Posterior Tibial Stress - Shin Splints

Nasıl tedavi etmeliyim konusunda birşeyler öğrendim. Ancak bunu tecrübe edenlerin neler yaşadığını, nasıl baş ettiğini bilmek faydalı olabilir. Selamlar…

1 Beğeni

Bol buz. Mesafe ve hızda indirim. (İlaç önermeyi sevmem ama biraz da ibu) Mesafeden ve hızdan bir süre ödün vereceksin. Geçmiş olsun. :unamused:

1 Beğeni

http://www.leichtlaufen.de/die-geschichte-mit-den-shin-splints-schienbeinkantensyndrom/

Google aşağıdaki linkleri verdi bana

http://fizyoterapistozdemir.com/shin-splints-nedir/

http://fizyoterapistozdemir.com/shin-splints-egzersizleri/

Ben geçen sene bu konuda ciddi sıkıntı yaşadım. Sıkıntım halen de az da olsa devam ediyor. Shin support denen bir şey kullanıyorum. Intersport’dan almıştım. Onu taktığım zaman tempolu koşular dahil hiç acı hissetmiyorum. Ancak sorunun ilk çıktığı en acılı dönemde 1-2 hafta ara verdim. Sonrasında da uzun süre düşük nabız koşuları yaptım. Koşum gelişmeye devam etti ama bu arada iyileşmiş de oldum.

1 Beğeni

Koşmamak en iyi çözüm. 1-2 ay eliptik, ergo, bisiklet gibi darbesiz sporlarla idare edilebiliyor. Başıma gelmişti. Buz desteğiyle 3-4 haftada atlatmıştım. Bu tür sakatlıklarda “koşudan uzaklaşmamaya çalışmak” iyileşme sürecini uzatabiliyor. Denge önemli.

Koşuya ara vermeyi istemem. Zira başlamak hep problem sonra. Ama kendimi zorlamadan yumuşak yumuşak koşarım. Vücut ısındıktan sonra bölgesel ağrı oldukça düşüyor. Bu noktada belki koşudan önce 5-10 dk. yürümek iyi gelir. Esnetme süresini 10-15 dk. uzatırım. Ve 1-2 hafta soğuk uygulama yapar ve biraz ağrıyı azaltmak için anti-inflammatory bir ilaçla destekleyeceğim. Bugün compression çorap aldım. “Shin Support” peşinde koştum ama piyasadakiler genelde anterior shin gurubunu desteklemek için. Posterior belki biraz daha dertli bişeydir. Bilmiyorum. İşe yarar birşeyler yapmış olursam sizi bilgilendiririm. Herkese teşekkürler. No pain, no gain…

1 Beğeni

İşte o noktada stres kırığı oluyor sen fark etmiyorsun. Aman dikkat. Bu bile bile kendini ateşe atmak olur. Vücut ısındı, bölgesel ağrı artık hissedilmiyor, basalım gaza, 3 km, 5 km daha, derken antrenman sonrası sabah kadar uyuyamama ve ardından doktordan stres kırığı haberi alma… Biraz korku senaryosu gibi oldu ama tam da dediğin nedenle shin splints stres kırığına dönüşebiliyor.

5 Beğeni

Mert, Çok haklı uyarı. Çok teşekkürler. Dikkat edeceğim.

Cumartesi (17.01.2015) akşamından beri bende bu sakatlığın pençesine düştüm.Ve internette arama yaptığımda çıkan sonuçlardan biri de kendi cevap verdiğim konu çıktı :slight_smile:

Yaklaşık 4 aydan beri koşu başlangıcından sonra kaval kemiğinin ön yüzünde ağrı oluşuyordu ve 4-5 nci km.den sonrada ağrı geçiyor ; koşu benim için tam anlamıyla keyifli bir hale dönüşüyordu.Tamda bu aralar bu yaşadığım ağrının nedenlerini sizlere soracaktım ki, sakatlık başıma geldi.Tam olarak Mert’in bahsettiği gibi oldu.Yani Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok.

Bütün idmanlarımı beton,asfalt,parke gibi sert zeminlerde yapıyorum.Yani bu sakatlığın başıma gelmesi için bütün şartları kendime sağladım.

