Nabzim yüksek acil yardim

Merhabalar Garmin Vivoactive 3 kullanıyorum.Koşarken 1 ya da 2 km den sonra Nabzım 180 lerde oluyor.Saatte mi yanlışlık var diye EKG ve EFOR çektim doğru ölçtüğünü gördüm EFOR da biraz hızlı yürürken nabzim 150 160 lardaydı doktor kalbime bakti birşey göremedi sorunun yok normaldir dedi ama bu nabızlar çok yüksek ne yapabilirim.Örnek resimde 4.5 Km koştum 6 Pace ile

Nabız değerleri kişiden kişiye, yaşa, kiloya, spor geçmişine, antrenmanın şiddetine, su tüketiminize ve hava sıcaklığına göre değişir. Hatta tüm şartların aynı olduğu iki antrenmanda bile daha az uyuduğunuz gün veya çok yemek yediğiniz bir gün nabzınız daha fazla çıkabilir.

İşin aslı nabzınızı bilmek nerede zorlanmaya başladığınızı tespit etmenize yarar. En rahat koşabildiğiniz nabız aralıklarını da zaman içinde keşfedersiniz. Hafif bir koşu yapmak istediğinizde ise hızınızı ona göre ayarlar ve çok yorulmazsınız.

En iyisini yapıp doktora görünmüşsünüz, bir problem görmediyse yapmanız gereken; antrenmanlarınıza zaman içinde “Uzun Koşu” diye tabir ettiğimiz koşu türünü katmak. Uzun zaman içinde, belki birkaç sene sonra, nabzınızda düşüşler görebilirsiniz.

4 Beğeni

Spora yeni basladiysan normal.

Hocam nabız düşürmek için antreman verebilir misiniz ? Maratona hazırlanıyorum bu nabızlarla 42 km koşmak değil 15 km koşamam.

Yeni başlamadım hocam

Olcum optik mi gogusten mi?

1 Beğeni

Bilekten ölçüm yapıyorum

@Gardeononur Özellikle nabzı düşürmek için hafif tempoda uzun koşular yapılması söylenir ama bunun anlamı 180 nabızla koşan birisiyken zamanla 130 nabız koşacağınız anlamına gelmiyor.

Nabzınızı düşürmeye odaklanmayın, bu bir şey ifade etmiyor. Hızınızı düşürmeye odaklanın.

Sage’nin Nabız Bölgeleri isimli belgeyi incelemeye çalışın. Burada 130 nabız, 180 nabız diye bir şey yok. Kişinin maksimum nabzına göre değerler yüzdelerle tahminen hesaplanıyor çünkü sizin maraton nabzınız 160’iken benimki 180 olabilir.

Tavsiyem bütün bu değerleri boşverip bir antrenman programını uygulamaya çalışmanız. Nabzınızı değil de hissiyatınızı dinlemeniz.

https://www.timeto.com/en-GB/training adresindeki planlara bakabilirsiniz. Mesela https://www.timeto.com/Assets/TimeTo/plans/Plan_Marathon_4h30_UK.pdf bu programı uygulamaya başlayın, daha iyisini yapabileceğinize kanaat getirirseniz. 4h15’e geçin ve böylece sizin için uygun olan planı zamanla keşfetmiş olursunuz.

5 Beğeni

Maksimum nabzınızı öğrenmelisiniz önce.

Bir gogus bandi edinin ya da odunc alin bir de onunla olcun.

1 Beğeni

Garmin Vivoactive 3 Bluetooth nabız bandı alsam olur mu herhangi

Harika kaynak paylaşımı tebrikler

1 Beğeni

Hocam çok teşekkür ederim bilgilerinizi gerçekleştireceğim fakat kalp krizinden korkuyorum

Merhabalar, yüksek nabız görünce dayanamadım yazmak istedim :slightly_smiling_face:
Yaş, kilo, genetik faktörler, fitness seviyesi nabız aralıklarını etkiliyor. Benim de koşu ve bisiklette nabzım 200’leri bulabiliyor, zaman zaman üstüne çıktığı da oluyor. Birden fazla göğüs ve bilekten sensörler ile test ettim. Ben 170 nabız ortalaması ile 2-3 saat rahat koşabilirken yanımda arkadaşım 150 nabız ortalaması ile nefes nefese kalabiliyor. Kardiyolojik olarak kontrollerinizi yaptıysanız Sedat Bey’in de tavsiye ettiği uzun koşular birkaç ay içinde yavaş yavaş etkisini göstermeye başlıyor. Kendi nabız aralıklarımızı belirlememiz koşularımızı planlamak açısından önemli. Ben çok düzenli antrenman yapamasamda zaman içinde etkisini görmeye başladım. 200’leri artık geçemiyorum :slight_smile: Tedbiri elden bırakmadan, çokta kafaya takmadan, hissiyatınıza güvenerek uzun uzun sağlıklı koşular dilerim.

3 Beğeni

Çok teşekkür ederim :blush:

Eğer sağlıklı bir insansanız, nabzınızın çok yükselmesi kondisyonunuzun iyi olmadığını gösterir. Bu sporda ilerledikçe kondisyonunuz gelişeceği için nabzınız da düşecektir. Saatiniz VO2 max değerinizi kaç gösteriyor ?

Yukarıda Muzay arkadaş çok güzel açıklamış. Ben koşucu değilim, vücut geliştirme ile ilgileniyorum. Benim koşabildiğim maksimum nabız 160 civarı. Ancak ileri seviye koşucular 180 nabız ile de belki saatlerce koşabilir.

Öncelikle maksimum nabzınızı bulmanız gerekir. Bunun için kullanılan genel geçer formül;
220 - Yaş = Maksimum Nabız. Örneğin ben 34 yaşındayım. Benim maksimum nabzım: 220 - 34= 186

Nabzım 186’yı geçerse benim için tehlike çanları çalıyor demektir, kalp krizi riski oluşur.

Zaten koşu modunda saatiniz sizin nabız bölgelerinizi gösterecektir.

Nabzınızın %60 ile %70’i arasında koşarsanız, vücut enerji kaynağı olarak %90 yağ, %10 karbonhidrat (şeker) kullanır. Bu tip egzersizde vücut kompozisyonunuz gelişim gösterir, yağ oranınızı azaltırsınız.

%70 - %80 arasında enerji kaynağı olarak %50 yağ, %50 karbonhidrat kullanılır. Aerobik kapasiteniz ve dayanıklılığınız gelişir.

%80 - %90 arasında ağırlıklı olarak karbonhidrat yakılır. Bu nabız aralığında koştukça anaerobik performansınız gelişim gösterir. Kısa mesafe koşularınızdaki performansınız artar.

%90 - %100 arasında enerji kaynağı olarak tamamen karbonhidrat yakılır. Bence bu bölge uzun süre bu sporla uğraşan, fit sporcular içindir. Buralarda takılırken dikkatli olmak gerekir :slight_smile:

Tabi bu çok genel bir formül. Özellikle uzun süre spor yapan ve çok fit durumda olan kişiler için bu kural geçerli olmayabilir, çok daha yukarısına çıkabilirler.

Forumda koşu ile uğraşan deneyimli arkadaşlar size tavsiyede bulunabilirler. Bence bir süre %70 - %80 nabız aralığında koşmanız daha iyi olur. Yani saatinizdeki yeşil bölgede kalmaya çalışın.

Örneğin resimdeki kişinin laktat eşik bölgesi 148’de başlıyor. Bu kişiden kişiye değişir. Çok fit bir insanın 160-170’te başlayabilir.
Garmin%20HR%20Zone

Ayrıca istirahat nabzınızı da kontrol etmenizi öneririm. Saatiniz istirahat nabzınızı da gösteriyor. Benim istirahat nabzım şu an 50-55 arasında değişiyor. Benden daha fit olan birisinin 40’lı rakamlarda olabilir.

