Maximalist Ayakkabılar

Son ayakkabı değişikliğinde yaşadığım sakatlıktan sonra epey araştırmıştım bu konuyu. Çözümü Gazi Üni. Spor Hekimliği’nin yönlendirmesiyle bir ayak basma analiz merkezinde, yapılan analizlerden sonra ayak yapıma ve basışıma uygun epey destekli bir tabanlık yaptırarak buldum. Bu tecrübeden sonra ne kadar çok destek o kadar iyi koruma diye düşünüyorum. Bu açıdan bakınca Hoka’lar benim için gerçekten çok ideal görünüyor.

New balance leadville kapadokyada sürekli şu geçirince şunu anladım ki kesinlikle garotex özelliği de olması lazım :slight_smile:

Zaten dere içinde min 5 cm su içinde uzunca bir mesafe koşuldu bu parkurda su almayan ayakkabı varmıdır.

Goretex ayakkabıları koşu için kullanacaksanız gözünüzde büyütmeyin.İçlerine su almadıkları gibi, içlerindeki suyuda tahliye etmezler.Aynı şekilde düşük sıcaklıklar hariç hava alışveriş kontrolleri sıkıntılıdır.

Kapadokya örneğine gelecek olursak da gore-more-zart-zurt bir işe yarasa bile bileğimize kadar suya girdiğimizi hesap ederseniz yine hepsi hava civa olacaktır.

3 Beğeni

Gore tex ayakkabı yürürken, şehir yaşantısında faydalı. Koşarken faydası olacağını düşünmüyorum hatta belki su tahliyesini ya da kurumayı zorlaştırır.

Herkese fikirleri için teşekkür ederim ilk kez trail koşusunu Kapadokyada yaptım ve her yere bastığımda yerden kalkan su çamur karışımı diğer ayağı ıslattığı için çok sinir oldum dere geçisi yoktu 36 km de ancak dediğiniz gibi o tarz yerlerde garotex ayakkabı ciddi sıkıntı olabilir

Merhaba, ben de Leadville kullandım ve evet ıslandı ama sonra da çabuk kurudu. Sıkıntı yaşamadım. Ama goretex kullandığım yarışlarda açıkçası ter ve sıcaklık sorunları da ciddi sıkıntı yaratıyor. Giren su da arkadaşların belirttiği gibi dışarı çıkamayıp sorun yaratıyor. Bence Leadville doğru seçim ve kullanmaya devam edin :slight_smile:

2 Beğeni

Bence hemen iade edin.

Ben ayağıma uyan numarası var mı diye bakarken sadece HOKA ONE ONE VALOR modelinde ayağıma uyan numara olduğunu gördüm.
VALOR modelinide yakından incelediğimde HOKA’nın gerçek sitesinde yer alan fotoğraflar ile Markafoni’de gösterilen fotoğrafların hiç uyuşmadığını farkettim.
Daha doğrusu Markafoni’de VALOR modeli gösterilen fotoğraflar ile HOKA’nın sistesindeki hiçbir ayakkabı modelin uyuşmadığını gördüm.
Yani bence bu ayakkabılar Çin malı çakma ürünler ve HOKA ile pek alakaları yok.
Ki zaten HOKA’nın kendi sitesinde, yani Hollanda’da 140€ (439 TL) fiyatla satılan bir ürünün, buraya ithal edip, burada 329 TL fiyatla satılmasıda pek gerçekci gelmedi bana.
Mesela Avrupa’da benzer fiyat aralığında satılan Salomon ayakkabıların buradaki fiyatları 500TL-600TL aralığında.
Söz konusu sağlık olduğunda ben çakma ürünlere pek tamah edilmemesi taraftarıyım

1 Beğeni

Asla çakma bir ürün kullanıp kendimi riske atmak istemem. Ben de aslında bakıp kontrol etmiştim ve benim aldığım modelin aynısından pek çok yerde gördüm. Eski sezon ürün olduğunu tespit ettim fiyatı da o yüzden normal gelmişti. Ama eğer sizin baktığınız ürün çakma ise benimkide öyledir. Elime geçsin derhal iade edeceğim. Uyardığınız için teşekkür ederim. Burada başka insanların hatalı alışveriş yapmasına sebep olmamışımdır umarım. Hiç aklıma gelmezdi markafonide taklit ürün satılacağı…

Ben de burada konuyu görünce araştırma yapmıştım. Dizimde 2 aydır yaşadığım ağrılar sebebiyle koşmuyorum. Belki Hoka dizime iyi gelir diye düşünmüştüm. Amerika’dan da getirme imkanım var. Bahsettiğiniz model uyuşmamasını ben de farkettim ama morhipo’da çin malı olacağını düşünmediğim için üzerinde durmadım. Hatta fiyat burada o kadar uygun ki Amerika’dan getirirsem 50 60 lira gibi bir kăr oluyordu, ona da değmez diye düşündüm. Dikkat etmek gerek hakikaten.

