Nabız ve ortalama tempo

Arkadaşlar merhaba. Forumda yeniyim. Yaklaşık 2 senedir düzensiz ama her hafta mutlaka 2 kez koşuyorum. Yaşım 36, boy 1.70, kilom 78.

Antalyaultra 12km ye hazırlanıyorum.
Bugün 8 km yi ortalama 6,56 pace , 154 bpm ile 55 dk da bitirdim. Yaklaşık 2 haftadır düzenli antrenman yapıyorum.

Tecrübeli arkadaşlardan, verilerimi değerlendirebilecek, önerisi olan vardır mutlaka. Teşekkür ediyorum.

1 Beğeni

Benim gibi düzensiz keyfine koşuyorsunuz anladığım. Bir hedef olmamış genelde. Şimdi bir hedef var. 12 KM aman aman çok bir mesafe değil, koşun eğlenin tadını çıkarın.

7 pace için 154 nabız biraz yüksek gibi ama kişiden kişiye çok değişen bir şey bu. Benim de nabzım yüksektir. Düşük nabız düşük tempo uzun koşular ile düşer zamanla.

Koşularınızı haftada 4 antrenmana çıkarın ve Kilonuzu da Düşürün farkı göreceksiniz. Nabız yüksek olmasının birçok nedeni var. Kalbinizin sağlıklı ve tansiyon sorununuzun olmadığını varsayarak konuşuyorum, nabzın 150 üstü olması kilo ile de alakalı.

Ama verileriniz yeni olmanıza rağmen gerçekten iyi. Zaten 7-8 km yi durmadan Koşuyorsanız vücudunuz gelişime açık demektir. Aynen devam :raising_hand_man:t2:

1 Beğeni

Antrenman programınızı çeşitlendirmeyi de unutmayın. Eğer haftalık antrenman sayısını arttıramıyorsanız bile örnek olarak 8K sabit tempo yerine 7K üzerine 10x100 interval ekleyebilirsiniz. Ya da aralarda negatif pace dediğimiz pace’i her kilometre düşürdüğünüz koşular ekleyebilirsiniz. Hızlanmanıza yardımı olacaktır. Bir de düşük pace uzun koşu sıkıştırabilirseniz haftasonu, daha ne olsun. :slight_smile:

1 Beğeni

Nabız yüksek olan birinin İnterval antrenmanı yapması pek iyi değil. Şahsen tavsiye etmem

Dinlenik nabzım düşük aslında 50-55 arası. Kilomdan veya günlük stres veya beslenmemden olabileceğini yüksek olabileceğini düşünüyorum. Uykuda 42-43 nabız ölçülüyor. Eko kardiyografim temiz. Dinlenik bu kadar düşükken interval antrenmanlarda olduğundan daha fazla yükselmesinde hangi etmenler etkilidir acaba ?

Düşük pace diye 3 hafta sonudır çıkıyorum maximum 30 dk daha sonra vücut hızlan diyor sanki ayaklarım daha hız istiyor. Koşunun sonuma doğru yine yüksek nabız ve buna paralel olarak pace te etkileniyor. :smiley:

EFOR testi yaptırın Devlet Hastanelerinde yapılıyor. Kardiyoloji Bölümü

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Bakayım biraz diyet ve antrenman çeşitliliği ile nasıl veriler alacağım. Buradan paylaşırım, veriler düzene girdiğinde . Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Hocam merhabalar. Geçmiş verilerimi de biraz araştırdım. Örneğin, 2021 2. ayda ve 3. ayda 6-7 km koşularımda ilk 2 km ortalama 5.50 pace ve 150 bpm verisi almışım. O zamanlar 72-74 kilo idim. Ama koşuların son km lerinde bu veriler düşüyor yine. Anladığım kadarıyla ben antrenman programımı değiştirmeliyim. Mesela, 140-145 nabızlarda uzun koşular gibi.

1 Beğeni

Evet Aerobik seviyeni yükseltmen Gerekiyor. Uzun koşular yapmalısın. Normal tempo ile

1 Beğeni