Menisküs yırtığı tedavisi hakkında öneri?

Merhaba arkadaşlar,
Dizimde menisküs yırtığı teşhisi kondu ve kendisini iyileştirmeyen bir durumda (medial menisküs, inferior ve superior artiküler yüzeye uzanan).
Ortopedi doktorum en hızlı ameliyat ile iyileşirsin diyor, spor hekimi ise Core egzersizleri ve Quadriceps güçlendirme ile aşarsın bunu dedi MR gördükten sonra.
Bu konuda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlar, ne önerirsiniz?
Ameliyat olursam sonrasında, yine eski koşu performansıma ulaşabilirmiyim? Yada yine tekrar etme durumu oluyor mu? Kalıcı ağrı ve kireçlenme oluyor mu?

Bir karar vermem gerekiyor. Şu anda koşmuyorum, haftada 1-2 defa yüzüyorum ve plates benzeri egzersizler yapıyorum.
Lütfen öneri ve bildiklerinizi Paylaşırsanız çok sevinirim.
Teşekkürler

3 Beğeni

Selamlar,
Sağ dizimde grade 2 menisküs var. Spor hekiminin dediği gibi güçlendirdim. Sıkıntı yaşamıyorum. Eski koşu formu hakkında bir şey diyemeyeceğim çünkü ben sakatlandıktan sonra koşuya başladım. Öncesinde başka sporlar yapıyordum. Tavsiyem futbol, basketbol, voleybol, yakın dövüş gibi dize ani ve çok yük bindiren sporlardan uzak durun. Umarım kısa zamanda toparlarsınız…

Geçmiş olsun…

1 Beğeni

Bende meniskus yirtigi olmasa da bacaklari guclendirmeyi ihmal ederek yukleme yaptigim icin sakatlanmistim. Bu donemde meniskus de dahil diz bolgesi sakatliklari ve tedavi yontemlerini inceledim. Hem sakatlanmamak icin hem de olasi sakatliklari iyilestirebilmek icin diz guclendirme hareketleri muhakkak gerekli oldugun gordum. Ayrica kikirdak dokularin, tendonlarin ve kaslarin onarimi icin beslenme de cok cok onemli. Ameliyat gercekten son care olmali. Yirtigin derecesi onemli tabi ama benim basimda boyle bir durum olsa diz guclendirme hareketleri sonrasi (1-2 ay) hafifleme olmuyorsa birkac doktorun ortak karari ile ameliyat olurdum.
Gecmis olsun…

2 Beğeni

Benim de sol dizimde 2017 Cappadocia Ultra 60k’dan sonra 2. evre menisküs oluştu, acemilik, doğru beslenmeme, eksik antrenman, yetersiz güç antrenmanları vs hepsi bir araya gelince sonuç bu olmuştu. Benim sorunum PRP tedavisi ile geçti. Tabi ki tıbbi bir tavsiye verebilecek durumda değilim ama bir süre dize sürekli darbe oluşturan sporlardan uzak durun ve tam olarak tedavi olmayı bekleyin.

3 Beğeni

hocam aynı şekilde benimde sağ dizimde grade 2 menisküs var. kuvvet antremanları yaptım nerdeyse hiçbir işe yaramadı doktor ameliyatlık bi durum yok dedi(7,8 Dr gittim) eklem içi enjeksiyon yapabiliriz dedi hyalorik asit ve L-proline karışımı bi ilaç yapabilirz dedi son olarak. Tecrübeli bi doktor ve diğer gittiğim doktorlar gibi ilaç mümessili gibi ilaç pazarlamaya çalışmadı, 2,3 enjeksiyon ve sıvı kolojen ile eski haline dönersin dedi tabi kuvvet antrenmanlarına devam. çapraz bağlarımda ufak yırtıklarda mevcut :smiling_face_with_tear: yaptırayım diyorum artık merdiven inip çıkarken bile sızlıyor koşuyu bırakalı 2,3 ay oldu zaten. sizin bi öneriniz var mı Tedavi hakkında yaptıran var mı eklem enjeksiyonunu tanıdıklarınızdan??? sağlıklı koşular :running_man: :running_man: :running_man:

Ben de bugün spor hekimine göründüm.Menisküs yırtığı teşhisi koydu.19 Ekimde MR çekilecek.Menisküs denilince aklıma futbolcular geliyor.Birkaç ay sahalardan uzak kalıyorlar ama sonra tekrardan başlıyorlar.Sanırım sabırlı olmak gerek.Dizinizi bükerken ağrınız varsa hiç zorlamayın koşmayın dinlenin

1 Beğeni

hocam Çektirdiniz mi Mr? şuan ne durumdasınız?