Otomobil lastiğinde dahi aynı yıl ürünü almak ister insanlar. Çünkü 5 yıl rafta bekleyen bir araç lastiğinin özelliğini yitirdiği ve artık kullanılmaması gerektiği düşünülür.

Koşu ayakkabılarında da durum aynıdır. Taban malzemesinin hiç kullanılmasa dahi bir ömrü vardır. Bu yüzden mümküm oldukça rafta, depoda yıllanmış ürünlerden kaçının.

Aslında makrofoniden almaktaki en önemli motivasyonum ayağıma hangi numaranın uyacağını tespit etme olasılığıydı. Numaramı bulursam yurt dışından getirteceğim. Bunun dışında eski sezon değil ama ayakkabılarımı hep indirime girdiği zaman almayı tercih ediyorum. Fakat dediğiniz lastik ömrü mevzuunu hiç düşünmemiştim. Ona da dikkat edeceğim.

Markafoni ve Zizigo’daki ürünleri ben de inceledim. Hatta mail da attım çünkü Valor diye sunulan ürünün fotoğrafı Conquest 2 modeline aitti. Fotoğraftaki ürün gönderilecektir onay maili üzerine siparişimi verdim.

Onun dışında raf ömrü diye bir şey olduğunu pek sanmıyorum… Markalar çoğunlukla üst modellerini çıkartınca alt modelleri için indirime giriyor, bir nevi pazarlama hilesi diyelim… Otomobil lastiklerinde mesela aşırı sıcak veya soğuk ortam olmadığı taktirde kullanım süresinin uzunluğundan bahsediliyor… Bizim kullandığımız ayakkabıların genelinde taban malzemesi haricinde köpük içinde sıkıştırılmış hava olduğunu düşünür ve ürünlerin kutu içinde yatay olarak durduğunu düşünürsek, 5-6 yıl önce üretilmiş bir ürünün deforme olacağını sanmıyorum…:smile:

1 Beğeni

Otomobil lastikleri eğer uygun şartlarda saklanır ise kauçuk ömürleri 10 yıldır ancak araca takıp kullanır iseniz maksimum 5 sene ya da 45 bin km civarı gibi bir ömürleri mevcut.

1 Beğeni

Değil. O Conquest 2 değil.

Gerçek Conquest 2 bu.

Markofoni’nin sattığı ayakkabı bu.

taban yapısı sizi yanıltmış. Markofoninin VALOR diye sattığı ürün hiçbir gerçek HOKA ürünü ile tam uyuşmuyor.

Üstadım ben de bu konuda bayağı araştırma yaptım… Hatta Google’ın resim’den arama özelliğiyle araştırınca aşağıdaki referans sitelerine ulaştım ki “ULTRAmarathonRunningStore” güvendiğim bir adres…

Ürün gelince de nacizane yorumlarımı paylaşmaya çalışırım… Yurtdışından aldığım ürünlerde barkod nosuyla universal site’den doğrulatma gibi hastalıklarım mevcut…:smile:

Referans linkler:

http://www.ebay.com/itm/NEW-IN-BOX-HOKA-ONE-ONE-MENS-12-CONQUEST-NAVY-BLUE-LIME-BLACK-/121763236569?hash=item1c59a78ad9:g:FrQAAOSw37tV-51T

1 Beğeni

İsmail markafoni,trendyol,morhipo gibi sitelerde çakma ürün olmaz.Özellikle ben bütün koşu malzemelerimi morhipo’dan alıyorum.O kadar komedi fiyatlara ürünler aldım ki bugüne kadar.Daha pazar günü asics nimbus16’yı 159 tl’ye aldım, bugün teslim edildi.

Hoka’ları zizigo 3 aydan beri satıyordu zaten.Şimdi zizigo’daki modelleri marakafoniye kaydırmışlar.

Çok çok aldınız hoşunuza gitmedi.İade edin.Kredi kartına iade süreci sorunsuz işliyor.Bu alışverişleri yaparken avantajix kullanmayı da unutmayın.

1 Beğeni

Evet markoni gibi bir sitenin sahte ürün satması imkansız ucuz olması geçmiş sezon ürün olmasından kaynaklı başka bir şey değil…

İsmail’in attığı iki fotoğraftaki ayakkabıların üzerindeki logolara dikkat ettiniz mi ?

Güvenilir bir site midir? Sosyal medya’da pek kötü yorumu bulunmamakta ama…