Pistte antrenman

Pistte antrenman yapmak ile ilgili bir şeyler karaladım.

Sizin de pistte koşmak konusundaki fikirlerinizi varsa kullandığınız ipuçlarınızı merak ediyorum.

18 Beğeni

Keyifle okuduğum güzel bir yazı olumuş. Elinize sağlık. Koşu pisti neden 400m sorusu benimde kafama takılırdı sıklıkla. kendimce bunun İngiliz yada Amerikalılardan kaynaklandığı kanısına vardım. Kısacası kabaca bir turun çeyrek mil olması ve kendi pacelerini dk/mil olarak ölçmeleri bunun sebebi benim düşünceme göre. GPS li saatlerin olmadığı dönemler düşünülürse hesap kolaylığı yani.
Uzun zamanlar pistte koşmuş birisi olarak pace nedir bilmeden sürekli 1 tur geçiş zamanı ölçerdim. Bu alışkanlıktan dolayı pace hesabı (dk/km) ile koşmak tuhaf geldi. Pistte koşarken GPSli saatin verdiği pace’i 400m lik tura çevirmek benim kafamı hep meşgul eder ve bunu düşünürken koşunun ne zaman bittiğini anlamıyorum bile… Benim hesabım kabaca 2 ye 5 oranını uygulayarak çözmek yolundan geçiyor. Şöyle; pacede 5 sn(dk/km)'lik değişim pistte bir turda 2 sn lik bir değişime karşılık geliyor. Örneğin 5:00 pace koşmak istiyorsam turu 2:00 dk da geçiyorum gibi, Özellikle yanımda kimse yoksa çok iyi vakit geçiyor :smile:

2 Beğeni

Çok teşekkürler, güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Şu konu aklıma takılıyor yalnız; pistte devamlı aynı yönde koşmak, bacak, kalça vb. bölgelerdeki bazı kaslar için sorun olmuyor mu?

Teşekkürler

1 Beğeni

Anında okudum. Güzel yazı hazırlamışsınız tebrik ederim.

Aslında olabilir ve oluyor da sanırım. Özellikle çok uzun koşulursa. Ben 10 km’yi geçeceksem ısınma ve soğumayı ters yönde yapıyorum (tabii pistte kimse yoksa, birileri varsa bunu yapmak hoş olmaz). 12 veya 24 saat yarışlarında ya da pistte koşulan 100 mil yarışlarında belirli sürelerle ters yönde koşuluyor. Geçenlerde dünya rekoru deneyen bir ultramaratoncunun raporunda okumuştum 4 saatte bir ters yöne dönüyorlarmış.

2 Beğeni

Piste akşam gitmişsen ve Ankara Anıttepe spor kompleksi ise gidilen yer;
Kafeteryada içilen leş sigara kokusuna, içinden Hayko’dan sakin olmam lazım albümündeki konsept eşlik eder.Sorduğumda, kafeteryada içildiğini sanıyor arkadaş, ki haklı birkaç masadan duman tütüyor.Bireysel değil, açık hava sigara içmeye göz yumma durumu; sonuçta kafeterya !

Yarın ola, konu Spor Bakanlığına kimseyi itham etmeden sorun ve çözüm ile ileteceğim. Kültablasını kaldır ve her masaya sigara içmek yasak yaz.Kırım cam şeysi gibi piste yürürken içmeye doğru gider sonrası.

Ekleme:
8inde CİMERe yazıldı.9unda tesise ilk adımda kafede sigara içen vatandaşı güvenliğe gösterip “yasak değil mi” sorusuna kafenin özel olması nedeniyle pek karışmadıklarını (yetkileri yokmuş gibi) öğrendim.Cam çerçeve çoktan kırılmış, Özel kafe Türkiye Cumhuriyeti kanununa uyacağına resmi kurum onların keyfiliğine uyuyor izlenimi veriyor.