Mr çektirdim ama raporun yazılması bir hafta sonra çıkıyormuş.Beklemedeyim.Sizde de aynı durum mu var?

evet, hem de iki dizimde :smiling_face_with_tear: yaklaşık 5-6 aydır koşmuyorum, sol dizimde gread 2 dejenerasyon, sağ dizimde gread 1 dejenerasyon bağlarda hafif yırtıklar var. halbuki ne bir düşme yada travma yaşadım. ağrılar azalır dedikçe arttı sonrada sağ dize sıçradı, bir çok şey denedim ftr bir çok ortopedist, spor hekimliği ve fizik tedavi doktoruna gittim. iğne veren oldu glukozomin tavsiye eden oldu kolojen tavsiye eden oldu ama hiç bir faydası olmadı. bu gün spor salonuna başladım kuvvet antremanlarının 1. sini bu gün yaptım. dahada devam edeceğim, uzun zamandır koşmadığım için bugun hafif tempoda 7 pace ile yaklaşık 800 metre kadar koştum sağ dizimde hiç ağrı yoktu sol dizimde hafifden başladı dahada zorlamadım. burada okuduğum bir yorumda çıplak ayakla koşu ile ilgili bir video gördüm dikkatimi çekti, video çeken yaşca bende büyük ve tecrübeli olduğu anlaşılan bir hocamızdı videodaki fikir ilk başta ulan olurmu öyle şey derken, abimiz şu cümleyi kurdu; insanın ayağı çıplak koşarken nereye ve nasıl adım atacağanı nasıl basacağını biliyor dedi ve iyi geldiğini söyledi. hatta bir maratonun ortalarında artık üstüne basamadığı zaman ayakkabıyı çıkartıp 3,5 km çıplak ayakla koştu ve rahatladığını söylüyor. bu gün bu aklıma geldi temiz bir yüzeyde çoraplar ile birazda çekinerek koştum ve gerçektende işe yarıyor :smiley: eğerki ayak basış durumunun anormal değil ise yani çok içe yada çok dışa basmıyorsanız mutlaka deneyin. koşarken önce ön tarafı basıp sonra topuk basmak en iyisi diye bilinir ve gerçekten zordur alışması. bende topuk vuran biriyim zaten sakatlanmamda en büyük sebeplerden biri bu diye düşünüyorum, ama sol dizimde 800 metre koştuktan sonra oluşan ağrı çorapla koşarken tamamen kesildi, ayak nasıl basması gerektiğini kendisi hisediyor ve en iyi şekilde basıyor yere. ardından 500 metre kadarda gittim uzun zamandır koşmadığım için nabzım çok yükseldi 1.30 km bıraktım, ama evet işe yarıyordu bana iyi geldi. bakalım ilerde nasıl değişim olacak…

2 Beğeni

Aynı zamanda mı iki dizinizde bu problem çıktı?Doktor bana dediki cumaya gidiyor musun ?Namazın son rekatında dizini büküp oturabiliyor musun diye sordu?Hiç denememiştim.Muayeneden sonra denedim oturamıyordum :grinning:

2 Beğeni

evet hocam iki dizde 'de var. ama sağ dizimde sorun azaldı. sol dizimde bugün 2. kez spora gittim, ciddi derecede rahatladığını hissediyorum yani daha az yük bindiğini hissediyorum. günde ortalama 6 km yürüyorum, önceden iki bacakta ağrı oluyordu, biraz kuvvet antrenmanı hemen kendini belli etti diyebilirim. ben dizi bükebiliyorum sorun olmuyor, ama spor salonundaki bisiklet pedalı çevirirken sağ dizimde bir şey hareket ediyormuş gibi bir his oluşuyor oda kuvvetlendikçe geçer diye düşünüyorum. keşke daha önceden başlasaymışım diyorum🙂

1 Beğeni

peki ne tavsiye etti ?

Rapor bugün çıktı.Perşembe göstereceğim.Anlayan biri var mıdır?

