Maraton hazırlık süresi

Arkadaşlar, Amsterdam maratonuna 50 gün kaldı. 42 km koşmaya niyetim var. Bu süre zarfında hazırlanılabilir mi?

sizi tanımayan hiç kimse bu soruya cevap veremez

1 Beğeni

Böyle bir soru sorarken şu bilgilerden çoğunu paylaşmak gerekir.

• Koşu geçmişiniz ne kadar? Kaç yıldır koşuyorsunuz?
  • Bu kaçıncı maratonunuz olacak?
  • Son 6 aydır ve son 4 haftadır haftalık koşu hacminiz ne kadar? (km/hafta)
  • 50 gün sonra koşulacak maratonu sadece bitirmek amaçlı mı koşacaksınız, yoksa bir hedef süreniz var mı?
  • Önünüzdeki 50 gün ne kadar koşabileceksiniz? Haftada kaç gün? Haftalık kaç km?
1 Beğeni

Gecen sene ekim ayında, hayatımda ilk kez yarı maraton koştum. Fazla da sorlanmadım. Bu yarı maratona 1 ay içinde hazırlandım. Uzunca bi aranın ardından ilk kez geçen hafta koşmaya başladım ve, 10 km yi rahat koştum. Haftada 3 yada 4 kez koşabilirim. Maratonu bitirmek hedefim. Süre hedefim yok! Sigara da kullanan biriyim.
Teşekkürler…

EyvaAllah. Uzun koşulara uygun bi fizik yapım var. Ve çabucak hazırlanabiliyorum. Ama bunu sormam da ki maksadım; sınırları fazla mı zorluyorum!

Her şeyden önce bir (veya daha fazla) hekime başvurup (kardiyolog olabilir) maraton mesafesini koşmaya engel bir durumunuz olmadığından emin olmalısınız.
Aktardığınız profil maraton koşmaya kesinlikle hazır/uygun bir profil değil ama yaklaşık 7 haftalık bir sürede ve haftada 4 antrenmanla bitirme hedefi gerçekleşmez demek yanlış olur. Ben sizin yerinizde olsa yapar mıyım; cevabım kesinlikle hayır.
Tüm bunların yanı sıra uzun mesafe koşu antrenmanları yapmak ve yarışlarına katılmak (ve bunları yaparken zarar görmemek, keyif almak) istiyorsanız öncelikli olarak sigara alışkanlığınızdan kurtulmanızı öneririm.

2 Beğeni

Çok teşekkürler. Tavsiyelerinizi dikkate alıcam. Sigarayı da azalttım. Sağlıklı günler dilerim.

Merhaba

amaç maratonu bitirmekse ve şansınız yaver giderse muhakkak bitirirsiniz.

bende sizin gibi geçen yıla kadar en fazla 10k koşan birisiydim. hayatımda ilk defa bir yarışa yazıldım, avrasya… hem de 42k. üstelik günde 1 paket sigara içiyordum. amaç bitirmekti. ama antraman bilgisizliği (hala bilgili değilim tabiki) bünyenin alışık olmaması maratonu bir eziyet haline getirdi. 27k da IT band sakatlıgı geçirdim. ileri gitsem gidemiyorum geri gitsem gelemiyorum. çünkü bünye alışık değildi o tempoya ve uzun mesafeye. arabayla ankaraya geri gelemiyorum. işe gidemiyorum… 2 hafta sızladı diz…1-1,5 ay koşamadım…

sakatlığım geçtikten sonra bu sefer antalyaya hazırlanmaya başladım günde 1 paket sigarayla. antremanları daha ciddi yapmaya başladım. antalya bitti mi bitti… hemde 3.13 le… sigaraya ragmen…

sıra yine avrasyada. ama bu sefer 5 ay önce sigarayı bırakmış halimle hazırlanıyorum…

sonuç olarak sigarayı birakmanızı şiddetle tavsiye ediyorum… bırakınca anlayacaksınız. sigarayla koşmak marifet değil çünkü… ikinci olarak illaki maraton koşacam diyorsanız haftalık koşu hacminin en az 40-50k olması gerekiyor. üstatlar daha iyi cevap verir.

ayrıca doktor kontrolüne değinmiyorum bile… en son sky erciyeste 1 kişi vefat etti. haftasonu yapılan dokuzeylül yarımaratonuna gelirken 38 yaşında bir kişi yine kalp krizi ile vefat etti. spora alışık olmayan bünyeleri zorlamak şakaya gelmez. bünyeyi yavaş yavaş zorlamak gerek…

mümkünse yarı maraton deneyin yine… koşu hacminizi arttırın, 3-5 ay sonraki maratona hazırlanın.

yine de siz bilirsiniz tabiki, belki katılır ve bitirirsiniz…

başarılar

1 Beğeni

Teşekkürler. En çok korktuğum şey sakatlık. Bu arada yarı maraton numaraları tükendiği için, maratona direk geçiş yaptık. Ama önümüzdeki ayın başında Brüksel yarı maratonunu düşünüyorum. İki hafta sonra Amsterdam! Umarım buradan başardığımı da paylaşırım.
Tekrar Teşekkürler!

#tcsamsterdam marathonu, kosulmustur :slight_smile:

4 Beğeni

tebrikler, risk budur dediniz :slight_smile:

Risk buyuktu, getirdigi haz daha da buyuk :nerd_face: