Merhabalar yeni(den) başlıyorum

Merhaba arkadaşlar
forumu okuyup bilgilerden faydalanırken sizleri selamlamak istedim
38 yaşımdayım
30 yaşa kadar koşu bisiklet yürüyüş gibi aktivitelerim çok sık oldu
Artan iş temposu aile va gibi bahanelere sığınıp uzak durduğum dönemi geride bırakıp ,tekrar koşmak için hem motivasyon hem bilgi alışverişi arayışımda foruma rastladım
Belfıtıgım var ve kiloluyum
Antrenman programım nasıl olmalı ve nelere dikkat etmeliyim , tavsiyesi olan arkadaşları dinlemekten memnun olurum.
Saygı ve teşekkürlerimle

3 Beğeni

Üstad şurada yazmış.:slightly_smiling_face: https://ritimblog.com/yeni-baslayan/
İncelemende fayda var.

Çok teşekkürler hemen okuyorum :slight_smile:

Merhaba. Ben 23 yaşında ve 82 kiloyla başladım. İşim dolayısıyla belimde 3 tane orta seviye fıtık var .

Fıtıklar hiçbir şekilde koşuma engel olmadılar. Tek dikkat ettiğim şey ise açma germe hareketlerinde kesinlikle belimi rahatsız edecek, yük bindiricek, yorucak herhangi birşey yapmadım.

Kilom dolayısıyla dizlerim çok fazla ağrıyordu. Diz ağrıları için ise hafif koşular yaptım. Eğer sakatlanmak istemiyorsanız gaza gelip hızlı koşular yapmayın. Şuan 74 kiloyum ve diz ağrılarım geçti.

Verebilecek tavsiyelerim bunlardır. Sporla kalın

Kiloluyum kısmını halilruning’in tavsiyesini okuyunca açman gerektiğini anladım.100 ile 116 kg arası kilom değişiyor.Simdi 116kg diyebiliriz.105kg iken hafif, 100kg iken kuş gibi hissediyorum.Ama hız, tedbirsizlik kilo nedeniyle sakatlanma sayısını artırıyor.Sakatlanmamaya bakıp haftada 2-3 yürüyüş, yürü-koş ile başlanıp haftalık mesafe tempo artışı %10u geçmemesine dikkat etmeli.sporla kalınız :+1:

Öneriler için teşekkürler arkadaşlar
172 boy 92 kiloyum :slight_smile:
Geçmişte 20 li yaşlarda kilometrelerce bisiklet sürdüm , tam anlamıyla koşucu olmamıştım
Hafif tempo koşu ve yürüyüş

Önerilerinizi dikkate alıp , hafif tempo antrenmanlarla kiloyu azaldıkça hızı ve tempoyu sabırla arttıracağım .
Tekrardan teşekkürler

Ufak deneme yaptım geçen… Verdiğim yaklaşık 10 kilo ile koşmayı denedim sağ ve sol elime 5 litrelik su bidonu alarak, gerçekten çok yoruldum. Genellikle yüksek kilolarda ki insanlar daha hızlı kilo verebiliyorlar. Ortalama 4 aya bomba gibi olacağınızı düşünüyorum. Şöyle bir şey var ne yazık ki; ilk başladığımız da ki o ağrılar, o acılar, o sancılar koşuyu bıraktıracak derecede oluyor. Sürekli ağrıların üzerine giderek koşularıma sürekli devam ettim.

Şahsi tavsiyem yapabildiğiniz kadar jog atmanız. Yorulup durmak yok. Eğer koşarken terin soğuyorsa yanlış yapıyorsun demektir :smiley: Tabii öncelikle bir kalp doktoruna gidip detaylıca bir baktırmanız. Kalbiniz zorlanacak çünkü

1 Beğeni