2 Beğeni

Öncelikle geçmiş olsun hocam, kendi yorumum; dizinizde biraz ödem var, bendede vardı iğne vermişti doktor kabadan. gread 1 dejenerasyon var menüsküsünüzde, çok az bi yırtık, doktorunuzun tavsiyelerine uyun ama takılı kalmayın bölgenizdeki spor hekimlerine, ortopedi ve fizik tedavi doktorlarına başvurun. koşuyu zaten bırakacaksınız bir daha dönmek üzere! merdiven inip çıkmak bisiklet binmek, fazla yürümek gibi diz eklemine farklı mekanik yüklerden korumaya çalışın. benim tavsiyem; bu senen mayıstan beri koşmuyordum, denemediğim ilaç kalmadı, kolojen/glukozomin hatta bamya tohumu iyi gelir dediler onu bile denedim. özel hastanede fizik tedaviye gittim 10 gün hiç faydası olmadı. geçen hafta fitness salonunda kuvvet antrenmanlarına başladım özelikle ön bacak kaslarınızı, quadriceps kasınızı güçlendirin bu iki kemiğin birbirine sürtmesini azaltır yani daha az yük binmesine sağlar. hemen etkisini hissettim hem de net bir şekilde. bugün futbol sahasında ayakkabısız çıplak ayakla 5 aydan sonra ilk 3km tamamladım, çıplak ayakla koşmak daha önce hiç çalıştırmadığımız kasları çalıştırıyor. umarım bunlar size motivasyon sağlar, asla pes etmeyin.

2 Beğeni

Size tekrardan çok geçmiş olsun.En azından benim bir diz sağlam :grinning: Teşekkür ediyorum.Tavsiyelerinizi not ettim.Bakalım doktor raporu nasıl yorumlayacak.Baltalimanı kemik hastanesinden Spor hekimi Tolga Saka diye bir hoca görecek.Yırtığın küçük olması ve derecesi iyileşme süresini etkiler mi?Sizin durum nasıldı?Menisküs yırtığı hafif miydi?

hocam somut olarak konuşayım, menüsküs kolay kanlanan bir yapıya sahip değil, o yüzden hafif yırtıkların dahi iyileşmesi uzun sürüyor (kendi iyileşmesine bırakırsanız şayet) daha büyük ve ciddi yırtıkların iyileşmesi çok zor, bunlar kapalı ameliyat yapılıyor bu da menüsküs de ki yırtık bölgede ufak delikler açarak kanlanmasını sağlıyor, kan iyi bir şey aslında daha hızlı iyileşir. ama iyi olan şey bu yırtıklara(ufak olanlar yırtık bölgesine göre önemi değişiyor) binen yükü azalta biliyoruz esnetme germe açma diz masajları ve en çok etki edende bacakları güçlendirerek. eğer bacak da takılma oluyorsa (robot kolu gibi tık tık), şişmişse ve acısına dayanılamayacak derecede ağrıyorsa, cerrahi müdahale yapılıyor. benim ki yürürken pek ağrı yapmıyordu (kısa mesafelerde) Ama koşarken, bisiklet binerken, ağır bir yük kaldırırken, merdiven inip çıkarken baya ağrıyor. diyelim ki koşuya başladık ilk 500,600 metrede ağrı olmaz sonrasında katlanarak artar 2km sonra üstüne basamaz durumda olurdum. şunu da belirteyim ben dizimi bükebiliyor, oturabiliyordum.

2 Beğeni

Yaşatıp göreceğiz hocam.İnşallah kısa sürede koşma özgürlüğünü tekrar elde ederim

Geçmiş olsun. Son dönemde dinlediğim İngilizce güzel podcast lerden iki sene civarı uzak kalmış bir uzun koşucuyla yapılan röportaj ve karşılaştığı ağrılar üzerine tavsiye edilen teknikleri barındırıyor, iyi dinlemeler.

4 Beğeni

Bugün doktora göründüm 3 dozaj PRP tedavisi önerdi.Benim anlamadığım bu menisküs yırtığı bazı kişilerde kendiliğinden geçiyormuş.Adam mı seçiyor yahu

adam seçme değil de yırtığın bölgesine göre tedavi seçilir…

menisküsün her yeri kanlanmaz, bazı yerleri çok az kanlanır bazı yerleri hiç kanlanmaz.
çok az kanlanan yerdeyse belki kendi iyileşir derler, hiç kanlanmayan yerdeyse müdahale şart.

prp nedir? basitçe orayı tamir eden kan hücrelerini kendi kanınızdan ayırıp oraya enjekte edersiniz.

işe yarıyor mu? daha yaradığını duymadım, belki burda vardır…

3 Beğeni