Nabız Bandı (Heart Rate Strap) Sorunu

Garmin’in sert kosu bandi bana cok buyuk geldigi icin hicbir zaman, yumusak bant ise nedendir bilinmez (belki de tam olarak durmasi gereken yerde duramadigi icin) cogu zaman dogru olcum yapmiyor. Bu sorunu yasayan ve buna bir cozum bulabilen var mi?

1 Beğeni

Hallo Basak
Garmin sert banti bir yerinden keserek veya katlayip kisaltmayi düsündünmü…!!
Yumusak bantda büyük geliyor olabilirmi,bende bu sene yeni aldim böyle bir sorun yok,bende ise bantin birlestigi yerde sürtünme sonrasi derimi kesiyor ve o noktayi
bant ile kapayip kosuyorum…:frowning:

Hallo Neco abi,
Sert bandi kesmeyi denemedim, Mert kullaniyor.
Yumusak olani daraltabiliyorum sonuna kadar, ama durmuyor ki yerinde, donuyor dusuyor. Spor sutyeninin altina sikistirinca da (cunku biraz da yukarida durmasi gerekiyor olabilir diye) dengesiz (arkasi yukarida kaliyor) oldugu icin anlamsiz sonuclar veriyor. Sonunda da dert oldugu icin dayanamayip cikarip, bir agaca asip bantsiz kosuyorum.
Bilekten olcen TomTom’u da arkadasimizda alip denedim, o da dogru olcum vermedi. :frowning:

Basak,yumuşak (premium) Garmin bantları çok sorunlu. Zamanında çok aramıştım, konu hakkında saysız mesaj var. Benim de açıkçası kullanamadığım tek bant bu, her şeyi denedim ama kesinlikle yanlış ölçüyor. O yüzden Suunto’ya geçene kadar ben de yılarca sert bantı kullandım. Sert bant biraz rahatsız ama düzgün ayarlanınca en azından doğru ölçüyor. Senin sorununun bantın kendisinden çok boy ayarlaması olduğunu anlıyorum ama yumuşak bantın boyunu ayarlasan da problem yaşayabilirsin, onun için yazıyorum.

Boyuna gelince… sert bantta benim de buna benzer şöyle bir problemim vardı: Kendime göre ayarlıyordum, ilk başta her şey güzel oluyordu ama bir süre sonra kendi kendine gevşiyordu ve koşarken oynamaya başlıyordu. Ben de ilk aklıma gelen şey olarak boyunu kendime göre ayarladıktan sonra küçük bir çengelli iğne ile gevşememesi için tutturdum. Vücuda yakın yerde iğne kulağa çok hoş gelmese de ben aylarca bu şekilde sorunsuz kullandım. Kesin daha iyi bir tutturma yöntemi vardır ama benim aklıma ilk bu geldi.

1 Beğeni

Evet Aykut, kosarken dusuyor bazen. Evdeki bantlari cengelli igneyle deneyeyim tekrar. Sağol.
Suunto da denemek lazim bir ara.

Yanlış anlama olmasın diye yazıyorum, Suunto nabız bantı Garmin saatlerle çalışmıyor. Suunto nabız bandı kullanmak için saatin de Suunto olması gerek.

1 Beğeni

Aykut Garminin premiyum bantindan ben aldim iki ay önce,kullanma seklini bulursan bir sorun olmuyor aslinda ve bu bantlar camasir makinasinda yikanabiliyor…
Ben simdi banti takmadan önce komple suyun altina tutarak islatiyorum,saglam olsun diye birazda gögüsü nemlendirdikten sonra ölcme üzerine bir problem yok.Promlem olan yerler ise bazi dikisli ve plastik olan yerler deriyi kosarken kesebiliyor ! hatta bugün banti komple tisortun üstünden takip kostum,tisortun gögüs kismini islattim bantida islattiktan sonra saat gibi calisti…

En kısa durumda bile gevşek kalıyorsa pantalon veya sütyen kopçası ya da çıt çıt dikilerek bir tık daralatılabilir,

Bende iki farkli yumusak (premium) bandi denedim, ve hic bir zaman dogru olcum yapmasini saglayamadim. Ben nabiz bantlarini cok daraltip kullandigim icin dusme sorunu olmuyor hic ama premium bantlar bende calismadi. Diger sert olani ise sorunsuz kullandim. Suunto’ya gectim geceli cok daha rahat ettim. Hem daha kucuk, hem yumusak hem de sorunsuz diyebilirim.

Bendeki ve sendeki yumuşak bantlar alınalı oldukça uzun süre oldu. Yeni üretilenlerde sorun düzelmiş olabilir.

ben Garmin Fenix 2 içinde gelen bantı kullanıyorum. yumuşak mı sert mi kısmını pek anlamıyorum,
ama bugüne kadar bana hiç sorun çıkarmadı.
nabız bandının esnek tekstil kısmı katlanıp dikilmek suretiyle gövdeye uygun bir hale getirilebilir diye düşünüyorum

Sorun sadece bol gelmesi degil, kendime gore ayarlama yaptigimda bile olcmuyor. Bu konuda belki de kadinlarin deneyimlerini paylasmasi daha faydali olabilir.

Basak hiç mi olcmuyor (yani saatte değer mi çıkmıyor) yoksa sureklı yanlış değerler mi çıkıyor?

o halde size şu iletken jeli kullanmanızı tavsiye ederim.
Fizik tedavide kullanılan Tens cihazlarının elektrodlarının iletkenliğini artırmak için kullanılan bu jel nabız bantlarında da iyi iş görür.
Koşudan önce nabız bandınızın sağ ve sol iç tarafındaki nabız algılama bölgelerine bunu uygulayarak, bu noktaların iletkenliğini artırmak faydalı olabilir.

2 Beğeni

Bir gün evde otururken taksan da bir denesen calisiyormu,islatmayi unutma iyice…
yoksa sadece kosarken mi !

Aykut, yanlis deger veriyor. Bir sure beklenen degeri gosterirken, birden sacmalamaya basliyor, sonra da duzelmiyor. Epeyi zorlanirken 130 olcebiliyor mesela. Bant saglam, Mert denedi bu arada.

Neco abi, bant saglam. :slight_smile: Evde denedim, Mert de denemisti.

Bendeki ve Aytug’daki yumusak bantlardaki aynı problem. Zaten Mert her yolu denemiştir diye fazla tavsiyede bulunmadım. Son soyleyebilecegim pili ters takıp resetlemeyi denedin mi hiç. Ben o şekilde hiç çalışmayan 2 sert bantı kurtardım ama yumuşak bantta (zaten çalıştığı ama yanlış ölçtüğü için olsa gerek) işe yaramadı. O da işe yaramazsa (ki bence yaramayacaktır) başka bir yöntem bılmıyorum.

Senin işine yaramaz ama sert Garmin bantı çalışmayanlar varsa bir zamanlar şöyle bir yazı yazmıştım, burada dursun belki birinin işine yarar.
Garmin nabız bantı çalışmıyorsa

Bant saglam ise baska bir saat ile de denedinizmi,eger denediyseniz ve dogru veri gösteriyor ise o zaman Basak senin saatte bir problem olabilir ?

Saat saglam. Bulamadik cozum, neyse bakalim… :slight_smile: