Menisküs yırtığı tedavisi hakkında öneri?

Bugün Acıbadem Fulya hastanesine gittim.Doç.Dr Berkin Toker’le görüştüm.Travmatoloji ve spor yaralanmaları konusu uzmanlık alanı.Mr raporunu detaylı inceledi.Milli takım ve spor kulüplerinde çalışmış.Bana dediği enjeksiyon ya da fiziki tedavi sizin için zaman kaybı olur.Çünkü küçük bir menisküs yırtığı olabilir ama en şansız bölgeden yırtınma sözkonusu.Bu nedenle cerrahi müdahaleyi önerdi.20 dakika süren bir ameliyat olacak.Bir gün hastanede kalacağım.6 hafta sonra da koşulara hafif hafif başlayabilirsin dedi.Son durumu paylaşmak için bu kelimeleri döktüm.Umarım faydası olur

3 Beğeni

Hocam ameliyat olmaya karar verdim.Sana da tavsiye ediyorum.Acıbadem Fulya Hastanesi Doç.Dr Berkin Toker.İhtisas alanı sporcu yaralanmaları
Mr dikkatle inceledi.Her menisküs yırtığının spesifik değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.Benimki fizik tedavi ya da prp tedavisiyle iyileşecek türden değilmiş.Bu açıdan oldukça net teşhisi koyuyor ve çözümü üretiyor.Bir bakın derim

4 Beğeni

öncelikle geri dönüş yaptığınız için Teşekkürler hocam, geçmiş olsun şimdiden.
benim için şuan pek sıkıntı yapmıyor günlük aktivitelerimde, tabi düzenli olarak kuvvet antrenmanları yapıyorum.
ne yazık ki hocam ben ege bölgesinde yaşıyorum :smiling_face_with_tear: İstanbul’a şu sıralarda pek gitmem mümkün değil en azından şuan ki şikayetler artmadığı sürece. bir aya 2. Mr çektireceğim o zaman daha net belli olacak artık son durumum, eğer benimde Ameliyatlık bir durumum olursa dediğiniz dr. yazdım kenara mutlaka gideceğim. sağ dizimde şikayetim hiç yok desem yeridir bana diz kendini toparladı gibi geliyor ama sol diz koşarken hissettiriyor tabi kuvvet antrenmanlarının çok faydası oldu :slight_smile:

Geçmiş olsun tekrardan Ameliyat sürecinizi ve daha sonrasını burada paylaşırsanız süper olur. malum bu tür konularda tecrübe önem arz ediyor :smiley:

1 Beğeni

hocam iyi akşamlar, 1 aya yakın oldu ameliyat olacağım demiştiniz, ameliyatınız tam olarak nası oldu ? kapalı açık falan diyorlar nasıl oldu? ameliyattan sonra ağrı acı falan oldu mu ? koşuya ne zaman başlayacaksınız yada başladınız mı hocam?

benim ağrılar 1 km başlıyordu kuvvet antrenmanları işe yaradı ama yine de 4,5 km sonra başlıyor ciddi ağrı ama koşudan sonra iki gün yürürken ağrıyor, acıyor. bir doktora gittim gitmez olaydım :frowning: cimere şikayet edecektim unuttum, yani böyle adamların doktorluk yapmaması gerekiyor adamın kasaptan farkı yok, devlet hastanesinde bir ortopedist doktor girdim içeriye doktor çok affedersiniz koltuğunda göt göbek oturuyor dışardaki monitörde ismim yazıyor ama doktor içeride bir adamla konuşuyor bel fıtığı ameliyatı için 800 puan alıyorum ben vs diyor hasta adamın hayatı umrun da değil doktorun, zaten orda bi şok oldum. 7 ay önce çektirdiğim Mr sonuçlarına göre konuştu zaten muayene falan yok ! diyor ki seni ameliyat yapmayalım ilerde kireçlenme vs olur bu arada elektronik sigarasına likit koyuyor! sonra elektronik sigarayı bi fırt çekti istersen iğne yaparız ama her sene yaptırırsın dedi peki başka çözüm yolu yokmu falan dedim, bir kez daha çekti ve o sporu yapmayacaksın dedi ! bu ne demek yahu sen ilkokul mezunu dedem misin koşma diyorsun. adam sorunu çözeceğine direkt sebebini ortadan kaldırıyor. delirdim yemin ederim koşma diyor yani adam, 20 yaşında adamım bu yaşta dizlerim bitmiş olabilir ya? ülkede eğitimli dediğimiz doktorların kafasına bakın, bu zamana kadar 8,9 doktora gittim adamlar kırık olmadığı sürece bir şeyden ne anladığı var nede bildiği hocam…
galiba sizin tavsiye ettiğiniz doktora yada !profesyonel! özel bir hekime gideceğim. başka tavsiyeniz yada diğer arkadaşların mümkünse İzmir ve ege bölgesinde ‘bursa da olur’ tecrübesine güvendiği bir doktor varsa paylaşabilir. Teşekkürler…

1 Beğeni

Merhaba
Bu pazartesi ameliyatı oldum.Genel anestezi yapıldı
Diz artroskopisi yapıldı.Yani kapalı bir diz ameliyatıydı.Yaklaşık 45 dakika sürdü.Sen hiçbirşey hatırlamıyorsun.Gözünü açtığında bitmiş oluyor.Doktorumun ifadesi yırtık menisküs kıkırdağını temizlediklerini söyledi.1 gün hastanede kaldım.Evde tedaviye devam ediyorum.Ameliyat sonrası Diz egzersizleri ve buz tedavisi çok önemli olduğunu söyledi.2 ay içinde tekrar koşuya başlayacağımı söyledi.ama dozajı yavaş yavaş arttırarak devam etmelisin dedi.Bir de ameliyat sonrası eklemleri için 2KCI formunda potasyumdan sentez edilmiş glucosamine sulfate önerdi.Türkiye’de satılan hidrolije edilmiş glukosamine HCI formundaymış.Bioyararı açısından 2KCI formunda glucosamine olması önemliymiş

1 Beğeni

Kamu hastanelerindeki gözlemlerine birebir katılıyorum.Senin ne yaşadığın adamların umrunda değil.Koşma ya da spor yapma diyecek kadar da işi basite indirgiyorlar.Bu tavırdan ötürü özel hastaneleri araştırmaya başladım.Tavsiye üzerine Acıbadem Fulya hastanesindeki doktordan tedavi oldum.İzmir’de mutlaka vardır ama benim hiç bilgim yok.Bence senin kesinlikle işini iyi yapan bir doktora görünmen gerek.Ayrıca MR raporun kesinlikle güncellenmeli.Benim doktorum MR raporunun 1 ayı geçmemesi gerektiğini söylemişti

3 Beğeni

geçmiş olsun hocam umarım sağlığınıza kavuşursunuz, Üniversite 1 ay sonra yarı yıl tatiline girecek o arada Denizli de özel cerrahi hastanesine gitmeyi düşünüyorum. dediğiniz gibi yeni Mr çektirmek gerekiyor, ben eğer olursam ameliyat menüsküs dokusunun pek alınmasını istemiyorum benim isteğimle olacak bir iş değil tatbikîde :slight_smile: ama daha gencim ileride dizlerde oluşabilecek kireçlenme vs gibi sorunlar beni tedirgin ediyor hocam :frowning: (Subaylığa başvuracağım sorun olmasın ilerisi için) mümkün olduğunca dokuya zarar vermeden mümkünse ameliyatsız iyileşmek ve eski sağlığıma dönmem gerek çünkü bende kaygı bozuklu olmaya başladı bu sorun. sabah kalkıyorum aklımda akşam yatıyorum aklımda :frowning: bahsettiğiniz ilacı bende kullansam faydası olur mu bilemiyorum :thinking: alıp deneyeceğim galiba.

iyi günler, geçmiş olsun tekrardan.

1 Beğeni

Bence sizin adam gibi bir uzman doktora görünmenizde fayda var.20 yaşındaki biri için menisküs ameliyatı seçeneği son şık olmalı.Yeni bir mr raporu ve referanslı uzman bir doktorla görüşmeniz en sağlıklı olandır.Kireçlenme riski menisküsü yırtılmamış olan insanlar için de geçerlidir
Söylediğim takviye yurtdışından getirilebilir.Türkiye’de satışı yok.

1 Beğeni

hocam Sağ olun yorumunuz için, Türkiye de satılanlar işe yaramaz mı acaba :thinking: biraz internette araştırdım da “solgar” markası hakkında iyi yorumlar var :thinking:

bence paranıza yazık, ama siz bilirsiniz.

işe yaradığı kanıtlanmış bir şey olsa çoktan ilaç formunda satılırdı.
normal iyileşme sürecinde olan insanlar, iyileştikçe, glukozamin işe yaradı zannediyor diye düşünüyorum.
bütün okuduğum makalelerde, “bazı” osteoartritli hastaların “bazılarında” ağrıda “biraz” azalma gibi şeyler yazıyor.
maalesef menisküsün çok küçük bir bölümü hariç kanlanmıyor ve bu sebeple o ilaç oraya gi-de-mez.

Spor fizyoterapisti bana söylediğiniz markaların glukosamine takviyesinin faydasının olmadığını söyledi.hidroklorid (HCL formu) yerine
Glukosamine’in Potasyum klorür(KCL)formunun tercih edilmesi gerektiğini söyledi.Solgar’ın söylediğiniz ürün de HCL formunda üretilmiş

Bu arada bu takviye aktivite sonrası oluşacak şeyleri önlemede değil, dokuların (kıkırdak+bağ) bozulmasını ve tahribatı azaltmak için kullanılır
(Spor fizyoterapistinin bana aktardığıdır)

Hocam tr de satılanlar potasyum klorür formunda değil,hidroklorür formundaki (HCI)Glukosamine’ler dediğiniz gibi bioyararı yok denecek kadar az.Sorun zaten potasyum klorür(KCI) formundaki glukosamine bulabilmek.İçeriklerine baktığında Türkiye’de KCI formu glukosamine bulunmadığını görüyoruz.Bu bilgiyi spor fizyoterqpistinden aldım.Futbolcuların menisküs ameliyatı sonrası bu KCI formu glukosamine verdiklerini söyledi.

hiç farketmez. aldığınız takviye ne olursa olsun menisküsünüze ulaşıp işe yaraması çoooooooooooook küçük bir ihtimal. ama yine de deneyin isterseniz :slight_smile:

Menisküs ameliyatı olmuştum 8 ay önce.Bugün tekrardan Mr çektirdim.Sonuçlara internetten baktım.Salı günü doktora göstereceğim ama gördüklerim doğru mu?Yine menisküs yırtığı mı mevcut

2 Beğeni

Peki menisküs onarımı mı oldu, yırtık kısım alındı mı? 8 ayda ne seviyeye geldiniz merak ediyorum. Koşabiliyor musunuz?

1 Beğeni