri. Huawei gibi cihazlar batarya korumak icin saatinize bakmadiginiz zaman yada siz aktive etmedikce ekrani karanlik gosteriyor. Suunto 7 gibi 3100 saatlerinde ise saat yuzu kararmiyor. Milisaniye seviyesinde ekran guncellenebiliyor.

4100 teknolojisi 3100 uzerine bir guncelleme:

• Saat yuzleri offload oldugunda (dusuk modda calismaya basladiginda) nabiz ve adim sayisini gercek zamanli gosterebilecek
  • Bluetooth 5 ile birlikte 3100 uyuma modundan %25 daha az enerji harcayacak.
  • Offload modunda renk paleti 16 renk seceneginden 64 bin secenege cikiyor.
  • En onemli ozelligi ise offload modunda harita calistirabiliyor. Bu bence spor saatleri icin oyun degistiren bir ozellik.

Aartik soyleyebiliriz ki Suunto 9 seviyesinde batarya suresine sahip Android spor saatleri bekleyebiliriz. Suunto Android saatlerine yatirim yaparak bircok kullanici tarafindan tepki topladi. Akilli saatten spor saati olmaz dendi. Fakat bu gelisme ile bircok firma Android spor saati cikarmaya calisacak. Suunto bu konuda deneyimi ile one cikabilir. Sifirdan platform degisikligine gecmek cok masrafli ve zor bir surec. Suunto zaten yatirimini yapti. Bakalim yakin zamanda hangi spor firmalarindan Android saatleri gorecegiz. Garmin’den gorecegimizi kesinlikle dusunmuyorum ama Polar’dan bekliyorum.

8 Beğeni