Pistte antrenman

Pistte antrenman yapmak ile ilgili bir şeyler karaladım.

Sizin de pistte koşmak konusundaki fikirlerinizi varsa kullandığınız ipuçlarınızı merak ediyorum.

12 Beğeni

Keyifle okuduğum güzel bir yazı olumuş. Elinize sağlık. Koşu pisti neden 400m sorusu benimde kafama takılırdı sıklıkla. kendimce bunun İngiliz yada Amerikalılardan kaynaklandığı kanısına vardım. Kısacası kabaca bir turun çeyrek mil olması ve kendi pacelerini dk/mil olarak ölçmeleri bunun sebebi benim düşünceme göre. GPS li saatlerin olmadığı dönemler düşünülürse hesap kolaylığı yani.
Uzun zamanlar pistte koşmuş birisi olarak pace nedir bilmeden sürekli 1 tur geçiş zamanı ölçerdim. Bu alışkanlıktan dolayı pace hesabı (dk/km) ile koşmak tuhaf geldi. Pistte koşarken GPSli saatin verdiği pace’i 400m lik tura çevirmek benim kafamı hep meşgul eder ve bunu düşünürken koşunun ne zaman bittiğini anlamıyorum bile… Benim hesabım kabaca 2 ye 5 oranını uygulayarak çözmek yolundan geçiyor. Şöyle; pacede 5 sn(dk/km)'lik değişim pistte bir turda 2 sn lik bir değişime karşılık geliyor. Örneğin 5:00 pace koşmak istiyorsam turu 2:00 dk da geçiyorum gibi, Özellikle yanımda kimse yoksa çok iyi vakit geçiyor :smile:

1 Beğeni

Çok teşekkürler, güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Şu konu aklıma takılıyor yalnız; pistte devamlı aynı yönde koşmak, bacak, kalça vb. bölgelerdeki bazı kaslar için sorun olmuyor mu?

Teşekkürler

Anında okudum. Güzel yazı hazırlamışsınız tebrik ederim.

Aslında olabilir ve oluyor da sanırım. Özellikle çok uzun koşulursa. Ben 10 km’yi geçeceksem ısınma ve soğumayı ters yönde yapıyorum (tabii pistte kimse yoksa, birileri varsa bunu yapmak hoş olmaz). 12 veya 24 saat yarışlarında ya da pistte koşulan 100 mil yarışlarında belirli sürelerle ters yönde koşuluyor. Geçenlerde dünya rekoru deneyen bir ultramaratoncunun raporunda okumuştum 4 saatte bir ters yöne dönüyorlarmış.

1 Beğeni