N Kolay 43. İstanbul Maratonu

İlk defa böyle bir etkinliğe katılıyorum. Koşuda çok yeniyim. Hazırlık ekipman antreman konularında önerileriniz nelerdir?

Ekipman tercihi tamamen kişisel bir konu. Nasıl rahat ediyorsanız en iyisi odur. Diğer hususlarda yazdıklarıma göz atmak isterseniz, aşağıya linkleri bırakıyorum. Başarılar dilerim…

6 Beğeni

Teşekkür ederim paylaşım için

1 Beğeni

2 hafta önce 800 metre koşup yarım saat nefesimi toparlayamamıştım. Koşuda çok yeniyim ama bir o kadar da istekliyim. Ona rağmen 5k o kadar zor görünmüştü ki… bugün ise bu hedefime ulaştığım için çok mutluyum bi de koşmak bağımlılık yapıyor sanırım :slight_smile:

7 Beğeni

Merhaba, 15K kosacaksiniz diye kabul ediyorum. Maraton koşmak gibi bir hedef varsa cesaretinizi kırmak istemem ama yeni başlayan birisinin 4 ayda maratona hazırlanması çok sağlıklı değil bir kez daha değerlendirmeniz de fayda olabilir.

Ben size 44 yaşından sonra koşmaya başlamış, 3 yıldır kendi çapında koşan amatör birisi olarak tecrübelerimi aktarmaya çalışabilirim ki benzer hataları siz de yapmayın ve bu keyifli aktiviteyi sürdürülebilir hale getirebilin.

Öncelikle moderatörümüz ve çok başarılı bir uzun yol koşucusu olan Mert Derman’ın sayfasındaki yazılarını dikkatle okumanızı tavsiye ederim, ben buradaki kavramları çok geç keşfettim ve hatalar yaptım.

Ekipman olarak nabız ölçen bir saat almanızı ve nabız aralıklarınızı hesaplamanızı tavsiye ederim. Artık birçok kaynakta koşularınızın büyük kısmını (%80) aerobik, Zon 2 vs. adlandırılan düşük nabız aralığınızda yapmanız tavsiye ediliyor. Başlangıçta biraz yavaş koşmuş oluyorsunuz ama hem sakatlanmaların önüne geçmiş oluyorsunuz, hem koşudan sonra kendinizi yorgun değil zinde hissediyorsunuz hem de performansınız için iyi bir aerobik alt yapı oluşturmaya başlıyorsunuz. Mesafeleri uzatmada acele etmeyin, her hafta %10 artırmak bir çok yerde tavsiye ediliyor. 15K için yeterli zamanınız var. Önemli olan süreklilik, bir çok programda göreceksiniz haftada 3-4 kez koşmanız öneriliyor. Hız ve mesafeden ziyade süreye odaklanmak daha anlamlı geliyor bana.

Ekipman olarak uygun bir koşu ayakkabısı ve ayak sağlığı için koşu çorapları temelde ihtiyacınız olan şeyler. ben çoraplarımı Decathlon’dan alıyorum, ayakkabı olarak da benim tercihim genel de Nike ayakkabılar oldu. Şuradan koşu ayakkabılarını inceleyebilirsiniz.

Hemen pahalı bir ayakkabı almanız şart değil, örneğin Revolution 5 çok makul fiyatlı bir başlangıç ayakkabısı olabilir, ben kızıma almıştım. Sonrası için Pegasus serisi bayağı popüler. Ancak dikkat edin her yerden ayakkabı almayın, maalesef ülkenin alım gücü düşünce sahte ayakkabılarda patlama oldu. Benim önerebileceklerim markaların kendi siteleri ya da Sportive, Intersport, SPX, Dalkılıç, Yalıspor, Barçın, Boyner gibi zincir mağazaları olan firmalar. Özellikle Trendyol, Çiçeksepeti gibi platformlarda muazzam bir sahtecilik var, buralarda çok uygun fiyatlı iyi ayakkabılar göreceksiniz aman dikkat.

Bunun dışında 15K için Sedat beyin de paylaştığı linklerde görüldüğü gibi bir çok program var internette, 4 ayınız var kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz birini seçerek uygulayabilirsiniz. Vücudunuzu dinleyin, zorlandığınızda ya da bir ağrı olduğunda biraz ara verin. Önemli olan sakatlanmadan sürekli antreman yapabilmek, ama en önemlisi keyif almak. :slight_smile:

4 Beğeni

Teşekkür ederim yanıtınız için evet 15k koşucam :slight_smile:

1 Beğeni

Dün nike mağazasından renew run aldım sizin söylediğiniz gibi mağaza görevlisi de o sitelerin sahte ürünler sattığını söyledi. Yavaş yavaş ilerliyorum :turtle::relaxed:

2 Beğeni

İlk 10k koşuldu :relaxed:

3 Beğeni

2 Beğeni

Covid sonrası karantinam bittiği ilk gün koştuğum mesafe. Kesinlikle zordu ama pes etmedim :slight_smile:

1 Beğeni