Nabız Bantlarına Kafa Tutan Cihaz; Apple Watch 6

Apple saatlerin nabız ölçümü konusunda ne kadar başarılı olduklarını daha önce bir çok kez yorumlarımda bahsetmiştim. Avusturya Viyana’daki, Moleküler Tıp Araştırma Merkezi’nde (Ce-M-M) Postdoctoral olarak çalışan bir vatandaş tarafından yapılmış incelemeye aşağıdan bakabilirsiniz.

Interval yani aralıklı nabız antrenman grubuna giren ve bilekten nabız ölçen tüm cihazların çuvalladığı ağırlık idmanında bile neredeyse mükemmele yakın bir performans sergiliyor. Normal kardiyo antrenmanında sapma neredeyse %0.

Dikkatimi çeken bir diğer husus da saat kordonunun ölçüm doğruluğuna etki edebileceği yönünde oldu. Yanlış hatırlamıyorsam sis651 adlı arkadaşımızın bu yönde bir fikri vardı. Normal Watch 6 ile yapılan ölçümler Nike versiyonuna göre daha başarılı sonuçlar vermiş. Aradaki fark ise sadece kordon tipi,

Polar markasının harici optik nabız sensörü de şanzımanı dağıtmış görünüyor,

Bu da Garmin Venu SQ ile kıyaslaması. Venu’ye güncelleme gelmeden önce aradaki fark daha açıktı ancak güncelleme sonrası durumun aşağıdaki gibi olduğunu söylüyor

Spor saatlerde şu an sektör lideri olan Garmin’in tahtı gerçekten sallanabilir. Apple eğer bu işe yoğunlaşıp bazı eksik kısımlarında geliştirme yaparsa; Garmin, Suunto, Polar gibi markalar için ‘‘Bye Bye Happiness, Hello Loneliness’’ adlı şarkıyı dinleyebiliriz,

https://www.youtube.com/watch?v=5cUXNlxcKUE

1 Beğeni

Ne kadar alternatif olursa o kadar iyi. Mesela Garmin pazar lideri olduğu için ne kullanıcı problemlerine ne de kullanıcı dostu arayüzlere önem veriyor. Nasıl olsa satıyorum diyor her türlü. Güncellemeler de ayrı problem.

Öte yandan elbette spor saati için tek parametre nabız ölçümü değil. Beraber koştuğumuz arkadaşlardan Apple Watch kullananların en büyük problemi genelde GPS ve Şarj problemi oluyor. GPS verileri diğer saatlere göre oldukça farklı çıkıyor. Bu arada Garmin modelleri arasında da farklar çıkabiliyor (özellikle benim 645 Music evlere şenlik :slight_smile: )ama onlar yine bir nebze daha kabul edilebilir farklar oluyor.

Kayışı bırakın sıkı ya da gevşek takılı olmasına göre bile okuma değişebiliyor.
Apple optik nabız alanında lider tabi. Elindeki o kadar bütçeyi iyi bir şeye yatırması güzel olmuş.
Garmin’i falan bitirecek firma Apple olmayacaktır sanırım. Bunun için Iphone şartını kaldırması lazım. Apple Watch kullanacağım diye Iphone kullanmam. Pek çok da başka sorun var.
Ben Çinli firmalardan beklerim ama onlar da birbirinin aynısı saatler ürete ürete iyice sıkıcılaştılar ve Garmin de arttırdı o arada fiyatları. :smiley:

Elbette, özellikle Çin’li üreticilerin kalite konusunda belli bir mesafe kat etmesi alternatif açısından iyi oldu. Garmin kendi forumlarında dahi kullanıcı şikayetlerini pek umursamıyor.

Haklısınız, nabız konusu tek parametre değil ama nabız bandı kullanma ihtiyacını ortadan kaldırmak özellikle koşucular için büyük rahatlık bence. GPS konusunda Apple tarafında sorun yok, şu an tek büyük engel batarya ömrü görünüyor. Forerunner 645’in GPS ile ilgili teknik bir sıkıntı varsa saati telefona bağlayıp yaklaşık 1 saat kadar bağlı tutmayı deneyin.

