Maraton Dünya Rekoru - 2023 Chicago

“Valencia maratonunda da tavşanlar harika tempo çıkardı” benzerii sözler denilmişti televizyonda.Tavşanlar kişiye değil öndeki gruba yönelik. Dileyen koşucu tavşanı geçer, dileyen o tempoya uymaz.
Kipcoge ilk 3de bitiremediği sanırım Chicago maratonunda gönüllü(!) tavşanlık yapmıştı, kimse rüzgarı önden yemek istemediğinden.

Tempoyu sürdürebilen tavşan önde bitirebilirse de yaşasın tavşan şampiyon.Olimpiyat vb şampiyonalarda aynı ülke takım arkadaşları tempo azaltma, artırma, bariyer olma vb taktikler yapılıyor.

1 Beğeni

Dünya Atletizm Birliği onaylı resmi yarışlarda tabi ki böyle bir durum söz konusu değil. Resmi yarışlarda dönüşümlü tavşan atlete izin verilmez. Ancak sub2 denemesi gibi resmi olmayan denemelerde görülebilir, o durumda ayakkabıya tekerlek bile takabilirsiniz zaten, kimsenin itirazı olamaz, tanım gereği gösteri amaçlı müsabakalar bunlar.

Kiptum’un arkasında öyle Eliud’daki gibi bir tavşan ordusu falan yoktu yani. Tavşan atletlerin seçiminde elit atletlerin tercihleri olabilir ama yarışın başındaki tavşan atletler yarıştan çekildikten sonra koşucular tamamen yalnızlar, dünya rekorları böyle kırılır. Son km’lerde tavşan atlet görünmez çünkü geride kalmış ya da yarıştan çekilmişlerdir.

Açıklamak bile tuhaf geldi, çok temel bir bilgi bu.

https://www.worldathletics.org/download/download?filename=691236e5-f7bd-444c-81f5-d8936ed9e6ec.pdf&urlslug=C1.6%20-%20Label%20Road%20Race%20Regulations

4 Beğeni

:slight_smile:

kipchoge’nin onundekiler kendisine degil, organizasyona ait tavsan atletler…tum yarismacilarla beraber basliyorlar, ve gittigi yere kadar gidiyorlar…kimse icin ozel pace vermiyorlar yani…hatta bir kac yarista kipchoge’nin pacer’a hizlanmasini soyledigini ama pacer’in ayak uyduramadigini bile gorduk, sanirim daha onceki berlin’de rekor kirdigi maraton olmali en yakin tarihte…kipchoge, tamamen kendine ait tavsan ekibiyle sub2 denemelerini yapti, o pace’de 42km boyunca (veya cok ciddi bir mesafesini) kosabilecek adam olmamasi ve dinc kalmalarinin saglanmasi icin rotasyon uygulandi, ozel olarak ruzgar direncini kiracak lazer yonlendirmeye sahip olarak ozel form almalari gibi cok kisisel dokunuslar vardi…zaten resmi maraton rekoru sayilmamasinin altindaki sebeplerden biri de bunlardi…bisiketle icecek verilmesi (resmi yarislarda masadan veya kenarda sabit birisinden icecek alinabiliyor), halk acik kaydinin olmamasi da aklimda kalan diger sebeplerdi…

IAAF kurallarini @orhanm paylasmis, cok basit…tavsan atletler tum yarisla beraber baslarlar ve rotasyona ugrayamazlar…pace’i ve ruzgari ayarlayacak lazer yonlendirme de su ana kadar yapilmadi, drone kullanmadan da yapilamaz, cunku en onde hangi araclarin yer alacagi kurallara baglidir…buyuk event’ler, (world majors, platin seviye gibi) katilacak tavsan atletleri bile ozel olarak secer…cunku bazi isimlerin tavsan olarak kosmasi, elitler icin bazi hedef surelere ulasmayi daha kolay haline getirebilir…

televizyonun tavsan atleti gostermemesi de degisik bir sav olmus, sonucta tavsan atlet eger yarista kalabildiyse son km’lerde, zaten kameralarin odaklandigi yerde olacagindan kabak gibi de tv’de gozukecektir…tv’de gozukmemesi ya ya gecildiginin ya da yaris disi kaldiginin gostergesidir…

2 Beğeni

Koşulmuş en hızlı maratonları yan yana incelediğim bir video hazırladım. Özellikle son grafik tipinde bu performanslar aynı yarışta koşulsa nasıl bir şey olurdu onu görmeye çalıştım.
Görüşlerinizi merak ediyorum.