Şimdi kendimi 10 günlük bir dinlenmeye aldım.Buz-krem-ibu kullanarak 10 günden sonra ona göre karar vereceğim.Koşudan uzak kalacağım bu süre zarfında yüzme iyi bir seçenek olur mu yoksa sakatlığımı daha kötü bir seviyeye getirir mi?

1 Beğeni

@artan gecmis olsun. Bahsettigin bolgedeki problem icin yuzme zarar vermez tam tersine faydali olur. (sadece stres kirigi ayagin tarak kisminda olursa doktorlar bazen yuzmeyi onermeyebiliyorlar).

Yuzme imkanin varsa aquarunning’i de arastirmani/denemeni onerebilirim.

1 Beğeni

Aykut öneriler için teşekkürler.Aquarunning’i de inceledim.Sakatlık harici de yapılması gerekli bir egzersiz olarak görülüyor.Türkçe pek kaynak yok ama youtube’da açıklamalı güzel videolar var.Bu akşam deneyeceğim.

Başıma geldikten sonra zamanımı eliptik üzerinde geçirmeye başlamıştım. İyileşme sürecini etkilemeden formumun -en azından- bir kısmını korumamı sağlamıştı.

Spor salonuda iyi fikir ama , ancak akşam gidebileceğim ve çok kalabalık olacağı için elediğim bir seçenek.Havuz kalabalık bile olsa suyun içinde çok rahatsız etmiyor beni.

Koşmanın verdiği benim için müthiş yalnızlık hissinden sonra kalabalık ve kapalı alan biraz canımı sıkacak ama sakatlığım geçsin başka birşey istemiyorum.Günden güne de iyiye gidiyor.Akşam havuz bayağı iyi geldi.

Merhaba dostlar;

Bu rahatsızık beni de haftalar ve aylarca meşgul etti. Şimdilerde şükürler olsun ki iyiyim.

Yukardaki mesajlarda bahsedilen “ibu krem” hakkında internette arama yaptım; ancak bir sonuç çıkmadı. kullanan arkadaşlarımdan ilaç içerik bilgisini bulabileceğim bir link ya da kremin tam adını rica edebilir miyim acaba?

Eczaneye gidip İbuprofen içeren ilaç veya krem istresen yardımcı olurlar.Değişik markalarda aynı bileşiği kullanan çok ilaç var.

http://www.ilacpedia.com/ibu-600-gecikmeli-salim-tableti

http://www.ilacprospektusu.com/ilac/4/dolgit-krem-yuzde-5-50-gr-krem

1 Beğeni

Teşekkür ediyorum. umarım hiçbirimiz de kullanmak zorunda kalmayız.

Son 2 aydır tempolu ve hızlı koşu denemelerine başlamıştım .Ardından peşpeşe 2 hafta sonu çekmeköy 60 ve ardından gelen hafta sonunda sapanca ultra yapınca sağ bacakta shin splint denilen olayı yaşadım …8 gündür koşmayı bırakın yürümek bile acı veriyor.Hergün viks ile masaj gün içinde ılık su ile masaj ile sürekli iyileşmesi için uğraştım.Brufen adlı ilaçtanda hergün 1 tane aldım .Gece yatarken voltaren pomad sürüp sargı bezi ile sardım.Nihayet bugün 6 km test koşusu yaptım .Kendimi iyi hissediyorum .Koşamadan geçen günler müthiş moral bozucu oluyor.Bu olaydan şunu anladım kesinlikle en ufak ağrıyı acıyı ihmal etmemek gerekiyor hemen dinlenme iyileşme sürecine girmek gerekiyormuş.

1 Beğeni

Tam o aşamadayım hayat kurtardı…binlerce teşekkür…

Arkadaşlar merhaba,

Geçen sene bu rahatsızlık sebebiyle 1 aydan fazla koşamamıştım ve dinlenme, buz ve krem ile iyileşmiştim. Şimdi tekrardan kendini hissettirmeye başladı. Sizce aşağıda linkteki ürün işe yarar mı? Yaramazsa önerebileceğiniz bir ürün olur mu?

http://www.decathlon.com.tr/kanergy-siyah-turuncu-id_8296152.html

Teşekkürler.