Nabız problemi ve gelişim

Merhabalar ben geçen gün izmir maratonunda 10k koştum ve nabız ortalamam 41.44 de 186 idi. Yaşım 17 sizce bu değer çok mu yüksek 5k mesafesini de 195 gibi nabızlarda koşabiliyorum.
2. Sorum ise geçen sene derecem 49 dakikaydı ve yeni başlamıştım şimdi ise 41.44 bu dereceyi verimli bir antrenman ile yıl sonuna kadar 39’un altına düşürmem mümkün mü? 5k için de şuan derecem 19.30 onu da 18 altına düşürmem mümkün müdür sizce

2 Beğeni

Merhaba, nabzınızı saat üzerinden ölçtüyseniz, her zaman hata payı ihtimalini düşünün. Saatler, gögüs nabız bantlarına nazaran daha az doğru ölçüm veriyor. Fakat, verilerinizi doğru kabul edersem, 186 nabız değeri fazla. Anladığım kadarıyla, en uzun mesafeyi, mümkün olan en kısa sürede koşmayı hedefliyorsunuz. Benimse tercihim, koşarken “konuşabilir düzeyde” kalmak ve yarışı bu şekilde bitirebilmek. Bu da bende 135 - 155 nabız aralığına tekabül ediyor. Aerobik nabız aralığı. Sizin yaşınız, bana nazaran küçük olduğu için aerobik nabız aralığınız, benimkinden fazladır diye düşünüyorum. 150 - 170 nabız aralığı olabilir…

Yüksek nabızlarda koşmak, kalbi çok fazla yormak demektir. Anaerobik, Vmax nabız değerlerinde koştuğunuzda, hem kalbiniz çok fazla yorulmuş olur, hem de vücudunuzu yıpratırsınız. Yerinizde olsam, öncelikle “rahatlıkla konuşabilir düzeyde” koştuğum hızımı ve nabız aralığımı belirlerdim. Koşarken uzun cümleler kurabiliyorsanız o sizin rahat nabzınızdır. Basit haliyle düşünüyorum :)) Ondan sonra da eğer hızınızı arttıracaksanız, bu rahat nabız aralığınızı zamanla geliştirerek, vücudunuzu alıştırarak yapmanızı öneririm.

2 Beğeni

Antrenmanlarım zaten bunun üzerine oluyor çoğunluğu aerobik. Benim merak ettiğim acaba bir sağlık sorunu olabilir mi yani bu nabizlarda bu sürede durmak imkanlı bir şey mi onu merak ettim

1 Beğeni

Önemli olan bu nabız değerlerinde ki durumun.
Bu arada sürelerin çok iyi kardeşim

2 Beğeni

Öncelikle şunu ifade edeyim. Anladığım kadarıyla yarışlarda kürsü için yarışmak istiyorsun, sürelerini daha da aşağılara çekmek istiyorsun. Niyetin bu ise en önemli adımı atlamışsın gibi geldi bana. İlk önce güzel bir doktor kontrolünden geç. Dahiliye uzmanına gidip baştan kan tahlili yaptır. Daha sonra bir kardiyoloji uzmanına gidip EFOR testi yaptır. Yaptır ki bir soru işareti kalmasın.

Bence verdiğin örneğe bakarsak bur sorun olduğunu düşünümüyorum. Çünkü 10K da bam bam bam gitmişsin :blush:

1 Beğeni

Nabız değerinizin neden, hangi referansa göre yüksek olduğunu düşündünüz? Maksimum nabzım 205, aynen sizin gibi 5 kmyi 195 nabızla (%95), 10 kmyi 186 nabızla (%90) koşuyorum. Size referans olması için yarı maratonu 180 (%88), maratonu 175 nabızla (%85) koşabiliyorum. Bunlar 40 yaşımdaki potansiyelim, maksimum nabzım yıllar içinde düşmüştür, sizin gibi genç birinde daha da yüksek olsa bile anlaşılabilirdi.

Bahsettiğiniz gelişmeler de 1 yıl içinde, hatta bir kaç ay içinde gayet mümkün. Sizin yapıp yapabilemeyeceğiniz, bunun için neler yapmanız gerektiği ise bambaşka, cevabı burada bulunamayacak bir konu.

2 Beğeni

Bunu başkalarına anlattığımda insanlar genelde şaşırıyor acaba problem bende mi diye düşündürdü teşekkür ederim yardımınız için

1 Beğeni

Merhaba, güzel dereceler ve mantıklı sorular :slight_smile: ama en güzel cevap kan testi + efor testi sonrası sorunsuz olduğunu öğrendiğinizde nabzınız ne olduğunun önemi kalmıyor. Herkes doğal olarak tutturmuş max nab vs. bu kişiye göre değişiklik gösteren durumdur. Kısacası kendini ve nefesini biliyorsan ne kadar zorlandığını da anlarsın. En kısa sürede efor testini yaptır ve o testten geçtikten sonra vücudunun sesini dinle ve gelişmeye devam et. Başarılar

1 Beğeni

Dahiliye uzmanı demiş bazı arkadaşlar.
Gitmeyin. Çoğu dahiliye uzmanı sporcu fizyolojisinden anlamaz ve normal bireyler üzerinden muayene ve tavsiyeler verir.
Efor testi ne işe yarar? Efor testi antrenman vasıtasıyla kalp iş yükünün artırılması sebebiyle bir kalp damar rahatsızlığı yaşama ihtimalinizin olup olmadığını öğrenmeye yarar.
Yani dahiliye uzmanına gitmek veya efor testi yaptırmak sizin antrenmanlarınızı şekillendirmenize bir fayda sağlamaz.
Güzel bir interval-tempo-uzun koşu içerikli antrenman programını edinin ve koşmaya başlayın.
nabzınızı dert etmeyin. nabız olayı kişiden kişiye çok değişkendir.

