Menisküs yırtığı tedavisi hakkında öneri?

Merhaba arkadaşlar,
Dizimde menisküs yırtığı teşhisi kondu ve kendisini iyileştirmeyen bir durumda (medial menisküs, inferior ve superior artiküler yüzeye uzanan).
Ortopedi doktorum en hızlı ameliyat ile iyileşirsin diyor, spor hekimi ise Core egzersizleri ve Quadriceps güçlendirme ile aşarsın bunu dedi MR gördükten sonra.
Bu konuda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlar, ne önerirsiniz?
Ameliyat olursam sonrasında, yine eski koşu performansıma ulaşabilirmiyim? Yada yine tekrar etme durumu oluyor mu? Kalıcı ağrı ve kireçlenme oluyor mu?

Bir karar vermem gerekiyor. Şu anda koşmuyorum, haftada 1-2 defa yüzüyorum ve plates benzeri egzersizler yapıyorum.
Lütfen öneri ve bildiklerinizi Paylaşırsanız çok sevinirim.
Teşekkürler

1 Beğeni

Selamlar,
Sağ dizimde grade 2 menisküs var. Spor hekiminin dediği gibi güçlendirdim. Sıkıntı yaşamıyorum. Eski koşu formu hakkında bir şey diyemeyeceğim çünkü ben sakatlandıktan sonra koşuya başladım. Öncesinde başka sporlar yapıyordum. Tavsiyem futbol, basketbol, voleybol, yakın dövüş gibi dize ani ve çok yük bindiren sporlardan uzak durun. Umarım kısa zamanda toparlarsınız…

Geçmiş olsun…

1 Beğeni

Bende meniskus yirtigi olmasa da bacaklari guclendirmeyi ihmal ederek yukleme yaptigim icin sakatlanmistim. Bu donemde meniskus de dahil diz bolgesi sakatliklari ve tedavi yontemlerini inceledim. Hem sakatlanmamak icin hem de olasi sakatliklari iyilestirebilmek icin diz guclendirme hareketleri muhakkak gerekli oldugun gordum. Ayrica kikirdak dokularin, tendonlarin ve kaslarin onarimi icin beslenme de cok cok onemli. Ameliyat gercekten son care olmali. Yirtigin derecesi onemli tabi ama benim basimda boyle bir durum olsa diz guclendirme hareketleri sonrasi (1-2 ay) hafifleme olmuyorsa birkac doktorun ortak karari ile ameliyat olurdum.
Gecmis olsun…

2 Beğeni

Benim de sol dizimde 2017 Cappadocia Ultra 60k’dan sonra 2. evre menisküs oluştu, acemilik, doğru beslenmeme, eksik antrenman, yetersiz güç antrenmanları vs hepsi bir araya gelince sonuç bu olmuştu. Benim sorunum PRP tedavisi ile geçti. Tabi ki tıbbi bir tavsiye verebilecek durumda değilim ama bir süre dize sürekli darbe oluşturan sporlardan uzak durun ve tam olarak tedavi olmayı bekleyin.

2 Beğeni