16 Beğeni

Benim için çok faydalı bir video oldu, emeğinize sağlık.

2 Beğeni

rakamlara ve grafiklere takıntılı biri olarak büyük zevk aldım, teşekkürler.

2 Beğeni

kipchoge, 3 mart’ta tokyo’da kosacak…daha once 2.02’si vardi orda…bakalim bir tane daha 2.01 alti derece uretebilcek mi…

alphafly 3’ler parkurlara iniyor…

1 Beğeni

Nisan, mart takvime eklendiğine göre şubat 2024 kaldı 2 saat altına inen ilk koşucu olmak için :wink:

1 Beğeni

tokyo maratonun 3 mart 2024’te…rotterdam maratonu 14 nisan 2024’te…

sanirim rotterdam maratonu’nu izlemeye gidicem programimi ayarlayip…

1 Beğeni

2024 yılında maraton rekorun 2 saat altına ineceğine inanıyorum. En iyi dereceler yapan atletler halen spor hayatına devam ediyor ilk kıran olup tarihe geçmek önemli bakalım bu hangi maraton ve kim olacak 2 saatin altında koşmayı bu yıl birden fazla kişide başarabilir.

1 Beğeni

kipchoge; ( @spinodal’ın incelemesi ışığında)
2018 de dengeli geçen paceleri çok hızlı bir finişle tamamlamış.
2022 de ilk 20 km. sonrası hafifçe yavaşlayan paceleri, sonda biraz hızlanarak bitirmiş
2023 de ise berlin’de son 15-20 km. lerde tempoyu tutamamış, dramatik bir yavaşlama yaşamış.
bu da 38 yaşında kendi zirvesini geride bırakıp artık gerileme dönemine girdiğini işaret ediyor olabilir.( alphafly 3 faktörü, belki direnmesini sağlayabilir. )

kısacası ben kipchoge’den artık derecesini geliştirmesini beklemiyorum, bayrağı kiptum devralır diye düşünüyorum.

edit: sorokin’de de benzer sıkıntılar var.
kilo verdi, çözüm olmadı, bu sefer de güç kaybetti gibi.
gerileme işaretleri var.
42 yaş sıkıntı yaratıyor olabilir.

3 Beğeni

alphafly 3 bugun satisa cikti…4dakika sonra takip ettigim uc siteye de girip baktigimda (irunfr, all4running, nike) sold out olmus…310 EUR’dan…

1 Beğeni

Son maraton rekorlarında şunu fark ettim;

Eskiden (hatta 2023 yılına gelinceye kadar) maraton denilince 3.000-5.000-10.000 mt mesafelerde atletizm yapmış ve atletizmden emekli olmuş master atletler klubü gibi bir ortam akla geliyordu.

Major maratonları kazananlar, rekorlara oynayanlar falan hep bunlardır.
Ama artık işler değişti ve değişiyor.

Erkekler maraton rekoru sadece üçüncü maratonunu koşan genç bir atlet tarafından kırıldı.
Kadınlar maraton rekoru sadece ikinci maratonunu koşan genç bir atlet tarafından 2dk devasa bir geliştirme ile kırıldı.

Yani demek istediğim artık bir yerlerden emekli olmuş yaşlı kurtlar değil, doğrudan mesleği maraton olan genç nesil atletler geliyor. Ve gençliğin verdiği güç, kuvvet, enerji ile bu alanda önemli gelişmeler olacak.

Çok değil 3-4 sene içinde erkeklerde bir değil her major maratonda sub-2 koşulacağına, kadınlarda her major maratonda sub 2:10 koşulacağına inanıyorum.

6 Beğeni

Dubai Maratonu’nda kadinlardada erkeklerde de kazananlarin ilk maratonuydu. Kadinlarda simdiye kadar kosulmus en hizli ilk maraton oldu. Kadin kazanan 25 erkek kazanan 19 yasinda.

7 Beğeni

Roket bile sub2 yapamamış…

8 Beğeni

ikinci renk secenegi ile 7 mart’ta satista olacak…10 mart’ta yarisim var…yetisir mi yetismez mi…kafamda deli sorular…

2 Beğeni

tum numaralari yaklasik 3 dakika icersinde tukendi…

2 Beğeni