3 Beğeni

Bu tavsiyeyi yapmak heleki hiç tanımadığınız birine yapmak. Fazla iddialı gibi.

Doktor tavsiyesini yapmamda ki amaç daha iyi süreler elde etsin diye değil. Genetik yada kişinin şansına bir rahatsızlık var ise temkinli olmak. Sonuçta burada insan hayatından bahsediyoruz. Spordan, işten, paradan herşeyden değerli.

2 Beğeni

Kendimden örnek vereyim. İki yıldır kaliteli bir hayat için koşuyordum. Daha sonra yarışlara katılmaya ve aynı zamanda gelişmek için antrenman programına başladım. Ne olur olmaz diye Kan tahlili, dahiliye ve kalp damar uzmanına muayene oldum. Kanımda Ferritin düşüklüğü ve Kalp kapakçıklarımdan birinde de sızma çıktı. Buna istinaden de Spor hekimliğine başvurdum. Kalp kapağında ki sızmanın sorun olmadığı ve spora devam edebileceğimin raporunu aldım. Ferritin depomuda takviyelerle yükselttim.

Demem o ki Kalp kapakçıklarımda ki sorun belki riskli olacaktı ve bir Interval antrenmanında yada bir yarışta ciddi sorun yaşayabilirdim

3 Beğeni

Güzel örnekler. Bende spor hekimliğine gitmeyi düşünüyorum fakat sanırım onlar daha çok çıkan sonuçları değerlendiriyor. Size orada hangi konuda destek sağladılar acaba?

Dahiliye ve Kalp Damar bölümlerinden aldığım raporları incelediler. Benim Aktivitelerde ki Durumlarımı Not Edip Hocalarına danışarak bana dönüş yaptılar. (Uludağ Üniversitesi Spor Hekimliği)

2 Beğeni

Bana göre bir kardiyolog görüşü almak şart. Düzenli kardiyak tahlilleri şart.Efor testi ve solunum fonksiyon şart.İhtiyaç duymuyor olabilirsiniz fakat allah korusun ihtiyaç duyduğunuzda geç kalmış olabilirsiniz.

2 Beğeni

Öneriniz ve uyarınız benim için çok değerli teşekkür ederim. Kardiyolog Kontrolüne de gittim. Bir Sorun Olmadığını Her türlü extrem sporu yapabilirsiniz dedi. Tabi sizin de dediğiniz gibi yılda bir kez kontrolleri yaptırmamında faydalı olacağını belirtti

3 Beğeni

Mantılı açıklama yapan insanlara kıymet veririm. En güzelini yazmışsınız. Ben kaygı ile kalp arasında gidip gelenlerdenim . 1 Senedir düzenli koşuyorum. 10 K Ortalamamı 50 Dakikaya kadar getirdim. Fakat Kasım ve Aralık ayları Farnjit ve bazı rahatsızlıklardan ötürü şimdi bu Kışın Koşularda 4 Km koştuktan sonra Nabız takıntısı yüzünden ve Ağızdan Nefes alıp veriyorum. Çoğu zaman faranjitim azıyor ve tükür ile nefes nefese kalıyorum doğal olarak boğazım nefes yolu daraldığı için nefes alma kalitesi düşüyor ve nabzı yükseltiyor. Moralim bozuk koşanlarıda görünce üzülüyorum. Fakat Vücut nasıl düşmüş se kalkması da bizim elimizde. Umarım en kısa zamanda normala dönerim. Kolay gelsin.

1 Beğeni

Bunlar gelip geçicidir. Düşüşler insana güç kazandırır! Muhtemelen franjit vs hepsi psikolojik olarak nefes darlığı yapıyor… muş hissi veriyor. Bence bir şeyiniz yok! Tek yapmanız gereken yüksek nabızla yüzleşmeniz… Ne zaman yüzleşirseniz takıntınız her yüzleşmede azalacaktır. Bunu tek yapamıyorsanız, koşu grupları var onlara katılarak yapabilirsiniz… Saygılar

2 Beğeni

Tüm koşular en hızlı derecenize çok yakın olmak zorunda değil. Yine tüm koşular 10km olmak, herbiri tempo olmak zorunda da değil.Kış dönemi grip faranjit vs bir durum varsa bunu bilerek en tepe değerler için değil, koşu alışkanlığını kaybetmemek,keyif için koşabilirsiniz.

6 Beğeni

Sizi instegramdan da takip ediyorum. Allah güzel gönlünüze göre tüm işlerinizde kolaylıklar sağlasın. Sporu çok seviyorum onsuz hayatın bir anlamı yok. Bunu anlamak biraz geç oldu ama nerden başlarsak okadar iyi. Dediklerinizi dikkate alacağım fakat gönlümün ve aklımın rahat olması için önce iyi bir efora girip , Kalp Doktorundan sende birşey yok yada önemese demesini bekliyorum sanırım. Ama şu konunun psikolojik olmadığını düşünüyorum soğuk hava nefesimi gerekten kesiyor . Kapalı mekanda bu akıntılarımın hiç biri olmuyor. Bilgi için çok teşekkür ederim. Sizin VO2 MAX Değerinizi merak ediyorum bilgi amaçlı paylaşırmısınız. Teşekkürle.r

1 Beğeni

teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. Yaşım 35 , vo2 max 55 üstün gözükmektedir.

1 Beğeni