Maximalist Ayakkabılar

İsmail’in fotoğrafı nereden aldığını bilemiyorum fakat ürünü satın aldığım link;

http://www.zizigo.com/hoka-one-one-valor-mavi-kosu-ayakkabisi-1007872-dbssp

1 Beğeni

Hokalarım geldi ayağıma da uydu. Son yazılanlardan sonra iade etmeyip denemeye karar verdim. Bundan sonra kullanmaya devam edersem yurt dışından getirteceğim😊

1 Beğeni

Benim Hoka One One Valor de cumartesi günü geldi. Sitede resmi gözüken model Conquest’ti ve Valor adıyla geçiyordu. Emin olmak için mail attım ve resmini gördüğünüz ürünü göndereceğiz demelerine karşı bambaşka bir ayakkabı göndermişler. Bugün de aynen iadeye gitti tabi.

Tek tespitim; Asics’te 27,5 cm aldığımda burun kısmında bir parmaktan daha çok boşluk kalırken, Hoka’da 27,5 cm. direkt buruna dokunuyordu. Bir de model’den midir bilemiyorum fakat benim taraklı ayaklarım için en olarak çok dar geldi. Hoka hayalleri Berlin Maratonuna kaldı sanırım…:smile:

1 Beğeni

Peki hoka ayakkabılar rahat mı ? Yastıklaması ilk giyildiği andan itibaren hissediliyor mu ? Koşarken nasıllar?

Ben de bunu merak ediyorum doğrusu.Biliyorsunuz belirli dönemlerde bazı ayakkabılar moda oluyor.Şu anda da Hoka’lar öyle gibi.Ben de Hoka’lanmamak için kendimi zor tutuyorum.Şu anda beni tek engelleyen şey eşimin hiddetinden korkum ama çok uzun sürmez sanırım:-)Merak ettiğim şey Kapadokya’da şahit olduğum bir durum:algıda seçicilik mi bilmiyorum ama ayağında Hoka olanların özellikle kuru carsak zeminde vızır vızır kaydığını gördüm.Bazıları ciddi tehlike yaşadı.Deneyimleyen var mi?

1 Beğeni

Hoka ozelinde ve kosucu olarak yorumlayamayacagim ama carsak zeminlerde ve genelde dag ortaminda -diyelim-, taban sertligi 3/4, 4/4 seklinde tabir edilen (yani sert taban) ayakkabilar daha konforlu ve guvenilirdir. Tabi bu -dagcilik ozelinde-, basislari bilmekle de alakali.

Hoka’lari fotograflarda gordugum kadariyla tabanlar oldukca kalın/yuksek. Sertligi ve konforu ne olcude olursa olsun, ayak tabanı ile zemindeki kaygan malzeme (taslar) arasindaki mesafe daha fazla. Bahsettiginiz kaymalarin sebebi bu olabilir belki. Biraz ayakkabinin basis konforuna siginip, ayni noktaya diger -gorece daha az korumali/ince tabanlı vs- ayakkabılara oranla daha futursuz girmek de olabilir.

Katılıyorum, şu ana kadar giydiğim en iyi tutunan ayakkabı uzak ara ile Speedcross iken en fazla canımı yakan ve sert olanda o oldu. Aladağlarda bir kere bile denge kontrolümü kaybetmedim ama parmaklarımdaki yıpranmadan dolayı 2 hafta terlik giymem gerekti. Ben ayakkabı konusunun basış şekli, kontrol ve konfor bileşeni ile oluştuğunu düşünüyorum. Basışım bir noktaya geldi, içine tabanlık koyduğum için çok sorun olmuyor. Kontrol benim için çok önemli. Konforda ise tek kıstasım, rahat su tahliyesi…Taban yumuşaklığı zadece zemine göre düşünülmeli…

1 Beğeni

Bende Hoka Stinson ATR var.
Zemin tutuşu yol ayakkabılarından dahi daha kötü.
Ayrıca kalın tabanı hafif yapabilmek yumuşak malzeme kullanılmış.
Bu da ayağın fazla yuvarlanmasına, burkulmaya meyilli hale gelmesine ve stabiletenin azalmasına sebep oluyor.
Bu yüzden çarşak zeminde ve ıslak zeminlerde pek güven vermiyorlar.
İznik Ultra gibi stabil zeminli yarışlarda iyi gider, ama teknik zeminli yarışlarda pek tavsiye etmiyorum

3 Beğeni

Hangi Hoka olduguna cok bagli, bende 5 farkli model var ve hepsinin ayri ozellikleri var. Stinson ATR teknik yarislar, kar, camur vs icin hic iyi degil ama Iznik gibi patikalar icin (kuru zemin oldugu durum icin) oldukca iyi. Ama kapadokyada Challenger ATR ile kostum ve super memnun kaldim. Kayalara yapisiyordu resmen alti. Yogun camur kisimlar icin cok uygun degil ama kapadokyanin geneli icin idealdi. Yogun camur, kar ve teknik yarislar icin Speedgoat en uygunu…

Bu kisinin ayak yapisi, basis sekli, kas yapisi vb seyler ile cok farklilik gosterebilecek bir konu ama ben genel olarak Hoka’lardan cok memnunum.

4 Beğeni

Stinson Atr modelini bugün ilk kez taşdelende 15k test ettim. Çok rahat ettim, dizlerime iyi geldi😊

1 Beğeni

Bende Speedgoat düşünüyorum. Numara olarak Stinson ATR ile aynı kalıba mı sahip? Yani Stinson ATR ile aynı numarayı alsam ayağıma uygun olur mu?
Teşekkür ederim

Merhaba,

Speedgoat’un burun kismi Stinson’a gore biraz daha dar. Ben Speedgoat’u 1 numara buyuk aldim. Ayakkabi hakkindaki yorumlari da okursaniz genellikle ayni fikirde bir cok kisi. Dolayisi ile 0.5-1 numara buyuk almanizda fayda olabilir diye dusunuyorum.

@ismaileren Bir arkadaşım şuan Amerika’da Hoka getirtme şansım var. 130 USD civarında diyor. ATR veya Matafe. Hafta başında TR’ye dönüş yapmış olacak. Hatta başka isteyen varsa acil yazsın yardımcı olmaya çalışırım.

2 Beğeni