Ne kadar yüksek rakım

Bugün televizyonda Eurosport 2 de yayınlanan bisiklet yarışının son kilometresine denk geldiğimde spiker yarışı önde götüren Kolombiyalı bisikletçinin (Nairo Quintana) yaptığı yüksek rakım antrenmanlardan, bunların hem atletizm hem de bisiklet için ne kadar faydalı olduğundan, yüksek rakımda yapılan antrenmanların kırmızı kan hücrelerini bunun da oksijen seviyesini arttırdığından bahsediyordu.

Benzer bir faydayı Kenyalı atletlerin 2000 rakımda antrenman yapıyor olmalarından ve farklı zamanlarda duyduğum " X kişi idmanlarını yüksek rakımda yaptı, Elvan Bolu’da kapma girdi vb." haberlerinden de anımsayınca aklıma şu sorular geldi?

  • Yüksek rakım antrenmanları faydalı mı?
  • Yüksek rakım antrenmanları faydalı ise ne kadar yüksekte yapılmalı? (Çamlıca’da koşsak olur mu)
  • Yüksek rakım antrenmanları ne kadar süre yapılınca faydalı? (Bir hafta Kars’ta koşsak olur mu)

Alyuvar

1 Beğeni

http://w3.gazi.edu.tr/~tubas/tezim.htm
http://www.atletik.org/ABTD-makaleler/makale-abtd0347-sayi47-sayfa23-yukselti.htm Şu iki kaynaktan faydalanmış yarışma öncesi 2000 mt lerde 10 gün geçirdiğim bir yarışta kişisel en iyi derecemi yapmıştım.Çok faydalı olduğuna inanıyorum ve imkan olursa yapılması taraftarıyım.

2 Beğeni

*Yüksekte antrenman benceçok faydalıdır. Ben çok faydasını gördüm. Dağcılıkta aklimitazsoyon olarak bilinen bu konu diğer spor dallarında da etkin bir şekilde kullanılmaktadır.
*Yükseklik 1800-2200 metre irtifa olmalıdır.
*ne kadar çok bu irtifalarda kalınırsa o kadar faydalı olur.
İrtifadan indikten 1 hafta sonra kazanımlar hızla geri döner…

1 Beğeni

Biraz tartışmalı bir konu çünkü vücut çok kısa sürede uyum sağlıyor. bisikletçiler için yüksek irtifa çadırı yapılıyordu deneysel olarak. Bu çadırın içinde basınç yüksek irtifadaki gibi düşürülüyor ve bisikletçiler burada yatarak irtifa faydasını sağlamaya çalışıyordu. İlk sonuçlar olumluydu ama tam net sonucu hatırlamıyorum.

Peki yüksek irtifada idman yapma imkanımız yoksa şu aşağıdaki yüksek irtifa simülasyonu yapan ürün işe yarar mı? Kullanan var mı?

http://trainingmaskturkiye.com/trainingmask/

Yüksek irtifa çadırları pahalı çözümler. Bu maskenin en azından makul bir fiyatı var.

Şu konuyla bağlantılı: http:https://kosuforum.com/t/yuksek-irtifa-antrenman-maskesi/601

Yüksekte yerçekiminin azalmasından dolayı soluduğumuz hava yoğunluğu da azalır. Her nefes alışta ciğerlerimize giden hava azalacağından (dolayısıyla oksijen) vüvudumuz kırmızı kan hücrelerini çoğaltır. Bu idman üzerine düşük irtifaya indiğimizde oksijen daha çok ciğerlerimize gireceği için fazla olan kırmızı kan hücreleri daha çok oksien yakalar, bu da performsnsta artış sağlar.Ben böyle biliyorum…