Her markanın belli başlı sorunları var ama en azından Apple bir özellik çıkardığı zaman o özelliğin doğru çalıştığından emin olabiliyorsunuz. Yaptığı bir şeyi laf olsun diye değil gerçekten çalıştığı için yapıyor. Markanın potansiyelini de göz önüne alırsak ki yanılmıyorsam şu an dünyada en çok satılan akıllı saat konumunda, bu işe de yoğunlaşırsa kartlar yeniden dağıtılır :slight_smile:

Iphone’a geçmeden önce bir çok Android cihaz deneyimleme şansım olmuştu ve en sonunda IOS’a geçip huzura kavuştum. Masaüstü platformunun en güçlü işlemcisini alıp Android cihaza taksanız bile Apple’ın 4 jenerasyon önceki telefonunun verdiği performans ve akıcılığı dahi alabileceğinizi düşünmüyorum. Apple Watch için IOS cihaz zorunluluğu konusunda haklısınız tabi. Ama zaten çoğu firma benzer politikayı izliyor. Iphone kullanıcısı Samsung veya Huawei saat aldığı zaman tüm özelliklerini kullanamıyor.

Apple, Apple Watch dışında saatlerde tüm özelliklerin kullanılmasını istemediği için, Iphone kullanıcısı Samsung ya da Huawei saat aldığı zaman tüm özelliklerini kullanamıyor. Iphone’un ilgili arayüzü bu cihazlara açık değil. Sadece Apple Watch tam fonksiyonlardan faydalanabiliyor, çünkü bu arayüz sadece bu saatten çalışması için hazırlanmış ve bu arayüzü kullanmayı sadece Apple’ın kendi biliyor. :slight_smile:
Apple Watch’ın kendisi bence laf olsun diye yapılmış bir saat hocam. Ben batarya sorununu çözmeden Apple’ın bunu piyasaya çıkarmasına şaşırmıştım. Yeni cihazlar fena değil yine. :smiley:

Yok onu kastetmedim :slight_smile: Mesela Iphone kullanıyorsanız Huawei stress ölçümüne izin vermiyor ancak Xiaomi izin veriyor. Burada Apple tarafından yapılmış bir kısıtlama yok, Huawei çakallık yapıyor.

Daha önce Vivoactive 4 saatimi satın almaya gelen koşucu bir arkadaşla sohbet ettik. Kolunda Huawei Watch GT 2e vardı. Huawei varken neden Garmin marka saat aldığını sordum. Huawei telefon kullanırken saatinden çok memnun olduğunu ancak başka bir marka Android telefona geçtikten sonra saatinin eskisi gibi çalışmadığını söylemişti.

Steve Jobs’tan sonra şirketin yenilik konusunda sınıfta kaldığını söyleyebilirim. Sadece donanım tarafında biraz iyileştirme yapıp aynı saati satıyorlar. Ama laf olsun diye yapılmış demek haksızlık olur yine de :slight_smile: Spor saat olarak geçinen ve bu konuda yılların tecrübesine sahip markalar bile bir akıllı saatin sunduğu optik nabız sensörün kalitesini sunamıyorlar.

Apple markasının potansiyelini göz önüne alırsak batarya sorununu çözmeleri onlar için çocuk oyuncağı.

Sadece saat piyasasında değil bir kaç yıl içinde bilgisayar sektöründe de değişiklikler olabilir. Son yıllarda AMD Ryzen serisi ile Intel tekeline son vermişti. Şimdi Apple da işlemci piyasasına giriyor. Üstelik ürettikleri işlemci 5 nm. Bilgisayarımı güncellemek için DDR 5’i bekliyordum ama bir sonraki tercihim Apple işlemcili bir sistem olabilir.