Nabız Bandı (Heart Rate Strap) Sorunu

1 seneyi aşkındır garminin premium bandını kullanıyorum hiç bir zaman hatalı ölçme ya da vücuttan kayma yapmadı. yalnız 1 sene sonunda yumuşak elastiki kısımla nabzı ölçen sert yüzey birbirinden ayrılmaya başladı. Japon yapıştırıcı kullanarak yapıştırdım. Şimdiye dek 130’un üstünde koşu ile yaklaşık 1400km yaptım daha ne kadar idare edecek bu bant beni bilmiyorum.

Ben yaklaşık bir yıldır polar ft7 modelini kullanıyorum. @gurbuzbasak Simdiye kadar sizin bahsettiginize benzer bir sorun yasamadim, sadece birkez kosu bittiginde maximum nabiz sayimin 203 ortalama nabiz 170 lrde oldugunu gorunce sasirdim kontrol ettigimde gogus bantina takilan aparatin yazilari ters olacak sekilde taktigimi fark ettim ve cok sacma gelsede problemin buna bagli olabilecegini dusundum birdahada boyle bir sorun olmadi. Ben bandi sıkı olacak sekilde tam iman tahtasinin bitim yerine gelecek sekilde takiyorum , temas tuzeyini sadece su ile islatiyorum sonra kiyafetlerimi giyiyorum. Tek sorunum bandin kenarlari derimi kesiyor arada yaralarin iyilesmesi icin birsure takmaiyorum . Sanirim yumusak olanindan almam gerek

Konu ile ilgili gelen tüm yorumlar için teşekkürler, sanırım benimkini bozuk olduğu için kullanamıyorum.

1 Beğeni

Garmin yumuşak göğüs bandı ile ilgili bir süredir problem yaşamakta olduğumdan internette çözüm ararken bu başlığa denk geldim ve okudum. Benim sorunum son 1 aydır zaman zaman verdiği ölçümlerde saçmalaması idi. Bazen fırlıyor bazen aşırı düşüyor. 6 aylık bir koşucu olduğumdan bu durum koşarken beni oldukça rahatsız ediyor (nabzımın gösterdiği nabız olmadığını bilmeme rağmen emin olamayınca tedirgin oluyorum).

Lafı uzatmayayım internette yaptığım genel araştırma sonucu sorunun sökülüp çıkarılabilir olan vericide değil bandın direk vücuda temas eden kısmında olduğu tecrübe etmişler ve polar göğüs bandına garmin vericisini takarak bu sorunu çözdüklerinden bahsetmişler. En kısa sürede bende bu şekilde polar göğüs bandı satın alıp deneme mi yapıp buradan paylaşacağım, belki bu süreçte sizin elinizde polar band varsa, siz deneyebilirsiniz.

Intersport mağazasından polar marka soft strap aldım ve şimdiye kadar yukarıda belirttiğim şekilde Garmin vericisini bu banda takarak kullandım. Gayet düzgün çalışıyor her hangi bir sıkıntı çekmedim henüz, sorunum giderilmiş gözükmekte. cüzzi bir fiyatada halletmiş oldum :slight_smile:

4 Beğeni

Teşekkürler, bulabilirsem deneyeceğim. :slight_smile:

Basak Hanim, fr620, 910xt vs. ile beraber gelen premium straplarin tamaminda uretimsel problem var. Bayrekin garantisi varsa bandi gonderin hemen yenilenmis guncel bant ile degistiriyorlar ve yeni bant gercekten cok basarili. Eger garantiniz yoksa bence de polar bant alin malzme ve iscilik kalitesi garmine gore cok iyi bir seviyede.

2 Beğeni

Yatağın altından eski fotoğrafları çıkartır gibi eski konuları buluyorum bugün :crazy_face:

Kurdaki artış nedeniyle Garmin nabız bantlarının yarım altın fiyatına geldiği bir dönmede Decathlonda satılan ve görece daha uygun fiyatlı nabız bandının hem iyi hemde garminlerle uyumlu olduğunu not düşeyim.

2 Beğeni

Bende var kullaniyorum. İlk baslangicta bi ani fırlama yapiyor. Onun haricinde gayet dengeli. Fakat o sorun benim cihaza mi has bilemedim?

Bu arada saat olarak garmin 245 kullaniyorum. Easy ve rutin tempodaki kosularda kosu icerisinde oocumu bolca degistiririm bant ve saat arasinda. İnterval ve fartlek dışında henuz genelin dediği yanlış olcumleri gormedim. Nerdeyse benzer sonuc veriyor ikisi de…

Yukaridaki koşuda nabiz bandi ile başladım. 190lara cikinca saate geçtim. Sonra tekrar 2.km den sonra banda dondum ve devam ettim. Goruntu bu sekilde.