Örneğin Muzay arkadaşın anlattıklarına bakılırsa ki kendisi fit birine benziyor, onun istirahat nabzı muhtemelen 45 civarındadır. Usain Bolt’un dinlenme nabzı 33, 5 kez Fransa Turu’nu kazanan Miguel Indurian’ın 28 ölçülmüştür :slight_smile:

En doğru nabız için göğüs bandı kullanmanız gerekir, zaten arkadaşlar da tavsiye etmişler.

4 Beğeni

Maksimum nabız için 220-yaş formülü bir rule of thumb’dir, kaide değildir. Bu formüle göre maksimum nabzı 180 olması gereken birinin maksimum nabzı gerçekte 220 olabilir. O formülü yalnızca ortalama bir fikir almak için kullanın, gerçek sonuca yaklaşmak için maksimum efor denemesi veya (herhalde) efor testi daha sağlıklı olur. 180 nabız ortalama ile kosabiliyorsa belli ki arkadaşın maksimum nabzı yüksek.

2 Beğeni

Foruma üye olurken en çok dikkatimi çeken şey, Türkçe yazım kurallarına özellikle vurgu yapılmasıydı, bu konuda bilgim ölçüsünde dikkatli olmaya çalışıyorum. Rule of thumb yazdığınızda belki anlamayanlar olmuştur; kısaca, her durumda ve şartta doğruluğu kesin olmayan, daha çok pratiğe dayalı genel geçer ilke diyelim.

Zaten yazımda, bahsettiğim formülün genel bir kural olduğundan ve çok fit durumda olan kişiler için geçerli olmayacağından bahsettim, sanırım tamamını okumadınız.

İkili tartışmaya döndürmeden son bir şey daha eklemek isterim. Bazen, hatta çoğu zaman, sizin ‘‘rule of thumb’’ diye ifade ettiğiniz pratiğe ve tecrübeye dayalı bilgiler, kaidelerden daha doğru sonuçlar veriyor. Örneğin, tecrübeli bir antrenörün gözleri, karşısındaki kişinin yağ oranını ölçerken, bir çok hastane ve diyetisyenin bu iş için için kullandığı tartılardan daha iyi ölçüm yapabilir.

Arkadaş, biraz hızlı yürüdüğünde, nabzının 150-160 seviyelerine geldiğini söylemiş. Doktor kalbinde bir problem olmadığını söylediğine göre, geriye tek bir şey kalıyor; fiziksel kondisyon seviyesinin iyi olmaması.

180 nabız ortalaması ile koşması maksimum nabız hızının yüksek olduğunu gösteriyor olabilir ama acaba nasıl koşuyor onu bilmiyoruz. Rahat bir şekilde mi yoksa nefes nefese mi ? Kendisi de bu şekilde 15 km bile koşamayacağını belirtmiş. Zaten koşabilse bu konuyu açmayacak :slight_smile:

2 Beğeni

Maksadım polemik yaratmak değil, yazdıklarınıza genel hatlarıyla katılıyorum. Ama 220-yaş o kadar da tutarlı bir hesap olmadığı için bu şekilde hesap yapmayı doğru bulmuyorum. Rule of thumb’ın Türkçesini bilmediğim için o şekilde yazdım, açıklama için teşekkürler. Ben de Türkçeyi doğru kullanmaya gayret ederim.

180 ortalama ile koşmak kötü kondisyon mu demektir? Açıkçası bu konuda çok bir fikrim yok, ama daha çok veriye ihtiyaç var gibi geldi bana. Doğru, uzun vadede kondisyon arttıkça dinlenme nabzı da, genel olarak koşu nabzı da düşer, ama maksimum nabzı (belki de başka bir takım verileri) bilmeden kötü kondisyon demezdim ben. Bu konuda uzman olmadığım için fikrimi belirtmekten imtina etmiştim.

2 Beğeni

Problem yok Barış Bey.

Beni şüphelendiren biraz hızlı yürüdüğünde nabzının 150-160’lara çıkması oldu, bu durum pek normal gibi gelmiyor.