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=4207&MevzuatTur=1&MevzuatTertip=5
(Ctrl +f spor)

6 Beğeni

Cimer yanıtı, teşekkürler, uyardık diyor.Akşamında sigara içen 2 kişi, güvenliğe soruyorum, karışamıyorlarmış.Ortada kanun, tekrar şikayet edeceğimi söyledim,bireysel olarak güvenliğin değil tesisten sorumsuz yöneticilerin hatası.
Belediyeden ceza yazmalarını, kamu denetçiliğinden Bakanlığın yanıltıcı cevap vermesi, kanunun uygulanmasında yetersizliği, bakanlığa sorunum devam ettiğini bildireceğim (15 dakika).

Belki spor bakanını sigara içmeye davet ederdim Twitter hesabım olsaydı.İki tüttürek!!!

İnsanlar mı duyarsız, sadece içenlere değil bunu kanıksayanlara da hayret.

6 Beğeni

Tartan pist koşu için hiç favorim olmadı.Sanki o yumuşaklık bütün enerjimi çekiyormuş gibi hissediyorum hep

2 Beğeni

Serzenişlerinizi çok iyi anlıyorum. Sigara konusunda benzer durumları ben de yaşadım.

Koşmaya ilk başladığım yıllarda sürekli koştuğum yerdi Anıttepe pisti. Artık çok istesem bile nadir gidiyorum. Zamanla oraya gelen insan kalitesi de, tesisin kalitesi de hep geriye gitti malesef. Tesisisin yöneticileri de ancak içeride oturup arada bir mescitte namaz kılmakla meşgulmüş gibi geliyor :confused:

Mevcut durumda hem jammerlar nedeniyle GPS çekmiyor, hem spor yapmayı bilmeyen bir kitle günün her saati pisti işgal ediyor, hem de pandemi döneminde yenilenenen “turkuaz” renkli tartan pisti çok kalitesiz buluyorum. Hatta kullananlar varsa firkirlerini almak isterim. Şu andaki pist bir tek bana mı çok sert ve kalitesiz geliyor? Üzerinde koşarken sanki betonda koşuyormuş hissiyatına kapılıyorum bazen.

1 Beğeni

Pist sertliği @gencer51 için burada koşsa yumuşak @789 için sert gelebilir. Net olan 1.kulvarda çökme olan yer var.(uzun süre koşmayıp 7 paceden hızlı olmadığım için bende zemin sertliği yumuşaklığı hissi uyandırmadı).Wc’lerden bahsetmeyim (!). Acil zorunluluk halinde kullanılabilir, temiz sayılmaz.

Standart 1-2-3 koşu kulvarı ihlali ve jammer standart.Sabah erken saatler, baharda öğle saatleri daha uygun kalabalık açısından.

2 Beğeni

Bir dönem,Yankee’lerin sivil halkın kullanımına açık tartan pistinde antrenman yaptım; aynı şehirde uluslararası organizasyonlarda kullandığımız bizim tartan pistten daha iyiydi! Pist antrenmanlarında benim rahatsız olduğum konu kalabalık koşu gruplarının pisti işgal edip özellikle tempo antrenmalarını imkansız hale getirmeleri. Bir diğeri de bu tesislerde özel zayıflama! dersi veren hocaların kulvarları kafalarına göre düz ters işgal edip kullanmaları.Türkiye hassas insanlara göre bir yer değil biliyorum :))

4 Beğeni

Anlattıklarınız korkunç ve bunlardan rahatsız olmanın hassas olmakla hiçbir ilgisi yok.

İstanbul için Maltepe Atletizm Pisti ve Burhan Felek’te gönül rahatlığıyla antrenman yapılabildiğini söyleyebiliriz. Bu pistleri koşu grupları aktif biçimde kullanmakta. İlk kulvarda yavaş koşanlar mütemadiyen uyarılmakta. Bir pist kullanma adabının bir şekilde bu pistlere sirayet ettiği söylenebilir. Tesis görevlilerinin müdahelesiyle olan bir şey değil. Girişte tabelada pist kuralları yazmakta ancak bununla da iş bitmez.

Kalabalıkların pisti adabıyla kullanması sanıyorum ki kritik olan.

2 Beğeni