1 Beğeni

Baştaki fırlama, cilt ile bant arasındaki iletkenliğin kötü olmasından kaynaklanmış olabilir. Terlemeye başlayınca sorun düzeliyordur.

Ben de aynı şeyi yaşamıştım. Koşmaya başlamadan önce bandın arkasını ıslatmak lazım.

1 Beğeni

Aslında genel olarak takmadan ben de ıslatıyorum ama bi de kosmadan hemen önce deneyeyim o zaman, teşekkürler :+1:

1 Beğeni

Aktivite esnasında nabız ölçümünü saat ile nabız bandı arasında mı değiştiriyorsunuz, yanlış mı anladım ya da? Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyursunuz yanlış anlamadıysam?

Garmin’in optik sensörleri günlük kullanımda iyidir ama aktivite esnasında saatlerin sallanması vs. çeşitli nedenlerle hata payları artabiliyor. Bundan dolayı optik sensörü günlük hayatta kullanırım, nabız bandını da aktivitelerimde. Ha yürüyüş vs. basit aktivitelerde nabız bandı takmadığım da oluyor.

2 Beğeni

İlk andaki banttaki dalgalanma sebebi ile gerek duydum. Sonra deneysel hale getirdim. Gozlemim benim saatimin optik sensor baya basarili. İnterval ve Fartlek gibi kosularda oynama dışında grafik ve atim sayilari hep uyumlu.

1 Beğeni

Bantta dalgalanma oluyorsa ya kayış kuru kaldığı içindir ya da kayış ölmeye başlamış olabilir. Benim nabız bandının kayışı 3. ya da 4. yılında ölmüştü. Bisiklet süreceğim, kayışı bir güzel yalıyorum ve takıyorum. Her şeyi hazırlıyorum. Saatte daha aktiviteye başlamadan 205 falan nabız gösteriyor. Heyecandan diyeceğim, bisiklet yarışı başlangıcında 135’i geçmedi nabzı, bırak normal sürüşü… Sonra kendine geliyordu ama ara ara da sapıtmaya başlayınca Decathlon’un nabız bandını aldım. Garmin’in nabız sensörü ile Decathlon kayışı kullanıyorum. Sorun olmuyor.

2 Beğeni

Decathlon’dan nabız bandıyla birlikte satılan bir saat almıştım (onrythme500 olabilir modeli). Bandını daha sonra Amazfit’le eşleştirip kullanmaya devam etmiştim. Ancak Garmin Forrunner 245’e geçtikten sonra bu bandı bu saatle bir türlü eşleştiremedim. Garmin’in sitesinde önceden bir ürünle eşleştirilmiş şekilde olan saatler eşleşmeyebilir gibi bir şey yazıyordu. Bunun bir çaresi yok mudur?
Bu arada yine decathlon’dan tek bant olarak satılan nabız bandını saatle rahatça eşleştirebiliyorum.

1 Beğeni

Aynı sorunu aynı iki ürünle ben de yaşıyorum.Saat nabız bandını görüyor ancak kalp atımı yok.
Çaresini yazan varsa ben de çok memnun olurum…

1 Beğeni

Konunun eşleşme ile ilgisi olduğunu sanmıyorum. Garmin saatlerime HRM-soft, HRM-Run, Decathlon’un Kalenji Dual HRM gibi farklı nabız sensörlerinden ikisini aynı anda eşleştirdiğim oldu. En kötü eski cihazı sensör listesinden kapatırsınız ya da silersiniz. Hatta Kalenji’nin cihazı hem BLE hem de ANT+ olarak görünüyordu.
Nabız bandının ünitesinin ANT+ ya da BLE desteklemesi yeterli. Bazı uygun fiyatlı cihazlar kendi RF protokollerini kullanabiliyor ki bunlara bağlanmak mümkün olmaz.

1 Beğeni

Decathlon band telefon uygulamasi ile de çalışıyor mu bende Samsung Galaxy watch active 2 mevcut sanırım sasunglara bağlanmıyor bu bantlar en azından telefonda takip yapabilirsek o da yeter

Decathlon bantlar bluetooth ile çalışıyor. Telefon uygulamasında bluetooth seçeneği var ise çalışır. Nitekim ben strava ile kullanmıştım zamanında.

2 Beğeni

Decathlon’un ANT+/BLE bandı da var. Bu ANT+ üstünden saatlerle de çalışabiliyor, BLE üstünden telefonlarla da. Hatta Samsung telefonlar ANT+ da destekliyor mesela.

2 Beğeni

Nasıl çalıştırdiniz Samsung saatte ben yapamadım saatte Bluetooth var (galaxy watch active 2 saatim)